Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Clasic

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 06 Apr 2004, 02:48   #1
Bogie
Guru
 
Bogie
 
Join Date: Dec 2002
Posts: 630
Rope

"The Rope" prezinta povestea a doi tineri care ucid un prieten de-al lor pentru a-si dovedi superioritatea fata de muritorii de rand. Crima perfecta, indeplinita fara pasiune, fara sentimente, cu o luciditate deplina dar tocmai prin asta respingatoare este privita de cei doi drept o opera de arta. Teoria gestului gratuit, a crimei faptuite din orgoliu, ilustrata in romanele lui Dostoievski si preluata apoi de Gide, isi are adeptii ei in filmul lui Hitchcock:

We killed for the sake of danger and for the sake of killing.

Nobody commits murder just for the experience of committing it. Nobody except us


"Daca Dumnezeu nu exista, ne este permis totul. Doar oamenii marunti se impiedica de constiinta" - ideea centrala a personajelor dostoievskiene, care-i determina sa faca lucruri mostruoase


Good and evil, right and wrong were invented for the ordinary average man, the inferior man, because he needs them.
- replica lui Brandon in film, personaj care prin raceala demonstrata, prin stapanirea extraordinara de sine si ma ales prin lipsa oricaror sentimente se aseamana cu Stavroghin. Philip, pe de alta parte, este macinat de fapta comisa, se simte vinovat, devine o prada usoara pentru experimentatul Rupert, un Porfiri Petrovici mai aspru cu Raskolnikovul sau.

"The rope" are foarte putine momente de suspans, oarecum atipic pentru Hitchcock. Ma insel eu sau e unul din putinele filme ale lui in care nu apare nici o blonda? Oricum, dialogurile au fost la inaltimea dintotdeauna, foarte consistente, cu o doza de umor introdusa de James Stewart.
__________________
My, my, my. Such a lot of guns around town and so few brains!
Bogie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Apr 2004, 13:49   #2
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Re: The Rope

Ma bucur ca ai deschis topicul asta. Cu atat mai mult cu cat 'Rope' e Hitchcock-ul meu favorit...si, cum am spus cu alta ocazie, teartu' filmat curat :lol: da' de nota 10.
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Apr 2004, 14:02   #3
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
s-a facut si un fel de remake - ma rog, nu la film (ar fi cam aiurea, desi nu e chiar plan-secventa de la un cap la altul, cum se lauda hitch, ci o lipitura de vreo citeva de cca 8-10 min each...), ci la cazul in chestie, leopold & loeb parca: un cuplu gay (ah!) care facea & dregea pt k se plictisea :lol:
acu am uitat titlul filmului, oricum e recent, de prin anii 90.
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Apr 2004, 14:05   #4
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
pedant (pina la capat), trebuie sa va atrag atentia ca titlul corect al filmului lui hitch este ROPE (fara 'The')! :roll:
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Apr 2004, 14:14   #5
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Am vrut sa remarc si eu The-ul cu pricina. Dar cum recent alt pedant mi-a scos un the pe ochi, m-am abtinut :lol: Iar chestia cu 'un singur plan' o citisem si eu pe undeva da' mi-era greu s-o inghit
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Apr 2004, 22:27   #6
Bogie
Guru
 
Bogie
 
Join Date: Dec 2002
Posts: 630
Cea mai reusita scena mi s-a parut descrierea de catre Rupert (James Stewart) a crimei. Intrebat cum ar fi procedat daca ar fi vrut sa-l omoare pe David, el incepe sa deruleze un scenariu pe care foarte probabil l-au urmat si ucigasii: i-as fi turnat de baut, l-as fi pus in fotoliul acesta, m-as fi furisat in spatele lui etc. In tot acest timp camera de filmat urmareste un David invizibil: usa pe care intra, fotoliul in care sta, cufarul in care este pus. O secventa foarte frumoasa.
__________________
My, my, my. Such a lot of guns around town and so few brains!
Bogie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Apr 2004, 13:14   #7
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Originally Posted by bogie:
Cea mai reusita scena mi s-a parut descrierea de catre Rupert (James Stewart) a crimei. Intrebat cum ar fi procedat daca ar fi vrut sa-l omoare pe David, el incepe sa deruleze un scenariu pe care foarte probabil l-au urmat si ucigasii: i-as fi turnat de baut, l-as fi pus in fotoliul acesta, m-as fi furisat in spatele lui etc. In tot acest timp camera de filmat urmareste un David invizibil: usa pe care intra, fotoliul in care sta, cufarul in care este pus. O secventa foarte frumoasa.
Pana la urma cica sunt 8 planuri cu totu' (cel putin asa zice Leutrat).
Anyway...scena mea favorita ar fi cea in care Brandon aseaza masa pe lada cu cadavrul lui David.
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Apr 2004, 13:16   #8
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
am vazut si e un film care a preluat ideea unui cuplu care ucide din plictis; nu stiu cum ii zicea, dar era cu sandra bullock pe post de anchetator principal.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Apr 2004, 13:44   #9
zizi
Guru
 
zizi
 
Join Date: Mar 2004
Location: cum unde?
Posts: 451
Originally Posted by Ambra Blu:
am vazut si e un film care a preluat ideea unui cuplu care ucide din plictis; nu stiu cum ii zicea, dar era cu sandra bullock pe post de anchetator principal.

"Murder by numbers"(Minti Diabolice-trad. la noi) ii zicea dar nu prea se compara...Cat despre "Rope", Hitchcock zicea ca a facut doua tipuri de filme de-a lungul carierei, filmele pe care le-a facut pt el si filmele la care a avut comanda pt un studio.(la cele din urma el spunea ca a fost pedant si a vrut sa le rezolve intr-o maniera cat mai profestonista si atat...). Ei bine, "Rope" e din aceasta ultima categorie... :wink:
__________________
zizi
zizi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Apr 2004, 13:48   #10
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Iar cele care le-a facut pentru el care ar fi?
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Apr 2004, 14:47   #11
zizi
Guru
 
zizi
 
Join Date: Mar 2004
Location: cum unde?
Posts: 451
Ca sa fiu sincer, trebuie sa ma uit mai intai pe o lista cu toate filmele lui Hitchcock, pt ca nu le stiu pe dinafara...apoi trebuie sa caut "cahieres de cinema"-ul unde am citit chestia asta...deci e complicat sa-ti dau un raspuns exact...dar stiu ca, spre exemplu "Vertigo", "Pasarile" sunt din prima categorie...mai erau multe.
__________________
zizi
zizi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Apr 2004, 12:05   #12
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Pai daca Rope e film comercial atunci d'al de North by Northwest ,The Man Who Knew Too Much sau Notorious ce mai sunt?
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Apr 2004, 12:16   #13
zizi
Guru
 
zizi
 
Join Date: Mar 2004
Location: cum unde?
Posts: 451
impartzirea nu era intre comerciale si necomerciale, era intre filme pe care a vrut sa le faca dupa o idee a lui, si filme pe care a trebuit sa le faca pentru marile studiouri...
__________________
zizi
zizi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Apr 2004, 12:20   #14
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Marile studiouri care fac filme comerciale din principiu :lol: :lol: :lol:
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Sep 2005, 18:40   #15
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Mutat la cererea lui Bogie (si fiindca aici e locul lui)...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2009, 17:19   #16
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Ati remarcat ca sectiunea Clasic are doar 5 amarate de pagini? Este incredibil....

ontopic: Rope inseamna foarte mult pt mine atat prin prisma povestii cat si dpdv tehnic, fiind primul film filmat snur (funie), neexistand nici o taietura in imagine, neexistand practic montaj de taieturi. (bine, exista de fapt doar una singura acolo unde se termina pelicula si incepe alta noua).

Simplista mi se pare insa opozitia celor doua personaje, adica prea e rece si asentimental unul si prea fricos si anxios celalalt, e ca in basme, cu Printul Bun si Zmeul Rau.

In rest povestea este foarte misto si dialogurile foarte smart, catchy. Nu sunt musai convingatoare (adica let's get serious, nimeni nu ucide doar asa, ca nu are ce face) iar discursul omului superior propriei sale specii este pueril.

Dar suspansul mfunctioneaza perfect dincolo de imperfectiunile astea iar informatiile ii sunt date "detectivului" cu picatura....e un joc de-a soarecele si pisica dozat perfect, gestionat in fiecare minut.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2009, 18:17   #17
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
ce nu stie illo (dar ar fi putut afla dk citea postarile anterioare, din 2004 - cu citeva interventii si ale bietului nemescu...):

1 povestea e inspirata de un caz real (leopold & loeb), doi gay care au facut fix c s vd in film - deci acuza k 'povestea e neverosimila' nu sta in picioare
2 'discursu pueril' e inspirat din 'supraomu' lui nietzsche - care i-a inspirat kiar pe l&l
3 filmul nu e filmat kiar 'funie', adik sint ceva mai multe taieturi, care insa nu se vad pt k sir alfred - always a 'cinema wizard' - le-a ascuns in trecerile camerei prin dreptul unor obiecte...

ps ii acord creditu k ar putea sti k e primu film in culori al lu hitch

Last edited by Alex Leo Serban : 09 Jun 2009 at 20:02.
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2009, 18:35   #18
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
super!
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2009, 19:21   #19
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
da, "funia" e genul de film pe care l-as vedea reluat la nesfarsit.
intr-adevar, daca il privesti atent, poti observa (de fapt, mai mult intui) "taieturile" de pelicula in momentele in care aparatul se afla in spatele unui personaj, al lazii, al unei usi.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2011, 12:47   #20
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Ceea ce e interesant la filmul asta e curajul de a aborda problema homosexualitatii, chestiune tabu pe vremea aceea. Nu e o abordare directa, dar o sesizezi tot timpul undeva in background. Este, de altfel, o practica obisnuita la Hitch. Multe din scenele de dragoste din filmele sale au ceva pervers in ele, acel ceva fiind insa ingropat sub straturi de aparenta inocenta. Naughty old man.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 17:29.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells