Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Vreau sa stiu

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 30 Dec 2007, 18:53   #1
vladvaidianu
Senior
 
vladvaidianu
 
Join Date: Apr 2005
Location: chicago
Posts: 132
Postproductie

Care e situatia postproductiei in Ro? Care e trendul? Cu ce se taie (hard/soft), cu ce se corecteaza cromatica, cu ce se editeaza sunetul?
E pe aici cineva interesat de subiect?
vladvaidianu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Dec 2007, 19:09   #2
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Prima care-mi vine-n minte e Ricutza. Stai s-o trimit this way...
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jan 2008, 00:18   #3
vladvaidianu
Senior
 
vladvaidianu
 
Join Date: Apr 2005
Location: chicago
Posts: 132


Ce sa cred? Ca lumea inca bea si haleste sau ca numai CASTEL/ABIS fac post productie?
vladvaidianu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jan 2008, 00:20   #4
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Lumea bea, haleste... poate mai si cälätoreste. I-am dat off-message pe Yahoo. Dar, de-atunci, n-am väzut-o deloc online.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jan 2008, 00:24   #5
films4all
Guru
 
films4all
 
Join Date: Jan 2006
Location: Bucuresti
Posts: 877
pai ce facusi..terminasi facultatea..sau esti pe cont propriu?
bine...ca ..in amblele cazuri cam esti pe cont prorpiu..dar..daca nu ai facut facultate..poate te ajut eu pe partea asta! (sfaturi)
__________________
Toata lumea stie ca nu se poate face acel lucru pana in momentul in care vine unu' care nu stie ca nu se poate rezolva acel lucru... si-l rezolva!
films4all is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jan 2008, 00:50   #6
vladvaidianu
Senior
 
vladvaidianu
 
Join Date: Apr 2005
Location: chicago
Posts: 132
uhh! in final se baga cineva in sama si cu mine...

nu am facut facultate si nici nu o sa fac. motivul e simplu. nu am incredere in aproape nici o scoala de film. cele mai bune sunt fantastic de scumpe iar pe banii aia poti pune cap la cap cursuri oferite de producatorii de hard/soft si mai si ramane sa cumperi echipament. asta nu inseamna ca am asa bani...

oarecum sunt pe cont propriu dar contul asta nu e prea lung. cel mai mare job pe care l-am facut e sub 100 de taieturi pe 1080i60 si un CC banal... dar avnd in vedere ca peste mai putin de un an ma repatriez eram curios cum sta treaba acasa, cine si cum face, freelance sau angajat, are rost sa imi iau echpament de aici (apple are niste preturi pe europa de imi vine sa fluier)...????

sfaturi?
vladvaidianu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jan 2008, 09:11   #7
films4all
Guru
 
films4all
 
Join Date: Jan 2006
Location: Bucuresti
Posts: 877
in Romania lucrurile nu stau prea bine pentru Apple( e si normal). Daca iti moare vreo piesa din el... poti sa-ti semnezi comdamnarea la moarte..pentru ca urmeaza un drum lung pana la rezolvarea problemei care in final te-ar putea duce la faliment. Dar inca odata ..asta se intampla in Romania... so.. la u trebuie sa mearga lucruile mult mai bine ...apple-ul e si recomandat.
Da are rost sa-ti iei echipament dar ..tre sa iei totul in calcul: s-ar putea ca preturile sa nu te avantajeze asa de mult... nu mi-am pus in cam sa-mi cumpar echipament pana acum deci..nu am o baza de cunostinte cu privire la preturi and all dar..inainte de a face vreun pas cel mai bine ar fi sa analizezi bine piata.
la fel de greu..s-ar putea sa-ti fie sa te ridici daca nu ai scoala, depinde cat de pus pe treaba esti si cat de mult iti doresti sa activezi cu adevarat in domeniu.


cat priveste scoala..parerea mea e ca scoala "buna" de film e un fel de moft. Eu cred ca orice scoala de film e bine facuta.. dar esti un om muncitor si dedicat, pasionat, cu capul pe umeri. Nu ai nevoie de cine stie ce scoala... trebuie doar sa vada cineva..cine trebuie.. ca te intreseaza cu adevarat..
asa...tre sa fii atudidact, sa inveti sa iti scrii singur scenariile, sa te documentezi singur (daca stii unde sa cauti si ce sa cauti poti sa obtii informatiile pe care ti le-ar putea oferi sa zic cursurile oferite de producatorii hard/soft... sa montezi singur ceva, chiar sa si joci.. sa stii ce sa ceri acotrului, etc..sa simti cu adevarat ce inseamna sa activezi in domeniu.. dar pentru toate cele zise mai sus..tre sa transpiri mult..
deci..trebuie sa stii sigur: i have to do this..
CA SA POTI SA SPUI: "M-AM REALIZAT CU ADEVARAT SI SCOT INTRADEVAR UN PRODUS BUN!"
__________________
Toata lumea stie ca nu se poate face acel lucru pana in momentul in care vine unu' care nu stie ca nu se poate rezolva acel lucru... si-l rezolva!
films4all is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jan 2008, 10:36   #8
vladvaidianu
Senior
 
vladvaidianu
 
Join Date: Apr 2005
Location: chicago
Posts: 132
films4all thx
subiectul scolii de film e interesant dar nu asta ma intereseaza aici. totusi nu am poci abtine si vreau sa punctez ici colo sperand sa nu starnesc vreun conflict.

experimentand oarecum in mod direct diferenta dintre un program de la NYFA (finalizat de un pretenar) si un curs Apple (facut de mine) pot spune ca nu se merita sa dai zeci de mii de parai. dupa 6 zile lugi/hands on stiam fcp-ul si pe fata si pe dos cu ochii-nchisi pt doar 1500(examenul de certificare inclus) iar Jordan inca are manualul langa mac.

mergand mai departe pot spune tot din experienta ca pt un job de assistent nu prea intreaba nimeni cam ce scoli ai. oricat de frumos ar scrie in cv ca ai "graduat" la scoli inalte si ca ai n certificari avid/apple....totul se reduce la "show me your roll". totul, absolut totul se reduce la un interviu si "portofoliu".

intr-o anumita masura sunt de acord cu tine. scoala "buna" de film poate fi un "moft". dar unele mofturi sunt pe bani grei si isi merita banii. e de ajuns sa compari programele si dotarile de la columbia cu unatc sa iti dai seama ca iarna nu-i ca vara.(nu da cu bolovani stiu si bunele despre unatc. am prieteni buni care au trecut peacolo)

dar astea nu cred ca se aplica si la romania si tocmai de aia ma roade curiozitatea.
vladvaidianu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jan 2008, 12:03   #9
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Lasa Final Cut Pro si reorienteaza-te serios pe Avid (Adrenaline, Mojo) daca vrei sa prestezi in Bucuresti. Apoi te duci la Chainsaw sau la Studio6 si incepi ca assistant etc sa lucrezi pina innebunesti la comprimat si facut exporturi. Sau lucrezi pt ei si faci prin firma ta, pe sistem Wu Tang. Nu stiu la ce nivel esti ca sa stiu ce sa iti recomand mai concret. In paranteza, am lucrat cu editori care au facut UNATCul si cu tipi care au terminat cu totul altceva (arhitectura sau politehnica), si nu pot sa nu observ ca majoritatea alora fara scoala de film sint mult mai bine pregatiti tehnic ca baietii mei din IATC (in plus, ei au intotdeauna plug-in-urile care trebe ); in plus, ei sint si mai market-oriented si stiu sa respecte, dracu', un deadline. Pe de alta parte, anul asta de IATC are o generatie foarte talentata si foarte bine pregatita de editori (refuz sa le zic multi-medisti, ca nu ii invata nimeni la scoala MM). Depinde si de proiect, acum, pt ca sint unii care taie mai bine pt tv/tvc si altii care taie mai bine pt un trailer. Numai studiou' cu care colaborez eu are cei mai buni oameni din Univers.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jan 2008, 15:31   #10
films4all
Guru
 
films4all
 
Join Date: Jan 2006
Location: Bucuresti
Posts: 877
Originally Posted by vladvaidianu:
films4all thx
dar nu asta ma intereseaza aici.
firme/preturi?

Cu placere
rabdare...cu putin ajutor venit din partea armetei de omulti care circula pacilea ai putea obtine toate raspunsurile cautate
aici tre sa ma documentez bine..so... da-mi ceva timp
__________________
Toata lumea stie ca nu se poate face acel lucru pana in momentul in care vine unu' care nu stie ca nu se poate rezolva acel lucru... si-l rezolva!
films4all is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jan 2008, 21:16   #11
vladvaidianu
Senior
 
vladvaidianu
 
Join Date: Apr 2005
Location: chicago
Posts: 132
pt Ambra

nu ma surprinde nimic din ce imi spui. de altfel si cand am plecat eu de acasa Avidul era "miezul" si realitatea e ca fcp-ul e mult in urma cand vine vremea productieie pe banda. dar totusi fcp nu e de neglijat mai ales ca acum vine cu o aplicatie in plus-Color care desi imatura se preteaza mai bine decat SyN pt DI iar Soundtrack2 face ceva teaba si se integreaza perfect cu fcp...oricum astea sunt lucruri stiute de tata lumea.

pe tv imi e destul de clar ce se intampla. avid era leader si nu vaz de ce ar fi altfel azi ca doar fcp e departe de stadiul ala iar produsele autodesk sunt fantastic de scumpe. cum sta treaba pe partea de DI? CC? VFX?

acum 6 ani treaba statea cam asa:
1 filmai pe pelicula
2 telecine (de cele mai multe ori la calitate f slaba)
3 montai in avid(dar montai doar ce era capabil laboratorul kodak sa faca)
4 iar laboratorul iti facea filmul dupa EDL
nici vorba de CC/VFX iar sunetul...nu intelegeai aproape nimic din ce se spunea in film.

ambra ma' man nu stiu la ce nivel sunt pt ca nu stiu la ce sa ma raportez in romania dar feed me back cu tot ce sti considerand ca am apple/adobe certificari-fcs2/AE/PhShop le stiu de la alfa la omega(premiercs3 e o gluma) , avid MM-avansat si lustre/flame/combustion incepator. nu fac sunet pt ca in clasa a ii-a am luat un 4 la muzica si nu l-am luata dejaba.

"gaishilor luativa timpul vostru" eu astept.thx
vladvaidianu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jan 2008, 21:39   #12
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by vladvaidianu:
ambra ma' man nu stiu la ce nivel sunt pt ca nu stiu la ce sa ma raportez in romania dar feed me back cu tot ce sti considerand ca am apple/adobe certificari-fcs2/AE/PhShop le stiu de la alfa la omega(premiercs3 e o gluma) , avid MM-avansat si lustre/flame/combustion incepator. nu fac sunet pt ca in clasa a ii-a am luat un 4 la muzica si nu l-am luata dejaba.

"gaishilor luativa timpul vostru" eu astept.thx

in mare, telecine tot la kodak se face (dar a aparut si Abis, asta daca nu cumva vrei sa faci tele la CNC la jilava hihi), si e calitate f ok (cred ca deja ti-au zis amicii tai din tara ca se face si HD, fac si pogle cu corectie de culoare si transfer in beta digital sau hd, sau beta sp); pentru efecte si alte nazdravanii si, in special, pentru sunet, tot budapesta e baza. o sa incerc sa vb cu un amic colorist sa vad cu cit sint platiti astia care se ocupa de color correct si dig interm aici in ro; oricum, logic de fapt, stii ca se plateste mai bine un 3dist pt un pachet grafic decit un baiat de la taieturi de ex, etc. asa ca daca stii si bine stii un 3dmax, cu ae, cu brasil pe linga alea, e ok. da-mi un link cu marfa sa arat la studio sa te estimeze financiar bajetii ; ei e in mai masura, io stiu sa tai doar ceapa
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jan 2008, 21:54   #13
films4all
Guru
 
films4all
 
Join Date: Jan 2006
Location: Bucuresti
Posts: 877
Strada Film
Mobra Films
Saga Film
MediaPro Pictures
etc
preturile...cauta siteurile oficiale si suna-i!
Bafta!
__________________
Toata lumea stie ca nu se poate face acel lucru pana in momentul in care vine unu' care nu stie ca nu se poate rezolva acel lucru... si-l rezolva!
films4all is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jan 2008, 22:51   #14
vladvaidianu
Senior
 
vladvaidianu
 
Join Date: Apr 2005
Location: chicago
Posts: 132
Quote:
io stiu sa tai doar ceapa

pai si eu sunt axat pe taiat ceapa si pe facut ceapa roshie din ceapa verde. e o traba si cu taiatu cepei. conteaza f mult cat de perfecte iti ies cubuletele si cat de repede... e mai in natura mea sa vaz ceapa pe dinafara decat sa vad axe, grafuri si texturi dar nu se stie niciodata...

momentan lucrez un cc(apple color) la un roll 1k-doar asa de fun si portofoliu cand e gata iti pot expedia cateva stilluri.

revenind la telecine/DI. abis lucreaza pe 2k-very nice dar intre timp 4K pare a fi flavor of the day pe america si sincer vb se vede diferenta la CC intre 2k si 4k. ce sa faci ... 4 e mai mare dcat 2 de doua ori. intrebarea e ce se intampla mai departe? avid presupun...flame? lustre? lasserprint?

rollurile de pe situl abis arata excelent dar 432 (in cinemaul din chicago) nu prea arata a lucrat pe Di desi trailerul de pe apple(trailer care suge timp mare) pare a fi trecut serios prin CC/VFX.

mai precis, e cineva care lucreaza online DI pe rolluri mai lungi de 5 min? si cam ce hard/soft/workflow se foloseste?
vladvaidianu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jan 2008, 23:13   #15
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
kodaku si abisu mai au si spirit (sau mai aveau) pt transfer
si stiu ca se lucreaza si cu flame si flint
a, si chainsaw are si nitris pe linga avid
vezi ca tiam dat mp
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jan 2008, 23:19   #16
vladvaidianu
Senior
 
vladvaidianu
 
Join Date: Apr 2005
Location: chicago
Posts: 132
thx film4all dar m-am plimbat si eu o vreme pe net nainte sa postez aici. firmele respective nu ofera decat informatii generale. de ex mobra are 3 randuri la post productie. mare spanac! avid Xpress Pro il am si eu pe pc . ce sa cred ca pot si eu face postproductia la StarWars?

da-mi rogu-te daca ai detalii mai precise. de ex inca nu stiu daca cineva dupa ce lucrezi pe DI iti poate printa pe film si la ce rezolutie. sau nimic nu e nou si totul merge la un arri recorder undeva intr-un alt fus orar?
vladvaidianu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jan 2008, 00:02   #17
vladvaidianu
Senior
 
vladvaidianu
 
Join Date: Apr 2005
Location: chicago
Posts: 132
nu am lucrat deloc pe SyN. am vazut doar ceva clipuri pe situl avid. s-ar putea sa ma insel dar nu cred ca nitris poate folosi masti :? .

e de ajuns sa vezi ce poate lustre si iti dai seama ca avid it's about to die. drept urmare dupa nab2007 au anuntat o noua strategie. pe de alta parte cu doar 1300 poti achizitiona FCS2 iar aplicatia lor de CC is fuckin' cool la banu asta. si pt ca tot veni vorba FCS2 are bube grele dar ce sa si astepti pt 1300. de ex se poate intampla ca xml-ul din fcp sa ajunga cu erori in color si te trezesti cand te intorci in fcp ca unele cuturi sunt diferite de ce ai facut tu initial. exista reconform in color dar ... f'tui ! pierzi prea mult timp.
vladvaidianu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jan 2008, 13:19   #18
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
salut vlad,

da, avem DI 2k pentru lung-metraj din 2006, suntem primii care au facut asa ceva in Romania. Daca ai un proiect concret nu ezita sa ma contactezi.

ps: Nu, nu sunt de la Abis
__________________
indy.to
Airlight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jan 2008, 19:02   #19
vladvaidianu
Senior
 
vladvaidianu
 
Join Date: Apr 2005
Location: chicago
Posts: 132
good news
proiecte concrete nu am dar am 1000 de intrebari...

poti sa imi dai mai multe detalii? workflow/hard/soft si mai ales titluri de filme lucrate pe DI...
vladvaidianu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jan 2008, 20:52   #20
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Ma bag ca musca-n lapte acum, da vad ca se cam stie tehnica p-aici si ma risc sa va intreb ceva despre un produs. Mi-am luat un DAC 100 Digital Video Converter si vreau sa stiu daca ati folosit asa ceva, daca e bun sau e un cacat ... numa' asa sa-mi pun pe pc imaginile de vacanta cu mine la piscina, copilu' cu putza in tarana si alte snoave d-astea.
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:38.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells