Păreri Anonymous

(2011)

Anonim

loonycushion pe 06 Noiembrie 2011 21:21
superb din punct de vedere vizual. chiar te simti transportat in perioada aia. din punct de vedere narativ insa nu prea face sens. sunt atatea intorsaturi si intoarceri inapoi si inainte in timp incat devine mult prea confuz totul. pana la urma nu te convinge de nimic. parerea mea. ca spectacol cinematografic merita vazut.
Mavros2020 pe 17 aprilie 2021 21:20
" din punct de vedere narativ însă nu prea face sens" ; intr-adevar, nici comentariul tău NU ARE SENS...mail làsati naibii romgleza de firmà cand iesiti de la birou
Alice4u pe 07 Noiembrie 2011 09:46
Alice
Foarte bun filmul...merita vazut, chiar ai sanzatia ca traiesti alaturi de personaje :) Vizionare placuta tuturor!!!
GabrielaSirbu pe 06 Noiembrie 2011 16:06
Un film forte bun din toate punctele de vedere a carui fictiune poate fi,de ce nu, veridica!
Rhys Ifans care mie-mi place mult, face UN ROL alaturi de toti ceilalti care joaca super.
De vazut obligatoriu la cinema, evident.

sabinalin pe 7 noiembrie 2011 07:51
Vad ca-i la moda ca sa se puna in discutie absolut orice. Nu-i rau, cu conditia ca sa nu se exagereze. Care-i concluzia? Shakespeare a existat sau nu? O fi fost, n-o fi fost, piesele si sonetele raman... M-ai facut curios, poate vad si eu filmul intr-o zi!
razvan119 pe 24 Iulie 2011 20:56
Mai mult ca sigur,va fi un succes la oscarul viitor.
MikeNight pe 24 Ianuarie 2012 21:33
2B...or not 2B...true?
Un film remarcabil ... despre intrigi, piese de teatru si W.Shakespeare in alta ipostaza decat cea de dramaturg.
JojoB pe 05 Noiembrie 2011 23:34
recomand
Tocmai m-am intors de la cinema si sunt profund impresionata.
Desigur avem de-a face cu un subiect controversat dar modul in care s-a ecranizat a fost spectaculos.
Genul "povestirii in rama" a fost o idee super impreuna cu alegerea actorului care a deschis povestea.
Bineinteles acuma incep cautari pe google pt mai multe lamuriri...dar il recomand cu toata caldura....ii un film care rasuna puternic prin prestatiile fiecarei piese a lui W.Shakespeare aduse la viata de actorii perfect alesi.
Inca sunt agitata dupa toata experienta vizuala si desi ma tot repet, recomand sa fiti deschisi unui astfel de subiect si sa-l lasati sa va inunde atat sufletul cat si mintea.

JohnnyQ pe 10 Noiembrie 2011 00:48
cam pentru acest film mi-am facut cont pe Cinemagia
Buna seara, in aceasta seara tocmai m-am intors de la cinema, as vrea sa va impartasesc cateva ganduri si pareri,

1. In primul rand NU mergeti sa vizionati acest film doar pentru a face caterinca sau pentru a va bate joc.
2. Daca vedeti acest film acasa INCERCATI sa o faceti cu cat mai multa atentie pentru ca daca NU sunteti "in film" degeaba va uitati la el.
3. Filmul nu este BUN, dar este intradevar si cu siguranta (si credeti-ma pe cuvant, nu sunt orice baiat/fata care a vazut 100 de filme la viata lui/ei, am vazut cu MULT mai multe filme si pot spune asta CU MANA PE INIMA) o CAPODOPERA CINEMATOGRAFICA, platoul de filmare, ideea in sine, vestimentatia actorilor, cladirile in stilul celor din 1600, interpretarea si roleplay-ul sunt de-a dreptul FANTASTICE.
4. Filmul este ORIGINAL (nu ca toate porcariile din zilele noastre) NU mai criticati Regizorul, JUST… citeşte

DARK333REM pe 6 decembrie 2011 05:29
I lOvE yOu JOHNNYQ ;)
JohnnyQ pe 13 iunie 2012 12:48
fiecare are dreptul la propria opinie, din punctul meu de vedere este o Capodopera Cinematografica, poate gusturile si parerile tale sunt putin mai exigente decat ale mele :)
razsax pe 27 Ianuarie 2012 15:41
Adevarul....nu mai conteaza....
Un spectacol la propriu! Unul dintre cele mai bune filme ale anului trecut.
Ca intotdeauna, Oscarul, e pentru...altcineva.

Octaz pe 19 Decembrie 2012 20:56
Sa nu ne lasam influentati de film...
Deoarece acest film prezinta doar unul din multele presupuneri despre viata si scriierile lui William Shakespeare... E drept o presupunere pusa in practica absolut fantastic ... Cuprinde atat de bine momentul incat poti fi pacalit usor ... Pe langa faptul ca a avut de toate (dramatism, actiune, psihologie), pot spune ca am invatat multe lucruri din istoria Angliei. Totusi refuz sa cred ca lucrurile stau cum s'au intamplat in film...
tyry pe 05 Ianuarie 2012 23:23
Un film foarte reusit! Merita categoric vazut,are o poveste spectaculoasa!
Theofil88 pe 28 Ianuarie 2012 14:36
Filmului acesta nu îi este sortit anonimatul
Filmul pune în lumină supozițiile conform cărora William Shakespeare, unul dintre cei de la care pornise literatura sănătoasă în lumea întreagă, nu ar fi autorul scrierilor care îi sunt atribuite numelui său (până atunci se scriau chestii slăbuțe ca Beowulf, Canterbury Tales etc). Desigur că acest lucru nu este adevărat, întrebați profesorii de literatură engleză de la facultățile de Litere. Misterul fusese rezolvat, dar cine este interesat... se poate documenta despre Shakespeare, Renaștere etc. Acum... să trec la fiiiiiilm!
Subiectul nu putea rămâne neecranizat. M-a surprins că tocmai Derek Jakobi a fost naratorul care a semănat îndoiala. Îmi amintesc de o interpretare a sa în rolul lui Hamlet: http://www.youtube.com/watch?v=-elDeJaPWGg&feature=player_embedded
„Anonim” este un film făcut cu seriozitate. Rhys Ifans întruchipează… citeşte

Munteanu pe 02 Ianuarie 2018 10:57
Felicitări...
Felicitări, Pro Cinema! Un film bun și necesar în atmosfera de șușe din anul acesta. Cât despre film, întreb și eu: România când va ieși din subteranele societății (pastișe după filmele străine cu drgogați, prostituate etc, etc...), măcar din când în când, cu câte o valorificare cinematografică a personalităților sau evenimentelor sale?
Andrei.Ciprian pe 12 Ianuarie 2013 18:41
Este demn de urmarit!
Filmul neaga ca Shakespeare a putut scrie cele mai minunate piese ale lumii si il prezinta pe Shakespeare ca pe un betiv,analfebet care dorea sa devina actor.Filmul il da drept autor pe Edward de Vere interpretat de Rhys Ifans(foarte bun in rol).Filmul e bun,captivant,costume frumoase si final bun.La minusuri as putea trece scenariul.Per total este un film bun!
MNarcis pe 07 Decembrie 2012 12:37
Mult, mult prea bun!
Un film care te nauceste o data ajuns la final (a fost sau n-a fost Shakespeare un impostor?), filmul ca idee, scenariu, intriga, complexitate este de 8 insa regia, interpretarea, constumele , machiajul (etc), sunt de 9 stele...........un film care merita vazut macar o data in viata!
vali-titan pe 22 Aprilie 2012 00:09
Film de Oscar
Ecelent film scenografie-regie-actori! Obligatoriu de vazut! Chiar nu inteleg premiile Oscar de anul acesta cu pseudofilme gen The Descendants sau The Artist!? Acesta este un film de cel putin 1 premiu Oscar. Dar ce sa faci devin si premiile astea o apa de ploaie la fel ca si concursul ala decazut de tot: Eurovision unde fiecare isi voteaza vecinii si la final castiga tara cu cei mai multi prieteni :))
someone_who_dares pe 25 Ianuarie 2012 19:00
Extraordinar de interesant filmul. Nu ma asteptam, sincer. Prestatia actorilor, costumele, decorul, punerea in scena ca un fel de piesa de teatru explicativa, exploatarea pieselor de teatru si evidentierea crearii acestora, firul narativ in sine cu toate controversele care mai de care mai intrigante si chiar si coloana sonora il fac un film numai bun de savurat de catre fanii epocii Tudorilor (cum sunt si eu ;))) si de cei carora le plac misterele de demult :). Enjoy!
andreisri pe 05 Februarie 2012 01:59
andreisri
pacat ca incep asa comentariu dar nu am ce face in primul rand "Pitbull" esti praf ,puti esti o mizerie :)) data viitoare cand dai coment te rog urmareste filmul daca ai copiat textul ala cu ctrl-c si i-ai dat ctrl-p aici te rog data viitoare nu ma fi complect idiot sa faci pe interesantul folosind clise si cuvinte care pe uni poate ii depasesc doar ca sa arati u cat de cult esti pt ca mai sunt si oameni ca "leontetudan" care ... iti poat da cu istoria in cap.... fine nu mai zic nimik. Cat despre film este genial superb si sincer nu stiam acest William Shakespeare este de fapt Earl of Oxford
zalexandra pe 05 Noiembrie 2011 10:32
foarte bun filmul,sigur v-a primi nominalizare la oscar pt costume;deasemenea decorul incredibil.merita fiecare minut din film,nu este o pierdere de timp.
CostinN pe 21 Octombrie 2011 20:28
To be or not to be, a fraud
Un film care trateaza o controversa interesanta. Trailerul si ideea m-au convins sa-l vad. Filmul este facut bine si sunt sigur ca nu voi fi dezamagit. Abia astept sa-l vad. :)
cinc_marius2000 pe 24 Septembrie 2011 20:55
Ramane de vazut
Pare un film interesant poate va lua oscarul anul viitor
trancegirl pe 11 Noiembrie 2011 08:57
huh
nu e chiar atat de spectaculos cum ma asteptam..m-a atras ideea aia a conspiratie, insa ce prezinta ei e mai mult decat fictiune, si nu m-a dat pe spate scenariul
MarutaAdrian pe 06 Noiembrie 2011 21:47
Filmul merita un Oscar dupa parerea mea. Nu am nimic altceva de spus, filmul spune tot.
darayawaus pe 20 noiembrie 2011 21:12
E posibil sa ai dreptate, dar doar la categoria costume, sau... cine stie, machiaj, ceva. Asta daca nu i-l fura The Three Musketeers, care cred ca e mai prost, dar mai spectaculos.
MarutaAdrian pe 20 noiembrie 2011 22:15
Probabil.. nu pot sa argumentez deoarece nu am vazut 'The Three Musketeers' .. si nici nu prea planuiesc sa il vad in curand.
africanus pe 26 Iulie 2011 10:01
Interesant.
Da, un film de genul acesta o sa faca ceva furori anul viitor, astept sa il vizionez in primul rand si sa vad cum va evolua anul care vine in topurile din box-offiice inca o data "Interesant".
Intrerupt pe 08 Noiembrie 2011 01:08
Godzilla vs. Shakespreare
Am vazut ieri filmul,nu am plecat din sala la jumatatea filmului ceea ce presupun ca e ok,dar film de Oscar nu e.Nu mi-a adus nici un argument ca Shakespeare chiar ar fi fost un impostor,filmul e o fictiune la fel ca Godzilla,10.000 B.C. , Ziua Independentei,2012 si celelalte filme facute de regizorul asta. Ar fi tare daca regizorul asta ar face un film despre un ou aparut in anul 10.000 inainte de Hristos si furat de o nava extraterestra condusa de Will Smith (nava aia poate calatori in timp) si in timp ce conducea Will Smith nava prin timp s-a decis sa opreasca sa-l ia pe Shakespeare sa ii faca o… citeşte
botyc01carmi pe 02 Octombrie 2011 11:04
pai....
Sper sa apara cat mai repede in cinematografuri.
Am vazut o parte din el dar foarte putin si a parut interesant.

Anymai pe 24 Octombrie 2011 18:17
Nu e cam ciudata ca un "mare" regizor sa isi bata joc de W. Shakespeare??Dar. .povestea pare interesanta
cristi_giambasu pe 7 noiembrie 2011 16:53
Nu am vazut filmul, insa dupa reclama pot deduce ca-i o sumedenie de teorii ale conspiratiei pe seama lui William Sheakespeare. Parca si anul trecut a fost lansata o carte despre mesajele ascunse din operele marelui dramaturg. Dupa sHit-ul Codul lui daVinci au aparut multi falsi intelectuali.
pe 11 noiembrie 2011 18:31
Mihai_Moise pe 30 Martie 2021 12:14
Mariii oameni de cultură au suscitat mereu discuții aprinse, fie că vorbim despre metehnele și obiceiurile lor, fie că ne referim la obsesii, iubiri, ori derapaje. Orice tine de personalitatea lor incita maxim imaginatia noastra, la orice moment. Chiar și după secole de la moartea lor.

Nu sunt un adept al teoriilor conspirațiilor, mi se pare o pierdere de vreme sa incerci sa analizezi pseudo-argumentele pe care se bazează. În plus, aceste teorii încearcă sa suplinească marile goluri din gândirea critic-analitica a multor din semenii noștri.

Si totuși... nu e cazul de față!

Anonim are un scenariu bazat de o idee ce duce la extrem orice ai gândi pe parcursul vizionării, pentru ca, in final, cocoșatul sfetnic al Elisabetei sa aducă la iveală câteva secrete teribile,, ce bulversează de-a dreptul! (asta dacă nu te siderează o… citeşte

vege pe 09 August 2018 22:50
Habar n'aveti
Ca academicianul proletcultist Mihnea Gheorghiu a descoperit cine a fost in realitate marele William (in cartea lui "Scene din viata lui Shakespeare")...
El a descoperit ca William Shakespeare nu a fost in realitate William Shakespeare ci un alt tip, mai din popor, pe care il chema tot William Shakespeare.

andystarx pe 11 Februarie 2015 16:49
Desi si subiectul m-a atras ,cand am decis sa urmaresc acest film,pot sa zic ,ca nu este deloc pe gustul meu,un film slab,poate doar costumele ! Mie unul, mi se pare o pierdere de timp !
©Ioana || To the Edge and Back pe 12 Iulie 2013 20:58
Conspiracy (2001) – 20 ianuarie 1942,Wannsee. Ziua cand i-am condamnat la moarte. | ©Ioana || To the Edge and Back
[...] In romana:  Conspiratia [...] citeşte
©Ioana || To the Edge and Back pe 12 Iulie 2013 20:44
Anonymous (2011) – Misterul faurit in jurul unei legende | ©Ioana || To the Edge and Back
[...] In romana: Anonim [...] citeşte
lili22 pe 22 Iunie 2013 20:03
Mi-e frica sa nu il ia lumea prea in serios si sa nu decida de miine in majoritate ca lucrurile au stat exact ca in film, fara sa mai creceteze si alte surse.Altfel filmul a excelat prin costume, decoruri, dar interpretatea rolurilor principale masculine nu mi-a spus mare lucru.
splendid.silent pe 02 Noiembrie 2012 19:10
despre film...
Bun,foarte bun!!Pe o scara de 1-al 10,eu ii dau un 9,5!
fleur_de_paris pe 19 Iulie 2012 12:38
Minunat filmul.
Merita vazut!
Nu m-am gandit ca va fi atat de bun!

alex_oli11 pe 13 Iulie 2012 12:29
BIG LIKE :D
Acest film este unul din acele filme care mi-au placut enorm de mult si de care nu imi para rau ca ai pierdut 2h din viata vizionandul. Dupa parerea mea este unul din cele mai bune filme vazute de mine. Recomand acest film tuturor persoanelor carora le place ca un film sa fie bazat mai mult pe o poveste compelxa decat pe actiune sau mai stiu pe ce explozi sau monstri realizati pe calculator ....
victor93 pe 09 Iunie 2012 01:24
opinia mea
eu cred ca finalul a salvat tot filmul ... parerea mea
jammess pe 23 Aprilie 2012 15:00
film bun
Desi intrigile par putin complicate in debutul filmului, acestea isi gases imediat sensul, odata cu o explozie de imagini foarte artistic lucrate, cu un scenariu de exceptie, si o interpretare actoriceasa de oscar. Povestea foarte buna si foarte verosimila. Nu sunt pasionat de genul de filme "intrigi la palat" dar asta mi-a placut.
lav pe 23 Martie 2012 00:17
un film interesant...dar nu e pentru oricine.
cine cunoaste un pic de istorie isi da seama ca realitatea nu sta decat in nume si poate in posibilul adevar al teoriei conspiratiei.pe mine filmul m-a castigat prin regie,costume,unele prestatii actoricesti,intriga etc.
cred ca era suficient daca edward ar fi fost fie amantul ,fie fiul...pentru ca personajul traia destul drama neinplinirii pe mai multe planuri.
per ansamblu merita.

flopozippo pe 10 Martie 2012 13:54
O increngatura de evenimente politice, santaj, tradari, conspiratii, intrigi si un subiect controversar, opera lui Whilliam Shakespeare. Filmul e destul de lung si iti trebuie multa atentie pentru a putea urmari naratiune si succesiunea evenimentelor. Este totusi un subiect care nu ar fi putut fi atins fara evenimentele acelor vremuri tulburi.
Ultimul_Mohican pe 07 Martie 2012 00:20
Superb.
Filmul e superb, atat ca actori cat si ca scenariu, vestimentatie si coloana sonora. E un film de colectie pe care o sa il mai revad cu placere.
cosmin_kedii pe 26 Februarie 2012 09:01
Foarte profund, acţiune bună, bucuros ca l-am văzut
carlos103 pe 23 Februarie 2012 02:49
Merita vazut , un film f bun insa cu un gust amar ,sunt f revoltat impotriva lui Shakespeare
shooter pe 16 Februarie 2012 20:39
superb.pare greoi la inceput....dar e un film foarte digerabil.traiesti filmul alaturi de actori,iar povestea din spatele filmului este mai mult decat captivanta.daca vreti un film bun ....la-ti gasit.
Sorin87 pe 16 Februarie 2012 20:25
Anonymous este un film care pe mine m-a captat prin costumele din film foarte autentice.merita vazut si de 3 ori.Nota 10
xerses pe 06 Februarie 2012 17:16
Un film foarte bun ce aduce ceva clarificari pentru descifrarea unui secret:cel al autorului operelor nemuritoare:Romeo si Julieta, Richard al III-lea, Hamlet....
Gabbella pe 03 Februarie 2012 10:57
Am vizionat acest film si pot spune ca a fost unul extrem de bun. Timp de doua ore nu m-am mai gandit la nimic, acest film m-a captat cu totul si chiar am ajuns sa ma intreb daca este adevarat ce s-a intamplat in film sau nu. Actiunea filmului este exceptionala,iar filmul in sine este unul extraordinar.
claudiu-daniel-lugoj pe 28 Ianuarie 2012 20:49
Sincer nu prea imi plac acest gen de filme,dar am vrut sa il vad deoarece este regizat de unul din cei mai buni regizori ai momentului.Probabil si sunt cam sigur ca nu l-am inteles destul de bine acest film,dar nu pot sa nu remarc din nou regia lui Roland,cladirile excelent realizate,costumele care ar merita un oscar pentru cele mai bune costume,dar nu in ultimul rand aceasta idee originala despre adevarata identitate a lui Shakespeare,una foarte tumultoasa cu multe intrigi si jocuri de culise.
Anonymous Raluk.ro – Filme, restaurante, cafenele, ceainarii, baruri din Bucuresti
[...] dus usor sceptica la Anonymous. Trailerul anunta oarecum o teoria conspiratiei a la Dan Brown si oarecum nu il vedeam pe niciun [...] citeşte
Sebastian96 pe 06 Ianuarie 2013 22:48
Un film foarte bun,actorii de asemenea si locurile alese au fost perfecte!Il recomand tuturor.VIZIONARE PLACUTA!
Mihai2508 pe 01 Ianuarie 2013 20:07
Un film spectaculos
Un adevarat spectacol, un film foarte bun, cu o poveste interesanta, cu un joc al actorilor excelent, cu un decor si costumatii foarte bune, si cu un final interesant, in alte cuvinte un film care merita vazut, si de care nu vei fi dezamagiti, reusind sa transmita publicului atmosfera acelor ani.