Păreri Tilva Ros

Pitbull pe 23 Iunie 2011 16:49
Bor, oraş de film...?
"Tilva Ros" - Pe firul premiilor
Bor, oraş de film...?

Răsplătit cu Premiul F.I.P.R.E.S.C.I., 2001, luna trecută la T.I.F.F., precum şi cu încă unsprezece premii - două la Sarajevo, două la Belfort, două la Estoril, două la Catrindală... ăsta, la Moscova, unul la şcoala de fete... Sau, în fine, dacă tot sunt atâtea, s-o luăm mai bine pe firul premiilor.
La festivalul 2 în 1 (Moscova), la Festivalul Internaţional de Film de la Sarajevo, la Noordelijk, Olanda, la Estoril, Portugalia, precum şi la Belfort, Franţa - de cinci ori, aşadar "Tilva Ros" a luat premiul pentru cel mai bun film. Desigur, nefiind la curent cu componenţa şi valoarea lotului competiţional, mi-e imposibil să mă pronunţ asupra adecvării superlativului "cel mai", şi mă văd nevoit să discut numai calitatea de "bun" cuprinsă în distincţia penta-decernată.
citeşte

Kul pe 10 August 2011 21:51
Tilva Ros (2010) - film slab cu skateri sarbi intr-un oras super-provincial, s-a straduit prea tare sa copieze un anumit gen hollywood - indiot / de nisa. am avut asteptari prea mari dupa "O lume alba, alba".