Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Animatie

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 04 Jul 2003, 17:45   #181
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Nu te simti trist, esti trist. In cazul tau nu e o emotie temporara ci o manifestare permanenta.

Cazul tau, desi nu este de prestigiul unui burvi2001, ar putea totusi tine un studiu psihiatric al interactiunii pe forumuri fara probleme. Daca n-as fi bun la suflet, mai ca ti-as colectiona diatribele, am auzit ca se plateste bine pentru studii de caz. Si ma bucura sa vad ca nu ai adormit, in ultimul timp n-ai incercat decat insulte colaterale, chiar ma ingrijorasem.

Cat despre "inginerul Amyd", asta e un alt lucru extrem de amuzant. Nu de altceva, dar ma gandesc la ce scrie pe "pregatirea" ta. Semiantropolingvist specializat in stiinte politice pe ritmuri de hip-hop bulgaresc, cu doua clase terminate or something? Stiu ca e nasol sa trebuiasca sa dai nasul cu oameni care au facut si fac in fiecare zi ce iti doresti tu cu atata ardoare sa faci (adica filme), dar sincer, nu e vina mea ca nu reusesti, degeaba te inhibi atata cand discutam.

Din pacate pentru jalnica ta "Ars Combinatoria", e departe chiar de umilele jocurile de camera a lui Haydn. Sau esti mai degraba un epigon de-al lui Leibnitz? Dar nu dispera, practice makes perfect, you adorable obnubilating nincompoop...

Salutari,
Andrei

P.S.: Catallin, esti sigur ca nu vrei sa gasesti niste "tipi implicati mai puternic" in Anime? Poate asa o sa inveti mai multe despre asta, chiar despre viata in domeniul acesta, in special din "culise"... procedeul pare sa functioneze ireprosabil in alte parti pentru tine. :wink:
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jul 2003, 10:01   #182
Sidonix
Junior
 
Sidonix
 
Join Date: Jun 2003
Location: The Depths Of Chaos
Posts: 27
Very long,funny,whitty conversation..and interesting at the same time... ...
Pacat ca nu se rezuma in final decit la I'm the smarter one...around here..and i think...i'm better than you....stupid...
Mr.Amyd i praise u..and congratulate u for the stuff u've written. ..total in afara subiectului tratat aici dar cind esti atacat trebuie sa te aperi cred in mai multe feluri decit unul...later...
Ps:Amyd...i LOVED those Laws.ANd the Laws..of the Cartoons... :wink: (*)...se aplica si la Anime dar in mai mica masura...Aici ilogica din cartoons nu prea se regaseste...aici totul se axeaza pe intensitatea trairilor si emotiilor caracterelor indiferent de capacitatea de exprimare cu care a fost creat de mangaka...Lucru imposibil de gasit in cartoons...unde caracterele animate nu sunt decit niste dungi repetate cu o viteza ametitoare..intr-un interval de 5 minute...cind saracu nu are decit timp decit sa zica un What's Up Doc...sau Sufer in Socatage,I tot i taw a putty tat....cei drept e al dracului de amuzant...probabil nici nu trebuie mai mult...
__________________
http://www.anime-club.ro
Sidonix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jul 2003, 12:49   #183
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
In general, cind un absolvent de ATF - la sectia de multimedia, vorbeste prea mult si aduce in discutii termeni si cazuri din psihologie, ma amuz. In cazul lui Andrei Mihailescu, un adevarat Amyda Dollars al monteurilor de film, ma enervez. Imi cer scuze cu ocazia asta celorlalti posteri de pe forum care sint obligati sa imi citeasca aici argumentele. Uneori, intr-adevar, baga-ne-am pula in ele de sentimente/ sint momente cind n-am argumente si atunci as rezolva cel mai bine aceasta problema intr-un mod amical, fata in fata, cu adversarul. L-am invitat in vreo doua rinduri pe Amyd la o discutie 'kokoro kara kokoro', insa i-a fost frica sa vina sa ne vedem. Promisiunea pe care mi-am facut-o fata de mine este sa ignor posturile unui individ ca Amyd. Adaptat la viata de forum, raspunsurile lui sint intransigente, bine informate, spirituale, hmm, stai, ce mai era, mda, si de profunzimea si plasticitatea unei coli albe format A4. Mie imi place sa cred ca nu sint un om de forum si,ca atare, nu pot aduce in discutie subiecte ce tin de - ma repet pentru a mia oara - titluri de filme, curente in cinematografie si teoria racordurilor in clipurile regizorilor de la Bull Productions. Mie se rupe de lucrurile astea, asta e tristul adevar.

Pina aici inteleg rolul lui Amyd, care trebuie sa joace rolul lui Big Mac in tara cartofilor prajiti. Din pacate pentru el, sint mult mai multi Big Mac's pe forumul si site-ul asta decit i-ar placea lui sa creada. Incapatinat, pseudo-enciclopedic, si prost crescut, Amyd este lipsit de lucrul ala esential care ma face sa ii apreciez pe oameni: acel sense of wonder, suflu creator, angel dust presarat pe aripile scrisului si gindirii lui. Amyd e sec, asta e al doilea trist adevar.

Eu, si acum este intr-adevar vremea sa imi zidesc ego-ul in templu, nu sint decit un creator, de genul lui Manole zece, care-i si intrece. In primul rind scriu, si in aria asta iau si eu, cind pot, cite un premiu, ceva, fie la proza scurta,fie la scenariu. Futu-i, e drept ca nu lucrez cu Adobe Premiere sa dau wipe-uri la tot cartieru', dar numele meu apare - teoretic - al doilea, dupa cel al regizorului. Nobody's satisfied with being second best, o stiu, si, de aia, ca si cei de la Avis, I'm trying harder. Las Hertz-ului ce e al Hertzului. In cuvintele lui Wittgenstein :

1. Pe diploma mea nu scrie "monteur" ci "antropolog cultural', specializarea "Ethnicity & Culture Conflict". Pentru cei interesati de o mostra de eseu pot vizita http://caces2001.euv-frankfurt-o.de/mocanu.htm, sau imi pot scrie personal.

2. Amyd, ar trebui s-o citesti si tu, te va vindeca de complexul Yehova.

3. Ceva psihologie, despre normalitate, anormalitate si devianta (categorii definite in functie de frecventa lor statistica, par example):One of the complexities of determining clinical significance of behavior difficulties in young children is that many of the behaviors of interest (e.g., frequent tantrums, noncompliance, and aggression toward peers) are normative behaviors during this period. From a developmental perspective, the increase in negativity and oppositionality during this period, heralds the onset of independence, including the child's wish to "do it by myself' and the accompanying frustration in the face of limits. When such behaviors reflect normative developmental perturbations and do not impair children's functioning, it would be erroneous to classify them as psychiatric symptoms (Campbell, 1995). On the other hand, behaviors that significantly interfere with developmental and social functioning (e.g., peers consistently refusing to play with a child because of his or her destructiveness) should be regarded as clinical symptoms." (Crowel & Fleischman). Eu unul ma regasesc aici;tu, Amyd, ce zici, poti sa iti gasesti cu smerenie locul in turma?

4. Legat de limba romana: da, frate, felul cum o folosesti tu, duce oamenii la orgasm. Mie, personal, imi place cum o contorsionezi in jurul termenilor luati cu japca din Webster. Sau era DEX? Still flummoxed?

5. Daca, vreodata, o sa avem (ne)norocul de a ne intilni fata in fata, poate am sa-ti zic mai multe. Futu-i, m-ar tenta si comunicare non-verbala, ce pula mea, doar atita antropologie oi sti si eu.

Cu acelasi dispret pentru tine,
si cu tristetea care ma caracterizeaza, pun capat acestui 'te iubesc', materializat in coit.
PS: Cinemagia, am plecat de tot. Va las cu monteurul vostru favorit. Trimiteti-mi, va rog, pe mp, penisul, dupa ce i-l extrageti din gura. Mersi.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jul 2003, 17:07   #184
catallin
Veteran
 
catallin
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 298
Originally Posted by Amyd:
... oameni care au facut si fac in fiecare zi ce iti doresti tu cu atata ardoare sa faci (adica filme)...
:wink:

Deci (si) tu erai de vina pentru porcarelele de filme romanesti de care discutam, pitzipoanca mica!
catallin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Aug 2003, 16:13   #185
APoKLips
Novice
 
APoKLips
 
Join Date: Jun 2003
Location: Somewhere on DOOM's planet (asa crede lumea)
Posts: 11
Send a message via Yahoo to APoKLips

M-am gandit mult. Si stiti ceva. Mo apucat un ras de ma doare burta. Am aflat ca stupiditatea se cultiva in facultate. Si am gasit si un subiect care se crede atoate stiutor . Absolvent nu inseamna si un am cu cunostinte. Este in definitia facultati si faza asta (m m m m mmmmmmmmmmmm... pt cei cevor sa inteleaga.

Si ca sa continui ca nu mai am decat 3 minute de internet :
Topicul se numea "anime" si nu "i'm te smarter. you are so stupid and boring"

Ca sa va zic si eu ceva pe tema. totusi poate reusim redresare stupiditatii intalate cu intentie aici:
Am vazut ieri un film: " Grave of the fireflyes " Este o drama din al 2-lea razboi mondial. Este o poveste cat se poate de reala.DA. Este anime !!! Vedeti-l. Si apoi puteti sa mai molfaiti cuvinte jignitoare incontinuare, dar macar scrieti la subiect.
__________________
That is the reason why i'm king of my castle!!!
APoKLips is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Nov 2003, 14:38   #186
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
Preferate:

Excel Saga (serial - comedie excelenta, parodie...numele intreg e Weird Anime Excel Saga deci pregatiti-va pentru ciudatenii extraordinar de amuzante...)
Tonari No Totoro, Spirited Away, Mononoke Hime, Laputa, Nausicaa (si tot ce a facut Hayao Miyazaki)
Grave of the fireflies (atat de trist...poate unul ditnre cele mai triste filme facute vreodata... one of my favourites...)
Berserk( chit ca tinde mai mult spre partea de actiune, tot este foarte mishto...personajele sunt "profunde")
Perfect blue (wow!)
Metropolis (2xwow!)
Akira (mai e nevoie sa zic ceva?)
Fruits Basket (adorabil, te indragostesti de personaje...shi e moralizator )
Shamanic Princess (foarte frumos...bine desenat...poveste mishto)
Arion (wow!)
Ghost In The Shell (woooow!)
Saikano (destul de trist)

Mai putin preferate

Wonderful Days (yuk!)
Final Fantasy Unlimited (pacat ca-i zice final fantasy)
shi in general multe anime meccha...
ah..shi Hentaiurile... nici alea nu-mi plac...
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Nov 2003, 12:28   #187
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
Originally Posted by raptor:
Deci animeuri-le nu le poti scoate din groapa aia lacrimogeno-sadica,oricat de diversificata ar fi tema pe care incearca sa o prezinte.

e clar ca esti complet distantat de fenomenul "anime"...esti anapoda......groapa lacrimogeno-sadica??? sunt o groaza de anime care nu sunt "lacrimogeno-sadice" (sa merg pe denumirea ta)...
sunt o groaza care sunt comedii/parodii...si inca foarte bune...
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Nov 2003, 14:34   #188
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
Credeam ca am terminat cearta asta de mult timp...
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Nov 2003, 16:48   #189
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
nu
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Mar 2004, 16:30   #190
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Nu mai reia nimeni topicu asta ? V-atzi dat la fund cu totzii ?IO inca sunt incepator in domeniul asta da' ... i'm working on it ... :lol:
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Mar 2004, 17:12   #191
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
www.movie-update.com - scoatetzi de akolo traileru' la Final Fantasy - Advent Children k sa va taiatzi putzin venele ... super film anime ... :o
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Mar 2004, 17:13   #192
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
Adik NU MAI REIA NIMENI TOPICUL asta!...Ever!Capisci? :evil:

8) ...ce vremuri...ma recitii si cand vazui cata patima aveam in mine intru inceputuri...of-offf....adevarat pui de Ciac Noris 8) gata sa rup tot.
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Mar 2004, 17:21   #193
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Excuse me ... WHAT ????
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Mar 2004, 17:22   #194
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
Ca sa afli parerea subsemnatului despre anime-uri va rugam apasatzi pe cifrele pajinilor anterioare.Va multumim pentru intelegere(pe atunci eram putzin prea entuziasmat :lol: ).
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Mar 2004, 17:26   #195
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by Nightwane:
Preferate:
Final Fantasy Unlimited (pacat ca-i zice final fantasy...
asta knd a fost lansat ?
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Mar 2004, 17:30   #196
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
asta :
http://www.animecastle.com/media/dvdnr-001.jpg
shi asta :
http://www.geocities.com/Tokyo/Flats/1419/revenge.gif
caut ...
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2004, 00:28   #197
skip
Novice
 
skip
 
Join Date: Mar 2004
Location: Cluj-Napoca
Posts: 8
Send a message via Yahoo to skip
Vreau sa spun ca nu sunt un fan al anime-ului, dar mi-au placut foarte mult cele pe care le-am vazut (ma refer la cele cat-de-cat serioase), si anume Metropolis si Animatrix.
In Metropolis, ceea ce mi-a placut cel mai mult este ninsoarea, care era absolut superb facuta.
In Animatrix, nu stiu daca l-a mai vazut cineva, scuze daca s-a mai vorbit de el, dar nu am citit toate postarile. Eu l-as recomanda oricarui fan Matrix, care stie sa aprecieze arta, fie ea a saptea sau a opta. De exemplu, ciobanul Vasile din arful dealului sunt sigur ca nu ar intelege nimic din el. Anyway... I have a question: aici, pe forum nu-mi pot pune ca avatar o imagine de-a mea? Trebuie sa o aleg din lista de imagini de aici?
skip is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2004, 07:25   #198
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Iti poti pune dar trebuie sa pui link de la o imagine de pe net. Ai deasupra butonului cu "Galerie de imagini asociate" un field unde trebuie introdus URL-ul asta...
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2004, 10:53   #199
Blanche
Senior
 
Blanche
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 118
Hai mai baieti ... v-ati potolit ?
Ce pacat ... era amuzant.

Nu-mi plac nici anime-urile, nici LOTR si nici Matrix ... dar thread-ul asta a fost o lectura placuta la cafeaua de dimineata

Anyway, adversarii anime-urilor din discutiile de pe thread sunt de la distanta mai putin dogmatici si mai plini de simtul umorului
Blanche is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2004, 12:09   #200
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
Originally Posted by Blanche:
Nu-mi plac nici anime-urile, nici LOTR si nici Matrix ... dar thread-ul asta a fost o lectura placuta la cafeaua de dimineata

Macar atat... :lol:
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 03:52.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells