Go Back   Cinemagia Forum > Cinemagia Forum > Condica de sugestii si reclamatii

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 28 Jan 2007, 11:32   #1
alina anamaria
Novice
 
alina anamaria
 
Join Date: Jan 2007
Location: Cluj
Posts: 5
Five fingers

Vineri, 26.01.2007, la Pro TV a fost "Five fingers", un film cu Ryna Phillippe si Laurence Fishburn, despre un olandez care, in dorinta sa de-a ajuta populatia Africii de Sud care suferea de pe urma foametei, este rapit si torturat de un grup de extremisti.
Filmul are substanta deoarece, in loc sa ne prezinte teroristi cu fetele mascate care nu stiu de cit sa apese pe tragaci, ne arata o lata fata a unei lumi pe care noi, occidentalii, nu o vom intelege niciodata pe deplin. Este si nu prea un film politic, cit mai mult un joc de sah, bine tradus, de altfel in romana prin "Jocul de-a soarecele si pisica".
Acesta film, ca si multe altele de acest gen, care nu sunt promovate cum trebuie nicaieri in lume, ne fac sa realizam ca adevarul are multe fete, iar ca noi, manipulati de Mass-Media, nu reusim sa vedem decit perspectiva care convine din punctul de vedere dominant, fie el politic sau comercial.
alina anamaria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jan 2007, 11:38   #2
Narcot1c
Novice
 
Narcot1c
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 15
este un film destul de reusit , am vazut si eu ceva in mare parte .... zic in mare parte deoarece nu prea ma uit la TV ... oricum a iesit bine si si actorii precum Laurence Fishbourne "Morpheus" bine cunoscut dupa seria matrix , cat si colm maeney din "Caved in"
Narcot1c is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:03.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells