Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 16 Sep 2006, 22:42   #1
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
Lady in the Water

... contrar asteptarilor, am vazut un film decent, desi sincer sa fiu de prea multe ori am simtit parca un junghi - regretul ca nu e totusi mai feroce pe alocuri...a fost ea poveste, da - dar in povestile adevarate lupul haleste macar bunica... inca un film promitator se varsa in mlastina "corectului politic".

.spicuiri...ce'a fo' naspa. lipsa simplitatii in crearea elementelor fantastice(de ce trebuie sa aiba toate un nume, o explicatie, o definitie?), citeva situatii cam neinspirate ( ex: ala cu muschi mari de se tot uita inspre camera, ca sa ne dam si noi seama, ca prostii, ca o sa aibe si el un rol pina la final)-despre interpretare nu am mare lucru de zis, nu cred ca au fost roluri care sa impuna cine stie ce executii spectaculoase; iar imaginea, per ansamblu, deloc impresionanta; certitudine: shay e facut pentru horror, he'd better stick to it, fantezia blinda nu e punctul lui forte.
.profi. absenta peisajelor/scenelor pur CGI - multumesc domnului ca au lipsit- lupii aia au fost suficienti de "after effects" ca sa nu ma sperie deloc-daca puneau niste husky ar fi fost de n ori mai veridica treaba; originalitatea povestii(frumoasa, nimic de zis, desi pe alocuri alambicata pina la dumnezo'); absolut misto:spatiul inchis al cladirii care totusi gazduieste evenimente la scara hai sa-i zicem planetara ( bruiat de momentul cu vulturul deasupra orasului-nuca-n peretele filmului: s-a dus dintr-un gest toata acea minunata claustrare); gradul ridicat de inocenta, atit de ridicat incat e susceptibil pe undeva de patetism, dar treaca de la mine
.deci dau nota mare pentru poveste, nu pentru film. pe hartie ar fi avut mai mult farmec.

7,5
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Sep 2006, 17:48   #2
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
Re: Lady in the Water

Originally Posted by raptor:
(de ce trebuie sa aiba toate un nume, o explicatie, o definitie?)

asta m-a izbit si pe mine cel mai puternic. oricum, in mare parte a ce ai zis, ca si la pirati, cadem de acord (mie, uite, tonul ala inocent mi s-a parut ca-i face bine desi, in mod normal, recunosc, poate as fi vrut ca personajele negative sa wreak havoc si sa-mi dea palpitatii) . bine, nu e ok sa judec un film dupa cum ma asteptam eu la un film prost fara sa capat asta, dar, una peste alta, n-am ramas cu aceeasi senzatie ca dupa village si pentru asta poate tind sa-l apreciez mai mult decat trebuie.
am intrat, am sorbit abulic din cola, am ragait, si ma pregateam de somn dar a inceput sa ma prinda (ca sa nu uit, mi-a placut criticul ala), asta culminand cu scenele in care heep si ceilalti incercau sa-si dea seama de rostul fiecaruia in poveste.
din ce-am citit insa pana acum aici pe forum, celor carora le-a placut the village nu prea au gustat LITW. to each his own. de la mine are un 7/10
__________________
Is that you John Wayne? Is this me?
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Sep 2006, 20:34   #3
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Re: Lady in the Water

In ochii mei shyamalan s-a mai reabiliat acum dupa ce se ratacise rau de tot in 'satul'. are si LITW pacatele si naivitatile lui: n-ai vreo secunda sentimentul ca doamnei narf nu i-ar reusi voiajul pe lumea ai'lalta; partea cu shyamalan in rolul "alesului" vreau s-o privesc ca pe o autoironie ( mi-e teama insa ca nu e) ; doyle nu-ti mai ia ochii cum o face la wkw; nu vad ce legatura are schimbarea culorii parului cu evolurtia spirituala a doamnei story ( stiu ca femeile, cand se pregatesc de o schimbare fundamentala in viata lor, incep cu parul da' ceva imi spune ca nu despre asta era vorba). cu toate astea am iesit relaxata de la film & cred ca asta ii era si scopul.
i-as fi dat 8 daca nu strica finalul cu batalia aia super-kitschoasa intre lupi cu iarba'n par si maimute cu tepi pe spate. Cum ar fi fost sa vedem plecarea doamnei narfese doar din privirile triste ale acolitilor adunati in juru' piscinei si nu mai asistam la hidosenia aia de lupta? D'asta ia doar 7.
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Sep 2006, 20:41   #4
caligari
Novice
 
caligari
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 3
ALS E UN CRITIC RATAT

DA
caligari is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Sep 2006, 10:14   #5
RinTinTin
Veteran
 
RinTinTin
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 249
Re: Lady in the Water

Originally Posted by Mala Portugal:
In ochii mei shyamalan s-a mai reabiliat acum dupa ce se ratacise rau de tot in 'satul'. are si LITW pacatele si naivitatile lui: n-ai vreo secunda sentimentul ca doamnei narf nu i-ar reusi voiajul pe lumea ai'lalta; partea cu shyamalan in rolul "alesului" vreau s-o privesc ca pe o autoironie ( mi-e teama insa ca nu e) ; doyle nu-ti mai ia ochii cum o face la wkw; nu vad ce legatura are schimbarea culorii parului cu evolurtia spirituala a doamnei story ( stiu ca femeile, cand se pregatesc de o schimbare fundamentala in viata lor, incep cu parul da' ceva imi spune ca nu despre asta era vorba). cu toate astea am iesit relaxata de la film & cred ca asta ii era si scopul.
i-as fi dat 8 daca nu strica finalul cu batalia aia super-kitschoasa intre lupi cu iarba'n par si maimute cu tepi pe spate. Cum ar fi fost sa vedem plecarea doamnei narfese doar din privirile triste ale acolitilor adunati in juru' piscinei si nu mai asistam la hidosenia aia de lupta? D'asta ia doar 7.

Cred ca bataia kitschoasa e una dintre cele mai bune scene din film.
De ce ii dau acestui film nota 2 din 10:

- pentru ca are aerul unei mitologii de gospodina neiesita din casa de mult timp, si care citeste doar Averea si revista Povestea Mea (nu-mi spuneti ca INTENTIONAT a fost asha, ca nu va cred).

- pentru ca personajele sunt rancede, ca si povestea in sine (povestea de demult a narfului), care e cusuta cu atza alba, si unappealing. Plus ca tot timpul ni se dau detalii inutile, si necredibile, nici macar pentru o poveste.

- Pentru ca Bryce joaca infect, de fapt nu joaca deloc.

- pentru ca are momente cand te miri cat de gaurit e scenariul (profetiile cu si despre regizor)

- pentru ca e pur si simplu slab

Pacat de premisa claustrofobica si de imaginea DoP-ului. Pacat de unele secvente care chiar au umor. Pacat de ideea originala.

Si da, Village e cu 3 clase deasupra
__________________
Zee Moviez
http://zeemoviez.blogspot.com
RinTinTin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Sep 2006, 08:12   #6
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
deci 5/5 pentru doamna din apa
nu pentru bryce (care nu joaca dar nici nu prea are ce sa joace), nici pentru scenariul decloc impeabil nici pentru monstrii din iaraba (care mda nus state of the art cgi)
ci pentru ca sub nivelu 1 (povestea lui story) e ceva f ambitios-naiv-ratat-superb-obscur:
bataia lu shyamalan pt filmele lui, vivisectie de structuri, ego care deraiaza in autoderiziune, etc
deh, nu e uwe boll sa convoace criticii la un meci de box si sai faca terci dar secventa cu monstru de iarba vs critic de film ste epocala
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Sep 2006, 15:25   #7
RinTinTin
Veteran
 
RinTinTin
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 249
Originally Posted by KORBEN:
deci 5/5 pentru doamna din apa
nu pentru bryce (care nu joaca dar nici nu prea are ce sa joace), nici pentru scenariul decloc impeabil nici pentru monstrii din iaraba (care mda nus state of the art cgi)
ci pentru ca sub nivelu 1 (povestea lui story) e ceva f ambitios-naiv-ratat-superb-obscur:
bataia lu shyamalan pt filmele lui, vivisectie de structuri, ego care deraiaza in autoderiziune, etc
deh, nu e uwe boll sa convoace criticii la un meci de box si sai faca terci dar secventa cu monstru de iarba vs critic de film ste epocala

cut the pretentious crap.
__________________
Zee Moviez
http://zeemoviez.blogspot.com
RinTinTin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Sep 2006, 15:31   #8
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
@pin-pin
and why would I do that?
ca tu si altii care sunteti habarnamisti sa aveti impresia ca aveti de ce sa va dati cu parerea?
dont think so.
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Oct 2006, 15:27   #9
RinTinTin
Veteran
 
RinTinTin
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 249
Originally Posted by KORBEN:
@pin-pin
and why would I do that?
ca tu si altii care sunteti habarnamisti sa aveti impresia ca aveti de ce sa va dati cu parerea?
dont think so.

de ce sunt eu habarnamist, sclavule ieftin? De unde pewla mea stii tu ce-nvart eu, si cat de habarnist sunt? Poate sunt Dostoievski, in mucii mei, si tu nu stii.. Sau poate sunt zeul tau, si inca n-ai aflat. Sau poate sunt fratii Lumiere, labo.
Iaca-mi dau cu parerea. Pentru ca e o basina de film. Si tu esti la fel.
__________________
Zee Moviez
http://zeemoviez.blogspot.com
RinTinTin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Oct 2006, 00:59   #10
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
@pin-pin
sclauvule, vezi ca de atata invartit de blaturi de pizza ti s-a urcat cap.
marsh la gunoi.
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 08:12.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells