Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 24 Jun 2004, 11:03   #1
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Elephant

Titlul filmului lui Gus van Sant traduce o problema atit de evidenta (gun control in the US), incit exista riscul ca ea sa scape neobservata. E filmul asta asa de mic, incit nici voi nu l-ati observat? No problem: l-am adus de lat aici, sa ii dati sa manince, sau sa aruncati cu coji de portocale in el.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jun 2004, 11:10   #2
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
l-am vazut acu' cateva luni. mi-a placut...oarecum...merita vazut totusi. macar pentru regie daca nu pentru starea de plictiseala tipic americana pe care o induce.
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jun 2004, 11:40   #3
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Mie "Elephant" mi-a placut foarte mult. (nu a trecut chiar asa neobservat) Ca sa-i fac o foarte scurta "recenzie", as incepe cu muzica. Repetandu-se obsedant "Fur Elise" si "Sonata lunii" ale lui Beethoven, se induce oarecum atmosfera tipica si pentru ultimul film al lui Van Sant, "Gerry". Amandoua sunt mici capodopere.

Apoi trec la imagine. Folosirea fara menajamente a stedicam-ului in urmarirea personajelor (amintitind oarecum de "Shining") este o metoda foarte buna si,c u cat o repeta mai mult, cu atat iese mai bine. Iarasi, cam acelasi stil ca in "Gerry" si chiar inceputul cu o masina urmarita, este identic cu filmul precedent, dar si cu finalul lui "Godd Will Hunting" (o realizare mai putin reusita, dar nevertheless satisfacatoare).

Dupa aceea, interpretarea actorilor. Iarasi, ca in "Gerry", se merge pe improvizatie, numai ca nu se folosesc vedete, ci amatori, elevi ai unui liceu american, care, surpriza!, nu exagereaza, nu isi dau aere, ci joaca foarte relaxati (scena cu bulimicele sau dusul pe care criminalii il fac impreuna sunt mortale!).

Montajul permite filmarea fiecarei scene din mai multe unghiuri si explorarea universului (interior si exterior) al fiecarui personaj. Si scheletul scenariului este reusit si e foarte interesant ca Van Sant nu isi propune sa dea solutii sau sa gaseasca motive pentru ce se intampla, preferand pur si simplu sa ii prezinte pe acesti tineri (de varsta mea, btw) si sa ne lase pe noi sa tragem concluziile. Asta spre deosebire de Michael Moore, care cauta motive, dar nu formuleaza concluzii prea clare ("Bowling For Columbine" e, totusi, un film bun).

Un alt lucru interesant la "Elephant" este cat de putin se vorbeste! Filmul nu e plictisitor, dar nu umple minutele cu multe vorbe, ci cu imagini si muzica. Si de aceea e un film extraordinar!

In incheiere, as vrea sa mentionez ca isi merita premiul pentru regie nu de alta, dar Van Sant controleaza tot filmul si el il face sa mearga in toate compartimentele. Apoi, Palme D'Or cred ca l-ar fi meritat, dar nu in fata lui "Dogville".


(Iar am scris mai mult decat am vrut... of...)
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jun 2004, 12:23   #4
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Re: Elephant

Originally Posted by Ambra Blu:
Titlul filmului lui Gus van Sant traduce o problema atit de evidenta (gun control in the US), incit exista riscul ca ea sa scape neobservata. E filmul asta asa de mic, incit nici voi nu l-ati observat? No problem: l-am adus de lat aici, sa ii dati sa manince, sau sa aruncati cu coji de portocale in el.
Toata lumea zice k este WOW! io' n-am apucat sa vad filmul... nici macar reconstruction. Deshi am fost la Elvira de Vineri - nu l-au dat ... Este pe cd filmul cumva sau mai bine zis pe net ?
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jun 2004, 12:32   #5
zizi
Guru
 
zizi
 
Join Date: Mar 2004
Location: cum unde?
Posts: 451
Originally Posted by MinRep:
. Repetandu-se obsedant "Fur Elise" si "Sonata lunii" ale lui Beethoven, )

doar "sonata lunii"....zic.
__________________
zizi
zizi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jun 2004, 13:15   #6
cristivasile
Junior
 
cristivasile
 
Join Date: Nov 2003
Location: Bucuresti
Posts: 30
Send a message via Yahoo to cristivasile
Mie mi s-a parut foarte interesant modul imperceptibil in care se acumula tensiune prin Nocturna cantata pe imaginile din curtea liceului. Mi-a adus aminte scena similara de la sfarsitul lui Irreversible in care simfonia a saptea te lasa bulversat.
cristivasile is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jun 2004, 15:46   #7
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by zizi:
Originally Posted by MinRep:
. Repetandu-se obsedant "Fur Elise" si "Sonata lunii" ale lui Beethoven, )

doar "sonata lunii"....zic.

"Fur Elise" apare de cel putin 2 ori. Odata o canta unul dintre "criminali" la pian si odata pe coridoare. "Sonata lunii" apare de 3-4 ori. Amandoua sunt piese doar pentru pian, au un stil asemanator, iar impreuna creeza o coloana sonora nu neaparat obsedanta, dar "monotona".
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jun 2004, 17:26   #8
Forrest gump
Novice
 
Forrest gump
 
Join Date: Feb 2004
Location: oradea
Posts: 5
mi se pare un film superb. atmosfera realizata de regizor e extraordinara. scenele lungi si inceti ca miscarile unui elefant cu sonata lunii pe fundal ii dau foartemulta gravitate si prelungirea aceea a momentului cand cei doi izbucnesc creeaza foarte bine tensiuea. atitudinea cruda si rece in care gus prezinta crimele celor doi il fac si mai impresionant. tot filmu e construit pe tehnica portretisticii si intradevar personajele sunt construite desi din putine replici foarte bine doar prin modul in care uymbla, din gesturi si reactii. tipu care canta la pian am uitat numele e foarte bine ales. faptul ca nu incearca sa explice nim,ic e foarte bine. elefant ne prezinta crimele ca o forma pura de rau fara motive doar rau ( vicios ) din engleza e un cuvant bun. si simtii acel rau care fara sa vrei te tulbura.
superb.
__________________
Cut!!!!
Forrest gump is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jun 2004, 23:50   #9
zizi
Guru
 
zizi
 
Join Date: Mar 2004
Location: cum unde?
Posts: 451
Originally Posted by MinRep:
Originally Posted by zizi:
Originally Posted by MinRep:
. Repetandu-se obsedant "Fur Elise" si "Sonata lunii" ale lui Beethoven, )

doar "sonata lunii"....zic.

"Fur Elise" apare de cel putin 2 ori. Odata o canta unul dintre "criminali" la pian si odata pe coridoare. "Sonata lunii" apare de 3-4 ori. Amandoua sunt piese doar pentru pian, au un stil asemanator, iar impreuna creeza o coloana sonora nu neaparat obsedanta, dar "monotona".

cred k fur elise era in primul sfert de ora, pe care l-am vazut cu sonoru' la minim....
__________________
zizi
zizi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jun 2004, 08:24   #10
ctoma
Senior
 
ctoma
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 88
Alte opinii la :

http://www.cinemagia.ro/forum/viewto...lephant&hist=0
ctoma is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jun 2004, 11:57   #11
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by zizi:
Originally Posted by MinRep:
Originally Posted by zizi:
Originally Posted by MinRep:
. Repetandu-se obsedant "Fur Elise" si "Sonata lunii" ale lui Beethoven, )

doar "sonata lunii"....zic.

"Fur Elise" apare de cel putin 2 ori. Odata o canta unul dintre "criminali" la pian si odata pe coridoare. "Sonata lunii" apare de 3-4 ori. Amandoua sunt piese doar pentru pian, au un stil asemanator, iar impreuna creeza o coloana sonora nu neaparat obsedanta, dar "monotona".

cred k fur elise era in primul sfert de ora, pe care l-am vazut cu sonoru' la minim....

e mai tarziu. cand unul dintre cei doi e singur in camera si canta la pian.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jun 2004, 16:34   #12
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
AM MAI SCRIS ODATA CA E UN FILM FRUMOS, DAR CAM BRAINLESS
WHATEVER
MA ENERVEAZA CA IMAGINEA DE DESCHIDERE A FILMULUI ( NU STIU DACA ERA SI LAITMOTIV SAU DOAR IMAGINATIA MEA A RETINUT`O ASA), DA MA REFER LA STALPII DE ILUMINAT PE FUNDALUL CERULUI E FURATA CU NESIMTIRE DIN CHUNKING EXPRESS
AR MAI FI9 DE REPROSAT CA MUZICA, DESI SUPERBA A FOST ALEASA PT CA IN CREIERUL LUI MIC SI FURACIOS VAN SANT A GASIT`O NAZISTA
CAT DSP PALM D`OR, POATE IN DINTI SA SI`L FI MERITAT
IAR "MICA CAPODOPERA" (ATENTIE MAXIMA, HERBERT!!! AM COMIS INCA O CACOFONIE!!!) NUMITA JERRY E UN JEG MARE SI SINISTRU8 DEN PLIKTISITOR
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jun 2004, 17:02   #13
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by MinRep:
Folosirea fara menajamente a stedicam-ului in urmarirea personajelor (amintitind oarecum de "Shining")

So true.

Quote:
Montajul permite filmarea fiecarei scene din mai multe unghiuri si explorarea universului (interior si exterior) al fiecarui personaj.

Serios? Eu credeam ca montajul apare de abia dupa ce scenele s-au filmat, si brutul incape pe mina editorului. Cum sa permita un lucru- care va- fi- sa- fie (montajul) lucruri- care- deja- au- fost (filmarea scenelor)? Stiu, sint contorsionat, dar asa este si timpul in Elephant.

Quote:
Si scheletul scenariului este reusit si e foarte interesant ca Van Sant nu isi propune sa dea solutii sau sa gaseasca motive pentru ce se intampla, preferand pur si simplu sa ii prezinte pe acesti tineri (de varsta mea, btw) si sa ne lase pe noi sa tragem concluziile

Nu e asa. Eu cred ca tocmai virsta ta frageda te-a impiedicat sa vezi ca Gus van Sant a fost foarte subtil, dar in acelasi timp foarte transant in ceea ce priveste mesajul: tinerii comit masacrul pt ca sint, in universul liceului, niste marginali(zati): homosexuali (ma rog, asta nu e cauza principala), tachinati de restul colegilor, inadaptati. Outsiderii intr-un liceu american au doua metode of coping with the system:
una - gun trotting, shooting up school (cei doi)
doo - giving in to it (v. cazul fetei cu probleme menstruale, care lucreaza in Library). Scenele cu hitler sint tricks care sa te abata de la calea cea dreapta care zice, ma repet, clar: outsiderii - otherwise people from ordinary mid-upper class families)a u facut masacrul.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jun 2004, 20:06   #14
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by Ambra Blu:
Quote:
Montajul permite filmarea fiecarei scene din mai multe unghiuri si explorarea universului (interior si exterior) al fiecarui personaj.

Serios? Eu credeam ca montajul apare de abia dupa ce scenele s-au filmat, si brutul incape pe mina editorului. Cum sa permita un lucru- care va- fi- sa- fie (montajul) lucruri- care- deja- au- fost (filmarea scenelor)? Stiu, sint contorsionat, dar asa este si timpul in Elephant.

Scuze... Greseala de exprimare... :oops: Vroiam sa spun ca, in urma montajului, fiecare scena este prezentata din mai multe unghiuri, ceea ce duce la concluziile pe care am incercat sa le formulez in continuare...

Originally Posted by Ambra Blu:
Quote:
Si scheletul scenariului este reusit si e foarte interesant ca Van Sant nu isi propune sa dea solutii sau sa gaseasca motive pentru ce se intampla, preferand pur si simplu sa ii prezinte pe acesti tineri (de varsta mea, btw) si sa ne lase pe noi sa tragem concluziile

Nu e asa. Eu cred ca tocmai virsta ta frageda te-a impiedicat sa vezi ca Gus van Sant a fost foarte subtil, dar in acelasi timp foarte transant in ceea ce priveste mesajul: tinerii comit masacrul pt ca sint, in universul liceului, niste marginali(zati): homosexuali (ma rog, asta nu e cauza principala), tachinati de restul colegilor, inadaptati. Outsiderii intr-un liceu american au doua metode of coping with the system:
una - gun trotting, shooting up school (cei doi)
doo - giving in to it (v. cazul fetei cu probleme menstruale, care lucreaza in Library). Scenele cu hitler sint tricks care sa te abata de la calea cea dreapta care zice, ma repet, clar: outsiderii - otherwise people from ordinary mid-upper class families)a u facut masacrul.

Well now, here we are... Nu am zis ca Van Sant nu ar fi subtil, ci ca, pur si simplu nu iti vara pe gat "solutiile". Nu mi s-a parut a fi transant, pentru ca - in timpul vizionarii - am preferat sa enjoy the show si nu sa caut raspunsuri. Dupa, eveident, am ajuns la concluzii asemanatoare, dar cred ca in mesajul filmului este mai mult decat despre masacru. Este un film despre viata, mai mult decat un film despre moarte/violenta/masacru. Este despre cum traim viata, ce alegeri facem si cum tot ce avem poate disparea in fata atacurilor unor social outcasts. Evident, motivele lor devin clare asa cum ai spus (nici eu nu cred ca homosexualitatea e cauza principala, ci, mai mult, un rezultat al marginalizarii lor). Repet: sunt de acord ca Van Sant e subtil, de aceea imi plac filmele lui, dar nu sunt de acord ca mesajul se rezuma la o "lectie" morala despre tineri marginalizati.

Astazi am vazut sloganul filmului (Pare o zi obisnuita de scoala... Poate ultima) si am zambit.


Originally Posted by Ambra Blu:
Originally Posted by MinRep:
Folosirea fara menajamente a stedicam-ului in urmarirea personajelor (amintitind oarecum de "Shining")

So true.

I don't get this one...


P.S.: Eu cred ca tocmai virsta ta frageda te-a impiedicat sa vezi ca Gus van Sant a fost foarte subtil - this is funny! Respect! 8)
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jun 2004, 20:17   #15
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by KORBEN:
AR MAI FI9 DE REPROSAT CA MUZICA, DESI SUPERBA A FOST ALEASA PT CA IN CREIERUL LUI MIC SI FURACIOS VAN SANT A GASIT`O NAZISTA

Nu, nu, nu! Nu sunt deloc de acord! Imi spui, te rog, ce lagatura au imaginile in care elevii se antreneaza si se aude "Sonata lunii" cu nazismul? Sau, daca cineva vede documentare cu Hitler, acea persoana e nazista? Cei doi criminali nu sunt nazisti! Nu au tenditii sau inclinatii naziste! Cand se uita la documentar, par plictisiti, de ca si cum ar vedea un documentar despre speciile de pasari pe cale de disparitie din sudul Europei. Le pasa la fel de mult de amandoua. Van Sant nu face nici un comentariu din care sa reiasa ca violenta tinerilor ar rezulta din tendinte naziste si, ca sa ramanem la obiect, nu se poate face o legatura intre muzica lui Beethoven si nazism in "Elephant". Scuza-ma daca par arogant, dar afirmatia ta mi se pare nedreapta si fara sustinere.


Originally Posted by KORBEN:
JERRY E UN JEG MARE SI SINISTRU8 DEN PLIKTISITOR

De cate ori l-ai vazut? (si e cu "G")



P.S.: "Beethoven + nazism" suna totusi cunoscut. Oare de unde? Si de ce fac unii legatura intre ele. A, da, exista un film (pe care Ambra nu il agreeaza)!!! Dar Ludwig van nu a facut nimic rau - el doar a compus muzica! ("Sonata lunii" nazista in capul lui Van Sant... poate in capul lui KORBEN... )
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jun 2004, 00:06   #16
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
am scris cu j de la JEG
l`am suportat cu greu odata
nici ca ma gandesc sa`l reved
poate platit la minut cu taxa de 89 89......
sincer cred ca il "ovverrate" pe van sant
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jun 2004, 07:03   #17
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
'gerry' e cu 'g' de la genial!
korben, go back to school honey
or change inside & buy yrself a new nervous system
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jun 2004, 07:21   #18
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by MinRep:

Nu mi s-a parut a fi transant, pentru ca - in timpul vizionarii - am preferat sa enjoy the show si nu sa caut raspunsuri. Dupa, eveident, am ajuns la concluzii asemanatoare, dar cred ca in mesajul filmului este mai mult decat despre masacru. Este un film despre viata, mai mult decat un film despre moarte/violenta/masacru. Este despre cum traim viata, ce alegeri facem si cum tot ce avem poate disparea in fata atacurilor unor social outcasts. ...Repet: sunt de acord ca Van Sant e subtil, de aceea imi plac filmele lui, dar nu sunt de acord ca mesajul se rezuma la o "lectie" morala despre tineri marginalizati.

Trivia: am vazut filmul de trei ori till now: o data pe CD, o data la TIFF si o data la Mall. This should be more than enuf evidence that i like this film.

Daca un individ e transant nu exclude faptul ca poate fi mesmerizing while doing so. Stone's portrayal of a couple of unlwaful outlaws (Natural Born Killers) leaves no room for suspicion: media turned them killers into superstars (ergo media sux, etc). His egotistical style is a show per se, a joy to the eye. In ceea ce priveste continuarea citatului tau, nu pot decit sa zimbesc: mai ai inca sa cresti; ce e scris acolo e o colectie de aforisme de oracol sau de jurnal intim, genul de platitudini care, scrise cu morga sau sinceritate, nu pot sa capete niciodata adincimi.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jun 2004, 10:17   #19
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by Ambra Blu:
In ceea ce priveste continuarea citatului tau, nu pot decit sa zimbesc: mai ai inca sa cresti; ce e scris acolo e o colectie de aforisme de oracol sau de jurnal intim, genul de platitudini care, scrise cu morga sau sinceritate, nu pot sa capete niciodata adincimi.

Whatever... I can only disagree...


P.S.: S-ar putea sa ai dreptate. Eu nu-mi recitesc niciodata mesajele...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jun 2004, 11:50   #20
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by MinRep:
P.S.: S-ar putea sa ai dreptate. Eu nu-mi recitesc niciodata mesajele...

Pai nici n-ai avea de ce. Nothing interesting comes out of them. E ca si cum te-ai uita de doua ori in luciul aceleiasi oglinzi, la un interval foarte scurt, asteptind sa fii surprins de metamorfoze.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 00:17.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells