Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

View Poll Results: Ambra Blu To Leave Cinemagia
Ambra Blu trebuie sa paraseasca forumul cinemagia datorita atitudinii vulgar-sarcaustice 1 7.69%
Ambra Blu trebuie sa ramina pe forumul cinemagia, prezenta lui ne lumineaza 12 92.31%
Voters: 13. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 08 Jun 2003, 11:28   #21
Bagheera
Senior
 
Bagheera
 
Join Date: Jun 2003
Location: Bucuresti
Posts: 126
Veteran Catalin, raportez: m-ai prins frate! Am gresit cand m-am indragostit de " critica criticii 2" . Da' , tre' sa recunosti ca altfel, nu am gresit prea mult... Bine, io cred ca deloc, dar, uf, trebuie sa ma gandesc si la voi. Zi si tu Ambra, nu e nevoie de putina poezie ?! Chiar si fleurs du mal...Eu votez ca Ambra blu sa ramana si sa se retraga singur .
Bagheera is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jun 2003, 12:49   #22
crydead
Guru
 
crydead
 
Join Date: Jun 2002
Posts: 940
Originally Posted by Bagheera:
Eu votez ca Ambra blu sa ramana si sa se retraga singur .

Eu sper doar sa se retraga la timp ca daca nu o sa ramana moshtenitorii sai imprashtiatzi p-aciulea.



----------------------------------------------
"Nu va bucuratzi, nu ninge, scuipa deasupra noastra plictisitii din paradis."
crydead is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jun 2003, 16:29   #23
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
Alex Leo Serban afirma:
interesul meu pt artele plastice contemporane - performance, instalatii etc -, care poate fi regasit si in interesul unor cineasti pt ele (vezi greenaway)...

Am inteles ca doresti sa incluzi cinematografia(teoretic) intr-o extinsa 'opera de arta in epoca reproductibilitatii sale mecanice' ,alaturi de alte suporturi vizuale. Performance-ul si alte instalatii sunt catalogate ca arta efemera(in caz ca nu intalnesti sintagma abureala efemera)si toate impun un cod simbolic(neavand intentia de-al descifra), iar eu pana acum n-am intalnit nici un film ultrainchistat intr-o asemenea tipologie.Explica mai in detaliu sau preferi sa vorbesti despre ceva ce nu exista.Si n-ai observat ca arta a murit o data cu Malevici("Patrat alb pe fond alb")?Serigrafiile lui Warhol sunt simple alterari vizuale.Sau cum definea Francastel:"artistul a devenit un tehnician".

PS:Greenaway nu e tipul care a spus ca Vermeer e primul operator de imagine? [/quote]
marx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jun 2003, 18:35   #24
LeonardPiron
Veteran
 
LeonardPiron
 
Join Date: May 2003
Posts: 267
Originally Posted by Alex Leo Serban:
... de aici si interesul meu pt artele plastice contemporane - performance, instalatii etc -, care...

daca esti interesat de instalatii vino fratioare si pe la mine ca imi curge o tava in baie si cred ca ai putea sa schimbi niste obertailere care curge de la ele!
LeonardPiron is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jun 2003, 19:19   #25
Hell_Girl
Veteran
 
Hell_Girl
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 225
ALS: pentru cineva care se vrea jurnalist si mare critic de film, te exprimi sub orice "critica". In toate posturile tale te contrazici de zeci de ori, iti pierzi coerenta si obiectivitatea atat de mult incat ajungi sa ai nevoie de sustinatori pupincuristi din exterior care sa mai dea un pic de veridicitate spuselor tale.

Bagheera: sper ca te plateste bine pentru serviciile de avocata aduse, altfel...
Hell_Girl is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jun 2003, 19:39   #26
crydead
Guru
 
crydead
 
Join Date: Jun 2002
Posts: 940
Originally Posted by marx:
Si n-ai observat ca arta a murit o data cu Malevici("Patrat alb pe fond alb")?Serigrafiile lui Warhol sunt simple alterari vizuale.Sau cum definea Francastel:"artistul a devenit un tehnician".

Cand le spun chestii din astea functzionarilor artistici sau meseriashilor culturali, saracii se sperie rau de tot, raman un minut fara replica si apoi ma acuza de blesfemie!


---------------------------------------------
Viitorul suna ocupat.
crydead is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jun 2003, 22:29   #27
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Originally Posted by marx:
Performance-ul si alte instalatii sunt catalogate ca arta efemera(in caz ca nu intalnesti sintagma abureala efemera)si toate impun un cod simbolic(neavand intentia de-al descifra), iar eu pana acum n-am intalnit nici un film ultrainchistat intr-o asemenea tipologie.

Aceasta afirmatie e tot din categoria "Automimesis sau Cum sa nu intelegi nimic dintr-un simplu proverb toscan"?

In primul rand, presupun ca din cauza unei exprimari defectuoase, pari sa incluzi performance art-ul la categoria installation art, ceea ce e evident gresit. Sunt doua lucruri pe cat se poate de distincte intr-o epoca a intertextualitatii.

Apoi, desi T&H&co vor autosuficient sa impuna aceasta idee, cand vorbesti de instalatii in particular, nu e nimic obligatoriu efemer in ele. Exemplu simplu: gaseste "Afrum I". Staying power at its best.

Si in final, desi e adevarat ca sunt multe instalatii voit (sau exagerat de - alege tu) obscure si ermetice, exista si destule care se releva singure fara dificultate - ba chiar sunt acuzate de forma in detrimentul fondului (ce oroare, nu?). Exemplu simplu: cercurile lui Long.

Incearca sa te scufunzi si sa te delectezi cu 80 de minute de "Muri Romani", pentru "ultrainchistare" in "tipologie"...

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2003, 08:38   #28
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by marx:
Performance-ul si alte instalatii sunt catalogate ca arta efemera(in caz ca nu intalnesti sintagma abureala efemera)si toate impun un cod simbolic(neavand intentia de-al descifra

Apropo de performance destinat efemerului (a redundancy in terms, I'm aware of it), imi amintesc de o isprava artistica a cuplului Perjovschi: nu mai stiu ce festival din strainatate era, dar ei asa decisesera sa se manifeste. El decupa poze cu fete de om ("moace" le zicea el, portrete, etc) si le lipea pe un canvas de vreo 2 X 2. Lia, in schimb, optase pentru o abordare mimetic-recuperatoare: se uita la oamenii care mergeau pe strada si le imita mersul. Acuma, m-o fi facut pe mine mama prost de nu reusesc sa vad subtilitatile astea: parca si copiii aia obraznici fac acelasi lucru, nu? De fapt, daca imi amintesc bine "The Conversation', parca si oamenii mari se indeletniceau cu aceleasi trebi lesnicioase. Ce cacat, acuma toata lumea tre' sa se joace de-a Cristo, sa impacheteze castele in hirtie, si cacatel in pachetel.

Quote:
Serigrafiile lui Warhol sunt simple alterari vizuale.Sau cum definea Francastel:"artistul a devenit un tehnician".

Co & rect, dar asa sint si baietii care lucreaza cu Photoshop in ziua de azi, nu? Si cine stie ce op-art mai iese si din ei.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2003, 09:11   #29
patch4all
Veteran
 
patch4all
 
Join Date: Jan 2003
Location: by the chance
Posts: 150
Send a message via ICQ to patch4all
Ambra cred ca propunerea ta este ok desi sper sa nu iti fie interpretata drept lipsa de siguranta de sine. Este evident man ca trebuie sa ramai si nu pentru ca esti vulgar sau pentru ca adaugi "salt'n'pepa" forumului ci pentru simplul fapt ca esti aici, asa cum exista si ceilalti cu trasaturile definitorii ale personalitatii lor. Sper ca nu spun vorbe mari ca deja ma veti injura
Cat despre ALS si Bagheera ce sa mai spun? Nu ziceai draga ALS ca te retragi? Acum afirmi ca ai revenit sa provoci o revolta? Come on esti penibil....iar tu Bagheera lasa afirmatiile cu jucariile deoarece cred ca toata lumea stie cu ce se joaca aici...renunta te rog sa consideri ca toti cei de pe forum sunt marcati de o lipsa acuta de responsabilitate. Eu cred ca te-a muscat ALS, beware he's very poisonous.....
Revolta! I-auzi dom'le, cred ca se vede Mowgli tembelul....lasa noroc ca a venit si pantena, sorry pantera, sa te sustina, faceti un cuplu de milioane. Avem de ce ne amuza....
__________________
Victims! aren't we all? (Lee)
patch4all is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2003, 14:29   #30
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Concluzia acestui mini-sondaj. Dupa trei zile, la cit am setat topicul, opt oameni si-au trimis votul in mod direct, iar alti citiva si-au exprimat parerile direct pe forum. Din cei opt, sapte au fost pentru raminerea mea pe site, si unul impotriva. In consecinta, va veti bucura in continuare de prezenta mea agreabila.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2003, 14:38   #31
patch4all
Veteran
 
patch4all
 
Join Date: Jan 2003
Location: by the chance
Posts: 150
Send a message via ICQ to patch4all
Vai ce darnic esti!!!!!
__________________
Victims! aren't we all? (Lee)
patch4all is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2003, 14:52   #32
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Aren't I? Heheheeeeeee.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2003, 14:59   #33
patch4all
Veteran
 
patch4all
 
Join Date: Jan 2003
Location: by the chance
Posts: 150
Send a message via ICQ to patch4all
Maybe yea, but it wasn't a very clever thought of ya to include Ricutza 'mong ALS's prozelits....i bet she's wiser than that.
__________________
Victims! aren't we all? (Lee)
patch4all is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2003, 15:01   #34
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
I don't know, and I don't care.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2003, 15:05   #35
Bagheera
Senior
 
Bagheera
 
Join Date: Jun 2003
Location: Bucuresti
Posts: 126
Honey Patch, nu toti, doar unii; nu lipsiti de responsabilitate ci de premeditare a cuvantului scris. Exemplu: "pantena-pantera"... ieftin, previzibil, no comment. Spui ca te amuzi. Foarte bine . Si eu . Dar nu uita ca umorul presupune detasare, ori mai tot ce ati oferit spre lecturare de cand cu ALS, era implicare pana la epuizare. Sorry, honey patch, dar nu prea cred in amuzamentul tau.
Bagheera is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2003, 15:06   #36
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
De fapt, voturile exprimate au fost: 10 pentru raminere si 1 pentru iesire.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2003, 15:19   #37
patch4all
Veteran
 
patch4all
 
Join Date: Jan 2003
Location: by the chance
Posts: 150
Send a message via ICQ to patch4all
Da tata Bagheera ai dreptate nu vezi ce crispat sunt atunci cand scriu despre tema asta? :lol: ....nu vezi ce epuizat sunt? 8) Nu vezi ca de fapt scriu ca ma amuz insa in adancul sufletului meu meschin ma inversunez si sunt ghidat de ura? :roll: :lol: :lol: :lol:

Sincer ma amuzati amandoi deoarece sunteti niste nulitati prin stilul in care scrieti, prin sentimentele care va anima, prin ceea ce credeti ca reprezentati, prin porcariile pe care le redati, prin bravarea culturii fiecaruia in antiteza cu ignoranta noastra.....

Nici nu am spus ca este ceva pretios in expresia pantena-pantera, crezi ca meriti asa ceva? Sincer ma indoiesc....

Daca iti face placere sa crezi ca nu ma amuz ci din contra ma enervez, i won't fight your sick mind....sincerly yours patch4all
__________________
Victims! aren't we all? (Lee)
patch4all is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2003, 15:53   #38
Bagheera
Senior
 
Bagheera
 
Join Date: Jun 2003
Location: Bucuresti
Posts: 126
Patch, fii putin atent: "implicare pana la epuizare" nu inseamna ura; "premeditare a cuvantului scris" nu inseamna pretiozitate. Este prea greu?! Te inteleg. E greu. Lasa Patch, ca o sa treaca, toate trec. Bizar ! A disparut din mesajul tau chestia cu art. 200, trimiterea mea si a lui ALS la Opera... Oricum, as fi vrut sa-ti aflu argumentele, mai ales ca nu stii cine sunt. Cat despre cultura, incearca o definitie proprie ca sa stiu exact ce reprosezi.
Bagheera is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2003, 16:01   #39
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
Bagheera:"mai tot ce ati oferit spre lecturare de cand cu ALS, era implicare pana la epuizare"

Cred ca cel mai epuizat a fost ALS,nevoit sa-si aduca intariri pe front. Toti forumistii au participat de bunavoie la aceste discutii,singurii fortati au fost ALS si tu,fragila Bagheera.Si cand esti fortat sa faci ceva contrar firii te epuizezi exact cand crezi ca esti la inceput.Nu-i asa,fragila Bagheera?!
marx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2003, 16:16   #40
patch4all
Veteran
 
patch4all
 
Join Date: Jan 2003
Location: by the chance
Posts: 150
Send a message via ICQ to patch4all
Bagheera taica, nu te mai juca cu intelesurile cuvintelor deoarece se vede ca tie ar trebui sa iti spui "lasa, toate trec". Daca spui ca nu crezi ca ma amuz si ca ma implic pana la epuizare scriind pe cale de consecinta in contradictoriu, cel putin in plan tematic aceasta succesiune de cuvinte lasa sa se inteleaga in mod pertinent ca ma inversunez nu? De ce o intorci si afirmi ca de fapt implicarea pana la epuizare nu implica - in viziunea ta - vreun sentiment de ura? Haide sa analizam cele scrise de catre tine, nu imi place cand se rastalmacesc vorbele; crezi ca daca ai citit adunat vreo 4 carti si 5 reviste poti sa jongla cuvintele dupa bunul tau plac....

Iar chestiunea cu 200 a disparut deoarece mi s-a parut ca acea afirmatie este depasita de realitate si ca ar fi prea low sa vadesc tocmai eu asa ceva...

Ma rog, sincer nici nu as avea cum sa te cunosc, jucam pe alte arene fii sigur de asta, nici nu ma chinui sa iti mai demonstrez. Stiu, vei avea o replica, vei scoate in evidenta inca o data intelepciunea ta si pseudo-calmul tau anglo-colentinesc, insa parol imi provoci greata.
__________________
Victims! aren't we all? (Lee)
patch4all is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 05:33.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells