Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 14 Apr 2007, 17:34   #1
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
Secvente subliminale

Haidesti sa vorbim despre imaginile interioare care ne urmaresc toata viata si nu le stim sorgintea.
Ma refer la acele secvente pe care fiecare dintre noi le avem in memorie, dar nu le-am trait niciodata, nu le-am vazut nicaieri, nu am incercat niciodata sa ni le imaginam si totusi ele s-au format cine stie pe baza carui proces...
De pilda, eu am doua imagini in minte care ma fascineaza, imagini care fac parte din filmul unei vieti paralele:
- ma aflu intr-o incapere a carei fereastra este acoperita cu jaluzele bej, e soare puternic afara, dar inauntru e placut. Simt (nu stiu cum si de ce) ca prezenta mea in acea camera se intampla in anii 70. Ma asez pe fotoliu si privesc un ventilator invartindu-se lenes pe tavan.
- sunt pe un platou arid, stancos, in plin soare, undeva in Sicilia. In fatza mea se afla o femeie de o frumusete tonica. Vantul bate puternic si-mi flutura camasa alba si racoroasa.
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Apr 2007, 18:15   #2
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Cand o sa postez scenariul meu trimis la HBO pe cinemagia probabil o sa vezi ca si altii "au trait" ceva asemanator dar in alt mod...mai mult nu mai spun, surpriza, + ca nu am copyright.
Apropo, cat mai costa un copyright in Bucuresti la Dacin Sara?
In alte orase exista ceva asem? De exemplu in Cra sau Tim.
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Apr 2007, 18:24   #3
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
Originally Posted by Neuptolem:
Cand o sa postez scenariul meu trimis la HBO pe cinemagia probabil o sa vezi ca si altii "au trait" ceva asemanator dar in alt mod...mai mult nu mai spun, surpriza, + ca nu am copyright.
Apropo, cat mai costa un copyright in Bucuresti la Dacin Sara?
In alte orase exista ceva asem? De exemplu in Cra sau Tim.
Dar eu cred ca, deocamdata, nu trebuie sa te sperie ideea plagierii.
Carmine Galante spunea ceva despre furtul unui scenariu de-al sau. Nu neg ca se poate intampla asa ceva, dar parca nici nu trebuie sa intram intr-o paranoia a furtului intelectual.
Stiam ca te costa 150.000 sa-ti inregistrezi scenairul la Dacin Sara. Si tot din cate stiu eu, acest lucru se poate intampla doar in Bucuresti.
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Apr 2007, 18:35   #4
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Intra la Reclamatii si sugestii si du-te la Media Pro, de cand cu concursul ala sau "concursul" ala, nu mai am incredere in nimic si nimeni.
Si pana la urma ce motive as avea sa cred ca nimeni nu imi fura 3 randuri din scenariu? Apoi le dezvolta cum vrea el iar scenariul meu in caz ca il inregistrez se va intersecta cu altul, intelegi?
Cat m-am documentat pentru scenariul asta, sa am contract pentru Hollywood si nu munceam atat. :lol:
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Apr 2007, 18:37   #5
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Daca iti vine sa crezi, am intrat pe vreo 10 site-uri si am tras la imprimanta 30 de pagini din care am scos doar...o replica. No comment.
Bineinteles ca nu am facut acelasi lucru pentru fiecare replica.
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Apr 2007, 19:30   #6
riad31
Novice
 
riad31
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 4
e ca si cum ai citi 5 ziare , iar dupa 2 zile ai scrie pe o hartie franturile pe care ti le amintesti din ce ai citit.
__________________
Mesaje de dragoste,declaratii de dragoste
Anuntul telefonic
colegi.ro
riad31 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 06:43.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells