Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 20 May 2003, 23:16   #61
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
1. de ce nu vorbiti despre film?
2. i-matei, un film nu are nevoie de un personaj negativ bine conturat ca sa fie bun
3. regizorul nu avea de ce sa insiste mai mult pe scenele cu pian. nu e concert cu Spielman. e film. si oricum oamenii au ramas tintuiti pe scaune la generic, cind cinta spielman. nu ajunge? e ceva totusi. nu ai cum sa spui ca pianul a fost neglijat.
4. nu sti cit de adevarate sunt lucrurile pe care le-ai vazut tu. cert este doar ca dupa razboi au lipsit citeva milioane de evrei care inainte de WWII erau bine mersi.
5. o natie nu are de ce sa plateasca 1000 ani pentru un genocid facut de stramosii ei pt care natia ca entitate istorica nu are nici o vina. cel putin in viziunea mea. Kurt, Heinz, si ceilalti nemti de acum si de maine sunt oameni ca si ceilalti si au aceleasi drepturi cu evreii pe care compatriotii lor din alte timpuri i-au ucis in lagare.
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2003, 15:42   #62
snatchro
Guru
 
snatchro
 
Join Date: May 2002
Posts: 308
Send a message via MSN to snatchro Send a message via Yahoo to snatchro
Am vazut astazi acest film si pot spune cu mana pe inima ca m-a impresionat. Desi nu a fost ce m-am asteptat (mai mult un one-man show, daca se poate spune si asa), a fost foarte bine realizat.
Sunetul, dupa parerea mea, nu a fost unul din punctele forte ale acestui film, desi cantatul la pian a fost insotit de dramatismul adecvat. Imaginea si camera nu au iesit cu nimic in evidenta. Este un film care nu spune decat ce i s-a intamplat unui norocos evreu (pentru ca, trebuie sa recunoastem, a avut noroc chior) in timpul celui de-al doilea razboi mondial. Atrocitatile nemtilor au fost redate realist, dar nimic nou pe acest plan. As fi fost insa curios sa arate cum s-au comportat rusii.
Scena cu taierea caramelei nu mi se pare trasa de par. Eu o vad ca un fel de impartasanie, o iertare a tuturor pacatelor pana atunci a sarmanilor oameni.
Merita vazut; desi nu vreau sa il compar direct cu opera lui Spielberg, nu prea pot sa nu. Acesta din urma mi-a placut mult mai mult, a evidentiat mult mai bine suferinta acestui popor napastuit de soarta. A fost mai profund.
Brody a jucat destul de bine, dar Kretschmann a stralucit. Desi a aparut scurt timp. Cel putin asa vad eu acest film. 4/5.
snatchro is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2003, 21:44   #63
Bogie
Guru
 
Bogie
 
Join Date: Dec 2002
Posts: 630
Quote:
Lumea a mai evoluat de atunci sau cel putin asa vreau sa cred...

Ehei, ideea de progres e destul de controversata, totul depinde de modul in care privesti lucrurile. Fata de homo universalis al Renasterii nu prea am progresat...
Si un film excelent despre suferintele evreilor: The great dictator (1945) cu Chaplin.
__________________
My, my, my. Such a lot of guns around town and so few brains!
Bogie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2003, 14:29   #64
i_matei
Veteran
 
i_matei
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 202
Pentru Floydman...

Ai vazut "Lista lui Schimdler"?? Sper ca esti de acord ca este superior "Pianist-ului"
Ce avea Lista in plus fata de Pianist ?? Amandoua trateaza acelasi subiect, aceeasi epoca, sunt la fel de dure amandoua... La prima vedere diferenta e ca unu e alb-negru si celalalt e color... dar...

Gandeste-te cum ar fi fost Lista fara personajul lui Ralph Finnes... Tipu joaca magistral rolul negativ si are unele momente in care iti vine sa il impusti cu mana ta... Rolul lui este mai complex si as indrazni sa spun chiar superior celui al lui Liam Neeson (Oskar Schindler).
In Pianistul, intradevar, Spzilman se lupta cu sistemul, dar sistemul asta nu are un nume, nu exista cineva care sa ii dea viata... nu e nimeni care sa ii dea replica lui Adrien Brody...
Cred ca din cauza asta filmul ajunge sa devina chiar static in unele momente... Sunt scene intregi in care nu exista dialog si nu se intampla mai nimic... Plus de asta, nu stiu, trecerea de la o scena la alta se face cam fortat, filmul nu da senzatia de a "curge"...

Don't get me wrong... E un film bun, dar parerea mea este ca i s-a facut cam MUUULT prea multa reclama fara rost...
i_matei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2003, 14:41   #65
Lady_Skar
El Chewbaccabra
 
Lady_Skar
 
Join Date: Sep 2002
Location: it looks like a room but i'm not sure.
Posts: 996
Send a message via Yahoo to Lady_Skar
Mi se pare ironic ca singurul german cumsecade din toata rasa lor a murit intr-o inchisoare de prizonieri. Figures.
And another thing, desi este chiar logic, cand il vedeai pe pianist, isi cauta de mancare. deschidea un cabinet, un sertar.
Needless to say, imediat ce s-a terminat filmul m-am dus acasa si am bagat in mine ca intr-un SPITAL!

Don't hate me cause i'm beautiful.
__________________
Tis better to be brief then tedious.
Lady_Skar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2003, 15:45   #66
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Nu pot fii de acord cand spui ca era singurul german cumsecade. Sigur nu era.
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2003, 17:47   #67
theo
Guru
 
theo
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 406
Originally Posted by PoliFanAthic:
Nu pot fii de acord cand spui ca era singurul german cumsecade. Sigur nu era.

Sigur nu era singurul, sau sigur nu era cumsecade?, sau... :roll:
theo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2003, 08:57   #68
Lady_Skar
El Chewbaccabra
 
Lady_Skar
 
Join Date: Sep 2002
Location: it looks like a room but i'm not sure.
Posts: 996
Send a message via Yahoo to Lady_Skar
1. Germanii sunt si ei oameni ca toti oamenii, si buni si rai si se intampla sa fie poporul care a inceput doua razboaie mondiale. (please, am zis-o asa de chestie, nu ma luati la lectii de istorie) Big deal. Nu voiam sa par xenofoba, dar in tot filmul eu nu am vazut decat un german cumsecade.
2. Si nici nu era chiar asa de cumsecade... probabil.
:wink:
__________________
Tis better to be brief then tedious.
Lady_Skar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2003, 09:06   #69
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Haha Theo.
Nici un sacrificiu nu este prea mult pentru tara. Chiar ceva de genul acesta ne spunea profesoara de romana. Soldatii germani au actionat ca nist roboti, fiind convinsi de dogma nebuna a lui Hitler. Toti au facut greseli, de care sunt sigur ca multi s-au cait.
Eu personal stiu ca n-a ucide pe nimeni in mod voit, fie si pentru tara. Si acuma nu as dori sa citesc ipoteze despre "Dar, daca"
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2003, 13:08   #70
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by bogie:
Si un film excelent despre suferintele evreilor: The great dictator (1945) cu Chaplin.

The Great Dictator e din '38...

Sunt de acord ca este despre suferintele evreilor, dar a venit cam devreme, cand lumea nu stia toate ororile. In plus, filmul creeaza oroarea prin exagerarea defectelor conducatorului ("o lume de blonzi cu ochi albastri, cu un conducator brunet") :lol:
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2003, 14:55   #71
Bogie
Guru
 
Bogie
 
Join Date: Dec 2002
Posts: 630
Quote:
The Great Dictator e din '38...

Potrivit IMDB-ului e din 1940.
__________________
My, my, my. Such a lot of guns around town and so few brains!
Bogie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2003, 09:42   #72
snatchro
Guru
 
snatchro
 
Join Date: May 2002
Posts: 308
Send a message via MSN to snatchro Send a message via Yahoo to snatchro
Originally Posted by PoliFanAthic:
Soldatii germani au actionat ca nist roboti, fiind convinsi de dogma nebuna a lui Hitler.
Iar foarte multi au fost obligati. Daca nu se duceau sa lupte pentru Fuehrer, riscau sa nu mai vada lumina zilei. Nici ei nici familiile lor. O lectura cutremuratoare si amuzanta in acelasi timp e toata seria romanelor de Sven Hassel.
snatchro is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2003, 20:32   #73
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by bogie:
Quote:
The Great Dictator e din '38...

Potrivit IMDB-ului e din 1940.

Mi-a trebuit sa comentez fara dictionar universal de filme...

:oops: :oops: :oops: :oops: :oops:

Ma rog, ce am vrut sa zic e ca a fost facut la inceputul razboiului, nu la sfarsit....
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2003, 22:26   #74
Chantal
Junior
 
Chantal
 
Join Date: May 2003
Location: Bucharest
Posts: 66
Mie mi-a placut Pianistul, consider ca merita vazut, iar mana lui Polanski este intredevar de exceptie. Ce m-a deranjat este ca cam copiat din Schindler's List, care ste oricum mult superior. De ex: faza cu terminatul gloantelor in sirul de executie, ghetto-ul si focalizarea pe acelasi subiect - evreii polonezi etc. Insa Lista e multa mai rafinat si mai elaborat. [/b]Pianistul[/b] e mai socant in disperarea care o transmite, dar nu e prea "polished".
Si cand am fost eu, lumea a ramas pana s-a termina si ultimul sunet din generic. Eram cu lacrimile in ochi. Asa ca il recomand. Dar pentru cei carora le place genul, este imperativ sa vada si Schindler's List.

Last edited by Pitbull : 02 Aug 2009 at 03:13.
Chantal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2003, 11:56   #75
i_matei
Veteran
 
i_matei
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 202
Chantal... 100% de acord...
I think u can read my mind!
i_matei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2003, 12:45   #76
morpheus
Junior
 
morpheus
 
Join Date: Apr 2003
Posts: 71
Nu cred ca este copiat dupa Schindler`s List. Subiectul difera... iar
ghetoul este un element care trebuia redat intr-un film despre
Holocaust...
__________________
Welcome to the real world
morpheus is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2003, 14:52   #77
horatiu
Veteran
 
horatiu
 
Join Date: Oct 2001
Location: locatie inseamna chirie...
Posts: 189
Filmul este ingrozitor si impresionant. Astept ceva similar pe tema comunismului ca aberatie absoluta.
horatiu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2003, 15:32   #78
victor
Guru
 
victor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 648
Cu Holocaustu e usor : ai bad guy - neamtu, ai good guy - evreul ai Platoul - lagarul si in plus le raportezi la cativa ani.

Cu comunismul e mai greu. Va fi nevoie de o minte mult mai luminata pentru a concepe un scenariu cara sa cuprinda multe generatii ale unor popoare de mai multe rase. In plus daca e sa arati cu degetul iti va fi mai greu. Ca sa nu mai vorbesc ca respectivul flagel are trecut, prezent si prin unele tari chiar viitor.
----
Aici era altceva dar am modificat astfel :
-----

Si trebuie luat in considerare ca atat Lista cat si Pianistul au fost scrise dupa cateva decenii pentru cei ce nu au trait acele grozavii. Momentan unii dintre noi au trait filmul comunismului. Probabil in viitor va aparea si versiunea cinematografica.
victor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jun 2003, 17:43   #79
lecter
Veteran
 
lecter
 
Join Date: Jun 2002
Location: Bangkok
Posts: 171
Send a message via MSN to lecter
Am vazut si eu acest film si mi s-a parut cat se poate de mediocru. OSCAR-ul pentru cel mai bun actor eu zic ca il merita Daniel Day Lewis, care a facut un rol de exceptie, pe cand mr. Brody are un nivel de constientizare a propriei situatii apropiat de cel al unei muste inainte sa fie sleita de perete. Au fost cam 3-4 scene in tot filmul in care s-a simtit prezenta unui mare regizor-mimarea cantatului, tiuitul din urechi, ghetoul (si spre sfarsit tot orasul) complet pustiit...Pe de alta parte, a avut niste scapari greu de digerat: in spital individul se afla la etajul 1 si totusi s-a vazut venind pe geam o flacara perfect orizontala (!) provenita cica de la aruncatorul de flacari al neamtului din strada...ala folosea Always cu aripioare de-ajungea pana acolo?! O alta scena de genul asta e la sfarsit cand neamtul care l-a ajutat ii vorbeste celuilalt muzician-in 10 cazuri din 10 rusnacii de serviciu i-ar fi zburat creierii pentru o asemenea indrazneala. Plus limba folosita: daca nemtii vorbeau germana (normal, trebuie o limba expresiva pentru a mai comercializa un pic ze bad guys, nu?) cum se face ca engleza a fost folosita si pentru poloneza, si pentru yiddish si aparent si pentru rusa alora care erau sa-l omoare...asta mi se pare o chestie de real prost gust, putea dracu macar sa foloseasca limba poloneza in discutiile localnicilor, ca tot au fost angajati figuranti numai din partea locului. De asemenea, scenele din a doua parte a filmului ar vrea sa dea senzatia ca Polonia a fost eliberata de 'patriotii locali', cand toata lumea stie ca rusii i-au scos din mocirla. Asta fara sa mai intru in detalii cu scenele de lupta absolut penibile, prezentarea razboiului a fost demna de un Z-grade movie. Plus ca in ultimul apartament in care fusese cazat, cand nemtii atacau cladirea, au inceput sa bata polonezii in usa ca "iesi ma, ca vin nemtii"-pana la urma stia sau nu tot blocul ca se ascundea cineva acolo?! Concluzia la care am ajuns eu e ca dand la o parte tot tambalaul istoric, acest film este mediocru din punct de vedere al realizarii, multe scene zici ca au fost facute de nea Gica de pe mal (mi-am amintit cu ocazia asta si de cacarameaua aia :evil: )...capodopera, my ass. Culmea e ca avand in vedere concurenta, OSCAR-ul pentru cel mai bun film ar fi meritat...damn, it's been a shitty year for movies.
lecter is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jun 2003, 18:11   #80
toni
Guru
 
toni
 
Join Date: Apr 2002
Location: si cu dehashelul se ajunge greu acilea
Posts: 493
In sfirsit cineva care a apreciat GoNY....Intr-adevar, DDL e magistral in filmul ala. Am si eu o rugaminte, scrie si tu cu nistre aliniate, ca mi-e greu sa urmaresc pe ecran. Sarumina.
__________________
sint prea batrin pe forumul asta ca sa am rank
toni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:49.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells