Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Vreau sa stiu

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 26 Jun 2015, 11:57   #1
DanPhoenix
Novice
 
DanPhoenix
 
Join Date: Jun 2015
Posts: 1
de unde cumparam filme...

Mi se mai intampla sa caut cate un film despre care stiu ca a aparut in Romania dar care nu mai e de gasit pe nicaieri (de exemplu sezonul doi din Dinastia Tudorilor pe Blu Ray). Asa ca ma intreb daca nu cumva caut eu pe unde nu trebuie

Magazine online pe care le stiu:

mediagalaxy.ro / altex.ro
- bine dotati, au adesea promotii si filme la preturi derizorii (dvd la 5 lei, bluray la 20)
- pagina de web e OK, poti filtra filmele dupa blu ray / dvd / pret / gen etc

cineshop.ro
- aici gasiti toate noutatile imediat dupa aparitie, inclusiv titlurile mai putin mainstream
- preturi maricele, reducerile de pe alte site-uri nu exista aici, dar uneori au si ei reduceri semnificative

carturesti.ro
- preturi oleaca mari, desi mai exista si reduceri din cand in cand
- aici gasesti filme epuizate in alta parte

dol.ro (diverta)
- oferta e decenta
- pagina de web nu mai e adusa la zi de foarte mult timp, nu poti filtra filmele dupa suport (blu ray / dvd)

emag,ro
- front-end pentru alte fime, emag a renuntat la distributia de filme afaik
- pagina de web e decenta, desi filmele sunt ascunse in categoria birotica

domo.ro
- au ramas in urma cu stocurile, cred ca vor sa renunte la distributia de filme
- foarte putine reduceri


Daca mai stiti si altele, va rog sa le listati. Multumesc!
DanPhoenix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jun 2015, 23:40   #2
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
Eu povestesc din experienta personala pe care am avut-o cu toti acesti furnizori, mai putin emag.

mediagalaxy.ro / altex.ro
- cele mai tari reduceri. Filme la 9,99 sau 14,99 ce la aparitie, acum un an, doi, erau 49,90. Si gasesti titluri foarte bune.
- la ora asta este cea mai importanta sursa de alimentare a mea. Am achizitionat chiar la inceputul saptamanii asteia, Killing seazon cu DeNiro la pretul de 9,99

cineshop.ro
- lasat in paragina. Totul se naruie. Filme ce apar pe site ca apte de comanda, dar sunt cu mentiunea de "in functie de disponibilitate la furnizor"... Comenzile de la furnizor se fac la 2 luni....
Preturi uriase, nicio reducere de aproximativ un an. Nimic.
Pana si noutatile apar la altex inainte. Jenant!

carturesti.ro
Intru totul deacord cu ce a postat Dan.

dol.ro (diverta)
doar de la fata locului. Comenzile de pe site sunt tratate in batjocura.
Se gasesc si ceva reduceri, dar doar la raft. Plus ca pretul de la o librarie la alta nu e tot timpul acelasi. Ciudat dar adevarat.

emag,ro
nu am incercat niciodata. Preturi prohibitive, oferta redusa rau.

domo.ro
inainte era sursa cu cele mai surprinzatoare oferte. Imi aduc aminte ca am cuparat de aici Even Horizon intr-o carcasa ciudata rau de tot. O prezentare superba, pentru colectionari. Mai era unu si nu avea pret si m-am dus cu el la casa. Pana si vanzatorul s-a blocat cand i-a aparut 4,7 roni. Si asa l-am achizitionat .
De asemenea aici se gaseau si titluri de la un anumit distribuitor obscur, titluri pe care nu le mai gaseai nicaieri in alta parte, cum ar fi: Chocolat (2000), Hannibal (2001), November (2004), Saw (2004) si multe altele. Si preturile erau chiar bune.

Ar mai fi:

flanco
O oferta bunicica, dar nu prea sunt reduceri. Cu o vizita pe la altex + domo, acoperi ceea ce au ai putea gasi la ei.

si mai e adevarulshop.ro
aici oferta e buna de tot. Preturi foarte bune. Se compenseaza intr-un fel cu altex. Sunt titluri pe care la altex le gasesti la 49,9 roni si la adevarul la 9,99.
e o sursa buna, pacat ca nu prea au actualizari de pagina. Dar oricum, sunt seriosi si asta face mult.

si independentafilm.ro
o lista de filme alese pe spranceana, titluri exclusiviste, o buna parte nu se mai gasesc pe piata nicaieri.
Eu ii recomand cu caldura.

si inca unul, destul de important. GSP- ziarul.
sunt practic cei ce au avut mai multe lansari de filme importante, ceva mai vechi, in ultimii 2 ani, decat orice alt producator autohton.
la ei au aparut: The Thief of Bagdad (1940), The African Queen (1951), Kramer vs. Kramer (1979), Glory (1989), Lawrence of Arabia (1962), The Age of Innocence (1993). Si asta daca e sa insir doar lansarile noi pe care le-au facut ei in Romania. Ca lista lor de filme e destul de lunga.
Sincer, eu de la ei am cele mai mari asteptari. Poate vor lansa si un American Beauty (1999), Gandhi (1982), Beasts of the Southern Wild (2012), Moonstruck (1987), Gods and Monsters (1998), Sling Blade (1996) sau poate chiar creme de la creme, Il postino(1994). Si astea sunt doar cateva din lunga lista de filme premiate in ultimii 20-30 de ani, pe care nu le-a lansat inca nimeni in Romania.

Last edited by alali : 26 Jun 2015 at 23:44.
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jun 2015, 09:46   #3
Boomer_13
Novice
 
Boomer_13
 
Join Date: Jun 2006
Location: Oradea
Posts: 10
Originally Posted by alali:
si independentafilm.ro
o lista de filme alese pe spranceana, titluri exclusiviste, o buna parte nu se mai gasesc pe piata nicaieri.
Eu ii recomand cu caldura.

Nu-i recomand. Astia şutesc subtitrarile de pe titrari.ro si le trantesc pe DVD-uri (vezi, Oldboy - Cainta si razbunare, Calatoria lui Chihiro, Ireversibil de la revista Re: publik, mai am si alte inserturi de-a lor, dar nu le-am verificat pe toate, ma-ndoiesc sa nu mai gasesc cateva titluri). Tipic tupeu romanesc... cum dracu' sa faci asa ceva si sa mai ai si tupeu' sa ceri 30/50 lei pe bucata?!

Ma interesa Vanatoarea/The Hunt, Marele maestru/The Grandmaster, aparute nu demult, bine-nteles la 50 lei/buc, dar nu mai risc oricat de bune ar fi filmele. M-am convins de practicile lor.
Intr-un fel imi aduce aminte de inceputurile DigiFilm, care erau maestri ai copy-paste-ului.



Pe langa cele mentionate de voi mai sus mai adaug:

okazii.ro/olx.ro (si tocmai.ro intra tot aici)
- filme vechi care nu se mai editeaza, disponibile la un moment dat pe piata, sunt sanse mari sa le gasesti aici, mai ales cand cineva isi lichideaza colectia la preturi de nimic (de la 3 lei in sus)
- folosesc acest gen de site-uri de vreo 3 ani, si am gasit filme pe care nici nu visam sa pun mana vreodata, aproape dublandu-mi colectia de atunci
- inclusiv colectii VHS

Last edited by Boomer_13 : 29 Jun 2015 at 10:04.
Boomer_13 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 07:32.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells