Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Clasic

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 02 Jun 2013, 22:24   #1
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Turneu Filme Clasice - Black Christmas, Bob Clark - 1974

Black Christmas - Bob Clark, 1974

Perioada de votare: 3 iunie 2013 - 16 iunie 2013, ora 23:59 PM



Oricine poate participa la discutii si poate vota, cu conditia de a-si justifica votul printr-un comentariu.
Sistemul de votare:
4 stele = 4 puncte - excelent, 3 stele = 3 puncte - bun, 2 stele = 2 puncte - merita incercat, 1 stea = 1 punct - slab, 1 bila neagra = 0 puncte - foarte slab
Se pot da si note intermediare, de exemplu 2.5 stele.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2013, 14:53   #2
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Cine vrea sa vada filmul asta sa stea departe de comentarii, nu cred ca se vor putea face fara spoilere.

Cred ca e un horror facut ca la carte, nu prea stiu cum, pentru ca n-am citit manualul de horror-uri, dar din cite am inteles toate personajele implicate in plot trebuie sa moara, pentru ca sa fie un horror serios Lasind gluma la o parte, desi nu sint fana a genului si n-am vazut nici macar clasicele consacrate, filmul asta mi s-a parut bun, chiar in afara genului lui. Poate e ceva curent miscarea camerei in asa fel incit sa arate punctul de vedere al atacatorului, dar citeva scene din astea mi-au dat fiori pe sira spinarii. In plus plotul e inteligent, te induce sa crezi ca Peter e atacatorul, desi o scena slaba mi s-a parut aia in care Peter apare la geamul subsolului si e filmat in asa fel incit sa ai dubii ca e de buna credinta. Inteleg filmarea si stresul lui Jess dar e totusi putin probabil ca el sa apara fix la geamurile alea, in logica pe care o am eu. In afara de asta si de finalul in care toti politistii sint prosti si o lasa singura pe Jess nu am alte scene de reprosat. Mi-au placut inserarile comice, in special ingrijitoarea casei.

3 stele
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2013, 01:30   #3
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Fed, sa inteleg ca dai nota 0 filmului? Nu e important pentru mine, dar daca tot ai scris ceva poate vrei sa pui si o nota.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2013, 09:49   #4
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
I don't know what you're talking about.
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2013, 09:52   #5
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
"Oricine poate participa la discutii si poate vota, cu conditia de a-si justifica votul printr-un comentariu.
Sistemul de votare:
4 stele = 4 puncte - excelent, 3 stele = 3 puncte - bun, 2 stele = 2 puncte - merita incercat, 1 stea = 1 punct - slab, 1 bila neagra = 0 puncte - foarte slab"

8-|
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2013, 13:54   #6
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Fed, e ok, nu cred ca am observat ca ti-ai sters mesajul. L-am citit, n-am idee cind, dar abia ieri am scris si probabil intre timp il stersesei.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jun 2013, 23:06   #7
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
Black Christmas

Bai, la ce supliciu m-am(ati) supus. Nu-s fana filmelor horror dar pot aprecia un film daca e bine facut. In primul rand, am avut grija sa ma uit la el in plina zi ca sa-mi asigur somnul de frumusete, ca tin la el. In al doilea rand, mie filmul asta mi s-a parut slabut. In afara de sunetele alea din telefon care, intr-adevar, au fost scary like shit, nu mi s-a parut ca a avut nu stiu ce. Povestea subtire rau, actori slabuti, personaje nesuferite si, multe din ele, in plus. Sa ma bata de am inteles de ce "sta" tatal primei victime asa mult in film. Mai apare din cand in cand asa...parca sa lungeasca putin filmul, sa iasa cumva peste o ora jumate de filmare. Politistii aia care fac o adunare din aia in padure s-o caute pe fata...dar nu se gandeste nimeni sa perchezitioneze casa aia. Si cand, in sfarsit, vin s-o faca, vin pentru niste telefoane "indecente". Ma lasi? N-am inteles de ce s-a mai mentionat pe-acolo ca au mai murit vreo 2 copii. Nimanui nu-i pasa de aia doi copii. Mie nu mi-a pasat catusi de putin c-au mai murit doi copii in sat si nici nu mi se pare ca "detaliul" a adus ceva nou povestii. In fine, eu nu prea stiu mare lucru despre slasher horro-urile astea. Nici n-am vazut altul, sa fiu sincera. Mi-a cam ajuns. Nu mi-a placut absolut deloc. Poate-i o chestiune de gust. Desi, dupa cum am zis, si povestea mi s-a parut neglijenta. Filmul parca se invarte in jurul telefoanelor alora. Care, probabil, is singurele momente demne de precizat din film. Si camera aia mobila din perspectiva criminalului, sa zicem....

1 steluta mitica.
faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jun 2013, 21:35   #8
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Black Christmas e un horror care nu depaseste limitele genului sau (nici nu incearca, dealtfel). Asta il plaseaza din start intr-o alta liga valorica in comparatie cu celelalte filme din turneu. Una inferioara. Si cred ca de asta ar trebui privit cu putina bunavointa. Bunavointa de care are nevoie pentru ca nu e lipsit de probleme (mai un plot-hole, mai putin bad-acting...). Dar, din punctul meu de vedere, sunt probleme minore si de care se poate face abstractie pentru ca nici o poveste perfect logica, nici un joc actoricesc de inalta calitate nu sunt elemente esentiale pentru un horror.
Atmosfera, pe de alta parte, e cruciala. Si cred ca aici filmul se prezinta cel mai bine (as zice ca e aspectul care mi-a placut cel mai mult dar mesajul fantoma al lui Federico inca ma bantuie).
Partea tenebroasa e asigurata de des-mentionatele telefoane si secventele grotesti din pod -cadavrul lui Claire, cu expresia aia de groaza amestecata cu surpriza pe fata e imaginea-fetis a filmului, si nu e de mirare ca regizorul tot insista sa o arate pentru ca e cel putin la fel de creepy ca deja enervant de des-mentionatele telefoane. Nu vreau sa exagerez dar imaginile alea au un fel de poezie macabra in ele si mai-mai ca-ti pare rau ca "Billy" nu isi orneaza habitatul si cu alte "trofee" (pe langa proprietareasa alcoolica).
Ce e surprinzator e doza serioasa de umor (8-|) ireverentios cu care e infuzat filmul. Si mai surprinzator e faptul ca glumele alea aproape infantile (majoritatea cu substrat sexual, evident) nu transforma filmul intr-o comedie (ca in Evil Dead, ca tot vorbeam de el) si nu ii taie din...hmm..."seriozitate". Ba chiar i-o accentueaza pe alocuri.
Singurul lucru pe care pot sa i-l reprosez la capitolul asta (al atmosferei) e faptul ca crimele propriu-zise sunt in mare parte banale si nu prea genereaza tensiune (exceptia e din nou Claire si poate fata cu felatia ). Din partea unui slasher (sau ceva ruda apropiata, bunic sau tata) te-ai astepta la mai multa ingeniozitate.
E de apreciat si faptul ca nu se incearca crearea unei mitologii antagonistului (multe filme mai apreciate si cunoscute decat asta o dau in bara cu brio la partea asta, vezi primul film din seria Friday the 13th). Criminalul nu area un background prea consistent, nu stim cine e Billy sau ce a facut cu Agnes, dar misterul e de preferat unor motivatii puerile. Si de fapt asta face si conversatiile telefonice atat de disturbing: faptul ca vocea aia releva o furie oarba si irationala care nu poate fi inteleasa sau dominata si cu care nu poti negocia.
In concluzie, din ce am vazut pana acum, Black Christmas e clar un horror cu mult peste medie- poate cu un pas in urma clasicelor consacrate, cum le spune Anaemona, dar are farmecul lui unic si special si asta e cel mai important pt. mine:
3 stele

@faraimaginatie: nu stiu daca are rost sau daca te mai intereseaza dar majoritatea chestiilor pe care le-ai reprosat filmului in comentariul tau au explicatii cat de cat logice din punctul meu de vedere.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jun 2013, 22:40   #9
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Eu vreau sa ii dau 2 stele si promit sa revin cu comentarii in 2-3 zile.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jun 2013, 23:31   #10
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
White, bineinteles ca ma intereseaza. Credeam ca asta e scopul turneului, sa dea curs unor discutii interesante.

Si eu nu cred ca un horror trebuie privit cu mai multa ingaduinta. Asta inseamna ca ar trebui sa fie in alta liga in care criteriile ar trebui sa fie altele. Nu ar fi corect fata de filmele cu-adevarat bune din turneu. Cum a fost cazul lui Easy Rider. Ah, am si uitat de glumele alea nesarate din film. Cred ca le pusesem tot in sertarul cu bad screenplay/ bad acting. Repet, e singurul film de genul asta pe care-l vad deci n-am criterii de comparatie.
faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jun 2013, 03:15   #11
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
MinRep, nici o problema, scrie cind poti in urmatoarele 3 zile.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jun 2013, 14:18   #12
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Pai am zis ca explicatiile sunt cat de cat logice, nu interesante

Quote:
Politistii aia care fac o adunare din aia in padure s-o caute pe fata...

Quote:
N-am inteles de ce s-a mai mentionat pe-acolo ca au mai murit vreo 2 copii

Adunarea aia din padure nu e facuta pentru Claire ci pentru aia doi copii care de fapt erau unul singur , o fetita. Si includerea ei in poveste e importanta din cel putin un motiv (dar sunt mai multe): "Billy" da telefoanele alea dupa fiecare crima comisa. La inceputul filmului fetele primesc un telefon dar nimeni din casa nu fusese inca "rezolvat". Deci fusese omorat cineva din afara, respectiv fetita.

Quote:
Sa ma bata de am inteles de ce "sta" tatal primei victime asa mult in film.
Iar, pt. prezenta tatalui sunt probabil mai multe motive. Nu inteleg de ce te-a deranjat, pt. ca e unul din personajele cu care poti empatiza cel mai mult. Iar faptul ca se aduce si o ruda a uneia dintre victime in centrul atentiei contribuie putin mai mult la dramatismul povestii.
Quote:
dar nu se gandeste nimeni sa perchezitioneze casa aia. Si cand, in sfarsit, vin s-o faca, vin pentru niste telefoane "indecente".
Toata lumea presupunea (cum e si normal) ca Claire (scz 8-|) parasise casa. Propria casa nu e primul loc in care cauti o persoana disparuta, nu? Si politistul blond ignora telefoanele indecente cand aude prima data de ele Celalalt, putin mai inteligent isi da seama ca trebuie sa existe o legatura intre disparitia fetei si telefoane din moment ce au ca punct comun aceiasi adresa. De asta le pune sub urmarire, nu pt. ca ar fi indecente.

Quote:
Povestea subtire rau, actori slabuti, personaje nesuferite
Normal ca personajele sunt nesuferite, doar 80% din ele sunt femei Si actorii sunt in general mediocri, e adevarat dar cu exceptia catorva derapaje nu m-au deranjat f tare.

Ideea e ca povestea are cateva probleme dar nu e nici atat de vraiste cum ar parea din comentariul tau Oricum, inteleg ca astea sunt detalii care nu conteaza foarte mult daca impresia generala lasata de film e proasta. Si ma surprinde mai mult faptul ca filmul i-a placut Anaemonei decat ca nu ti-a placut tie.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jun 2013, 16:16   #13
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Originally Posted by White1:
Si ma surprinde mai mult faptul ca filmul i-a placut Anaemonei decat ca nu ti-a placut tie.

White, de ce?

Referitor la bad acting, menajera sau sorority mother cum i se spunea mi s-a parut foarte buna iar politistul timpitel te face sa rizi cu fata lui care nu pricepe ce se petrece in jurul lui, nu stiu daca asta poate intra la good acting. Toate studentele, Peter sint personaje oarecum enervante, dar actingul e mai mult de teatru si nu m-a deranjat, de fapt, aproape ca nu l-am bagat in seama, pentru ca in afara actingului miscarea camerei era foarte interesanta. Pe urma, atmosfera, asa cum a spus White e cheia filmului.

Nu stiu, eu n-am vazut filme horror, dar ceea ce apreciez la un film e cind insereaza scene specifice altor genuri, scene comice in special si in special cele care nu-s facute evident ca sa izbucnesti in ris, ci pur si simplu sa te scoata pentru un moment din atmosfera generala a filmului. In cazul de fata nu glumele nesarate de la politie mi s-au parut amuzante, cit sticlele ascunse prin toate cotloanele si in special intreaga scena in care tatal lui Claire intra in camera fetei si menajera incearca sa ascunda, total imposibil si ineficient destrabalarea de pe pereti.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jun 2013, 16:47   #14
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Cred ca am parut deja suficient de misogin in mesajul precedent
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jun 2013, 17:05   #15
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Well White, who's counting?
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jun 2013, 19:53   #16
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
Mersi de clarificari. In mod evident, n-am fost destul de prinsa de film incat sa incerc sa-mi explic singura situatiile respective. Intr-adevar, unele tin...altele, nu prea.

Cu personajul ala tot nu sunt convinsa. Inteleg ca-i introdus ca sa isi da seama ca fata lipseste...dar nu-i vad rostul pe mai departe. Daca cumva regizorul+scenaristul incearca sa ne faca sa ne pese de personajele din filmul asta, nu prea reuseste. Putea sa-i omoare pe toti as far as I was concerned. Deci in mintea mea nu tine explicatia cu dramatismul povestii. Pentru mine n-a fost nimic dramatic in ea.

Si sa stii ca nici eu n-am fost surpinsa ca nu mi-a placut. Aproape c-am plecat setata sa nu-mi placa. Lasand gluma la o parte, inteleg ca pentru genul filmelor din care face parte e ceva varf...dar tot nu mi se pare ca ar putea face concurenta filmelor care-s in turneu. Poate lui River Kwai care-i a bore, as far as I`m concerned.
faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jun 2013, 21:15   #17
Namaste
Guru
 
Namaste
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 1,240
Scream, I'm your father!

Not the right movie for a gal living alone in a seven room house near a forest, but what the heck?

N-aveam de gand sa vad filmul asta, in primul rand pentru ca face parte dintr-un gen care ma horripileaza si a carui utilitate mi-e greu s-o definesc. Totusi, multiplele comentarii si diferentele de notare m-au determinat sa-mi schimb hotararea.
Mi s-a parut destul de captivant inceputul, cu tehnicile de filmare folosite, unghiurile atipice, natura animalica a criminalului fiind evidentiata prin redarea distorsionata a campului sau vizual, procedeu care se utilizeaza de obicei in cazul prezentarii orizontului vizual al animalelor.
Sunt fascinata de filmele care au ca subiect personalitatile multiple, efectele lor si mai ales cauzele, de asta m-a intrigat momentul in care ucigasul a inceput sa imite diversi membri ai familiei sale, abia asteptam sa aflu exact ce s-a intamplat. Dar, daca in cazul altor pelicule memorabile care abordeaza aceeasi tema, de exemplu Sybil sau The Three Faces of Eve, cauzele erau dezvaluite, aici ele sunt insuficient explorate, putem doar sa incercam sa le ghicim, pe baza celor cateva indicii.
Actiunea din pod mi-a adus aminte de Anima Persa, totusi Black Christmas nu are finetea lui si nici actorii, care aici au fost mediocri, exceptandu-l poate pe Keir Dullea, pe care mi-as fi dorit sa-l vad mai mult si caruia i se potrivesc cel mai bine rolurile duplicitare, ambigue, alienate, ca cel din David and Lisa, de exemplu.
Au existat si cateva inadvertente in scenariu, insa acestea sunt deja inerente filmelor horror - ma intreb daca nu cumva sunt si intentionate (ma refer aici la comportamentul irational al personajelor).

In ciuda lacunelor, o sa-i dau 2.75 stelute. Si-a atins scopul.

O sa citesc acum si restul comentariilor. To be continued.
Namaste is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jun 2013, 18:07   #18
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Multumesc pentru pasuire!

Voiam sa vad filmul acesta de ceva vreme, pentru ca Bob Clark mi se pare un regizor interesant. Sigur, el este "autorul" lui Porky's si Baby Geniuses, dar la inceputul carierei a aratat ca are si o "dark side", in special in sinistrul "Dead of Night" (cunoscut si ca "Deathdream"), un horror care raspundea starii natiunii la momentul razboiului din Vietnam.

Cred ca "Black Christmas" mi-a placut cel mai mult dintre filmele sale. E greu de spus cat de mult din ce se petrece urmareste o formula pre-stabilita si cat de multe sunt inovatii pe care acest film le aduce genului horror. Cred ca cel putin doua viitoare clisee ale genului se datoreaza lui "Black Christmas": 1) POV-ul din perspectiva crimonalului (popularizat ulterior in "Halloween", desi trebuie sa-l intrebam pe John Carpenter daca nu a fost cumva inspirat de "Peeping Tom") si 2) realizarea socanta in ultimul act a faptului ca ucigasul se afla de la bun inceput in aceeasi casa cu sarmanii protagonisti. In rest, sigur, avem o gramada de imprumuturi din giallo (in special de la Mario Bava), care sunt si acestea oarecum nouatati in cinematografia americana de gen.

Dincolo de importanta de film cult pe care "Black Christmas" o are in istoria slasher-ului, filmul se tine bine dupa aproape 40 de ani. Realizatorii exploateaza la maxim locatia pe care o au la dispozitie, cu destul de multa inventivitate vizuala. Olivia Hussey, Keir Dullea si John Saxon au destul talent actoricesc cat sa eclipseze restul interpretarilor (mai putin fericite, as zice eu). Si, evident, o importanta considerabila acordata fondului sonor, in special acele voci distorsionate de la celalalt capat al telefonului, cu adevarat creepy.

Asadar, per ansamblu, cred ca filmul merita vazut nu doar ca o simpla curiozitate. Nu este un clasic, totusi, mai degraba un cult. Cred ca 2 stele sunt potrivite.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jun 2013, 22:45   #19
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Rezultat votare:

anaemona - 3 stele
faraimaginatie - 1 stea
White1 - 3 stele
Namaste - 2.75 stele (daca nu sinteti de acord sa iau in considerare votul lui Namaste, trimiteti un pm)
MinRep - 2 stele

Total = 11.75
Medie = 2.35
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jun 2013, 22:51   #20
Namaste
Guru
 
Namaste
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 1,240
De ce pm? Sa zica aici, sa vad care mi-s dusmanii.
Namaste is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 18:09.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells