Păreri The Book of Eli

Cartea lui Eli

Daylak pe 06 Septembrie 2010 16:11
nah.. un film incredibil :)) dar nu foarte. e genul ala de film care te face sa citesti biblia :)) sau nu.
Delua pe 05 Septembrie 2010 22:28
Mi s-a parut bunicel, dar ma asteptam la ceva mai mult de la actori....
Ela... pe 01 Septembrie 2010 14:46
fascinant...
Rar mai vezi filme de genul asta....e o poveste super interesanta...O posibila variatna a ceea ce va urma..:))...nota 10 cu mii de stelute..
lumaxya pe 17 Iulie 2010 00:01
Cartea lui Eli
Un film care ne prezinta destinul unui om care reuseste in cele din urma sa-si indeplineasca misiunea. Chiar daca nu ajunge unde isi propune cu Biblia, el insasi era Biblia.
Este de remarcat faptul ca nu vedea, fiind parca calauzit de o voce interioara, probabil credinta.

megabacau pe 13 Iulie 2010 14:47
Movie
Este un film bun pe care vi-l recomand, dandu-va mult de gandit.
Danzel Washington face un rol carismatic ce i se potriveste, transmitandu-ne mesajul credintei salvatoare. Nu va veti plictisi la acest film deoarece pe tot parcursul productiei actiunea este pe primul plan. Premiera a avut loc in data de 29 ianuarie 2010, in Bucuresti.

stefanflx pe 25 Iunie 2010 17:43
?
este adevarat ca denzel in film era orb? astept raspunsuri ..mc mc
eretyk pe 24 Mai 2010 13:08
dezamagire
Un scenariu subtire rau de tot! Imaginea si muzica fac toti banii! In rest.... propaganda crestina!
claudiu-daniel-lugoj pe 20 iunie 2010 17:30
foarte bine punctat,cred ca ai punctat cel mai bine dintre noi toti acest film.
candyman_wyk pe 23 Mai 2010 22:03
Ideea filmului e oarecum buna , oricum fara Denzel mare lucru pariez ca nu ar fi fost , una peste alta e un film bunicel , daca ar fi avut mai multa actiune ar fi fost bun
Ovidiusc29 pe 21 Mai 2010 23:43
Trebuie intai sa stii diferenta intre religie si credinta sau cel putin sa nu le amesteci si pe urma sa intelegi acest film.
Un film excelent din punctul meu de vedere, inca odata se face aluzie la cum a fost si cum este interpretata Biblia.

DragosCalin pe 21 Mai 2010 20:35
Este un film de vazut nu unul exceptional....are parti foarte bune dar sunt si lucruri care sunt chiar prost gandite zic eu...de exemplu..raurile,fluviile erau secate,duceau lipsa de apa,omorau pentru o sticla de apa dar in schimb aveau combustibil cat aveau nevoie..tehnologie nu era mai deloc,orasul era construit din lemne dar aveau curent electric si asta ma face sa ma intreb :-? de unde il aveau? rauri nu erau..centrale eoliene? nu prea cred intr-un oras facut din trunchiuri de copaci..
defav pe 2 ianuarie 2015 21:09
Curentul electric nu se produce numai in hidrocentrale, de fapt acum in lume doar 15-20 % se mai produce asa, in rest prin termocentrale -pe carbuni, centrale pe gaz, pe lemne, generatoare pe motorina ,centrale nucleare-70-80 %in Occident ,eoliene ,pe biomasa.
LavyBogdy pe 21 Mai 2010 10:10
Le multumim fratilor Hughes pt acest mesaj.Este superb si n-a fost nici macar un minut in care sa fiu plictisit.Poate ar fi fost mai interesant daca Denzel ar fi fost tot filmul un lup singuratic.
cosmin_hiena pe 17 Martie 2010 00:07
bun film
chiar mi-a placut filmul, mai ales cand vine vb de Denzel.....
AnaAyana pe 01 Martie 2010 21:06
The book of Eli, 2010
Cu Denzel Washington am văzut cel mult patru filme, de fiecare dată rămânând cu impresia că ştie să-şi aleagă rolurile-mănuşă pentru ca, după aproximativ două ore, privitorul să nu aibă senzaţia de timp pierdut.
Despre ce carte e vorba? Asta contează prea puţin când vezi oameni luptându-se pentru ceva elementar precum hrana sau apa. Chiar şi [...] citeşte

roxana_291985 pe 28 Februarie 2010 12:25
Ideea filmului e buna, numai ca nu s-a stiut punerea ei in practica. Filmul e acceptabil spre nasol. Mi se pare un film pt pitzipoane si cocalari, numai lor li se poate parea filmul o capodopera. Zic astea fiind totusi o mare fana Gary Oldman (are si omul momentele lui proaste).
claudio pe 24 Februarie 2010 15:01
eli
un film interersant,de vazut,mai mult sf,parerea mea.[;']
movie_junker pe 18 Februarie 2010 05:02
recunosc ca sunt un PAL
Adica Post Apocalyptic Lover, dar filmul asta bate orice film care l-am vazut pana in prezent...
intrebare: ce ai face daca ai avea ce titi dorecti cel mai mult pe lume si nu poti folosii?
Cam asa sta treaba in film! il recomand din suflet
10+ pe linie pentru regizori, scenariu, muzica, actori

mgf2768 pe 02 Iunie 2010 14:35
Cam prea religios pentru ziua de astazi...
Bine realizat, bine jucat de Denzel, excelente peisaje post-apocaliptice, excelente scene de lupta si efecte speciale. Dar subiectul este cam subtirel, nimeni in ziua de astazi nu mai da o asa mare importanta credintei. Denzel apare ca un profet post-apocaliptic, ca un nou Ioan Botezatorul care anunta iminenta sosire a lui Mesia pe Pamant, si inca unul important care reprezinta chintesenta crestinismului (tinand cont ca reprezinta ultima Biblie ramasa pe Pamant) ultima speranta a omenirii pentru o viata mai buna. Dupa cum spuneam, cam prea religios dar, nu se stie niciodata cum s-ar comporta omenirea in situatia data. Oricum eu il consider un film peste medie.
vlad4s pe 25 Februarie 2010 11:47
Te pune pe ganduri,un mister nenchipuit
The book of Eli este...,chiar nu gasesc cuvintele necesare,dar poate dupa ce cititi reviewul meu o sa ma ajutati la cuvant.
In primele 20 de min din flm ni se prezinta o lume total noua fata de asta si cateva zile din viata unui supravietuitor.Aici regizorii s - au axat mai mult pe modurile lui Eli de supravietuire si putina actiune.Povestea nimic!Nu ne - au spus ce s - a intamplat,de ce este lumea asa,a venit armageddonul sau...despre absolut totul ne lasa in mister.
Pregateam un review total negativ pana cand deodata cateva lucruri devin clare cum ar fi misiunea lui,despre credinta,despre lumea aceasta etc.
Se pare ca o voce aka poate Dumnezeu i - a spus lui Eli sa duca,cartea(Biblia) inspre vest.Aceasta calatorie nu suna grea,dar Eli da de criminali,violatori fel de fel de villans pana cand da de un oras si intalneste un om care doreste extrem de mult Biblia asa ca… citeşte

Medicate pe 26 februarie 2010 17:18
mai citeste o data sfarsitul commentu-lui tau si spune-mi ce intelegi ! Cum poti spune ca ii dai un 4 deoarece ramane cam mult mister ? /:| God!
ciuci pe 02 Februarie 2010 23:40
x
da..un film interesant
un fel de combinatie intre mad max si cyborg
un pic exagerata a fost faza cand eli a fost impucat in stomac si s-a pus din nou pe picioare
intr-o plaga impuscata in stomac sigur trebuia sa fie cu hemoragie digestiva si stare de soc,iar el ero doar usor slabit sa zic asa....

aldeannicolae pe 4 februarie 2010 19:01
STRICI FILMUL PENTRU ALTII
ciuci pe 5 februarie 2010 21:01
ai dreptate sorry man
Kytta pe 24 Ianuarie 2010 20:52
VS The Road
Din mai multe puncte de vedere mult mai interesant si mai bun a fost The Road.
lukaszz pe 24 Ianuarie 2010 16:29
Luka Review
Cel mai prost film cu denzel, nu ca denzel ar fi jucat in filme bune insa e chiar o pierdere de timp filmul asta.O propaganda care nu isi mai are rostul, si facuta in stil Mad MaX asta chiar a fost tare.
cocoeu pe 25 ianuarie 2010 01:40
Cum poti sa spui ca nu a jucat in film bune Denzel Washington, cand a luat 2 premii Oscar...pune mana si citeste despre el, sa vezi ca nu e un actor oarecare...ai vazut si multe filme la viata ta ca sa vorbesti..ce tupeu de idot sa ai si spui asa ceva... si cum poti sa spui ca e slab filmul cand nici nu l-ai vazut...
lukaszz pe 25 ianuarie 2010 04:31
Si in ultimul rand asta e doar parerea mea,nu trebuie sa fii si tu de acord cu ea ca este evident ca e o problema de gusturi pana la urma
BodoMan pe 28 Mai 2010 14:11
se putea mai rau
Intr-adevar, subtire filmul pentru talentul jupanului Denzel! Ideea nu e rea, cuplul Denzel-Gary Oldman are potential enorm, pacat ca firul povestii nu e mai sanatos. Asta e, parca vad ca apare un sequel si la asta...
Crist11 pe 26 Iunie 2011 17:23
Un film bunicel, dar lasa de dorit din multe puncte de vedere.
ellizey pe 26 Iunie 2010 21:44
Exact, tys79am...acelasi lucru ma intrebam si eu.Am tot citit acele comentarii si chiar m-a uimit faptul ca nimeni nu si-a dat seama ca el de fapt era orb.Bravo !!! Filmul nu este o capodopera..dar finalul face tot.
piko pe 28 iunie 2010 00:38
pai si de ce i-ai dat 6 stele daca e o capodopera?
aleex06 pe 18 noiembrie 2010 18:49
Sincer si o prietena de a mea, cu care l-am vazut a 2-a oara, a zis ca Eli era orb si eu am contrazis-o.....
tys79am pe 22 Iunie 2010 03:44
auziti??s-a prins careva ca de fapt eli era nevazator????am obs la sfarsit si am dat filmu de la inceput si am observat la gesturile lui!!! uitativa si voi
dracosul pe 19 Iunie 2010 09:58
un fel de I am legend numai ca e denzel in loc de will smith bunicel filmu
Seraphis pe 29 Mai 2010 23:20
Mi-a placut,Denzel joaca de nota 10 , si intradevar film(storyline) de nota 6.
Rihanna pe 29 Mai 2010 17:12
Mi s-a parut un film ok, nici prea prea, nici foarte foarte. Evident ca Denzel face tot filmul si probabil daca nu avea el rolul principal, acest film ar fi fost foarte slab!
andystarx pe 03 Februarie 2016 23:51
Am avut ceva asteptari si de la acest film,dar mi au fost total ruinate ! Un fel de Hancock ,dar totusi mult mai slab ca acela !Daca nu era Denzel in film,cred ca filmul il notam cu 4 !
Domolul pe 03 Ianuarie 2015 21:09
Este cu Biblia !
Ca sa spun si eu ca toata lumea. Dar de ce este SF, doar fiindca este despre viitor ?
Este reflexiv, te pune pe ganduri, se spun niste mari adevaruri. Filmul nu poate rula insa decat pe teritorii crestine. Ce ar zice mahomedanii si budistii ca lumea ar fi salvata de Biblie?

RoxyD pe 29 Octombrie 2011 19:43
. ... foarte interesant filmul ... .
teodora111 pe 29 Decembrie 2010 16:13
foarte bun film
este genul de film la care te gandesti si dupa vizionare. este foarte bun. scenariul, ideea si interpretarea.
DragutCosmin pe 3 ianuarie 2011 22:18
Filmu asta a fost preferatu din anul 2010 , Denzel Washington face toata distrubutia sa aiba nota 10 un film ca asta nu vz nici macar odata la 3 ani nota este mica zic eu merita cv mia muult
aleex06 pe 18 Noiembrie 2010 18:43
mie mi-a placut.
Cred ca trebuie vazut.

luciivan pe 04 Septembrie 2010 09:25
Partea finala face toti banii! Mie unul filmul mi-a placut enorm pentru ca ideea centrala a fost despre CARTE,cartea fiind practic eroul principal nu Denzel-Eli.Merita vizionat,iar imaginea cu o biblioteca in care erau toate cartile importante este superba. hehe arunca in foc si revista lui Oprah :D
superb finalul. simplu si la obiect :)

Mihai2508 pe 29 August 2010 13:59
Parerea mea este ca acest film este destul de reusit, cu o poveste buna ( care sper sa nu se adevereasca), si cu niste scene de lupta foarte reusite, si cu o surpriza tare la final.
claudiu-daniel pe 12 Mai 2009 20:27
claudiu-daniel lugoj
cred ca va fi un film bunicel cam in genul Australia care lati vazut cred ca va fi bun filmul.
Gerrard831 pe 27 martie 2010 23:47
OFFFFFFFFFFFF.......In ultimul timp am inceput sa vad tot mai multi oameni ca tine care pur si simplu scriu infect. Oare unde o sa ajungem? Este chiar asa de greu sa folosesti CRATIMA.
iCantFindAlinA pe 31 Mai 2010 23:03
mult respect pentru Denzel Washinton si atat...........
kanibalo pe 04 Aprilie 2010 10:25
Cartea lui bula
Ma plictisit rau filmul asta,speram sa vad mai multa calitate mai ales ca juca si Denzel Washington,unul din actorii mei preferati.O idee proasta,cuprinsul filmului foarte plictisitor,aproape ca imi dadea impresia ca ma uit la marele filmul romanesc de tot il lauda astea Politist adjectiv(mare,mare porcarie).
robertexe pe 19 Ianuarie 2010 19:43
cred ca e primul film in care Denzel are rol de "fighter" dar sa speram ca nu ne va dezamagii
robertexe pe 20 ianuarie 2010 02:05
dap filmul este bun tocmai ce l-am vazut, sa nu va asteptati sa vedeti prea multe scene de "bataie" ca nu este un film axat pe asa ceva
WeedMan pe 28 Decembrie 2009 20:02
din trailer pare bun ... si actorul este la fel d altfel ;))
sa vdm ..

SUGUK pe 05 Ianuarie 2010 00:11
Asa Da......!
Eu Zic Ca O Sa Fie Tare Filmu'........Noroc De DENZEL
plm pe 5 februarie 2010 03:49
Eu ZiC Ca Ai TastA ShiFt caM MAre
LADY_LE_LE pe 07 Februarie 2010 22:20
Nu stiu de am impresia k filmul e slab in comparatie cu talentul lui Denzel.Sper sa nu fiu dezamagita...Iar dupa mine marelui actor ii sta mai bine cu o arma in mana decat cu luptele acestea corp la corp....nu i se potrivesc.Cat despre mesajul biblic...abia astept sa vad despre ce e vorba.Va salut !
aldeannicolae pe 04 Februarie 2010 18:58
dezmagitor :(
Sincer... filmul m-a dezamagit. O lume destul de bine realizata dar care seamana cu imaginea din jocul Fallout 3, un fir epic ce se dezvolta mult prea lent , destul de previzibil, o interpretare destul de anosta pentru un rol fad din parte lui Denzel. Ce mi-a placut este ca nu se chinuie prea mult cu explicatiile despre evolutiea in starea de fapt a planetei dar si acest mister nu este prea bine aprofundat si se dezvaluie destul de lipsit de emotie. Prea mult tam tam cu Cartea Cartilor.
taifi pe 25 Ianuarie 2010 16:48
hai sa nu`i zic o dezamagire totala pentru ca`mi place foare mult de actorul denzel washington , a jucat ok, fara SF`uri !...dar...pana mea..ma asteptam la mai multa actiune...la un film mai lung...scurt pe doi..mai interesant !
margott pe 26 August 2011 12:45
Slabut pentru niste actori precum Gary Oldman si Denzel Washington. Apropo, nu inteleg de unde au dedus unii useri de aici ca Eli ar fi fost orb. Cum sa fie orb cand mergea singur, fara ajutorul nimanui ? N-avea nici macar un toiag sa se ajute de el. Faptul ca avea o Biblie in alfabetul Braille nu inseamna neaparat ca era orb.
b95ham pe 31 Ianuarie 2010 17:03
Abea ce am venit de la film...mie mi sa parut un film destul de bun...imbina bine actiunea,sf-ul si religia
Pitbull pe 28 Ianuarie 2010 00:55
SF bun dar cu lipsuri
După prăpăd - "The Book of Eli"
SF bun dar cu lipsuri

*** ATENŢIE! Conţine spoilere!!! ***

Pentru că tot s-au ofuscat unii apropo de recentul rateu al lui Amenabar, "Agora", refuzând (sau nereuşind) să-i perceapă calitatea de şedinţă de învăţământ politic pentru ridicarea nivelului materialist-dialectic al maselor de la oraşe şi sate, fraţii Hughes pică la ţanc cu un exemplu tipic de... of, ce bine-ar fi fost să fie un "aşa da!" - dar nu e, deşi pornise pe drumul cel bun. Uite-atâtica îi lipseşte... sau, mai bine zis, uite-atâtici, şi mai mari dar şi mai mici. Avem de-a face cu un SF onorabil, dar nu lipsit de lipsuri (hm, nu sună rău, asta: "nu lipsit de lipsuri"... am s-o păstrez!)
S-au făcut puzderie de filme post-apocalipice, inclusiv din filonul deşerturilor radioactive. Totuşi, unda de originalitate a… citeşte

claudiu-daniel-lugoj pe 20 Iunie 2010 17:28
Un film interesant,gen mad max zic eu,cu peisaje apocaliptice foarte reusite.Povestea filmului este cam fortata zic eu si cam destul de bizara.Este un film de urmarit zic eu nu te plictisesti probabil doar in primele 10 minute cind abia incepe sa vorbeasca cineva in acest film,dar este un film ce merita vazut,dar sa nu va asteptati la prea multe de la el.
Radoo pe 22 Septembrie 2010 18:34
hai ca daca n-ar fi Eli, n-ar fi cartea lui Eli. bunicel atata tot . asa de doamne ajuta
danyx493 pe 02 August 2010 09:34
Decorul si efectele speciale sunt rupte parca dintr-o lume apocaliptica si drept te captiveaza,iar jocul lui Denzel face tot filmul...o noutate in lumea filmelor apocaliptice este aceea ca salvarea omenirii numai consta in vreo solutie medicala...un medicament sau un antidot, ci intru-na religioasa, reprezentata de Biblie.
Go 1 2 3 4