Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Closed Thread
 
Thread Tools Search this Thread
Old 15 Feb 2005, 05:49   #1321
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Originally Posted by flav:
eXistenZ - 7,2/10 - m-a impresionat acest film... vazand numele, ma gandeam la ceva comercial sf stupid... dar a fost chiar fain, si toti au jucat bine, scriitorul cartii a avut imaginatie... bv lui!
hmm. nu ºtiam cã e dupã o carte. credeam cã e scenariul original de Cronenberg. de cine e cartea? (eu n-am gasit informaþii)
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   sendpm.gif
Old 15 Feb 2005, 07:28   #1322
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
misto existenz.

vera drake 8/10 mike leigh a facut un super film, emotional, replici putine si cu imelda staunton exprimand tot ce vrea numai din figura. pe ea o sustin pe 27. f*** swank.

shallow hal 6/10 scadeti 0.5 din nota daca nu va place paltrow si/sau black.pt altceva nu merita vazut.
Longshot is offline   sendpm.gif
Old 15 Feb 2005, 07:54   #1323
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
The Aviator - lung si plictisitor. Di Caprio a jucat bine, Cate Blanchet a facut rolul vietii ei... in rest nimic care sa ma impresioneze sau sa-l ridic in slavi asa cum multi labari au facut-o. Dupa 2ore si 42 de minute atinsesem culmile disperarii.
4/10
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   sendpm.gif
Old 15 Feb 2005, 13:20   #1324
Joao Gilbertu
Novice
 
Joao Gilbertu
 
Join Date: Feb 2005
Location: BUCURESTI
Posts: 6
Send a message via Yahoo to Joao Gilbertu
Mic top

O sa le enumar in ordinea excitatiei interioare produse in timpul vizionarii.

1. IKIRU - Akira Kurosawa. Un barbat in virsta, traind o viata anosta,plata, ocupind timp de 30 de ani acelasi scaun in biroul de "Public Liaisons" si stampilind cereri. Un viu-mort 100%. Scimbarea survine cind afla ca este bolnav de cancer la stomac si ca urmeaza sa moara in maxim 1 an. Incepe sa traiasca, sa se distreze, sa simta ca traieste. O atitudine aproape imposibila in conditiile date si pentru un om cu o asemenea existenta. Apreciez cadrele cu grimasele individului parca expuse sub lupa si care realmente iti transmit starea sa de spirit.

2. Harakiri - Masaki Kobayashi. Samurai, onoare, aparente + poveste cu rasturnari de situatie subite si subtile,replici taioase tip "zen". La un moment dat, dupa scurgerea unei bune parti din film ma intrebam cu ce naiba o sa umple regizorul restul timpului. Ei bine, s-a achitat de aceasta datorie absolut impecabil. De vazut neaparat.

BTW: Este cineva care poseda filme de Kobayashi ?
__________________
"Te doare, ma, te doare ?
Ma doare, ma, in cur ma doare"
George Mihaita vs Vladimir Gaitan in Reconstituirea,
Joao Gilbertu is offline   sendpm.gif
Old 15 Feb 2005, 13:31   #1325
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
full monty 9/10
saw 6/10
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   sendpm.gif
Old 15 Feb 2005, 13:33   #1326
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
Re: Mic top

Originally Posted by Joao Gilbertu:
Harakiri - Masaki Kobayashi. Samurai, onoare, aparente + poveste cu rasturnari de situatie subite si subtile,replici taioase tip "zen". La un moment dat, dupa scurgerea unei bune parti din film ma intrebam cu ce naiba o sa umple regizorul restul timpului. Ei bine, s-a achitat de aceasta datorie absolut impecabil. De vazut neaparat.

BTW: Este cineva care poseda filme de Kobayashi ?

e tare Kobayashi, si mie-mi place foarte mult.. eu nu am decit Harakiri, dar pot sa fac rost si de Samurai Rebellion...
__________________
cherryblossom is offline   sendpm.gif
Old 15 Feb 2005, 14:53   #1327
jarreau
Novice
 
jarreau
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4
10/10 - The Party - '68... Peter Sellers este genial... cred ca am vazut filmul de cel putzin 20 de ori
9,5/10 - Lost in Translation - '03... un film cu un gust aparte.
9/10 - The Game - '97... iese din tipare, scenariu aproape perfect
jarreau is offline   sendpm.gif
Old 15 Feb 2005, 16:02   #1328
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
'zerkalo' - 9.5/10 - probabil ce mai incarcat de simboluri film al lui tarkovski (poate numai 'stalker' sa-l egaleze). cel mai fascinant ca incadratura / imagine (in camera personajului principal, camera se abate asupra unei icoane de... andrei rublyov !), dar si cel mai sinsitru, mai nelinistitor si mai anxios. am remarcat scena in care mama personajului principal isi spala parul si ajunge la un moment dat sa arate ca sada din romanul lui suzuki si filmul lui nakata (desigur, asemanarea este irelevanta, dar mi-a facut parul maciuca !), la fel ca si simbolul hambarului in flacari (trimitere la copacul in flacari in forma caruia dumnezeu i s-a aratat lui moise). am dedus ca simbolul oglinzii se refera la Timp si, cum o oglinda apare in aproape fiecare cadru al filmului, am conchis ca, prin intermediul ei, omul se contempleaza in toate etapele vietii sale (fascinant cadrul in care Mama se vede batrana in oglinda).

'mamma roma' - 8/10 - primul film vazut de la pier paolo pasolini. cred ca frumusetea filmului vine intcomai din superficialitatea povestii si a melodramatismului voit degajat de aceasta.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   sendpm.gif
Old 15 Feb 2005, 16:27   #1329
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
gandalf nu credeam ca un fan lotr poate sa zica, dupa rotk, despre un film de 2 ore 40 ca e lung.
in rest, ... parerea ta.
Longshot is offline   sendpm.gif
Old 15 Feb 2005, 19:12   #1330
bellhop
Guru
 
bellhop
 
Join Date: Feb 2004
Location: The Natural City
Posts: 491
The Missing (2003) / pe DVD The Last Ride, western bun cu Tomy lee Jones si Cate Blanchett;
n-are prea multa actiune cu pocnitori, are in schimb tensiune si ceva faze cu cruzimi, reuseste sa te tina atent pina la sfirsit; mi-a placut saga femeii plecate sa-si caute fiica si schimbarea de peisaj munte-zapada/desert-soare de la inceput pina la final..;
__________________
A little less conversation
bellhop is offline   sendpm.gif
Old 15 Feb 2005, 20:35   #1331
Sm�agol-Gollum
The One and Only Gollum
 
Sm�agol-Gollum
 
Join Date: Feb 2004
Location: On the edge of WILDERLAND
Posts: 2,258
Originally Posted by Longshot:
gandalf nu credeam ca un fan lotr poate sa zica, dupa rotk, despre un film de 2 ore 40 ca e lung.
in rest, ... parerea ta.

pai la rotk actiunea te captiveaza, dar daca un film este plictisitor, poate sa aiba si 30 de min ca tot pare lung!
__________________
Nice Hobbitses! We's likes them.....yessssssss
Sm�agol-Gollum is offline   sendpm.gif
Old 15 Feb 2005, 21:21   #1332
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Originally Posted by Longshot:
gandalf nu credeam ca un fan lotr poate sa zica, dupa rotk, despre un film de 2 ore 40 ca e lung.
in rest, ... parerea ta.

Pe viitor te-as ruga sa-ti pastrezi constatarile stupide si insipide pentru tine. Sper ca nu o sa ma intrebi de ce spun asta.
BeNnY is offline   sendpm.gif
Old 15 Feb 2005, 22:48   #1333
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
sensibil esti. n-a stat fetitza cum ai vrut tu in seara asta?
Longshot is offline   sendpm.gif
Old 16 Feb 2005, 00:08   #1334
flav
Junior
 
flav
 
Join Date: Jan 2005
Location: Cluj-Napoca
Posts: 67
Originally Posted by Gaandalf:
The Aviator - lung si plictisitor. Di Caprio a jucat bine, Cate Blanchet a facut rolul vietii ei... in rest nimic care sa ma impresioneze sau sa-l ridic in slavi asa cum multi labari au facut-o. Dupa 2ore si 42 de minute atinsesem culmile disperarii.
4/10
Daca nu stii sa apreciezi un film care are: cast foarte bun, directing foarte bun, story foarte bun, efecte foarte bune [in general film BUN], atunci nici macar nu-ti forma o parere, daramite sa ti-o exprimi...

Finding Neverland [finally seen it] - Cel mai bun rol al lui Johnny Depp, povestea foarte frumoasa... un alt lucru de apreciat : sexualitate 0%, extraordinar! 8,5/10 , mi-a mai placut cum s-a despartit de sotia lui... fara certuri fara bataie de cap... fain! In rest:un spectacol pe cinste!
__________________
Happiness depends upon ourselves.
Aristotle
flav is offline   sendpm.gif
Old 16 Feb 2005, 08:39   #1335
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by flav:
Originally Posted by Gaandalf:
The Aviator - lung si plictisitor. Di Caprio a jucat bine, Cate Blanchet a facut rolul vietii ei... in rest nimic care sa ma impresioneze sau sa-l ridic in slavi asa cum multi labari au facut-o. Dupa 2ore si 42 de minute atinsesem culmile disperarii.
4/10
Daca nu stii sa apreciezi un film care are: cast foarte bun, directing foarte bun, story foarte bun, efecte foarte bune [in general film BUN], atunci nici macar nu-ti forma o parere, daramite sa ti-o exprimi...!

Cine pula mea esti tu sa-mi pui gusturile sub semnul intrebarii? DA ... mi-a placut Di Caprio si Cate Blanchet foarte mult. Scorsese a fost si va ramane pe veci preferatul meu in materie de regizori. Dar filmul mie nu mi-a placut. Ce dracu vrei sa iti desenez ? Asa cum tie nu ti-a placut nu stiu ce film de mana a7a (dar poate ca mie mi-a placut) asa nu-mi place mie The Aviator.
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   sendpm.gif
Old 16 Feb 2005, 08:40   #1336
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by Longshot:
gandalf nu credeam ca un fan lotr poate sa zica, dupa rotk, despre un film de 2 ore 40 ca e lung.
in rest, ... parerea ta.
dk tii neaparat sa iti dau un motiv sau poate vrei mai multe... lasa-mi un priv. msg.
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   sendpm.gif
Old 16 Feb 2005, 15:04   #1337
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
'yojimbo' - 7.5/10 - un kurosawa mai saracut, in care interpretarea cabotina si expunerea rudimentara iti pun rabdarea la incercare. imaginea, in schimb, e daramatoare. am remarcat cu ocazia asta si o scena prelucrata de tarantino pt 'kill bill - vol. 1', cea in care uma thurman / tashiro mifune este inconjurata de un grup de samurai... ah, si felul in care cad membrele in filmul asta este, deasemenea, kill bill-ian.

insa este un western hard core, in esenta (in care cabotinismul actorilor si expunerea rudimentara n-ar trebui, totusi, sa conteze), unul remarcabil construit. dovada ca walter hill i-a raspuns cu lamentabilul 'last man standing' (1996).
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   sendpm.gif
Old 16 Feb 2005, 16:44   #1338
ogto
Gandhi's Big Gun
 
ogto
 
Join Date: Feb 2004
Location: oslo?
Posts: 1,371
The Full Monty 9/10 Love a great comedy

Bucati din Sleepless In Seatle 8/10 Prefer U've got mail
__________________
wack your head against the keyboard NOW for tomorrow's winning lottery numbers
ogto is offline   sendpm.gif
Old 16 Feb 2005, 18:16   #1339
alex2
Veteran
 
alex2
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 250
hm...

american history x

l-am vazut acum cateva zile, tarziu as putea zice...dar ...no comment. cine n-a vazut, sa vada. cu acelasi ed norton magistral
__________________
roark
alex2 is offline   sendpm.gif
Old 16 Feb 2005, 19:25   #1340
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
"a simple plan", raimi facand thriller minimalist.
un pic ca fargo, perfect degustabil pentru muncitorii cu emisfera dreapta a creierului.

bill paxton si billy bob thornton largely enjoyable.
Airlight is offline   sendpm.gif
Closed Thread


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 15:00.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells