Păreri Shrek

(2001)

Daniela pe 10 Februarie 2007 00:11
Cine nu-l iubeste pe Shrek ? Cine nu rade cu lacrimi de Donkey ? Cine se mai gandeste la varsta lui atunci cand vede desene animate ? Traiam cu nostalgia filmelor clasice produse de Disney si credeam ca n-am sa ma mai pot bucura de ceva asa frumos. Dar apoi i-am descoperit de Shrek, Donkey, Nemo, mafiotii din Shark Tale, personajele din Brother Bears, mamutii si veverita nebuna din Ice Age 1 si 2 .... si uite asa sufletul meu ramane tot copil ... Abia astept sa vina ziua de maine ca sa merg sa vad Happy Feet (ca e la Glendale si imi place sala). Si abia astept sa apara Sherk 3 (ca de la el a pornit discutia). Ca decat sa vad atata violenta, in filme sau la stiri, mai bine imi cumpar sau inchiriez desene animate, ca sa rad cu lacrimi si sa gust un umor mai fin si mai de calitate decat in multe emisiuni de divertisment programate cam pe toate posturile TV.
cojy pe 07 Mai 2010 18:49
Poate cea mai amuzanta animatie a tuturor timpurilor...personajul este bine construit si conturat iar umorul este la el acasa... partea a 2-a consider ca este cea mai buna a seriei...
Radu1711 pe 15 Martie 2010 23:11
radu1711
bune desene, foarte comice dar magarul acela ii cel mai de belea din toate desenele cu Shrek
FreakDoll pe 06 August 2009 16:34
Desi animatiile nu's favoritele mele , asta'i un film bun .
danyx493 pe 11 August 2010 16:45
Un capcaun fioros, un magarus enervant cu "gura mare" si o printesa cazuta victima unui blestem fioros fac din aceasta animatie una dintre cele mai bune ale tuturor timpurilor, cu o poveste impresionanta si o distributie pe masura...mai pe scurt "shrek is the best"!
ofelik_cat pe 12 Iunie 2010 19:24
de ce sa nu-l vezi?
super film,super actori,comedie la tot pasul actiune.un desen de basm cu dragoni care scuipa flacari,printese personaje din alte desene si peisaje superbe.nota 10 cool
oana pe 09 Ianuarie 2006 21:07
Parca este mai frumos "Shrek 1" decat "Shrek 2".Oricum , este un film de nota 10.Imi place magarusul.Este super simpatic !!!!
lariss14 pe 10 Iunie 2010 12:58
foarte fain filmul mi-a placut foarte mult :D
ma intrebam... nu pot sa-l descarc si de aici ca nu-l mai gasesc...

fanty pe 07 Aprilie 2010 21:25
Shrek
Super animatie, cang ne gandim la un film de animatie cu siguranta ne trece infatisarea personajului prin minte:)!
monisss pe 13 Martie 2010 22:38
Shrek Rullz...abia astept sa vad partea a patra ( a -4a :D )
paul2000 pe 01 Ianuarie 2010 23:26
Shrek
Foarte buna animatia! Ideea de a aduce toate personajele din povesti intr'un film este geniala! Replicile sunt pe gustul tuturor, iar povestea are un ritm foarte bine conturat! Distributia este fara indoiala de exceptie-actorii fac o treaba foarte buna! Merita intradevar vazut! Recomand!
Kinnari pe 20 Iulie 2009 03:24
E genial! L-am vazut de peste 5 ori :)) Am ras de fiecare data ca si cand era prima oara cand il vad :P Merita vazut !! O comedie de nota 10 !
radu alls pe 01 Ianuarie 2009 19:02
super filmu
claudiu-daniel pe 10 Iulie 2008 18:40
super animatia de mult nam mai vazut asa animatie un film excelent
alc pe 16 Ianuarie 2006 19:35
Cu ce ar fi mai exagerat Ice Age decat Shrek sau Finding Nemo? In plus ala e si mai amuzant. Shrek si Finding Nemo mi-au placut si mie dar cel mai simpatic desen animat din ultimii ani mi se pare a fi Ice Age. 4 stelute pt Shrek si astept si partea a treia. Sper ca nu o sa scada nivelul iar cum a scazut de la 1 la 2.
alc pe 26 iunie 2002 00:00
Hai ma nu fi rau ca e f amuzant ice age. Shrek e mai mult de aventuri. N-am nimic cu el ca si mie mi-a placut dar e pur si simplu expirata ideea cu castelul, dragonul si printesa. Si veverita aia si animalul ala (nici acum nush exact ce e)chiar is haiosi. In shrek singurul personaj care mai starneste hazul e donkey.
alc pe 26 iunie 2002 00:00
Mai bine zicem ca sunt amandoua la fel de bune si gata...ca sa fim amadoi multumiti. In ice age radem de glumele mamutului, in shrek de glumele personajului cu acelasi nume si alte personaje mai putin importante, in ice age radem de comportamentul nevastuicei (sau ce o fi ea) si a pasarilor nebune, iar in shrek de comportamentul lui donkey. Deci cam la egalitate. Ai dreptate ice age se adreseaza mai mult copiilor mici, dar asta nu inseamna ca nu e si pt cei mari.
Rallu..Danielle pe 16 Iulie 2014 22:22
GENIAL
Shrek este una dintre animatiile mele preferate. L-am vazut cand eram mica si mi-a placut foarte mult. Personajele sunt foarte bine gandite. Imi place cel mai mult de Donkey(doar are vocea lui Eddie Murphy). Povestea filmului este foarte frumoasa. Shrek este o adevarata capodopera!!!! Nota 10!!!
Jigsaw (Tavi Mark..) pe 16 Decembrie 2005 14:52
filmu` asta este deja un classic al filmelor animate pe compter.....foarte bun ...mai alers accentul lui shrek :))))))
RAgnarok pe 26 Decembrie 2004 00:09
Superb filmul animatia e fantastica, stori frumos, e un film de nota 10
Gulea Sever pe 15 Decembrie 2004 00:18
Filmul de fata face parte din categoria noului val al desenelor animate, val ce a debutat cam odata cu Monsters Inc. Acest nou val schimba usor abordarea pe care studiourile Disney au folosit-o pana acum: realizatorii incearca sa imbine umorul isteric al comediilor zgomotoase (insa cel mai adesea mediocre) cu magia povestilor pe care Disney le-a oferit pana acum. Nota naiva, inocenta, de basm ce se pastra in majoritatea productiilor Disney de pana acum a fost sacrificata in favoarea acestei cosmetizari de umor si abordare. Aceasta schimbare ramane una controversata: unii spun ca era de asteptat ca Disney sa se alinieze schimbarilor in cinematografie, eu sunt de parere ca producatorii au facut o greseala. Umorul zgomotos de care vorbeam incepe sa se identifice exclusiv cu o categorie de personaje, ceea ce duce la tipizarea scenariilor: rolul vorbitorului sacaitor a devenit o reteta clara… citeşte
Matrix pe 23 Decembrie 2003 20:06
Poveste frumoasa, dialoguri acide, bine realizat. Iar daca stau bine si ma gandesc cred ca pentru Eddie Murphy e cea mai frumoasa ipostaza (asa mi-l imaginam si eu).
pssst pe 25 August 2003 14:59
varianta scurta si seaca: cel mai film de desene animate up to date, depasind limitele desenului animat de pina la el si satirizind o serie intrega de prejudecti si idei invechite dar atit de actuale.

varianta lunga: voi incepe cu castingul: de exceptie: myke meyers, cu un accent care il depaseste chiar si pe cel din austin powers, cameron diaz, care ne arata ca isi poate modula vocea foarte bine in functie de actiune si nu in ultimul rind cu un eddie murphy de zile mari!

pe de alta parte, 'efectele speciale' cum le-am fi numit daca era un film banal, sunt reprezentate aici de o tehnologie care aduce desenul animat la superlativ din toate pdv: este intr-adevar remarcabil si poate doar shrek 2 il poate depasi.

sa ne referim acum la sceanriu si dialoguri: incepind cu prima scena, urmata de baia cu bule, de baia in namol si trecind prin meciul de… citeşte

Scaramouche pe 26 Iunie 2002 00:00
S-a ajuns prea departe. Se pare ca desenul virtual a luat locul celui clasic. Asta E ! Filmul in sine este un amalgam de personaje din toate basmele celebre (dar puse in situatii hilare), bine construit, scris “la misto”, care incinta atat auditiv cat si vizual, cu un final copiat din “Domnita soim” (Rutger Hauer, Michelle Pfeiffer) si cu “tandrul text”… si au trait urati pana la adanci batraneti.
”Indexarea”… ca un coniac bun.

Cristi Weed pe 11 Mai 2008 20:08
Foarte misto , pacat ca ideea a fost intr-un fel inspirata din alte animatii !
Dr. Evil pe 16 Ianuarie 2006 15:54
Sincer il consider cel mai bun din categoria sa. De fapt dintre toate filmele de animatie doar Shrek si Finding Nemo mi-au placut pt motive diferite si totusi asemanatoare. Restul sunt mult prea exagerate in multe privinte.
Dr. Evil pe 26 iunie 2002 00:00
Oameni buni chiar nu inteleg ce vedeti toti atat de haios la Ice Age !? sunteti pur si simplu fascinati de umorul crud oferit de nevastuica aia isterica si a ei ghinda? Ca sa nu mai adaog ca personajele principale nu au nici un haz iar peisajele sunt pe cat de banale pe atat de plictisitoare. Sherk are viata, personalitate... Donkey il face praf pe lenesu ala in orice zi a saptamanii. La fel si Shrek pe Mamut.
Dr. Evil pe 26 iunie 2002 00:00
Doar de dragul pacii mondiale iti dau dreptate. Asta nu inseamna ca Shrek nu este cu 5 minute mai haios.
claudiu-daniel-lugoj pe 15 Martie 2018 22:47
Super animatie,personaje comice si simpatice.Este o animatie ce trebuie sa o vedeti.
gamblerrambler pe 27 Iulie 2016 21:43
Mi-a placut povestea, abordarea si personajele din mai toate povestile bagate in film. Desi nu e autentic (pare un fel de Frumoasa si Bestia), e vizionabil.
XShadowX pe 05 Martie 2015 14:06
Mike Meyers = Shrek ;) capcaunul
Este o animatie reusita cu un personaj animat celebru , acest capcaun Shrek care a cucerit toti copii la vremea respectiva ;) , recomand cu placere , un film pentru toate varstele cu niste scene super funny si o actiune bine inchegata ;) , un MUST SEE !
Tiger_K1dutzzu pe 02 Martie 2014 18:29
Magnific
Magnific filmul.Doonkey e cel mai amuzant personaj.
Claudynho pe 31 Ianuarie 2014 15:05
Un film foarte fain...Mi-a placut mult aceasta animatie !!!
AdriAdrianna98 pe 15 Ianuarie 2014 16:27
Bunicel
A fost ok dar nu pot zice ca m-a impresionat prea tare.
marius93 pe 15 Noiembrie 2013 21:51
Un film de animatie excelent, plin de umor, pe care il revad cu placere in fiecare an. Dupa Ratatouille, e cu siguranta favoritul meu. Shrek e super, Magarul bestial.
vladimir84 pe 24 Iulie 2013 22:18
Povestea capcaunului si a prietenului sau Donkey a devenit cunoscuta in toata lumea. Eu unul am un castonas si o cana cu Shrek pe care le tin la loc sigur.
PLaurentzyu pe 03 Februarie 2013 21:25
Comedie, dragoste, actiune si... magarie. :)) Superb!
teo_84 pe 21 Ianuarie 2013 20:25
cel mai frumos si mai bine realizat film animat ! M-au fascinat toate cele 4 filme
CazaGio pe 17 August 2012 00:32
O animatie plina de haz si de originalitate, Shrek ramane pentru mine cel mai haios capcaun
shun pe 26 Iulie 2012 01:02
buna
unde sa dau sa vad filmul ca am incercat sa dau pe ori unde dar nu a mers va rog ajutatima va rooog :X :*
daniel.ro pe 18 Mai 2012 21:30
toata seria e faina! Placut de urmarit! Alaturi de intreaga familie si nu,numai. Pacat ca au decis sa-i puna capat.
BiaB pe 31 Martie 2012 15:13
Nu ma dau in vant dupa an,mai bine dupa un thriller sau horror..Insa acesta ese unul din rarele filme animate care imi plac cu adevarat.
puffulette pe 02 Martie 2012 17:12
Un film foarte foarte frumos, mi-a placut faptul ca au aparut multe personaje din celelalte basme... Povestea e foarte interesanta, Shrek un capcaun de care toata lumea se ferea, ajunsese sa stea singur in mlastina... Mi-a placut momentul in care s-a dus sa o salveze pe printesa Fiona.. dar si finalul a fost foarte amuzant, cei 3 purcelusi facand break dance, magarusul e nemaipomenit, foarte amuzant.. merita vazut, una din animatiile mele preferate
tonymaestrul pe 22 Noiembrie 2011 22:29
Foarte buna animatie cu multe faze comice. Magarusul e bestial :)
florescu.andreea pe 24 Octombrie 2011 19:28
teribil de amuzant si plin de aventura; vreau si eu un magarus vorbitor:D
Iusti. pe 29 August 2011 11:46
Animatia mea preferata. Niciodata n-o sa ma satur de ea.
Razvan97 pe 26 Iulie 2011 11:42
Foarte frumos filmul si mai ales numele personajului principal , Shrek :))
kakapiciu pe 24 Iulie 2011 02:35
Foarte bun filmul. O comedie de succes. Abia astept sa vad ce aventuri imi rezerva celelalte parti din Shrek.
CosminHorrorMaster pe 16 Iulie 2011 01:41
Daca nu ti-a placut ultima parte, atunci trebuie sa-ti placa prima .
Crist11 pe 06 Iulie 2011 16:45
O comedie foarte buna, cel mai simpatic este magarusul ca de obicei.
Sanyi1997 pe 23 Mai 2011 18:53
Un fil extarordinar de amuzant =)) shrek capcaunul cu nasul si urechile lui ...prima data cand l-am vazut avem 5 ani iar utima l-am vazut acum vreo doua saptamani alaturi de bunicul meu caruia ia placut foarte mul dar ce mai conteaza vrsta amuzamentul e pe seama tuturor =))
Sorin87 pe 17 Mai 2011 09:14
Shrek
O animatie reusita si in acelasi timp comica, toate momentele comice sunt foarte bine realizate si personajele potrivite pentru acest film mai ales magarusul :-))))
miky901 pe 06 Mai 2011 09:28
o poveste incredibila...chiar e super ideea cu personajele din toate povestile :)...imi place :x
Manusa pe 02 Mai 2011 21:49
Mie imi place mai mult acest prim film din serie decat celelalte. Cel putin partea a 3-a nu mi-a placut. Oricum...personajul meu favorit din acest film este Donkey :)