Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 06 Jul 2010, 13:01   #1601
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Hai la lupta cea mare!
http://www.jurnalul.ro/stire-politic...or-548745.html
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jul 2010, 13:25   #1602
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Thumbs up

http://www.youtube.com/watch?v=KHEvAu2RcZg
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jul 2010, 01:20   #1603
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
O fi adevărat?
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jul 2010, 11:14   #1604
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
http://www.mediafax.ro/social/sediul...strat-6626678/

Sediul editurii Curtea Veche a fost spart luni noapte, patrimoniul editurii a fost sechestrat

Sediul editurii Curtea Veche din Bucureşti a fost spart în noaptea de luni spre marţi, în jurul orei 3.00, de circa 20 de "interlopi", care au sechestrat tot patrimoniul editurii, a declarat pentru MEDIAFAX directorul acesteia, Irene Arsene.
"În noaptea asta (luni spre marţi, n.r.), în jurul orei 3.00, a fost spart sediul editurii Curtea Veche de către nişte bătăuşi de profesie, de faţă cu poliţia. În acest moment, tot patrimoniul editurii este sechestrat. Nu putem ajunge la niciun document al nostru. Au fost aruncaţi câinii şi omul de serviciu şi au forţat uşa . A fost luată editura cu japca de nişte interlopi ai mafiei imobiliare", a spus Irene Arsene.
Ea acuză poliţia de "complicitate" cu "interlopii" care au spart sediul editurii, situat în strada Ion Mincu, nr. 11, Bucureşti. "După ce Poliţia a anulat avizul firmei de pază care, sâmbătă, a venit la sediul editurii şi a blocat uşile cu lanţuri, cel care spune că este proprietar, Alexandru Schalli, a venit de această dată cu lumea interlopă şi duritatea lor este mult mai mare. Am fost aruncaţi din editură, iar eu am fost agresată. Când am sunat la 112 ca să anunţ că editura este spartă , în prezenţa Poliţiei, eu nu am putut să intru în editură. Mai mult, echipajul de poliţie a ieşit din sediu şi a susţinut că nu a fost spart nimic, deşi noi am fost de faţă când sediul editurii a fost spart. Deci lumea interlopă acţionează împreună cu poliţia. A fost o întâlnire a unor clanuri de mafioţi şi, fără să fie deranjaţi de nimeni, şi-au putut manifesta forţa brutală faţă de o rezistenţă culturală", a afirmat Irene Arsene.
Potrivit lui Arsene, editura Curtea Veche îşi desfăşoară activitatea în sediul din strada Ion Mincu, nr. 11, Bucureşti, de la înfiinţare, respectiv din anul 1998. "Editura are un contract de chirie cu Primăria sectorului 1", spune Irene Arsene, precizând că nu a văzut niciun document al celui care spune că este proprietar.
"Noi suntem cei întrebaţi de documente. Noi avem un document de închiriere şi posesie, care se pare că nu mai are nicio valoare. Dacă era proprietar, trebuia să vină cu un executor judecătoresc", explică directorul editurii Curtea Veche.
Mai mult, Irene Arsene precizează că respectiva clădire din Ion Mincu nr. 11 este obiectul unui litigiu care durează de 10 ani şi care nu este soluţionat. "Avem un termen pentru luna decembrie la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, în acest litigiu care durează de 10 ani. Până acum normele şi legile au putut fi respectate. O editură nu poate sta, însă, în calea mafiei imobiliare. Dar de aici şi până la a fi aruncat în stradă noaptea e cale lungă", spune Arsene.
Potrivit informaţiilor deţinute de Irene Arsene, Alexandru Schalli ar avea "o hotărâre intermediară eliberată de Administraţia Fondului Imobiliar (AFI)". "La Primărie am trimis juriştii. În acest caz, AFI a făcut un abuz", spune Irene Arsene.
Ea a mai spus că, în momentul de faţă, există în curtea editurii un grup de oameni, printre care şi cel care spune că este proprietar. "Interlopii s-au retras odată cu apariţia zorilor. Trei dintre ei sunt ascunşi însă în casă", a mai spus Arsene.
"Editura Curtea Veche este în faţa unui faliment, pentru că nu poate lucra. De sâmbătă, mai mult timp am petrecut la Poliţie decât acasă. Ni se explică ce nu poate face Poliţia. Pe noi, în momentul de faţă, ne interesează să ne recuperăm bunurile, calculatoarele sunt pline de date, de manuscrise şi mi-aş dori să fie sigilate", a explicat directorul editurii Curtea Veche, Irene Arsene.
Totodată, editura Curtea Veche intenţionează să organizeze, marţi sau miercuri, o conferinţă de presă. De asemenea, editura Curtea Veche face apel la autorii săi să organizeze împreună "o mică rezistenţă în faţa acestei fărădelegi". "Avem deja o adeziune. O să o trimitem în atenţia autorităţilor statului român, cerându-le să nu lase asemenea abuz fără soluţie", spune Irene Arsene.
Sediul din Bucureşti al editurii Curtea Veche a fost blocat şi sâmbătă dimineaţă, de o firmă de pază, care a pus lanţuri la uşile şi porţile clădirii, o angajată a instituţiei fiind reţinută în interiorul imobilului, a declarat pentru MEDIAFAX la momentul respectiv directorul editurii, Irene Arsene.
La momentul respectiv, Irene Arsene a spus că sâmbătă, în jurul orei 5.45, aproximativ 20 de persoane, majoritatea din partea firmei de pază Civis SRL, au intrat în sediul editurii şi au pus lanţuri la uşi şi la porţi, fără să lase pe nimeni să intre sau să iasă din imobil.
Curtea Veche este una dintre cele mai importante edituri din România.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jul 2010, 12:02   #1605
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
În cazul de față, probabil că Vodă sau vornicii săi se vor implica, măcar pentru a impresiona prostimea. Vai însă de cei lipsiți de apărare cărora li se întâmplă același lucru!
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jul 2010, 18:06   #1606
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
se pare ca si Nicoara e implicat in scandal...

http://www.jurnalul.ro/stire-observa...he-550056.html
http://www.facebook.com/pages/Afara-...25345360843391
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jul 2010, 00:20   #1607
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Ricutzel, esti o minä de aur!
Am aruncat un comentar pe-colo-sa.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jul 2010, 00:00   #1608
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Na de voala, ca tot se discuta pe la nu mai stiu care topic despre Ceausescu:
http://www.jurnalul.ro/stire-observa...um-550458.html
Cred ca era la ala cu Serj de la Cinema rom.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jul 2010, 00:21   #1609
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Am räspuns:

E pur si simplu bestial, rudimentar, subuman, ca un asemenea numar de persoane sa faca apologia unuia dintre cei mai scelerati criminali care si-au batut vreodata joc de neamul romanesc. Boul* de Brucan a gresit: 20 de ani n-au fost de ajuns ca sa ne revenim. Cu asemenea specimene abrutizate, contez cam pe juma' de secol, pentru regenerarea acestui popor tembelizat de Ody si Siny.
__________________________-
* - "Boul" a apärut ca *** - voila de vezi mironosite! (n.Pb.)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jul 2010, 08:11   #1610
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Pai ce te mai mira, Pit? Societatea romaneasca este praf. Iar presa, de cacat:
http://www.evz.ro/detalii/stiri/cris...ol-901652.html

Cum spune ala de-a comentat dupa tine la articolul despre Pengelica - romanii nu trebuie lasati sa voteze liber. Vorba ceea, democratia este dictatura mediocritatii; iar in Romania mediocritatea inseamna de cele mai multe ori prostie, rautate, frustrare... De pork!
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jul 2010, 08:43   #1611
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
Pitbull, există și criminali ne-scelerați?

Celestina s-ar amuza, sărmana, dacă ar citi că acela care susținea, cu pasiune de activist (iar nu de simplu alegător), rupând afișe ale adversarilor ș.a.m.d., votarea unui nene „pur si simplu bestial, rudimentar, subuman”, pe care mulți români CU ADEVĂRAT muritori de foame (nu ca pe vremurile când, chiar umiliți și puși să aștepte în frig la cozi ore întregi își puteau totuși umple frigiderele cu pensia sau salariul) l-ar sfâșia dacă l-ar prinde fără gardă, s-ar amuza - zic - dacă ar citi că al nostru maestru și coleg se miră că românii l-ar vota pe Ceaușescu după ce l-au votat (el susține că l-au și ales) de două ori la rând pe unul cu mult mai rău. În definitiv, oamenii au ceea ce merită: Partidele „comunistoide” au ieșit rând pe rând din parlament, comunismul a fost condamnat în mod oficial, iar Țara e la discreția noilor îmbogățiți. „Dă-mi, Doamne, ce n-am gândit...”
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.

Last edited by Ipu : 27 Jul 2010 at 08:47.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jul 2010, 12:51   #1612
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
GENIAL!!!

Programul site-ului "Jurnalul.ro" are un cenzor de cuvinte incredibil!
Vä invit sä savurati!
http://www.jurnalul.ro/stire-observa...um-550458.html
(Se întelege cä postatorii "Koroviev" si "Woland" sunt propriile mele clone - i-am pus pentru variatie, ca sä nu mä repet... )
Dintotdeauna am detestat sistemele astea de cenzurä - dar de când cu editoarele de texte, au devenit de-a dreptul halucinante! Träim în plin "1984"! Scrii un cuvânt, si-ti bagä ****-uri - sau, mai räu, ti-l înlocuieste cu altul! Nu mai poate omul sä spunä o "pulä", o "pizdä", un "futai" cinstit, ca la mama acasä! Orwell era mic copil!

Last edited by Pitbull : 27 Jul 2010 at 12:54.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jul 2010, 15:37   #1613
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
Unii au un sistem de înlocuire a cuvintelor. De pildă, cuvântul „porc” e înlocuit automat cu „om” - dacă-i scrii cuiva „Ești un porc!”, în forum apare „Ești un om!”.

Dacă vrei să dai măsura întregii grosolănii de care ești capabil, modifici discret cuvântul cenzurabil în mod insesizabil pentru cititor, dar îndeajuns pentru a fi acceptat de server, prin inserarea bunăoară a unui punct în inima cuvântului.
(A dar văd că, forumist vechi, știi deja.)

Eu m-am pronunțat și mă pronunț încă pentru cenzurarea automată a cuvintelor și expresiilor obscene, tot astfel cum sunt și împotriva expunerii indecente în public și resping și argumentul că vocabulele inacceptabile social sar în ochi tocmai atunci când sunt cenzurate cu asteriscuri sau cu alte caractere speciale. Cu toții știm ce au interlocutorii sub pantaloni ori fustă, dar e de preferat ca ei să rămână îmbrăcați, nu să se fâțâie în fundul gol prin fața noastră, la fel cum, deși ghicim produsele de excreție sub țesuturile vintrelor lor, preferăm să nu ni se ofere spectacolul unui harakiri care să ni dezvăluie în întregul lor sordid necenzurat.
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.

Last edited by Ipu : 27 Jul 2010 at 15:40.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jul 2010, 15:54   #1614
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
Precizare: Deși preopinenții lui Pitbull din forumul Jurnalului Național oferă argumente asemănătoare cu ceea ce am scris și eu mai sus (ca de pildă motivul frigiderului), îl asigur pe maestru / colegul nostru că acum citesc prima dată comentariile respective.

Regret numai că românii încă se mai suduie cu formula „comunistule!” Comuniști există în parlamentele multor țări democratice și chiar în Parlamentul European. Uniunea Europeană a avut între 1999 și 2004 un președinte (de Comisie Europeană) comunist - Romano Prodi, care era întrebat de un ignorant (ca anecdotă v-o spun) prin 2000 într-o întâlnire cu studenții adunați în aula magna a ASE „cum comentează întoarcerea comuniștilor (?) la putere în România”.
Toate aceste partide comuniste respectă și acceptă proprietatea privată și pluripartitismul.
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jul 2010, 01:04   #1615
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
mi-e teama ca regenerarea de care vorbeste Pit nu se va produce nici peste 50 de ani pentru ca generatiile noi iau tot ce e mai rau de la generatiile atinse la nivel de mentalitati de comunism si mai rau, de tranzitia "shmecherilor", acea monstruoasa metamorfoza capitalista a liniei a doua a PCR. nu stiu ce se poate face ca sa se opreasca disolutia statului si societatii romanesti. pt ca acum asta se intampla, Romania se dizolva incet sub un strat gros de de oameni bolnavi in cuget si simtiri.
__________________
Oh my soul, let me be in you now. Look out through my eyes, look out at the things you've made. All things shinning...
Pvt. Train - Thin Red Line
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jul 2010, 01:15   #1616
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Esti präpästios ca de obicei.
Vâna valoricä a unui popor e mult mai viguroasä, nu se dizolvä cu una cu douä. Poate sta în stare latentä decenii, secole chiar, asteptând conditiile prielnice pentru a se activa si dezvolta din nou. De exemplu, în cazul unui räzboi, care ar face curätenie în mod fortat si brutal.
Poate nu stii, dar si pe vrema comunismului multi din generatia pärintilor nostri gândeau EXACT ca tine, raportat la ACEL sistem - si totusi, am scäpat de el! O sä scäpäm si de ästa.
Adineaori vorbeam pe MSN cu un tip din Olanda (fratele Annei); ei, acolo, abia asteaptä sä se termine odatä cu mascarada asta cu E.U., care a fäcut vraiste din tot continentul, si sä se ajungä la o societate post-capitalistä; nimeni nu si-o poate imagina încä (ceea ce e cu atât mai bine, fiindcä "imaginärile" astea stim unde pot duce - vezi chiar sorgintea acestui fragment de discutie), dar e clar cä va veni, si poate chiar mai curând decât ne asteptäm. E - ATUNCI sä vezi cum o sä ne mai regeneräm!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jul 2010, 10:33   #1617
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
(Scrisesem inițial un mesaj mult mai lung, dar am apăsat pe un buton greșit și mi s-a șters. Sintetizez

L-or vrea românii pe Ceaușescu, dar pe el l-a întrebat cineva?

Tot astfel cum românii n-au ieșit acum 20 de ani pe străzi ca să desființeze comunismul cât pentru a-l da jos pe Ceaușescu, și acum ei l-ar reinstala în fruntea Țării pe noul Dracula tot în condițiile Constituției actuale.
Lui Ceaușescu nu i s-ar mai îngădui să raționalizeze alimentele, să închidă granițele ori să cenzureze libertatea de expresie. Actualii conducători ai României însă iau în considerare o „raționalizare a salariilor”.
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jul 2010, 10:46   #1618
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Sustinem sau nu autonomia tinutului secuiesc?
http://poemix.blogspot.com/2010/07/o...-mai-ales.html
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jul 2010, 13:47   #1619
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
exemplul cu razboiul nu e foarte bun. de regula acolor mor curajosii (soldatii care isi iubesc tara) si nevinovatii (civilii). Shmecherii se descurca.

cat despre vana asta buna a unui popor , cred ca esti foarte optimist. neamul nostru e afectat in sistemul sau nervos (mentalitati, comportamente, reactii, instincte - adica tocmai in vana sa -, daca vrei) tocmai aici e problema.

Tu vezi vreun progres social (o regenerare, cum zici tu) la momentul caderii comunismului? Eu zic ca nu a fost.
__________________
Oh my soul, let me be in you now. Look out through my eyes, look out at the things you've made. All things shinning...
Pvt. Train - Thin Red Line
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jul 2010, 20:35   #1620
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Exemplul cu razboiul nu se referea numai la moartea fizica, ci la BULVERSAREA SISTEMULUI.

Nu sunt foarte optimist, sunt doar optimism la modul normal.

Normal cä väd - dar insuficient, si cu prea multe orientäri deficitare.

Nu mai fi tezist si präpästios, ca stii tu unde (desi, aici, mäcar sunt linistit; spre deosebire de acolo, astea nu mai pot fi self-fulfilling prophecies).
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 04:04.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells