Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 09 Jun 2003, 16:03   #1
blitz43
Guru
 
blitz43
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti, 22 Acacia Avenue
Posts: 747
Phone Booth

bunicel, bunicel...
scurtut, da' la obiect...
Schumacher continua in traditia lui "Falling Dawn" (slava Domnului ca s-a lasat de batmunch si alte porcarii de genul asta)
Farrell e pe felie din nou. bah, da stiti cum? incredibil ...
anyway, sa recunosti atâtea chestii, acolo in cabina aceea de rahat, respec' pentru Stuart Shephard....
cre' ca daca as fi fost si eu amenintat de vreun lunetist, scuipam tot .....
Whitaker e cam fraierica, da' merge...
tot filmu' am fost convins ca vocea asasinului e a lu' Jeremy Irons. :roll: Surpriza finala a fost pe masura....
se merita intr-un top al filmelor pe 2003 (in Romania)
See it or die! (bah, e scurt rau de tot)
blitz43 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2003, 00:04   #2
i_matei
Veteran
 
i_matei
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 202
Hmmm... interesant film... Joel Schimacher se inspira clar de la Brian de Palma, mai ales in privinta montajului.
E primul rol cat de cat al baietasului asta Farrel... pana acum chiar nu inteleg de ce l-ati laudat atata, a avut niste roluri foarte slabe...

Hehehe, de unde atata Jeremy Irons... e un actor prea mare sa se "repete" cu un rol similar (Die Hard 3)... Finalul totusi a fost destul de previzibil, destul de tipic pentru filmele de suspans americane.
Oricum e un film destul de dragutz ce merita vazut
i_matei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2003, 22:28   #3
Hell_Girl
Veteran
 
Hell_Girl
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 225
Din seria stiati ca: Phone Booth a fost filmat intr-o saptamana.
Hell_Girl is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jun 2003, 11:19   #4
morpheus
Junior
 
morpheus
 
Join Date: Apr 2003
Posts: 71
Un film foarte interesant... Ce nu face omul ca sa-si salveze pielea...
Ca realizare nu-i nu stiu ce dar ideea este foarte interesanta...
__________________
Welcome to the real world
morpheus is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jun 2003, 12:35   #5
Lokibra
Junior
 
Lokibra
 
Join Date: Jun 2003
Location: Bucuresti
Posts: 30
Send a message via ICQ to Lokibra
destul de intens filmul... m-am uitat la el si cand s-a terminat am observat cu stupoare ca avea doar 1h si 17 min. nu s-a simtit deloc.

aplauze pentru domnu' Kiefer, mi-a placut rolul (adica vocea).

cat despre amicul Colin, m-a convins cu disperarea lui. Forrest n-a avut un rol prea mare, si nici stralucitor. All in all, a more than decent movie.
__________________
To fulfill u have to feel full
Lokibra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jun 2003, 23:21   #6
sorcerer
Junior
 
sorcerer
 
Join Date: Jun 2003
Location: Suceava
Posts: 38
Send a message via Yahoo to sorcerer
Phone Booth

Ce pot sa spun... Dincolo de toate laudele si de "review-uri" pozitive vreau sa va spun ca este putin probabil sa va placa un film care dureaza 1 ora si 20 min in care toata actiunea se petrece intr-o cabina telefonica. Daca te gandesti numai la asta poti sa spui un cuvant, care de fapt consta intr-un preview: "plictisitor!"
Nu pot spune ca filmul nu este interesant dar sa nu faceti prostia sa mergeti singur la el, mergeti sa va uitati cu prietenii! (cat mai mult popcorn! )

(*) (*) (*) / (*) (*) (*) (*) (*)
sorcerer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jun 2003, 01:23   #7
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Recunosc ca m-a cam fascinat filmul asta si m-a tinut cu respiratia taiata din momentul cand a aparut vocea lui Kiefer Sutherland. Pana atunci parea gargara. Chiar daca poate nu e foarte original dpdv tehnic, si seamana, intr-adevar, uneori cu brian de palma, este ceva ce trebuia facut. O idee care parca ne statea pe limba la toti, si totusi nu ne-am gandit la ea. Un film 100% postmodern, reflecta exact societatea momentului. Nu are rost sa incep deocamdata sa comentez subiectul filmului, pentru ca probabil multi nu l-au vazut. Eu zic ca merita vazut!

8/10

Iar chestia cu dimensiunea, mi se pare total irelevanta. Pot la fel de mult sa iubesc un film de 3 ore precum Meet Joe Black, cat si un film de 75 de minute precum Lola Rennt. Durata nu e un criteriu. Daca e mai scurt, de obicei e mai "concentrat". trebuie sa fii foarte atent la tot ce apare pe ecran.
De asemenea nici spatialitatea unde se petrece actiune nu mi se pare relevanta. Astfel pot fi impresionat de un film care se petrece numai intr-o camera de hotel (cum e Tape), dar si un film de tip "road movie", cu multe schimbari de peisaj.
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2003, 08:15   #8
toni
Guru
 
toni
 
Join Date: Apr 2002
Location: si cu dehashelul se ajunge greu acilea
Posts: 493
L-am vazut si eu aseara. Nu am recunoscut vocea lui KS, dar am intuit sfirsitul. Eram convins ca nu pizza-boy era killer-ul.
Misto filmul, e incredibil ca se poate face un action fara multe explozii, fara urmariri si fara sex. Cred ca nici nu a fost foarte scump filmul. Nu mi-a placut vocea lu KS, pentru ca nu se auzea ca si cum ar fi la telefon, se auzea ca din studio...ma rog, a fost optiunea lor, probabil ca asa a avut un impact mai mare asupra spectatorilor. Nici eu nu am remarcat ca a fost scurt, doar cind am iesit din sala am vazut ca era inca lumina afara.

Una peste alta, de vazut.
__________________
sint prea batrin pe forumul asta ca sa am rank
toni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jun 2003, 22:08   #9
Hell_Girl
Veteran
 
Hell_Girl
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 225
In sfarsit am vazut si eu filmul astazi. Desi era oarecum previzibil, mi-a placut sfarsitul. Insa filmul, fie el si destul de scurt, m-a cam plictisit. Incepe bine si ma asteptam sa continue sa construiasca suspansul si tensiunea, dar se pierde pe parcurs. Desi stiam ca e vocea lui Sutherland nu mi s-a parut ca ii seamana deloc, dar mi-a placut ca spre deosebire de Stu el se auzea ca si cum ar fi fost in studio. Te impresioneaza mai mult asa.
Hell_Girl is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jun 2003, 22:04   #10
Holden
Junior
 
Holden
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti
Posts: 51
Originally Posted by Hell_Girl:
In sfarsit am vazut si eu filmul astazi. Desi era oarecum previzibil, mi-a placut sfarsitul.

Este foarte intersant de studiat curentul "mi-a placut sfarsitul". Culmea este ca il intalnesc atat la altii cat si la mine. Mi-am propus sa-l evit. Cu toate astea, daca as revedea Fight Club, Vanilla Sky, The Others, Shrek sau Memento, as spune acelasi lucru. De fapt, este ceva absolut firesc. Parasesti sala impregnat de ultima "faza" a filmului. O rasturnare de situatie, o noua perspectiva, iti pot schimba optica si te fac sa vezi filmul intr-o alta lumina. Vrei sa-l revezi.
Fiinalul de la Phone Booth mi-a adus aminte de Tacerea Mieilor. Criminalul pleaca si camera ii surprinde pasii cu care se departeaza de noi. Totusi, ramane prin preajma. Cred ca era tot psihiatru.
Sper sa nu apara o continuare cu vreun avion, metrou, transportor de substante toxice sau studio de televiziune.
Holden is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jun 2003, 23:17   #11
Hell_Girl
Veteran
 
Hell_Girl
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 225
Ai dreptate legat de sfarsituri. Pentru mine un sfarsit neinspirat strica in proportie de 75% filmul. Mi-a placut la sfarsitul de la Phone Booth ca Stu il "vede" pe lunetist, dar nu poate face nimic. Parca se simte frustrarea.
Hell_Girl is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jul 2003, 09:30   #12
patch4all
Veteran
 
patch4all
 
Join Date: Jan 2003
Location: by the chance
Posts: 150
Send a message via ICQ to patch4all
Este destul de interesant cum unele pelicule nu implica cheltuieli imense si totusi sunt extrem de bine vandute. Cred ca tot secretul consta in actiunea gandita si in modul de interpretare a acesteia.
Farell interpreteaza aceasta piesa de teatru, pe scena 53, extrem de veridic.
Se pare ca ideea razbunarii gen "playing God", ii cam obsedeaza pe americani de multisor.
Over all filmul merita vazut.
__________________
Victims! aren't we all? (Lee)
patch4all is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jul 2003, 11:26   #13
christi
Guru
 
christi
 
Join Date: Feb 2002
Location: route 66
Posts: 676
Send a message via Yahoo to christi
Fascinant film. Iti trebuie intr-adevar mult talent sa faci un film intreg cu actiunea intr-o cabina telefonica, si sa nu plictisesti nici o secunda. Joel Schumacher s-a descurcat de minune. Colin Farrell e foarte bun, ca si in The Recruit, iar finalul... oarecum previzibil, dar interesant.

Si ca s-a vorbit de bani / filmari, conform Imdb, bugetul a fost de 10 milioane, cistigurile de peste 50 de milioane numai in SUA (va miroase cumva a sequel??), iar filmarile au durat 12 zile.
__________________
We are accidents waiting to happen...
christi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jul 2003, 16:53   #14
Lady_Skar
El Chewbaccabra
 
Lady_Skar
 
Join Date: Sep 2002
Location: it looks like a room but i'm not sure.
Posts: 996
Send a message via Yahoo to Lady_Skar
Short and Sweet.
:lol: :roll:
__________________
Tis better to be brief then tedious.
Lady_Skar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jul 2003, 12:12   #15
morpheus
Junior
 
morpheus
 
Join Date: Apr 2003
Posts: 71
Mie mi-a placut Colin Farrell si in Minority Report. Cred ca a evoluat foarte mult de la Daredevil la Phone Booth. In Phone Booth are o evolutie remarcabila dar gusturile nu se discuta...
Tot din seria stiati ca: Phone Booth s-a filmat de fapt in L.A. !!!
__________________
Welcome to the real world
morpheus is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jul 2003, 17:05   #16
snatchro
Guru
 
snatchro
 
Join Date: May 2002
Posts: 308
Send a message via MSN to snatchro Send a message via Yahoo to snatchro
Pt. Emanuel: mai vine la Lira sau la unul cu Dolby, in afara de Multiplex?
Mersi anticipat.
snatchro is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jul 2003, 07:41   #17
emanuel
Maestrul
 
emanuel
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 1,579
Send a message via Yahoo to emanuel
Deocamdata in saptamana urmatoare nu este programat decat la Mall, dar probabil ca in viitor va ajunge si la Lira.
emanuel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Aug 2003, 11:03   #18
snatchro
Guru
 
snatchro
 
Join Date: May 2002
Posts: 308
Send a message via MSN to snatchro Send a message via Yahoo to snatchro
Ei, da, mi-a placut mult. Mai putin desfasurarea pe alocuri a evenimentelor - putin cam ruginita. Dar ideea a fost excelenta. Nimic in special de reprosat. Doar ca la filmul asta, la care n-am mai rezistat si m-am dus sa-l vad ieri, m-am simtit ca si cum as fi vorbit tot timpul la telefon. Avand in vedere durata filmului si pretul biletului.
snatchro is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Aug 2003, 10:03   #19
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Phone Booth este cel mai bun film pe care l-am vazut in acest an, facut in acest an. Colin este extraordinar si idea filmului este chiar mortala! Joel Schumacher a avut si cateva esecuri la viata sa, dar acesta este cu siguranta unul dintre filmele care nu vor fi uitate ceva timp.
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Aug 2003, 10:13   #20
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Phone Booth a fost uimitor, sincer sa fiu a fost atat de bun precum m-am asteptat. Colin este extraordinar si idea filmului este...mortala! 8)
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 02:54.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells