Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 17 Aug 2007, 16:41   #21
seven7seven
Veteran
 
seven7seven
 
Join Date: Jul 2007
Location: Dej, RO
Posts: 194
Originally Posted by lhada:
Dar despre salile care se deschid in mall-uri ce ziceti? Prieteni din Timisoara imi spun ca abia asteapta sa se deschida ca nu mai au unde vedea un film.
Eu sunt in Cluj (acum, ca si de unde vin nu mai e decat o discoteca in loc de cinema) si sunt putin pesimist la ideea ca se vor deschide si aici mall-urile cu cinema. Mi-e frica ca acesta vor atrage un anumit public cu un anumit gen de filme gen de filme dar in final vor ajunge sa atraga multi spectatori din cluj care tin cat de cat salile existente...pt ca e mai "cool". Mi-e frica sa ma gandesc cum vor rezista aceste sali de la un tiff la altul datorita concurentei caci la mall-uri nu cred ca vom avea tiff.

Nu îþi înþeleg resentimentele cu privire la aceste cinematografe de mall.
În Timiºoara, în Multiplex-ul din IM, rulau filme pe care le-aº fi vãzut cu mult mai multã plãcere decât pe cele din Cluj/Dej. Da, multe din ele erau teen-movies, pentru cã ãsta le e publicul þintã, dar te asigur cã nu e un lucru rãu!

Odatã ce vezi câteva filme de duzinã, þi se trezeºte interesul pentru film, ºi aºa - publicul devine mai pretenþios. E o încercare de educare a audienþelor.

Pe de altã parte, sãlile vor avea concurenþã, va trebui sã recurgã la alte metode de a atrage spectatorii. Dacã nu fac faþã, foarte bine! ªi aºa majoritatea au profit 0 sau negativ. Migraþia spectatorilor avizaþi e din nou, beneficã. Ridicã ºtacheta pentru multiplex-uri, educã spectatorii.

Sunt, spun eu, un lucru benefic.

De ce nu, TIFF într-o salã modernã?! TIFF mai accesibil tinerilor? Mi se pare excelent!
__________________
Your eyes are weary from staring at the monitor. You feel sleepy. Notice how restful it is to watch the cursor blink. Close your eyes. The opinions stated above are yours. You cannot imagine why you ever felt otherwise.

*snap fingers*
seven7seven is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Aug 2007, 17:57   #22
rocky
Veteran
 
rocky
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 222
mesaj sters
rocky is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Aug 2007, 19:28   #23
seven7seven
Veteran
 
seven7seven
 
Join Date: Jul 2007
Location: Dej, RO
Posts: 194
Originally Posted by rocky:
Pe cuvintul meu de fost pionier, pentru mine conteaza enorm daca e wc ca lumea in sala respectiva. Iar mallurile au aceasta mare calitate, au wc-uri curate.

Ce nu pot sa suport e tembelimea care vorbeste la mobil si maninca atit de tare floricelele alea idioate ca nu auzi nici macar daca-i dolby stereo.

sala copilariei mele, doina, e de mult un restaurant rustic de un kitsch iesit din comun. iar acolo unde erau inainte wc-urile, acum e bucataria!!!!!!! am mincat o data acolo, cu mare greata, ca eram cu niste straini si mi-era rusine sa le explic de ce.

:lol: :lol:
Pãi, ai dreptate, publicul þintã e puþin neavizat. Ar trebui sã se introducã popcorn silenþios. ªi faza cu mobilele e penibilã, mi s-a întâmplat ºi mie sã vãd aºa ceva.. E vina educaþiei, în mare parte, dar ºi a proprietarilor, care nu þin morþiº sã se respecte regulile. Un mai mare control în privinþa asta ar fi binevenit.
__________________
Your eyes are weary from staring at the monitor. You feel sleepy. Notice how restful it is to watch the cursor blink. Close your eyes. The opinions stated above are yours. You cannot imagine why you ever felt otherwise.

*snap fingers*
seven7seven is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Aug 2007, 21:34   #24
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Originally Posted by rocky:
Ce nu pot sa suport e tembelimea care vorbeste la mobil si maninca atit de tare floricelele alea idioate ca nu auzi nici macar daca-i dolby stereo.
Nu suport tipul asta de sala, am fost de vreo 4 ori, ma face sa vomit, parca toata toparlanimea se strange in ea.

O sala draga mie e cea de la Cinemateca, e liniste iar pe vremea in care mergeam eu eu era si curata, mirosea a zugraveala prospata, in plus era mai mereu goala, asa ca aveai un sentiment de intimitate. Majoritatea spectatorilor era formata din studenti ATF. In plus eu am avut privilegiul sa vad cam toate filmele romanesti la mesele de montaj din Studiourile Buftea, inainte de privatizare. Erau niste mese italienesti de prin anii '57, doamna care avea grija de chei ma invatase cum sa umblu cu ele, cum sa pun pelicula, cum sa derulez bobinele. Aveam la dispozitie intreaga arhiva. La un birou de la intrare era un ceaslov cu titlurile peliculelor, cateva mii. In pauza de tigara ieseam pe balcon la studioul de sunet. Tin minte ca in vremea respectiva se monta Omul Zilei al lui Pita si am participat la proces. Ce vremuri ...
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Aug 2007, 13:56   #25
cornel
Veteran
 
cornel
 
Join Date: Jun 2007
Location: Bucuresti
Posts: 273
Asa cum multe wc-uri publice vechi au fost transformate in terase in parcuri, asa si salile de cinema sunt un posibil vad comercial.
Cand Primaria si CNC-ul se vor hotari sa vanda salile vor fi multi "cocosi" care vor sari la ciolan.
In afara Bucurestiului salile de cinema nu pot exista decat in mall-uri si cum astfel de "circuri ale imbuibatilor" nu apar decat in orasele mari, ramane ca televizorul sau dvd player-ul sa inlocuiasca o distractie pentru care merita sa iesi din casa.
__________________
Eu, tu si ceilalti...
cornel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Aug 2007, 14:25   #26
Lucky Luciano
Junior
 
Lucky Luciano
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 30
Apropo de sali de cinema: de ce Cinemagia nu afiseaza programul unor sali gen Elvira Popescu sau Union?
Lucky Luciano is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Aug 2007, 12:13   #27
rocky
Veteran
 
rocky
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 222
mesaj sters
rocky is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Aug 2007, 12:27   #28
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
Originally Posted by Lucky Luciano:
Apropo de sali de cinema: de ce Cinemagia nu afiseaza programul unor sali gen Elvira Popescu sau Union?

Cinemagia afiseaza intotdeauna programul de la Elvira Popescu si Union cu exceptia perioadelor cand acestea sunt inchise Mai da o cautare in septembrie-octombrie.
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Sep 2007, 15:59   #29
Lucky Luciano
Junior
 
Lucky Luciano
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 30
OK, ma indusese in eroare faptul ca cei de la Elvira Popescu isi afisasera deja programul cu trei filme dar se pare ca de-abia recent au inceput sa le si proiecteze.

Poate sa-mi explice cineva unde este Sala Union? Stiu strada de pe harta dar am trecut pe acolo si nu am vazut cinematograful. :huh: Imi puteti da un reper gen magazin sau ceva de genul asta, va rog?
Lucky Luciano is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Sep 2007, 20:15   #30
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Strada Ion Câmpineanu face acea cotiturä cu aproape 90 grade, în pantä, între Blocul Turn si Calea Victoriei. Blocul Turn e lipit de altul, cu posta si pasajul pietonal spre sträduta din spate, iar în continuare e lipit un alt bloc, de cärämidä rosie, nealiniat cu cel cu posta (e cu vreo 2-3 metri mai în fatä). Aici, chiar în acest colt nealiniat, e intrarea la Sala Union - pe urmä vin câteva magazine mici, apoi curba sträzii spre stânga.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 14:47.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells