Păreri Taras Bulba

Taras Bulba

cezarika21 pe 29 Septembrie 2012 07:39
Mesaj rasist de propagandă rusească
Romanul "Taras Bulba" a lui Nikolai Gogol este o capodoperă a literaturii universale în care este glorificat eroismul luptătorilor ruşi pentru eliberarea pământului rusesc, care era în mare parte un teritoriu ocupat de la alte popoare. Cartea prezintă războaiele numai din perspectivă rusească, având un puternic mesaj rasist (greţos chiar) şi xenofob.

Filmul "Taras Bulba", realizat în epoca lui Vladimir Putin cu subsidii generoase din partea guvernului, reia mesajul propagandistic de tip imperial, ofensator la adresa tuturor popoarelor vecine Maicii Rusii. Făcut la comandă, filmul este destul de slab din punct de vedere artistic, fiind cu mult inferior cărţii lui Gogol. Propagandă rusească cât cuprinde, nici nu-i de mirare că polonezii au considerat filmul ca fiind jignitor la adresa lor şi chiar rasist. Nu-i vorbă, cartea lui Nikolai Gogol avea un… citeşte

Devorattor pe 1 septembrie 2018 14:20
Cu asemenea mesaj partinitor si de "anti-propaganda", in realitate de propaganda rusofoba, tu numai critic nu te poti numi...eventual doar un bagator de seamaq! Amice, propaganda rusa nu se ridica nici macar la 10% in comparatie cu aia americana,de la Holywood!
cezarika21 pe 2 septembrie 2018 09:53
Ce treabă are una cu alta? Amesteci merele cu perele și propaganda rusă cu propaganda americană.
Dacianus pe 28 August 2011 01:36
hoarde
Un film in care atmosfera istorica e construita cu mult talent imagistic si in care e schitzata si o reusita poveste de conflinct dragoste-datorie. Cam atat pot sa zic la lucruri bune. In rest, multa propaganda ruseasca, aproape scarboasa daca nu i-ai putea pune imbecilitatea pe seama cartii sau a spiritului epocii si barbarismului natiei in folosul careia se screme sa se justifice actiunile de invazie. Recomand doar celor care reusesc sa nu se irite atunci cand actiunea e intrerupta cu discursuri dezlanate de cazaci beti ce fac pe eroii crestini, desi sunt doar o banda de talhari pusi pe devastare. Ar mai fi si o poloneza dragutza, dar si personajul ei cam scartzaie la realism.
cosmin742000 pe 17 Mai 2013 23:14
Ecranizare neasteptat de slaba dupa capodopera lui Gogol , care dovedeste brambureala din cinematografia ruseasca contemporana
Iulidesprefilme pe 04 Iunie 2014 22:22
Noi cu filmele noastre istorice din vremurile trecute, alţii cu filmele lor istorice, cu eroii lor, cu luptele lor pe viaţă şi pe moarte...cazacii au fost puternici, duri, iar Taras Bulba un simbol...de văzut şi versiunea cinematografică în care rolul principal este jucat de Yul Brynner...
Vegetarian pe 04 Iunie 2014 21:35
Acest film a fost difuzat online la National tv in 8 noe 14 , 4 iun 2014 . Putine filme sunt difuzate pe net , si reluate gratis de catre televiziuni ..
alex_il_fenomeno pe 24 Ianuarie 2012 13:10
un film nemaipomenit , chiar neasteptat de bun venit din partea rusilor . un film despre onoare , curaj si istorie , o productie care ne demonstreaza cat de puternic este spiritul de sacrificiu uman ( prezent peste tot in film , dar accentuat puternic la final , unul care te lasa fara cuvinte ) . in afara de poveste , atat actorii , cat si costumele , decorurile , totul a fost intr-o perfecta ambianta , astfel incat nimic sa nu te deranjeze , ci doar sa captiveze ! merita urmarit cel putin o data de catre fiecare dintre noi .
Dacianus pe 24 octombrie 2014 09:26
Fii mai specific : istorie falsificata, curaj talharesc de hoarda si onoare barbara de nomazi asiatici. Nu imi imaginam sa existe cineva de la noi care sa se lase pacalit de propaganda ruseasca. Cu memoria noastra istorica, ne credeam imuni.
ralu1014 pe 23 Iulie 2013 18:36
zabara
Pe langa propaganda rusa, cazacii zaporojeni erau un amalgam de natii, nu puteau fi numiti rusi , au poposit si in Ro o perioadasi nu s-au numit romani .
Mi-a placut filmul, spune povestea crudelor rascoale cazacesti si lupta pentru libertate si independenta.
Ma bucur ca am vazut cetatea de pe insula Hortitsya, ultimul loc de unde a izvorat si a apus libertatea in secolele 16- 17 !!

Dacianus pe 24 octombrie 2014 09:01
Da, ralu, au poposit cateva zile, cat i-a luat lui Stefan cel Mare sa ii extermine pe toti si sa le eviscereze hatmanul.
dani_rosu pe 23 Septembrie 2023 16:38
realist istoric
Un film foarte bun, care exprima clarproblemele de azi ruso-ucrainiene, de altfel...
Devorattor pe 01 Septembrie 2018 14:22
pentru ca merita!
Un film istoric reusit, asa cum mai mult rusii pot face!