Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 12 Feb 2008, 20:00   #141
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
Originally Posted by victor:
"“Jaws” star Roy Scheider is sadly no more. But the “Jaws” legend lives on."

Si pe IMDb daca dai search "Roy Scheider" gasesti : "Roy Scheider (Actor, Jaws (1975))"

RIP Roy Scheider, pentru mine aka Joe Gideon.

desi poate rolul acela e mai popular, totusi in all that jazz a aratat masura talentului sau.
dar evident k n-are rost sa ne certam pe seama filmografiei sale. nu conteaza pentru ce rol e retinut mai degraba. important e k el traieste in continuare prin rolurile sale.
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Feb 2008, 23:04   #142
Cazeemeer
Guru
 
Cazeemeer
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 588
Originally Posted by Supastar:
dar evident k n-are rost sa ne certam pe seama filmografiei sale. nu conteaza pentru ce rol e retinut mai degraba. important e k el traieste in continuare prin rolurile sale.
Nici nu va certati de fapt. Victor spunea exact acelasi lucru ca si tine, asa cum se poate deduce din ultimul rand al mesajului sau.
Si poate nu e cazul sa zic asta, dar aia cu "traieste in continuare" este excesiv de cheesy, pana si intr-o ocazie de genul asta. Mai ales intr-o ocazie de genul asta: consider ca a nu folosi clisee ieftine de tip "va trai vesnic in inimile noastre" este o forma de respect fata de persoana decedata.
Cazeemeer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Feb 2008, 23:07   #143
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
omg! acu citesc si eu. ZOMG! parca eram drogat cand am scris kestia aia.

foarte cheesy... si nonsensical...
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Feb 2008, 00:38   #144
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Cheesy sau nu ... adevar e in ceea ce ai scris
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Feb 2008, 17:03   #145
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
mi se pare mie sau a murit forumul?

n-am citit eu chiar tot, de fapt mai nimic, dar arata cam sinistru pe-aici. In afara de cronicile lui Bellhop, bate vantul fratilor!
europe_east is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Feb 2008, 17:18   #146
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Da' cronicile mele ce-or fi, pâté de foie gras?
Si ale lui M0n0 ce-s, floricele pe câmpii? :hmm:
Si severele corecturi cazeemeerieenee? :?
Dar pleznitoarele remarce supastelare? :o
Si glorioasele anunturi? :happy:
Dar djindjoasele denunturi?
Tine minte trei cuvine:
Forumul merge-nainte!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Feb 2008, 17:21   #147
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
cu 417 oameni logati in acest moment;
(ca sa continuu sirul anunturilor)
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Feb 2008, 19:59   #148
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
Tocmai, cu atat mai rau, raportul calitate/cantitate a scazut...

Unde-i ALS??...

Pitbull, no ofense, n-am citit cronicile respective, ce-i drept, dar unde-s vremurile d'antan, cand se scria si pe la Premii/Festivaluri?...
europe_east is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Feb 2008, 20:14   #149
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
A.L.S. e plecat prin sträinätäturi, pentru o lunä, dar va reveni curând.
Tot atunci, vor reveni Herbert si EgoN, care-n absenta lui inträ-n hibernare.

Am vorbit despre asta si într-un topic de la "Condica de sugestii si reclamatii". Forumurile au iesit din modä, de vreo doi ani, înlocuite de noua atractie a blogurilor - atât cât va tine si asta, cäci viteza schimbärilor de orice fel a devenit galopantä. E principalul motiv pentru care les neiges d'antan nu vor mai reveni - plus faptul cä oamenii însisi merg înainte, nu rämân vesnic bätuti în cuie pe aceleasi locuri. Cu unii dintre userii de-acum doi-trei ani mai vorbim la telefon, si ne spun cä-s asa de ocupati cu alte treburi, mai serioase, cä numai de forumuri nu mai au timp.
Asa cä, decât sä plângem dupä trecutele vieti de doamne si domnite, mai bine sä ne bucuräm cä avem în continuare un forum viu, activ, cu un nivel de trafic ridicat, iar dacä-l vrem si mai bun decât e, päi hai sä-l facem, nu sä oftäm.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Feb 2008, 20:41   #150
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
Originally Posted by europe_east:
dar unde-s vremurile d'antan, cand se scria si pe la Premii/Festivaluri?...

Fata de anii trecuti, avem acum corespondenti de la Festivalurile internationale: anul trecut de la Cannes si Venetia, iar acum de la Berlin; ati vazut ca s-a decernat Ursul de Aur?
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Feb 2008, 21:23   #151
Prospero
Junior
 
Prospero
 
Join Date: Jul 2007
Location: Cluj
Posts: 47
Originally Posted by Pitbull:
Forumurile au iesit din modä, de vreo doi ani, înlocuite de noua atractie a blogurilor - atât cât va tine si asta, cäci viteza schimbärilor de orice fel a devenit galopantä.
Ma, nu º' daca a trecut vremea forumurilor aºa cum spui... Sunt o mulþime de forumuri facute pe servicii gratuite - dintr-acelea care se inchid dupa cum bate vantul - care nu duc lipsa de utilizatori. Nu au inlocuit blogurile forumurile - aº spune eu. Le concureaza, dar nu au prea multe ºanse de a caºtiga teren...
Originally Posted by Pitbull:
E principalul motiv pentru care les neiges d'antan nu vor mai reveni
Oare?
Eu aº mai adauga, ca motiv, ºi haosul care-i intampina pe utilizatorii cei noi pe-aici.
Prospero is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Feb 2008, 03:27   #152
Dominic
Guru
 
Dominic
 
Join Date: Feb 2004
Location: On The Chair!
Posts: 385
Send a message via AIM to Dominic Send a message via MSN to Dominic Send a message via Yahoo to Dominic
app de chestia asta...si eu facusem o pauza sa zic asa de vreo 2 ani de zile....timp in care nu intrasem pe cinemagia deloc...dupa acei 2 ani am inceput din nou sa frecventez forumul si i`am regasit mai pe toti forumistii care erau si atunci...poate ti se pare dar eu pot sa zic ca e un forum care ramane activ si va fi activ mult timp inainte...fata de multe alte forumuri!
__________________
--The End--
Dominic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2008, 22:20   #153
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
Originally Posted by Gloria:
cu 417 oameni logati in acest moment;
(ca sa continuu sirul anunturilor)
keep telling urself that
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2008, 23:12   #154
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Actrita Mihaela Mitrache a murit, dupa o lunga suferinta
20.02.2008

La 52 de ani, actrita Mihaela Mitrache s-a stins din viata la capatul unei lungi suferinte. Inmormantarea are loc astazi, la Cimitirul Ghencea, slujba fiind programata pentru ora 14.00. Mihaela Mitrache si-a început activitatea pe scena Teatrului „Alexandru Davila“ din Pitesti, unde a jucat timp de zece ani. Rolul Honey din „Cui i-e frica de Virginia Woolf“, pus in scena aici, i-a adus Premiul National de interpretare feminina la Festivalul Teatrelor Studio, din Oradea. A urmat Teatrul „Ion Creanga“ din Bucuresti, unde actrita a intruchipat roluri ca Vidra din „Razvan si Vidra“, Mrs. Murdstone in „David Copperfield“ sau Corcodusa din „Tiganiada“. Din 1994, Mihaela Mitrache a fost actrita Teatrului National din Bucuresti, unde a jucat în „Satana cel bun si drept“ de Tudor Popescu, „Omul din la Mancha“ de Dale Wasserman, „Generatia de sacrificiu“ de I. Valjan sau „Crima pentru pamânt“ dupa Dinu Sararu. In ceea ce priveste filmul, Mihaela Mitrache a lucrat cu regizori, precum Lucian Pintilie, Nicolae Caranfil, Mircea Moldovan, Horea Popescu, Cristina Nichitus.

http://www.tnb.ro/index.php?page=actor&idactor=50

http://www.cinemagia.ro/news.php?news_id=7724
O aveam chiar si pe propriile noastre stiri, da' cine sä observe? Suntem ocupati sä ne împungem între noi, cä de...

Personal n-am cunoscut-o pe Mihaela Mitrache, dar fosta mea sotie a jucat cu ea (rolurile unor surori) într-un show TVR, prin 1996-7, cred... Se împrieteniserä, am retinut cä era o femeie foarte bunä si cumsecade.
Dumnezeu s-o ierte.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Mar 2008, 21:19   #155
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
a murit Ovidiu Iuliu Moldovan

acum vreo 15 ani, cind eu inca aveam de lucru pentru a implini 15 ani , era singurul actor roman pe care-l stiam...
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Mar 2008, 21:37   #156
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822

Mi-a fost prieten bun. Dar nu ne-am mai väzut de vreo cinspe ani... Era bolnav, nu mai lucra, nu mai iesea în lume... Tot voiam sä-l mai caut, sä mai vorbim... tot amânam, lasä, cä mai e timp... Si uite cä n-a mai fost...
Una dintre distractiile lui favorite era sä mä punä sä-l imit în rolul din "Actorul si sälbaticii":

- Domnule Caratase, v-am ascultat cu foarte multä atentie, acum vä rog foarte mult sä mä ascultati si dumneavoasträ pe mine... :hmm: Cât timp v-ati legat de partidele vândute care au adus România pe marginea präpastiei, a fost bine, desi, dupä pärerea mea, nu cu bancuri räsuflate se va face ordine în tara asta... :? E nevoie de un foc sfânt... :sleep: purificator... :happy: Noi îl vom aduce, de aceea vä rog ca de Miscarea legionarä sä nu vä atingeti nici mäcar cu rä-su-fla-rea...
- E atât de fragedä? Ca o mimozä...?
- ...Nu glumiti, domnule Caratase, existä lururi sfinte fatä de care gluma e o blas-fe-mi-e... Sper ca la sfârsitul convorbirii noastre sä vä dati seama de acest lucru.

Si totusi, adeväratele roluri ale lui Ovidiu au fost cele din teatru... CALIGULA, în piesa lui Camus... TOMAS, în "Generoasa fundatie", de Antonio Buero Vallejo - un rol epocal, un spectacol uluitor...
Ovidiu - un om fin, modest, dezinvolt, comunicativ, cald... Un prieten adevärat.
Dormi în pace, Ovidiule.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Mar 2008, 21:38   #157
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
Originally Posted by gionloc:
a murit Ovidiu Iuliu Moldovan

acum vreo 15 ani, cind eu inca aveam de lucru pentru a implini 15 ani , era singurul actor roman pe care-l stiam...

Dumnezeu sa-l ierte...
Semana cu taica-meu.
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Mar 2008, 21:43   #158
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Pe mine mã deprimã toate astea. Încep sã mã simt ca la 14 ani când citeam numai anunþurile mortuare din ziare, numai cã atunci chiar le gãseam haioase. Nimeni nu moare, toþi ne transformãm. În altceva.
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Mar 2008, 22:12   #159
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
bai ce chestie....si Ovidiu Iuliu Moldovan...
mie mi-a placut foarte mult in Horea. filmul m-a plictisit groaznic, dar el a fost genial.
din nefericire ne aducem aminte de geniul lor cand nu mai sunt. a tinut un discurs frumos oana pellea pe tema asta, parca la tiff. da, ar trebui sa ne iubim actorii cat sunt in viata.
asa ca Pitbull nu mai pierde timpul, cauta-i pe cei care-ti sunt prieteni si fa imitatii la maxim.
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Mar 2008, 22:16   #160
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Eh... prietenia e ca ºi sãnãtatea, are valoare când nu mai e!
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 22:53.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells