Accidentarea lui Tom Cruise a ridicat costurile de producţie ale lui Mission: Impossible. Fallout la 250 milioane de dolari

de Cristina Grigore în 26 Iul 2018
Este, de departe, cel mai scump film din franciză - însă criticii l-au lăudat la unison şi l-au numit şi cel mai bun film din serie

Mission: Impossible. Fallout va debuta în acest week-end în box office-ul american, iar analiştii speră la încasări de peste 50 de milioane de dolari. Pe termen lung însă, scrie TheHollywoodReporter.com, filmul va trebui să aibă o evoluţie excelentă în toată lumea, pentru a compensa costurile avute cu producţia, care s-au ridicat la 250 milioane de dolari din cauza accidentului suferit de Tom Cruise pe platourile de filmare.

Pentru că şi-a rupt glezna după o săritură la înălţime calculată greşit, starul a avut nevoie de opt săptămâni de recuperare, vreme în care ceilalți membri ai echipei de filmare au continuat să fie plătiţi, pentru a acoperi, astfel, veniturile din alte colaborări pe care le-ar fi putut obţine în perioada respectivă.

Drept comparaţie, Mission: Impossible - Rogue Nation, filmul anterior din serie, a costat în jur de 170 milioane. Chiar nepunând la socoteală suma acoperită de asigurarea peliculei – de aproape 70 milioane de dolari – Fallout a ajuns să fie cel mai scump film al francizei. Cu cronici excelente din partea criticilor, pelicula trebuie acum să aibă un răspuns la fel de pozitiv din partea publicului şi să atingă cifre cât mai mari la box office-ul internaţional.

Până acum, cel mai de succes film din serie a fost, internaţional, Mission: Impossible - Ghost Protocol (694 milioane de dolari), campion în Statele Unite rămânând Mission: Impossible II (215 milioane de dolari).

Mission: Impossible. Fallout va intra în cinematografele noastre din 3 august.

Exploreaza subiecte similare:

Mission: Impossible. Fallout, Tom Cruise, Mission: Impossible - Rogue Nation, Mission: Impossible - Ghost Protocol

Alte știri din cinema

Nephro II - Când viața te pune la încercare, cum găsești forța să mergi mai departe?

La 37 de ani, Adela își imaginează viitorul ca pe o scenă pe care va străluci din nou.

Gașca de la drept, un film simpatic despre anii studenției

Pelicula își propune să surprindă prietenia, energia și emoțiile anilor de facultate, deși nu toate elementele sunt la fel de convingătoare

Festivalul începe cu tine – s-au pus în vânzare biletele pentru Les Films de Cannes à Bucarest, Timișoara și Iași!

Puteți cumpăra bilete pentru cea de-a XVI-a ediție a festivalului Les Films de Cannes à Bucarest

S-au terminat filmările la filmul pentru copii Atlasul universului

Regizat de Paul Negoescu, lungmetrajul spune povestea unui băiat care are parte de o aventură palpitantă

Părerea ta

Spune-ţi părerea
ishmael pe 26 iulie 2018 15:08
pe boxofficemojo si imdb costurile ar fi de 178mil$
carmen_angelus_romila pe 27 iulie 2018 11:13
Au fost destul de reusite prestatiile actorului Tom Cruise in filmele acestei serii, iar acum asteptam cu nerabdare pe cea din "Mission: Impossible. Fallout".

Spune-ţi părerea

Pentru a scrie un comentariu trebuie să fii autentificat. Click aici pentru a te autentifica.
jinglebells