Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Filme la TV

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 30 Mar 2012, 11:35   #721
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Am inceput "Six Feet Under".
Primul episod si doar jumate din al doilea, ca mi-era somn.
Imi place, in mare. Imi plac si puseele de indrazneala comica din timpul halucinatiilor/imaginatiilor/pararealitatilor, desi presimt ca asta o sa-l si... ingroape (pun intended). O sa sara rechinul. Reactia mamei la primirea vestii funeste in legatura cu barbaxu, e de o originalitatea considerabila. Cliseul asta al feedback-ului instantaneu al unui individ in fata genului astuia de vesti e ceva care mi-a sarit intotdeauna in ochi, la filme, in general. Si mereu mi se parea c-o duce foarte prost. Rar vezi gestionare inspirata a problemei. Ei bine, what-ul ala abrupt si tipat al femeii de-aici mi-a piscat corzile afective bine de tot. Si restul paradei a fost interesant dar exsita o fractura de nivel intre tipat (hai, si aruncatul telefonului) si devastarea isterica a recuzitei culinare subsecvente. Imi place ca-s generosi si cu fuck-urile. Spre deosebire de Breaking Bad (care paruse ca nu se da in laturi initial, dar s-a culcat pe o ureche in timp).
Cinismul prologului episodului secund care se incheie sec e minunat.
Pan-acum cei mai interesanti imi par prietena lui Nate si David.
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”

Last edited by Federico : 30 Mar 2012 at 11:39.
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2012, 16:27   #722
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
10 episoade si ceva si si-a cam pierdut deja orizontul, si pamantul de sub picioare.
La sfarsitul sezonului I think I'll call it a show.
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2012, 16:55   #723
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Daca nu te-a prins The Wire, Sopranos, BB, SFU, what can I say, man, you're pretty hopeless in this matter. Mai încearcă, eventual, un Deadwood. The dialogues sure are catchy and Mr. Swearengen is a tresure to behold!

http://www.youtube.com/watch?v=z2Q7YRDL90E
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2012, 17:05   #724
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
The Wire si The Sopranos nici macar nu au capatat o sansa umana de la mine ca sa ma prinda, deci sanse matematice ar mai fi. Dar intrebarea mea e: bai, cata vreme poti sa pierzi pe o chestie la care au lucrat 20-30 de maini in compartimentele de scenariu si regie? Cum ar putea sa iasa de-aici alceva decat o mediocritate mai pura decat metamfetamina lui Heisenberg?
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2012, 17:23   #725
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Problema ta e ca ai aceleasi asteptari de la un serial pe care le ai de la un film. Sînt lucruri complet diferite, cu structură, bucătărie internă, mod de realizare și receptare diferite. Un serial funcționează diferit pentru tine, ca spectator. Îți intră treptat în sînge și-și face efectul, de multe ori, „cu întîrziere”, să zic așa. Nu poți să desființezi un serial după două-trei episoade. Și aici nu vorbim de orice labă tristă gen Dexter ori Spartacus ori mai știu eu ce. This is the big league - The Wire, Sopranos, SFU sînt repere de excelență în televiziune. TELEVIZIUNE, nu CINEMA. Apples and oranges...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2012, 17:38   #726
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Da, asta s-ar putea sa fie problema. Am aceleasi astepari. Si, am mai spus-o, nu vad de ce nu, atat timp cat nu exista o deosebire structurala radicala intre cele doua medii. Vreau ca actorii sa joace bine, vreau personaje bune, complexe, si fidele legilor naturale, vreau expresivitate si inteligenta in ambele. De ca sa scutesc televiziunea de asta? Daca o fac, atunci de ce m-as mai utia cand sunt mii de filme car-mi ofera acelasi lucru, in principiu, dar la o calitate mult mai ridicata?
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2012, 17:46   #727
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Originally Posted by Federico:
Vreau ca actorii sa joace bine, vreau personaje bune, complexe, si fidele legilor naturale, vreau expresivitate si inteligenta in ambele.
Si nu ai gasit asa ceva in The Wire, SFU, The Sopranos? După două-trei episoade mi se pare normal. Un personaj devine cu adevărat „complex” într-un serial cam pe la sfîrșitul primului sezon. Echivalentul primelor 30 min. dintr-un film.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2012, 17:57   #728
charles
Guru
 
charles
 
Join Date: Sep 2009
Location: Ἀρκαδία
Posts: 542
eu nu inteleg de ce tu ceri ce ai deja! evident ca exista o structura, nu radicala, dar totusi foarte diferita intre TV & Cinema, la fel ca intre Teatru & C. (+ ca scopul, targetul, etc difera in fiecare caz).
Eu, sincer, ma uit la seriale ca sa-mi vina somnul. Asta sau The Money Channel.
charles is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2012, 18:01   #729
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Windom, tu nu esti bine curentat cu istoricul relatiilor mele cu serialele, The Wire si The Sopranos n-am vazut decat cateva minute, la misto. Dar in cele pe care le-am vazut (Breaking Bad, Twin Peaks --oh, the irony --, SFU, si care au mai fost) , da, am avut probleme cu asta.
Quote:
două-trei episoade mi se pare normal
Well, dupa doua trei episoade mi-au placut multisor de Brenda si Dave, de ex, in SFU, dar tocmai cu timpul parca o iau la vale. La fel si cu BrBa - Hank chiar ma uimea in prima jumatate a primului sezon. Cu timpul insa mi-a scazut in ochi grozanic de mult.
Dale Cooper care e un personaj intr-adevar exceptional, mi-a placut cel mai mult, la fel, in primele episoade, si spre sfarsit in anumite strafulgerari de inspiratie - care n-au treaba cu acumularea de experienta, substanta. Eu nu cred in asta, in factorul timp. Un personaj poate fi mai profund intr-o singura scena, daca e binecuvantat de inspiratie, decat in oricate alte zeci sau sute de minute. BOB e cel mai bun exemplu.
Originally Posted by charles:
eu nu inteleg de ce tu ceri ce ai deja! evident ca exista o structura, nu radicala, dar totusi foarte diferita intre TV & Cinema, la fel ca intre Teatru & C. (+ ca scopul, targetul, etc difera in fiecare caz).
el.
Pai, eu credeam, dupa trambita lumii, ca serialele sunt o valoare aparte si de-asta am zis, sa vad si eu despre ce-i vorba, sa nu pierd cine stie ce, sa nu mor prost. Dar e bine, ca incep sa ma lamuresc cum sta treaba. O sa-mi iau mana de pe ele.
Quote:
Eu, sincer, ma uit la seriale ca sa-mi vina somnul. Asta sau The Money Chann
Ha! Ha! Bravo, domnule, asa te vreau.
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”

Last edited by Federico : 08 Apr 2012 at 18:04.
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2012, 18:13   #730
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Cred ca in cazul asta e vorba mai mult de o plafonare a relatiei tale cu personajul decît de mediocritatea celui din urmă. Ai pretenția să ofere și altceva, să fie acel ghem de trăiri concentrat într-o oră și jumătate sau două de film. Hank ți s-a părut excepțional la primul contact. Apoi ce s-a întîmplat? Hank e tot Hank, actorul nu devine subit mediocru, jocul actoricesc e același. Intervine însă plafonarea din partea ta, mai ales dacă nu ești obișnuit cu mediul. Pentru unii funcționează, pentru alții nu...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2012, 18:18   #731
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Pai si daca un personaj e profund intr-o singura scena si in restul filmului e mai unidimensional ca o caramida cu ce te incalzeste pe tine?"Profunzimea" personajelor trebuie sa fie cat mai egal distribuita de-a lungul unui film,nu doar intr-o singura scena.
Ce spui tu cu timpul mi se pare aiurea pentru ca intr-un serial evenimentele si personajele sunt mai numeroase fata de film,drept urmare e nevoie de o anumita perioada pentru a se dezvolta totul, desi nu se aplica la orice serial regula.Daca nu esti dispus sa iti dedici timpul pentru asa ceva atunci nu o face si cu asta basta!
Chiar nu mai vad rostul acestor discutii din moment ce ai parerea deja facuta si faptul ca Sopranos si The wire inca mai au "sanse matematice" imi da impresia ca le tii pentru final ca sa mai poti face putin trolling pro bono(no offense).
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2012, 18:28   #732
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by Windom:
Cred ca in cazul asta e vorba mai mult de o plafonare a relatiei tale cu personajul decît de mediocritatea celui din urmă. Ai pretenția să ofere și altceva, să fie acel ghem de trăiri concentrat într-o oră și jumătate sau două de film. Hank ți s-a părut excepțional la primul contact. Apoi ce s-a întîmplat? Hank e tot Hank, actorul nu devine subit mediocru, jocul actoricesc e același. Intervine însă plafonarea din partea ta, mai ales dacă nu ești obișnuit cu mediul. Pentru unii funcționează, pentru alții nu...
Da, e posibil. Dar pana la urma ce inseamna asta, ca personajul incepe sa se repete, ca devine gratuit. E destul de grav si asta. Sigur, poate e doar problema mea.
Hank? Nu stiu, nu cred ca jocul a fost problema, ci materialul de jucat. Dupa ce au inceput sa curga tribulatiile ale de sorginte profesionala nu l-am mai crezut. Nu stiu, sunt o sumedenie de factori, probabil si diminuarea aurei generale a show-ului. Eh...
Quote:
Chiar nu mai vad rostul acestor discutii din moment
Dar usa e larg deschisa, draga Kringle.
Numai pentru tine, puiule.
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Apr 2012, 00:38   #733
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Am terminat primul sezon. O sa-l incep si pe-al doilea totusi, pe principiul I'm fixin to do somethin dumbern hell but I'm goin anyways.

Una din neajunsurile serialelor e ca isi bazeaza expresivitatea intr-o proportie exagerat de ridicata pe dialog. In 90% din scene practic sunt doar doi trei insi care discuta. E ca o ciorba suprahidratata in care mai gasesti ratacite doar pe ici si pe colo cateva bucati de cartof si cateva boabe de orez. Astia n-au auzit ca talk is cheap?

Now I'm t*******.
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Apr 2012, 18:38   #734
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Din lipsa de idei care bintuie lumea muzicala (a filmului ,a jocurilor ) vad ca mai apar si lucruri bune Au inviat astia de la MTV infamantul (atunci ) Beavis &Butt-Head . Am vazut si eu un episod zilele trecute si mi s-a parut ok . Mai casca altcineva gura la asa ceva ???
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 May 2012, 00:00   #735
Iulya_Roman_Newfannny
Novice
 
Iulya_Roman_Newfannny
 
Join Date: May 2012
Posts: 5
Supernatural este serialul meu preferat de pe locul 1 .
Iulya_Roman_Newfannny is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 May 2012, 23:41   #736
Rapture
Guru
 
Rapture
 
Join Date: Jun 2009
Location: Bacau
Posts: 973
Send a message via Yahoo to Rapture
^ Super!
Rapture is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2012, 17:46   #737
KarGo
Novice
 
KarGo
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 4
Urzeala Tronurilor Si Seria Spartacus Cele Mai Bune Seriale
KarGo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jun 2012, 17:53   #738
sabinalin
Veteran
 
sabinalin
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 251
Am avut placerea de a vedea primele doua episoade din noua serie "Dallas". Ca unul care e vechi mare fan al serialului, am fost placut surprins. Cei noi sunt buni, scenariul e bine scris, suspansul e asigurat. Bobby si Sue Ellen au albit dar raman personaje la fel de interesante iar J.R ramane J.R si la varsta de 80 de ani...
sabinalin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jun 2012, 11:13   #739
Aeryn_Sun
Junior
 
Aeryn_Sun
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 69
Farscape, Firefly, Game of thrones, Suits, Burn Notice....Etc etc Aseara am vazut primul episod din The Wire, astazi voi continua
Aeryn_Sun is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jun 2012, 16:22   #740
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Originally Posted by bremen1980:
Din lipsa de idei care bintuie lumea muzicala (a filmului ,a jocurilor ) vad ca mai apar si lucruri bune Au inviat astia de la MTV infamantul (atunci ) Beavis &Butt-Head . Am vazut si eu un episod zilele trecute si mi s-a parut ok . Mai casca altcineva gura la asa ceva ???

Am vazut si eu un episod nou acum vreo saptamana si am ras in hohote - mi-a placut si pe vremuri, dar si asta era fain. Fetele mele nu stiau de ce rad si a trebuit sa le traduc un pic... noroc ca era doar o faza mai putin scarboasa ca eram pregatita altfel sa schimb canalul...
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:59.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells