Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Closed Thread
 
Thread Tools Search this Thread
Old 13 Mar 2005, 13:22   #1561
obvious
Guru
 
obvious
 
Join Date: Sep 2004
Location: KINOTHERAPEut.
Posts: 654
well..here we go.
*the aviator-riscand eventualele pietre aruncate in aceasta directie, consider in continuare ca scorsese are o forta si un nerv senzational, si ca acaprei, oricat de antipatic ne-ar fi noua trecutul lui de "Papushel masculin" cu ochi mari si loviti de vid, e un actor cel putin "BUN". si el, acelasi nerv, tehnic vorbind nu e de mare minutiozitate ce face el ca actorie acolo, dar exista EFECT, exista reactie, e spectaculos.optiune scenografica foarte misto, banuiesc ca mult CGI, si la modul cel mai brechtian, nu se vrea nimic realist, nu se incearca un biopic timid si plin de "aspecte sufletesti", ci exact grandoarea shizofrenica-vezi iarba albastra pe care joaca golf cu hepburn, vezi insusi personajul hepburn-se arata butaforia.frumos.da o stare buna dupa. 9/10
*ray- sau not another biographical movie. frumos, apeleaza la nervul jazzistic al micului cinefil, actorie curata si chiar spectaculoasa pe alaturi, all in all nu stiu cat de bine o sa tin minte filmul asta peste trei luni. 8.5/10 (asta doar asa, ca impresie imediata)
*MISTERY TRAIN-ei,da..aici nu pot sa dau note.it's my man jarmusch :love:
*insula/ki duk- vizual aproape perfect, nu chiar pe sufletul meu la anumite gratuitati, oricum, senzationale personaje, liniste perfect asiatica. 9.5/10
*2046-aaaa..chris doyle painting with the camera again.numai pentru asta 10/10.perfect la tot, laitmotive, personaje, ritm, cromatism de orice fel.foarte muzical filmul asta.
__________________
today you listen to jazz, tomorrow you betray your country.
obvious is offline   sendpm.gif
Old 13 Mar 2005, 15:24   #1562
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
Comoara din Sierra Madre.8.surprinzator de bun.
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   sendpm.gif
Old 13 Mar 2005, 23:14   #1563
Sm�agol-Gollum
The One and Only Gollum
 
Sm�agol-Gollum
 
Join Date: Feb 2004
Location: On the edge of WILDERLAND
Posts: 2,258
1/2 Inteligenta artificiala 8/10
Spider-man 2 8.5/10
Scary movie 3 6.5/10
the village 8.9/10 excelent filmul
Looney Tunes Back in Action 8/10 i just :love: duffy duck
__________________
Nice Hobbitses! We's likes them.....yessssssss
Sm�agol-Gollum is offline   sendpm.gif
Old 14 Mar 2005, 00:31   #1564
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
Spiderman 1.........2.5/10
am ras mult de tot... inafara scenariului, care este construit in cele 22 de building-blocks ale lui truby, n-a fost nimic special.

Heartbreakers....1.5/10
wow, great bullshit. fantastic.

in ultimul timp n-am vazut decat filme de kkt, si imi pare foarte rau. deh, s-ar putea sa se schimbe in viitorul apropiat...
Nae is offline   sendpm.gif
Old 14 Mar 2005, 06:49   #1565
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
The Cable Guy - 7/10: m-a surprins... Filmul asta nu mi-a placut niciodata. Oricum, Carrey joaca bine, chiar daca nu este unul dintre rolurile lui care sa-mi placa foarte mult. (de retinut secventa de karaoke)
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   sendpm.gif
Old 14 Mar 2005, 07:45   #1566
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
Originally Posted by obvious:
the aviator-riscand eventualele pietre aruncate in aceasta directie, 9/10

not from me. i hear ya.

in rest, sa vedem :

fitzcarraldo 9/10
coffee and cigarettes 8/10
beyond the limits - fratilor, lasati cube, alexander, spiderman si alte din astea si puneti mana/imprumutati/trageti chestia asta. genul de film la care razi de cat de prost e. distractie garantata.
Longshot is offline   sendpm.gif
Old 14 Mar 2005, 09:28   #1567
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
revazut man on the moon...parca odata imi palcea mai mult...iar carrey nu joaca chiar atat de bine.---7.5
am vrut sa vad fahrenheit 9/11 dar nu a mers cd-ul. ---1
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   sendpm.gif
Old 14 Mar 2005, 11:46   #1568
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Man On The Moon - 7/10 - ciudata viata a avut omul asta. filmul in sine este ciudat. Asta este impresia care mi-a lasat-o.

The Cable Guy - 7/10 - jim a fost magnific.... de tinut minte scena in care se strica "relay dish-ul" si un "couch potato" pune mana pe o carte si o deschide si zambeste dupa ce citeste primele cateva cuvinte... foarte sugestiv ...

spock VS kirk - brilliant! :lol:

Bad Boys - 6/10 dupa ce am vazut 2 asta e mai lejer dar still funny! :lol:
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   sendpm.gif
Old 14 Mar 2005, 12:31   #1569
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
The Delicate Art of Parking

Bun, foarte bun - din seria de mockumentaries care erau tendinta acum cativa ani, arata un soi de filmmaking foarte relaxat si sanatos, pe care mi l-as dori replicat cumva si la noi..

E tras in digital, iar resursele sunt rizibile comparativ cu rezultatul. Recunosc c-am mai sarit vreo 2 scene in drumul povestii spre changeover, dar una peste alta it's so much worth the ride..

Productie canadiana, cica a luat best feature la montrealfest-ul lor din 2003. Bun indicator pentru nivelul curent de productie din .ca

Recomandat pe seara sau in weekends.
Airlight is offline   sendpm.gif
Old 14 Mar 2005, 13:47   #1570
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by Gaandalf:
Man On The Moon - 7/10 - ciudata viata a avut omul asta. filmul in sine este ciudat. Asta este impresia care mi-a lasat-o.

eu tin minte ca, in primul rand, 'man on the moon' m-a socat prin forma - inca din prolog, cand kaufman ne invita sa plecam, lasandu-ne senzatia ca tot un 'show' urmarim de fapt... si unde se termina, pana la urma, show-ul, si unde incepe 'reality'-ul ?... iar forman (sa-i acordam credit pt excelentul trio de biopice pe care le-a facut in anii '80-'90 - senzationalul 'amadeus', surprinzatorul 'people vs larry flynt' si misteriosul 'man on the moon') tocmai asta ocoleste in orice biopic ce-a iesit din mainile sale - sa distruga misterul...

si pt mine, tot kaufman ramane cel mai bun 'rol' al lui carrey, mult mai sus si decat 'the eternal sunshine of the spotless mind'. iar paul giamati, actor din frontul al doilea, ne demonstreaza intr-una ca nu accepta compromisuri (a se savura in recentul 'sideways', deocamdata my favourite de anul acesta).
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   sendpm.gif
Old 14 Mar 2005, 13:57   #1571
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
'la ciociara' - 9/10 - ma gandeam la o chestie... cam de ce are nevoie eastwood ca sa ne impresioneze, cam ce ii trebuie ca sa creeze tragedie: o doamna ramane paralizata, apoi isi pierde piciorul, isi musca limba etc etc. de sica poate face din pierderea inocentei unei fetite de 13 ani o tragedie... in plus, sophia este 'de milioane' :love: iar belmondo, ochelarist, este fermecator cu aerul sau de intelectual 'dorky'... :lol:
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   sendpm.gif
Old 14 Mar 2005, 16:47   #1572
kasper hauser
Senior
 
kasper hauser
 
Join Date: Oct 2004
Location: Bacau/Iasi
Posts: 106
Send a message via Yahoo to kasper hauser
Werner Herzog - Cobra Verde
9/10.
Nu prea imi dau seama exact de ce a fost atat de subevaluat acest film a lui Herzog. Imaginea shi regia sunt impecabile, actorii nu au jucat rau(cel putin Klaus Kinski a fost excelent, din nou...), iar personajele nu sunt prost conturate sau lipsite sens.
__________________
"Silencio"(Mulholland Drive)
kasper hauser is offline   sendpm.gif
Old 14 Mar 2005, 23:15   #1573
flav
Junior
 
flav
 
Join Date: Jan 2005
Location: Cluj-Napoca
Posts: 67
Originally Posted by keyzer soze:
Originally Posted by flav:
era planur amndoura

interesant concept... foarte impresionant
la tine in cap e o noapte mai neagra decat curul lui Ray Charles

sorry ca citez un mesaj asa de vechi dar e important:
uita-te si la interviuri tzarane! nu te mai comporta ca si becali, imediat ma ameninti ca trimiti niste matahale la mine acasa :w00t:

Kinsey: 10/10 a fost fain ca nu a aratat ca nu a apucat sa termine ultima carte... s-a terminat cu speranta... super! http://en.wikipedia.org/wiki/Alfred_Kinsey vizitati daca vreti sa stiti mai multe...

Alfie:7.8/10 bun film... mult mai bine il prinde alfie, sky captain sau closer pe jude law decat (Cold)"Magic Mountain" (a fost un film bun. nu rad de film)

Spongebob Squarepants The movie:7.5/10 - mult mai amuzant decat episoadele, totusi cred ca incearca sa apeleze si la copii (sau nu tot umorul e bun...)
__________________
Happiness depends upon ourselves.
Aristotle
flav is offline   sendpm.gif
Old 14 Mar 2005, 23:34   #1574
flav
Junior
 
flav
 
Join Date: Jan 2005
Location: Cluj-Napoca
Posts: 67
almost forgot

Man on the Moon: 8/10 great movie! Mi-a placut mult si a doua oara.. chiar daca a fost mai putina tensiune... Jim Carrey = monstru sacru al actoriei, la fel si in Cable Guy si Ethernal... , the majestic, vedeti voi pe imdb in cate filme grozave a jucat,

alt extraordinar actor de comedie, chiar mai bun decat jim: Robin Williams, ultimul film vizionat: What Dreams May Come (tvr 2 recent...):9/10 ... dupa o carte inspirata din mitul lui Orfeu... extraordinar film!
__________________
Happiness depends upon ourselves.
Aristotle
flav is offline   sendpm.gif
Old 15 Mar 2005, 10:35   #1575
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Forrest Gump - 8.5/10 - mare actor Hanks asta. Intr-adevar cum zicea Chris Rock STAR DE CINEMA.

In Good Company - 5/10 - un jeg de film, o scuza tampita sa faca un film ... dar cu Scarlett Johansson in distributie :love: ... 5 puncte din 10 ii dau ei si numai ei. Filmul este o shaworma care a stat prea mult la soare. :sick:
i :love: Scarlett
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   sendpm.gif
Old 15 Mar 2005, 10:54   #1576
obvious
Guru
 
obvious
 
Join Date: Sep 2004
Location: KINOTHERAPEut.
Posts: 654
scarlett rulz.sa speram ca nu o scot prea tare de sex symbol si de pernuta masculina...ar fi mare pacat.
__________________
today you listen to jazz, tomorrow you betray your country.
obvious is offline   sendpm.gif
Old 15 Mar 2005, 12:38   #1577
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
si mie imi place de johansson. imi plac ochii ei tulburatori, privirea pierduta, expresia romantic-cugetatoare, dar sa speram, totusi, ca va sta departe de roluri gen 'bad company' sau 'eight legged freaks'... :shock:
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   sendpm.gif
Old 15 Mar 2005, 12:45   #1578
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by notorious:
dar sa speram, totusi, ca va sta departe de roluri gen 'bad company' sau 'eight legged freaks'... :shock:
mie mi-a placut de ea si in 8 legged freaks ... desi filmul a fost o bomba industriala...
vb lu' Will Smith dupa ce a fost criticat la Wild Wild West: "not everyone's gonna like what you do!"

deci sa speram ca va sta departe de filme de genu asta... pana atuncea a lot love i still carry for her...
:love:
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   sendpm.gif
Old 15 Mar 2005, 16:14   #1579
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
Hire:The Follow-WKW.
.nu e impresionant, iar mie imi displace etalarea de motoare "hot" dar e WKW si nu dezamageste. encore o poveste de dragoste,de data asta sintetizata frumos in citeva minutzele.
.un .7

a,da,uitasem:quote,imdb:"Very entertaining action-filled commercial "
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   sendpm.gif
Old 15 Mar 2005, 18:03   #1580
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
nu stiu ce-ai vazut tu; aia-i o poveste de absenta de dragoste.
Airlight is offline   sendpm.gif
Closed Thread


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 03:12.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells