Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Filme la TV

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 19 Sep 2005, 13:26   #101
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Bv lor...au meritat ... dar la categoria cel mai bun serial de comedie vroiam sa castige Scrubs... ...asta e...poate la anu...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Sep 2005, 07:25   #102
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Jack OF All Tardes - sub bagheta "magica" a lui Sam Raimi ... un serial neasteptat de amuzant:
Jack Stiles, an American spy stationed on a Caribbean island in the early 19th century, works against Napoleon's colonizing efforts. - cu Bruce Campbell la carma ... "genial" - :lol:
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Sep 2005, 10:44   #103
christi
Guru
 
christi
 
Join Date: Feb 2002
Location: route 66
Posts: 676
Send a message via Yahoo to christi
Originally Posted by M0n0:
Bv lor...au meritat ... dar la categoria cel mai bun serial de comedie vroiam sa castige Scrubs... ...asta e...poate la anu...

Sa inteleg ca l-ai si vazut? La noi nu s-a trezit inca nici o televiziune sa-l dea
__________________
We are accidents waiting to happen...
christi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Sep 2005, 13:40   #104
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Da...l-am vazut...dar prima data l-am vazut pe Antena 1 in vara lui 2003...era la ora 11...au fost date numai primele 2 serii...super...si cand am vazut ca este pe retzea am dld toate episoadele...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Sep 2005, 16:33   #105
christi
Guru
 
christi
 
Join Date: Feb 2002
Location: route 66
Posts: 676
Send a message via Yahoo to christi
"The X-Files" - de luni, 3 octombrie, 21.00, ProCinema

"CSI" - seria a doua, de miercuri, 5 octombrie, 22.00, TVR1
__________________
We are accidents waiting to happen...
christi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Sep 2005, 19:01   #106
VaVaVuum
Junior
 
VaVaVuum
 
Join Date: Sep 2005
Location: Buc
Posts: 25
Quote:
"CSI" - seria a doua, de miercuri, 5 octombrie, 22.00, TVR1

Seria a patra, din cate stiu io...
__________________
I don't believe in afterlife, although I'm bringing a change of underwear.
VaVaVuum is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Oct 2005, 14:52   #107
solidox
Senior
 
solidox
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 84
N-a vazut nimeni "Curb Your Enthusiasm" ?
E facut de co-creatorul lui sainfel, in care se joaca pe sine. Mie personal mi se pare mai bun decit sainfeld. Putin mai putin absurd, dar acelasi stil de a impinge spre extrem intimplarile.
solidox is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Oct 2005, 21:48   #108
Terror_IST
Guru
 
Terror_IST
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 348
Au reinceput "Dosarele X" la Procinema in fiecare luni de la ora 20:00 cate 2 episoade! Destul de nostalgica reintalnirea cu Mulder & Scully pentru ca mi-a adus aminte de o perioada demult trecuta cand nici nu stiam ce-i aia HBO iar Pro Tv-ul era o televiziune serioasa. Vineri seara la 8 erau "Dosarele" iar mai tarziu un horror sau un SF (sau ambele ). Mi-a facut placere sa revad acum primele episoade dar parca nu mai au acelasi farmec! Cand erau "Dosarele" in voga nici nu se trecuse in mileniul III si se purtau conspiratiile guvernamentale, OZN-urile si secretele militare. Daca stau si ma gandesc ce turnura telenovelistica ia serialul in ultimele sezoane parca nu mai am rabdare sa ma uit din nou. E destul de enervant sa stii cum se termina si sa vezi cat se chinuie saracul Mulder care si-o ia mereu in barba cand e atat de aproape de adevar (de, ce sa-i faci? "The truth is out there..." nu?) Oricum un serial care a facut valuri pe sfarsit de secol 20! Pesronal astept cu interes episoadele cu crime neobisnuite! Poate pe viitor se va redifuza "Millenium" sau , Doamne-ajuta, "Twin Peaks".

Si daca tot se incearca reinvierea genului, Procinema ne mai propune o provocare: "First Wave" incepand din 16 octombrie (duminica) la ora 23:15. Serialul a mai rulat acum cativa ani buni pe TVR2 si se lauda cu faptul ca e produs de Copolla. Povestea se invarte in jurul unei invazii extraterestre primare care studiaza subiectii umani si incerca sa pregatesca pamantul pentru invazia finala (al treilea val <=> Sfarsitul Lumii). Un fost hot acuzat ca si-a ucis sotia cerceteaza catrenele lui Nostradamus cu ajutorul unui hacker si descopera ca extraterestrii se gasesc printre noi si pregatesc distrugerea rasei umane. Nu e un SF extraordinar si o cam ia razna dupa prima serie dar poate fi urmarit.

Vineri, la ora 22:00 incepe la TVR1 primul sezon din "Lost" iar in fiecare duminica de la ora 00:00 la National TV se difuzeaza "The Hunger" (seria care il are capelmaistru pe David Bowie). O serie mai veche prezentata de Terrance Stamp a rulat mai demult pe HBO.
__________________
And out of the darkness, the Zombie did call / True pain and suffering he brought to them all / Away ran the children to hide in their beds / For fear that the devil would chop off their heads.
Terror_IST is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Nov 2005, 01:38   #109
crisstina
Junior
 
crisstina
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 35
Mie imi placea ff mult serialul " Off centre " de pe pro cinema ..... pe care nu il mai da , sau s-a terminat .. :? Oricum era misto
__________________
Viseaza la ceea ce vrei sa visezi , fii ceea ce vrei sa fii
crisstina is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2005, 21:25   #110
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
n-am trecut prin 'desperate housewives', 'survivor', 'CSI' si altele, dar pot spune ca monk este singurul serial pe care il urmaresc cu interes.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2005, 23:54   #111
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
notorel... lol. sincer, lol.

oricum, desi nu prea am timp sa ma uit la televizor am remarcat un fenomen ciudat... este vorba de seriale de teveu facute (produse/scrise/regizate) de mari cineasti holivudiani... ex: Ridley Scott - Numb3rs sau Steven Spielberg - Taken...
what's with this thing anyway...? nu zic ca-s proaste, but why bother? cand poti face un feature, dece sa te incapatanezi la un serial tv?

oricum, cand am timp, urmaresc cu atentie "O.C. California"... incredibil cat de bine pot fii facute/gandite serialele americane pentru teenies... nu sunt bune (calitativ vorbind), dar au poveste solida, twisturi misto, personaje stabile si un umor cat de cat acceptabil...
pacat ca trec peste varsta asta...
Nae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Nov 2005, 00:33   #112
alex2
Veteran
 
alex2
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 250
nu stiu ds ce seriale e vb voi aici....mi-aduc aminte cum am urmarit 24 (parca al 2lea season) acu cativa ani pe prima...anu' asta am vazut season 4...care a fost poate cel mai resusit (k pot sa ma laud k le-am vazut pt toate pe dvd)...si in inauria incepe al 5lea... poate sunt off topic...
ce e interesnt la serialul asta e ca cel putin la ultimul sezon scriptul se scrie din mers, de la un episod la altul...se skimba mereu the writer...improvizam din mers si lasam filmul sa se filmeze el pe sine singurel... :lol
__________________
roark
alex2 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Nov 2005, 20:49   #113
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Daca tot e vorba de seriale (lol) ... am sa va spun cateva care cred eu ca sunt geniale...

Rome ... un nou serial de la HBO care prezinta viata de acuma 2000 de ani ghici unde...da, in Roma a lui Caesar...prezinta o viata cat se poate de reala d.p.d.v istoric dar cat si acela al traditiilor si obiceiurilor oamenilor de acolo...e absolut sublim...si nu lipsesc din el caracteristicile HBO, injuraturile si sexul...a avut 12 episoade acest sezon (le-am vazut pe toate) si urmatorul sezon apare in 2007 (pacat pentru cei care il asteapta).

My Name is Earl ... un serial tot la fel nou, de la NBC, care prezinta viata unui taran (red neck, la ei) care vrea sa ia o cale nou si buna...fiecare episod are farmecul lui cu o morala puternica la sfarsit chiar daca nu se termina cum ai crede la inceput...de vazut...a avut 9 episode, din care am vazut...9...episoadele intre ele nu au continuitate ceea ce face din serial un lucru: multe sezoane...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Nov 2005, 21:08   #114
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by Nae:
cand poti face un feature, dece sa te incapatanezi la un serial tv?

ok, atunci te invit sa reduci tu la un feature 'twin peaks' sau 'riget'...
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Nov 2005, 06:24   #115
XmasBug
Novice
 
XmasBug
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 4
Pe IMDB scrie: "My Name Is Earl" is about this guy named Earl (Jason Lee) who is a redneck and one day he wins $100,000 off a lottery ticket and then decides to make a list of things... ceea ce imediat m-a dus cu gandul la b oierul nostru jedi care are bucurii cu antena. Nu ar fi exclus sa fie si el subiect de serial peste ceva vreme, poate poate aflam si noi secretul cum de a ajuns sa aiba functii de conducere si mai ales de ce naiba nu s-o fi retras el pe o insula pustie cu multa pizza, margarita shooters si dansatoare din buric.

Am incercat ceva seriale pana acum, printre care si Gilmore Girls-ul pe care v-ati flamuit. Was something unique, like bad acting meets the 50's in a boring chick flick unde vezi un decent acting mai degraba in "thirdparties" decat in personajele principale. Da, stiu, defapt e un serial foarte frumos, pentru toate categoriile de varsta, la care poti sa te uiti la el si impreuna cu mamica, bunica si cateaua. Dar sa vedem lucrurile cu adevarat importante.

Trecand cam prin tot ce a contat in materie de seriale SF, de la Star Trek si StarGate, rezistand cu greu la tentative gen Andromeda si Babylon 5 si ajungand pana la serialele SF "new age" gen Firefly si Lexx, Farscape a ramas #1 in topul preferintelor. Este greu de spus in cateva cuvinte ce face din acesta "cel mai bun serial SF al tuturor timpurilor". Povestea incepe cu experimentul lui John Crichton, un astronaut care isi testeaza teoria utilizarii fortei gravitationale pentru marirea vitezei, facand uz de un modul spatial proiectat de el insusi. Experimentul o ia razna si Crichton este catapultat in some distant part of the universe and this is where the fun begins. Facand o paralela cu Vrajitorul din Oz, nenea Dorothy reuseste sa-si faca rapid prieteni "de paie si de tinichea" dar si dusmani "vestici", intr-un loc unde baietii buni nu sunt tocmai buni si baietii rai nu se vad in acest fel. Prima data incearca sa se adapteze, sa castige respectul noilor prieteni, sa supravietuiasca si sa lupte intr-un univers necunoscut, invatand de la abis la fel cum abisul va invata de la el. Se pune accent pe dezvoltarea personajelor, pe psihologia din spatele lor, iesind din tiparele SF-ului obisnuit: dragoste, frica, ura, violenta, razboi, compasiune, umor, loialitate, chiar si sex. Este povestea transformarii, imaginatiei si sperantei. "Hope it's what keeps me going."

Dupa aceea vine Lost, care nu difera pe ici pe colo, prin partile esentiale, de Farscape. Supravietuitorii unui plane crash "aerofragiaza" pe o insula unde vor fi nevoiti sa cladeasca prietenii si sa se protejeze in a hostile environment de "Almire Gulchi" dar si de "lions and tigers and bears". Ce-l diferentiaza sunt flashback-urile de dinaintea accidentului, existand un "gap" semnificativ intre cum au fost inainte si cum au reusit sa se "transforme". Accidentul devine pocinog si binecuvantare in acelasi timp, oferind sansa unui fresh start. Tot din ciclul de replici memorabile: "Walt. Walt! Waaaaaaaaaalt..."

Inchei cu un serial descoperit ieri, anume Criminal Minds, care m-a tinut cu ochii lipiti de monitor cum n-a mai reusit vreun film de mult timp. Nu atat prin actori sau acting cat prin doza de psihologie pe centiminut cub. Si nu, un episod nu tine atat de mult, asa ca nu merita calculul. Pe scurt, o echipa de profileri FBI in frunte cu un "mentor" al Behavior Analysis Training reuseste sa repare gustul amar pe care-l ai dupa ce vezi si a doua jumatate din Mindhunters. Marrakech adveeentuuure...
XmasBug is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Dec 2005, 16:13   #116
christi
Guru
 
christi
 
Join Date: Feb 2002
Location: route 66
Posts: 676
Send a message via Yahoo to christi
David Cronenberg va scrie si regiza un remake dupa propriul sau film, Dead Ringers, ca episod pilot pentru un nou serial produs de HBO.

Is anybody else getting goosebumps? :w00t:
__________________
We are accidents waiting to happen...
christi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Dec 2005, 17:49   #117
Shadow_Cat^
Novice
 
Shadow_Cat^
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 7
HBO e cel mai tare! Deadwood e genial, am vazut prima serie la tv si a doua pe dvd...super tare, are tot ce poti sa-ti doresti de la un serial...mie nu imi plac in general western-urile dar Deadwood are ceva aparte iar personajele sunt foarte bine conturate si situatiile in care sunt puse te fac sa nu mai judeci in termeni de "bine" si "rau",pt ca limitele sunt incalcate constant.
Am avut ocazia sa vad si Rome...absolut superb, de la personaje, dialoguri,costume,decoruri,perspectiva serialului (adik Roma in vremurile de glorie vazuta de doi fosti soldati,oameni obisnuiti).E socant,provocator,indraznet ...e un serial extraordinar de bun.
AXN este un alt program foarte bun,eu am urmarit reality-show-uri foarte bune acolo (nu Survivor sau Big-Brother,care sunt f proaste dupa parerea mea) ci Eco-Challenge si The Amazing Race le recomand oricui vrea sa vada ceva de calitate...just watch it and then get back to me.
Alte seriale care merita(dupa parerea mea,am vazut ca unii n-ar fi de acord) sunt Lost (din pacate a cam luat-o pe aratura sezonul 2) si Desperate Housewives ...mie mi se par foarte bune,cu dialoguri inteligente si situatii mai putin intalnite in alte seriale...plus ca actorii sunt foarte buni si bine alesi.
Aaa...sa nu uit Prison Break.A vazut cineva pana acum? E entertainment pur, nu va asteptati la situatii verosimile ... e un fel de Oz mult mai facil si cu actori mai hot (cel putin Wentworth Miller.Ma rog, Oz in sensul ca se petrece intr-o inchisoare...Stiti cumva daca vreo televiziune romaneasca are intentie de a-l achizitiona?
Shadow_Cat^ is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jan 2006, 20:27   #118
ulrich
Guru
 
ulrich
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 430
ma uit f.f rar la tv,dar se intampla un lucru ciudat:in ultimul timp,de cate ori am deschis tv,am vazut ca pe vreo 3 posturi diferite a reinceput un serial imposibil(alias),cu o muiere cu fata osoasa si privire nevrozata(vanduta pe post de bomba sexuala)in rolul principal.asa este?sau am numarat eu prost?deci:antena unu,pro cinema(parca) si(acum) un post ce se cheama axn :hmm:
ulrich is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jan 2006, 04:51   #119
bill_the_butcher
Veteran
 
bill_the_butcher
 
Join Date: Jun 2003
Posts: 183
smallville imi place. lex e un personaj f. interesant. am ajuns la seria a 5-a episodul 9
__________________
I'll festoon my bed-chamber with your guts!!!
bill_the_butcher is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jan 2006, 13:04   #120
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
Originally Posted by notorious:
ok, atunci te invit sa reduci tu la un feature 'twin peaks' sau 'riget'...

retardel, Twin Peaks a fost redus la un feature. A fost facut pt unele tari film de doua ore or smth. So there. Nu mai vorbi daca curu-ti nu stie despre ce vorbeste.
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 14:20.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells