Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 23 Aug 2011, 21:02   #1
M.G.RAUL
Novice
 
M.G.RAUL
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 4
Despre scenarii,Gusturile publicului,Sanse ca sa vinzi un Scenariu si altele

Salut,lume!
De curand(1 an maximum) mi-am descoperit o noua pasiune-scenariile de film.Stiu,prima impresie - alt tampit care sta in fata unui computer si viseaza sa fie celebru.Nu ,din contra,as vrea,in cazul in care voi vinde un scenariu,ca nimeni sa nu stie numele adevarat al celui care l-a scris.Nu am vise din astea cu celebritatea.Imi place sa lucrez din umbra.Pana mai inainte eu obisnuiam sa scriu poezii , romane si nuvele.Nu am incercat sa le public pt ca acum mai rar cu cartiile;s-a inventat google,greu se mai cumpara cartiile si in plus e greu sa gasesti pe cineva s ti-o tipareasca ,incepator fiind.Dar e o oarecare problema legata de scenarii:am idei pentru drame si din cate am vazut eu asa ceva nu se vinde bine.Am si idei de filme de alta natura ( horror , thriler,S.F. , etc ) dar otusi as vrea sa scriu si drama de aceea as fi curios(stiind ca lumea prefera mai mult efectele speciale,batai,etc) cam ce gusturi au masele in general.Astfel,voua:
A)Cum va place sa fie inceputul unu film:a)lent si meditativ b)scurt,cu actiune,brutalitate si care sa continue cu 1)o poveste a unui personaj sau oricui altcuiva 2)sa continue violent si sa prinda contur ( povestea ) pe parcurs sau aproape de final?
B)Cum preferati sa fie sfarsitul unui film:a) happy-ending b)trist c) enigmatic d ) alta varianta(precizati care e aceea)
C)Ce parere aveti despre public in general:
a)se duce ca sa vada un film pt ca actoii sunt celebrii
b)pt ca povestea e buna
c)a & b
d)se duc sa vada un film pentru efectele speciale fara sa conteze prea mult povestea si personaele(aici ma refer la filmele S.F.,Horror si Actiune)
Daca aveti si voi alte teme despre aceste lucruri,propuneti-le.Stiu ca raspunsurile nu pot acoperi optiunile publicului numeros dar e o idee care mi-ar fi de folos atat mie cat si celor de aici care se mai ocupa cu asa ceva?
M.G.RAUL is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Aug 2011, 22:26   #2
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by M.G.RAUL:
A)Cum va place sa fie inceputul unu film:a)lent si meditativ b)scurt,cu actiune,brutalitate si care sa continue cu 1)o poveste a unui personaj sau oricui altcuiva 2)sa continue violent si sa prinda contur ( povestea ) pe parcurs sau aproape de final?
Mie Im-i place sa inceapa cu actiune si sa cotinue violent si sfarsit fericit cu eroul care invinge pe ceiallti.
Quote:
C)Ce parere aveti despre public in general:
a)se duce ca sa vada un film pt ca actoii sunt celebrii
b)pt ca povestea e buna
c)a & b
d)se duc sa vada un film pentru efectele speciale fara sa conteze prea mult povestea si personaele(aici ma refer la filmele S.F.,Horror si Actiune)
Publicul se duce sa se distreze la filemele Sefe, orori si mai ales ACTIUNE! Mie nu im-i place sa ma sperii si sa vad prostii cu extraterestrii. imi palce ACTIUNE multa!
Quote:
e o idee care mi-ar fi de folos atat mie cat si celor de aici care se mai ocupa cu asa ceva?
Am si eu multe idee, dar nu le zic aici sa le ia altii. totusi cred ca thredul asta e de folos?
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Aug 2011, 22:38   #3
M.G.RAUL
Novice
 
M.G.RAUL
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 4
Re

Am si eu multe idee, dar nu le zic aici sa le ia altii. totusi cred ca thredul asta e de folos? [/quote]

Nu expun in mod necesar idei,am avut mai mult curiozitati ca sa vad asa cam cum e industria asta vazuta comercial,pentru ca as vrea ca, pe langa lucruri facute ca arta,sa incerc si ceva comercial.
Multumesc foarte mult pentru pareile tale.Orice parere conteaza , cu cat mai multe cu atat mai bine ca sa ne facem ( cei care ne ocupam cu asa ceva ) o parere despre ce ar trebui sa schimam si sa imbunatatim.
M.G.RAUL is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Aug 2011, 22:47   #4
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Na-m mai zis, dar am facut si eu film comercial la nunta lu' vara mea. Toata lumea a zis ca a iesit bine si apoi am mai filmat si ceva de arta cu masini tunate, a fost o nebunie.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Aug 2011, 12:35   #5
Lady_Skar
El Chewbaccabra
 
Lady_Skar
 
Join Date: Sep 2002
Location: it looks like a room but i'm not sure.
Posts: 996
Send a message via Yahoo to Lady_Skar
Te sfatuiesc daca nu ai facut-o deja sa te uiti la documentarul Tales from the Script

Trailer
http://www.youtube.com/watch?v=YkY6muq3P2g

Tales from the Script: Advice for new Writers:
http://www.youtube.com/watch?v=YWbo_0Vcz_U

Desi industria filmului la noi e super diferita de industria filmului in SUA, cu toate acestea documentarul mi-a permis sa inteleg mult mai bine ce inseamna sa fii un scenarist si sa-i respect mai mult pe oamenii astia. In plus, am constatat cu stupoare ca desi poti sa-ti numesc 10, 20 regizori, cati vrei, din randul scenaristilor nu pot sa numesc mai mult de 5, si majoritatea sunt tot regizori care realizeaza filme dupa propriile scenarii
__________________
Tis better to be brief then tedious.
Lady_Skar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Aug 2011, 14:38   #6
M.G.RAUL
Novice
 
M.G.RAUL
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 4
Originally Posted by Lady_Skar:
Te sfatuiesc daca nu ai facut-o deja sa te uiti la documentarul Tales from the Script

Trailer
http://www.youtube.com/watch?v=YkY6muq3P2g

Tales from the Script: Advice for new Writers:
http://www.youtube.com/watch?v=YWbo_0Vcz_U

Desi industria filmului la noi e super diferita de industria filmului in SUA, cu toate acestea documentarul mi-a permis sa inteleg mult mai bine ce inseamna sa fii un scenarist si sa-i respect mai mult pe oamenii astia. In plus, am constatat cu stupoare ca desi poti sa-ti numesc 10, 20 regizori, cati vrei, din randul scenaristilor nu pot sa numesc mai mult de 5, si majoritatea sunt tot regizori care realizeaza filme dupa propriile scenarii

Multumesc mult pentru recomandarea documentarului.
Intr-adevar,industria de film din Europa e dferita de cea americana.Europenii fac mai mult filme de oscar, pe cand americanii prefera comercialul.
In ceea ce ii priveste pe scenaristi;e o munca demna de respect,dar,din interviurile unor mari scenaristi de la Hollywood,pe care le-am citit pe net,am vazut ca se plangeau ca munca lor nu e prea recunoscuta ca,mai ales atunci cand esti incepator,producatorii,regizorii,actorii,vor sa iti modifice continuu scenariul in asa fel incat sa mai taie din cheltuieli,sa ii permita nu stiu carui actor sa joace in el,etc.Aici mi se pare si mie ca se cam distruge sau cel putin restrange arta scrierii unui scenariu,dar ca incepator e mai greu sa obiectezi . Daca ar fi sa fii de mult timp si nu i-ar conveni de ex unui actor, i-ai zice scurt: " nu iti convine cum e scris,nu juca , sunt mii de actori talentati in lume care asteapta la rand,si care ar da orice sa ajunga la Hollywood"
M.G.RAUL is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Aug 2011, 15:47   #7
Lady_Skar
El Chewbaccabra
 
Lady_Skar
 
Join Date: Sep 2002
Location: it looks like a room but i'm not sure.
Posts: 996
Send a message via Yahoo to Lady_Skar
Da, documentarul cu pricina intra mult si in subiectul asta. Dar adevarul este ca nu prea ai cum sa obiectezi chiar si daca lucrezi de mult timp si esti "de-al casei" ca sa zic asa. Desi nu este corect, actorul a carui mecla o sa se vada pe marile ecrane va avea intotdeauna mai multa autoritate decat scenaristul care vorba ta, nimeni nici nu stie cine este. Regizorul va avea mai mutla autoritate pentru ca e treaba lui sa gandeasca cum va arata tot filmul nu numai ce este scris pe pagina. Producatorul va avea mai multa autoritate pentru ca el da banii.

Si asa mai departe.
__________________
Tis better to be brief then tedious.
Lady_Skar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 09:51.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells