Cinemagia Forum

Cinemagia Forum (https://www.cinemagia.ro/forum/index.php)
-   Acum pe ecrane (https://www.cinemagia.ro/forum/forumdisplay.php?f=228)
-   -   Phone Booth (https://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=82598)

blitz43 09 Jun 2003 16:03

Phone Booth
 
bunicel, bunicel...
scurtut, da' la obiect...
Schumacher continua in traditia lui "Falling Dawn" (slava Domnului ca s-a lasat de batmunch si alte porcarii de genul asta)
Farrell e pe felie din nou. bah, da stiti cum? incredibil :D ...
anyway, sa recunosti atâtea chestii, acolo in cabina aceea de rahat, respec' pentru Stuart Shephard....
cre' ca daca as fi fost si eu amenintat de vreun lunetist, scuipam tot :x .....
Whitaker e cam fraierica, da' merge...
tot filmu' am fost convins ca vocea asasinului e a lu' Jeremy Irons. :roll: Surpriza finala a fost pe masura....
se merita intr-un top al filmelor pe 2003 (in Romania)
See it or die! (bah, e scurt rau de tot)

i_matei 10 Jun 2003 00:04

Hmmm... interesant film... Joel Schimacher se inspira clar de la Brian de Palma, mai ales in privinta montajului.
E primul rol cat de cat al baietasului asta Farrel... pana acum chiar nu inteleg de ce l-ati laudat atata, a avut niste roluri foarte slabe...

Hehehe, de unde atata Jeremy Irons... e un actor prea mare sa se "repete" cu un rol similar (Die Hard 3)... Finalul totusi a fost destul de previzibil, destul de tipic pentru filmele de suspans americane.
Oricum e un film destul de dragutz ce merita vazut

Hell_Girl 10 Jun 2003 22:28

Din seria stiati ca: Phone Booth a fost filmat intr-o saptamana.

morpheus 12 Jun 2003 11:19

Un film foarte interesant... Ce nu face omul ca sa-si salveze pielea...
Ca realizare nu-i nu stiu ce dar ideea este foarte interesanta...

Lokibra 13 Jun 2003 12:35

destul de intens filmul... m-am uitat la el si cand s-a terminat am observat cu stupoare ca avea doar 1h si 17 min. nu s-a simtit deloc.

aplauze pentru domnu' Kiefer, mi-a placut rolul (adica vocea). :D

cat despre amicul Colin, m-a convins cu disperarea lui. Forrest n-a avut un rol prea mare, si nici stralucitor. All in all, a more than decent movie.

sorcerer 19 Jun 2003 23:21

Phone Booth
 
Ce pot sa spun... Dincolo de toate laudele si de "review-uri" pozitive vreau sa va spun ca este putin probabil sa va placa un film care dureaza 1 ora si 20 min in care toata actiunea se petrece intr-o cabina telefonica. Daca te gandesti numai la asta poti sa spui un cuvant, care de fapt consta intr-un preview: "plictisitor!"
Nu pot spune ca filmul nu este interesant dar sa nu faceti prostia sa mergeti singur la el, mergeti sa va uitati cu prietenii! (cat mai mult popcorn! :> )

(*) (*) (*) / (*) (*) (*) (*) (*)

Leonard 20 Jun 2003 01:23

Recunosc ca m-a cam fascinat filmul asta si m-a tinut cu respiratia taiata din momentul cand a aparut vocea lui Kiefer Sutherland. Pana atunci parea gargara. Chiar daca poate nu e foarte original dpdv tehnic, si seamana, intr-adevar, uneori cu brian de palma, este ceva ce trebuia facut. O idee care parca ne statea pe limba la toti, si totusi nu ne-am gandit la ea. Un film 100% postmodern, reflecta exact societatea momentului. Nu are rost sa incep deocamdata sa comentez subiectul filmului, pentru ca probabil multi nu l-au vazut. Eu zic ca merita vazut!

8/10

Iar chestia cu dimensiunea, mi se pare total irelevanta. Pot la fel de mult sa iubesc un film de 3 ore precum Meet Joe Black, cat si un film de 75 de minute precum Lola Rennt. Durata nu e un criteriu. Daca e mai scurt, de obicei e mai "concentrat". trebuie sa fii foarte atent la tot ce apare pe ecran.
De asemenea nici spatialitatea unde se petrece actiune nu mi se pare relevanta. Astfel pot fi impresionat de un film care se petrece numai intr-o camera de hotel (cum e Tape), dar si un film de tip "road movie", cu multe schimbari de peisaj.

toni 23 Jun 2003 08:15

L-am vazut si eu aseara. Nu am recunoscut vocea lui KS, dar am intuit sfirsitul. Eram convins ca nu pizza-boy era killer-ul.
Misto filmul, e incredibil ca se poate face un action fara multe explozii, fara urmariri si fara sex. Cred ca nici nu a fost foarte scump filmul. Nu mi-a placut vocea lu KS, pentru ca nu se auzea ca si cum ar fi la telefon, se auzea ca din studio...ma rog, a fost optiunea lor, probabil ca asa a avut un impact mai mare asupra spectatorilor. Nici eu nu am remarcat ca a fost scurt, doar cind am iesit din sala am vazut ca era inca lumina afara.

Una peste alta, de vazut.

Hell_Girl 24 Jun 2003 22:08

In sfarsit am vazut si eu filmul astazi. Desi era oarecum previzibil, mi-a placut sfarsitul. Insa filmul, fie el si destul de scurt, m-a cam plictisit. Incepe bine si ma asteptam sa continue sa construiasca suspansul si tensiunea, dar se pierde pe parcurs. Desi stiam ca e vocea lui Sutherland nu mi s-a parut ca ii seamana deloc, dar mi-a placut ca spre deosebire de Stu el se auzea ca si cum ar fi fost in studio. Te impresioneaza mai mult asa.

Holden 26 Jun 2003 22:04

Originally Posted by Hell_Girl:

In sfarsit am vazut si eu filmul astazi. Desi era oarecum previzibil, mi-a placut sfarsitul.


Este foarte intersant de studiat curentul "mi-a placut sfarsitul". Culmea este ca il intalnesc atat la altii cat si la mine. Mi-am propus sa-l evit. Cu toate astea, daca as revedea Fight Club, Vanilla Sky, The Others, Shrek sau Memento, as spune acelasi lucru. De fapt, este ceva absolut firesc. Parasesti sala impregnat de ultima "faza" a filmului. O rasturnare de situatie, o noua perspectiva, iti pot schimba optica si te fac sa vezi filmul intr-o alta lumina. Vrei sa-l revezi.
Fiinalul de la Phone Booth mi-a adus aminte de Tacerea Mieilor. Criminalul pleaca si camera ii surprinde pasii cu care se departeaza de noi. Totusi, ramane prin preajma. Cred ca era tot psihiatru.
Sper sa nu apara o continuare cu vreun avion, metrou, transportor de substante toxice sau studio de televiziune.

Hell_Girl 26 Jun 2003 23:17

Ai dreptate legat de sfarsituri. Pentru mine un sfarsit neinspirat strica in proportie de 75% filmul. Mi-a placut la sfarsitul de la Phone Booth ca Stu il "vede" pe lunetist, dar nu poate face nimic. Parca se simte frustrarea.

patch4all 03 Jul 2003 09:30

Este destul de interesant cum unele pelicule nu implica cheltuieli imense si totusi sunt extrem de bine vandute. Cred ca tot secretul consta in actiunea gandita si in modul de interpretare a acesteia.
Farell interpreteaza aceasta piesa de teatru, pe scena 53, extrem de veridic.
Se pare ca ideea razbunarii gen "playing God", ii cam obsedeaza pe americani de multisor.
Over all filmul merita vazut.

christi 08 Jul 2003 11:26

Fascinant film. Iti trebuie intr-adevar mult talent sa faci un film intreg cu actiunea intr-o cabina telefonica, si sa nu plictisesti nici o secunda. Joel Schumacher s-a descurcat de minune. Colin Farrell e foarte bun, ca si in The Recruit, iar finalul... oarecum previzibil, dar interesant.

Si ca s-a vorbit de bani / filmari, conform Imdb, bugetul a fost de 10 milioane, cistigurile de peste 50 de milioane numai in SUA (va miroase cumva a sequel??), iar filmarile au durat 12 zile.

Lady_Skar 12 Jul 2003 16:53

Short and Sweet.
:lol: :roll:

morpheus 18 Jul 2003 12:12

Mie mi-a placut Colin Farrell si in Minority Report. Cred ca a evoluat foarte mult de la Daredevil la Phone Booth. In Phone Booth are o evolutie remarcabila dar gusturile nu se discuta...
Tot din seria stiati ca: Phone Booth s-a filmat de fapt in L.A. !!!

snatchro 30 Jul 2003 17:05

Pt. Emanuel: mai vine la Lira sau la unul cu Dolby, in afara de Multiplex?
Mersi anticipat.

emanuel 31 Jul 2003 07:41

Deocamdata in saptamana urmatoare nu este programat decat la Mall, dar probabil ca in viitor va ajunge si la Lira.

snatchro 22 Aug 2003 11:03

Ei, da, mi-a placut mult. Mai putin desfasurarea pe alocuri a evenimentelor - putin cam ruginita. Dar ideea a fost excelenta. Nimic in special de reprosat. Doar ca la filmul asta, la care n-am mai rezistat si m-am dus sa-l vad ieri, m-am simtit ca si cum as fi vorbit tot timpul la telefon. Avand in vedere durata filmului si pretul biletului.

PoliFanAthic 28 Aug 2003 10:03

Phone Booth este cel mai bun film pe care l-am vazut in acest an, facut in acest an. Colin este extraordinar si idea filmului este chiar mortala! Joel Schumacher a avut si cateva esecuri la viata sa, dar acesta este cu siguranta unul dintre filmele care nu vor fi uitate ceva timp.

PoliFanAthic 28 Aug 2003 10:13

Phone Booth a fost uimitor, sincer sa fiu a fost atat de bun precum m-am asteptat. Colin este extraordinar si idea filmului este...mortala! 8)


All times are GMT +2. The time now is 18:17.

Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.