Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Star-uri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 30 Jun 2002, 11:24   #1
lecter
Veteran
 
lecter
 
Join Date: Jun 2002
Location: Bangkok
Posts: 171
Send a message via MSN to lecter
Va place? Mie mi se pare unul din cei mai buni actori in momentul de fata. Care vi se pare cel mai bun rol al lui? Eu as tinde spre cel din "American History X", dar este absolut remarcabil modul in care poate interpreta roluri foarte variate...l-am vazut inclusiv intr-un musical! De asemenea, cred ca a avut ceva curaj sa joace acel rol de neo-nazi, regizorul acelui film (imi scapa acum numele, Tony ...) nu a mai prins nici o slujba cativa ani dupa aceea din cauza subiectului abordat. Iar pentru cine a vazut "American History X", scena in care il omoara pe marginea asfaltului pe negrul ala mi s-a parut groaznica, dar incredibila in acelasi timp, ma mir ca n-a fost scoasa in post-productie.
lecter is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jul 2002, 12:35   #2
Poison
Veteran
 
Poison
 
Join Date: Jan 2002
Location: Bucuresti
Posts: 196
Ce ziceti de Primal Fear? Rolul care l-a transformat intr-unul dintre cei mai cautati actori ai generatiei lui. Dar de Fight Club? Inca o mostra de tranfigurare / desfigurare :wink: pe baza de talent actoricesc. Si ce dulce si neajutorat e in Everyone Says I Love You al lui Woody Allen. Sau in debutul lui regizoral Keeping the Faith... Sint mare fan si nu-mi amintesc sa ma fi dezamagit vreodata, indiferent de filmul in care l-am vazut.
Poison is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Oct 2002, 05:39   #3
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Edward Norton este unul din putinii actori geniali care mai exista...prin diversele roluri pe care le-a interpretat a dovedit cat de bun e:fie ca este acel neo-nazi despre care se vorbea mai sus, sau un retardat, tot la fel de bun e. Practic el ar trebui sa sclipeasca ca un diamant asupra restul actoriilor...cu cateva exceptii, poate.
Din pacate, nu stiu pe cand va castiga un Oscar pentru rol principal...oricum, Oscar-urile sunt in general o prostie, fiindca sunt acordate destul de aberant de americani...nu e nevoie decat sa mentionez anul 1999, cand au fost filme precum American History X, The Green Mile si Matrix, care insa nu au castigat "marele premiu". Un film ca American Beauty nu se poate compara cu aceste trei filme de mai sus...dar in fine...sa lasam trecutul.
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Oct 2002, 07:43   #4
lecter
Veteran
 
lecter
 
Join Date: Jun 2002
Location: Bangkok
Posts: 171
Send a message via MSN to lecter
Haha, astept cu nerabdare replica ricutzei la chestia asta :grin:
lecter is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Oct 2002, 01:29   #5
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
replica ricutzei s-a lasat un pic asteptata dar a ajuns intr-un final!
nu cred ca American Beauty este cel mai bun exemplu pe care puteai sa-l gasesti...dupa parerea mea este unul din singurele filme din ultimii ani care chiar merita Oscarul pentru ca intr-adevar a fost cel mai bun film al acelui an(si nu numai). Mi s-a parut un film extrem de complex, cu multe nivele de interpretare toate tratate foarte bine.
Gandeste-te ca nu exista personaje inutile, personaje sterse...nu exista scene inutile...fiecare element al acestui film isi are rolul sau bine stabilit..fiecare exprima ceva.
Este drept ca sunt extrem de subiectiva, acesta fiind filmul meu preferat, dar chiar mi se pare ca ar mai trebui sa te gandesti putin la el...uita-te si la ce e scris la subiectul American Beauty de la Film in general(varianta facuta de mine) ca poate asa intelegi mai bine de ce mi-a placut asa de mult!
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Oct 2002, 06:59   #6
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Stii cum e...chiar daca as citi acuma, nu as putea sa-mi schimb parerea...ar trebui sa revad filmul...dar si atunci ma indoiesc, fiindca nu este ceva de genul...LoTR(adica....plicticos pana la moarte, cu actori jalnici, si doar cu o tema interesanta)...este un film bun, dar nu la fel de bun precum cele enuntate mai sus...
American History X este un film fenomenal, nu numai din prisma temei, ci si daca ne uitam la actori...si "invataturi"...un film ca AH X nu am mai vazut, in nici un caz unul asa de bun.
De ce am zis negativism? Fiindca acea a fost impresia mea dupa film...pe care nu as putea-o schimba decat daca l-as revedea...nu prea stiu insa cand o sa apuc sa il revad.
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Dec 2002, 18:13   #7
NoOne
Guru
 
NoOne
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 709
Send a message via Yahoo to NoOne
"American History X" este filmul noii generatzii. O generatzie dura shi nebagata in seama de nimeni.
__________________
To be number one you need two things: attitude and brains. I can fake them both.
NoOne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Oct 2004, 09:54   #8
Blue
Veteran
 
Blue
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 179
Oho ...

Este un actor foarte bun , asta este si parerea mea. Eu l-as compara cu Kevin Spacey, personajele sale fiind tot niste personaje cerebrale sa zic asa.
Blue is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2004, 22:51   #9
Sm�agol-Gollum
The One and Only Gollum
 
Sm�agol-Gollum
 
Join Date: Feb 2004
Location: On the edge of WILDERLAND
Posts: 2,258
Originally Posted by lecter:
Va place? Mie mi se pare unul din cei mai buni actori in momentul de fata. Care vi se pare cel mai bun rol al lui? Eu as tinde spre cel din "American History X", dar este absolut remarcabil modul in care poate interpreta roluri foarte variate...l-am vazut inclusiv intr-un musical! De asemenea, cred ca a avut ceva curaj sa joace acel rol de neo-nazi, regizorul acelui film (imi scapa acum numele, Tony ...) nu a mai prins nici o slujba cativa ani dupa aceea din cauza subiectului abordat. Iar pentru cine a vazut "American History X", scena in care il omoara pe marginea asfaltului pe negrul ala mi s-a parut groaznica, dar incredibila in acelasi timp, ma mir ca n-a fost scoasa in post-productie.

aiurea de tot faza aia cu asfaltul.
un alt film in care mi-a placut a fost ala cu furtul unui sceptru (nu mai stiu cum se keama)
__________________
Nice Hobbitses! We's likes them.....yessssssss
Sm�agol-Gollum is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Oct 2004, 16:20   #10
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Edward Norton mi se pare a fi unul din the best la ceea ce face el. Cel mai misto a fost in American History X si in 25th Hour (cam la egalitate)
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Nov 2004, 15:44   #11
jackpot
Guru
 
jackpot
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 390
E un actor care a ajuns repede destul de sus. Stie sa-si joace rolurile.
E tipul de om care de la o liniste aparenta devine un tip pervers . Si asta in mai multe filme : si Italian Job / Avocatul diavolului/ The Score.
__________________
"Adevarul sufera, daca e analizat prea mult".
jackpot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Nov 2004, 16:33   #12
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
imi place k poate juca cu ushurintza shi personaj negativ shi pozitiv - shi atunci knd este pers. pozitiv are nishte crize kre il transforma intr-un superb personaj negativ ... mi-a placut prestatzia din Italian Job ... in American History X vb de la sine, Fight Club a fost flawles, in The Score nu pot spune k m-a impresionat ... de altfel nici filmul ... inca nu am vazut Frida in kre am intzeles k apare putzin ...

Film bun cu prestatzie de nota 10 este 25th hour!
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Dec 2004, 22:42   #13
Kane
Novice
 
Kane
 
Join Date: Dec 2004
Location: Iasi
Posts: 21
Ed Norton e alt actor mare la momentul actual. Probabil in momentul asta e alaturi de Sean Penn cel mai bun actor de la Hollywood. N-am vazut roluri slabe ale lui si mi-l pot imagina jucand bine orice rol.
__________________
To live outside the law, you must be honest.
Kane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Dec 2004, 15:49   #14
Knnabis
Guest
 
Knnabis
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 82
edward norton e unul din actorii mei preferati; singurul film in care a jucat mai slab, sau poate mi se pare ca a jucat slab din cauza scenariului, e "Death to Smoochy" :shock: , film pe care trebuie sa recunosc nu l-am vazut (doar 15 min) pt ca am adormit (si nu era la ora tarzie)

in rest, mi-a placut super mult in fight club si 25th hour
Knnabis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Dec 2004, 12:03   #15
jackpot
Guru
 
jackpot
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 390
Originally Posted by Knnabis:
edward norton e unul din actorii mei preferati; singurul film in care a jucat mai slab, sau poate mi se pare ca a jucat slab din cauza scenariului, e "Death to Smoochy" :shock: , film pe care trebuie sa recunosc nu l-am vazut (doar 15 min) pt ca am adormit (si nu era la ora tarzie)

in rest, mi-a placut super mult in fight club si 25th hour

De acord cu tine.
Cand am vazut filmul mare mi-a fost mirarea ca s-a coborat la un asemenea rol.
__________________
"Adevarul sufera, daca e analizat prea mult".
jackpot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Dec 2004, 13:15   #16
keyzer soze
Guru
 
keyzer soze
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 808
si rolul statea pe spate
__________________
'To beyond or not to be'
Volume
keyzer soze is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Apr 2006, 13:18   #17
Bogie
Guru
 
Bogie
 
Join Date: Dec 2002
Posts: 630
Am vazut recent "25th hour"; Edward Norton e un actor foarte bun, dar pana acum nu a facut un rol cu adevarat mare....ma gandesc la De Niro in "Taxi Driver", Al Pacino in "Dog day afternoon", la Paul Newman in "Hombre", la Brando s.a....deocamdata nu cred ca se poate compara cu acestia.
__________________
My, my, my. Such a lot of guns around town and so few brains!
Bogie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 May 2006, 14:46   #18
bill_the_butcher
Veteran
 
bill_the_butcher
 
Join Date: Jun 2003
Posts: 183
ba da, eu cred c-a avut o gramada de roluri interesante si diversificate, dupa care al pacino si robert de niro ar fi salivat la varsta lui. si mai mult, cred ca s-a achitat excelent de ele, mai ales in 25th hour si american history x.
__________________
I'll festoon my bed-chamber with your guts!!!
bill_the_butcher is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Aug 2006, 01:16   #19
danyel
Novice
 
danyel
 
Join Date: Aug 2006
Location: c-ta
Posts: 2
Send a message via ICQ to danyel Send a message via AIM to danyel Send a message via MSN to danyel Send a message via Yahoo to danyel
a murit ?

mi-a zis cineva ca E. Norton a murit ,e adevarat?
danyel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Aug 2006, 02:18   #20
jeleu
Guru
 
jeleu
 
Join Date: Mar 2004
Location: pe sarma
Posts: 338
Send a message via Yahoo to jeleu
da, l-a mancat lepra
(as seen in kingdom of heaven)

fii serios frate, chiar crezi toate tampeniile?
__________________
Im Kino gewesen. Geweint.
jeleu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 09:15.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells