Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Filme la TV

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 10 Jun 2010, 10:22   #501
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Originally Posted by marius_em:
In fine. Am trecut la un alt show, Big Love. L-a vazut cineva? E despre o familie de mormoni, un sot si trei neveste, dar familia e una moderna, middle class, ce incearca sa se tina departe de clanul si dogmele mormonilor. E amuzant, inedit, si ciudat.
Am prins primele episoade pe HBO, mi-au placut. Tot in perioada aia am vazut si Lie to Me, mi s-a parut foarte misto.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2010, 10:25   #502
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Originally Posted by marius_em:
Ba pe Catherine n-au facut-o deloc curva, ci exact cum ai spus, o copila de 17 ani maritata cu un mos prea batran pentru a tine pasul cu ea. Nu inteleg de unde ai dedus curvistina. Daca ne-a aratat ceva serialul asta, e ca multe fapte de "dreptate" din acea perioada erau de fapt capriciile regelui, care nu era nici drept, nici nu-i pasa de poporul sau, nici de credinta, nici de neveste, nici de copiii sai, nici de nimic. Era egoist, orgolios, narcisist, un zeu intre oameni, asa cum e orice om ce se naste cu putere absoluta asupra celor din jur. Nici una din nevestele sale nu merita sa moara, cred ca asta a fost destul de clar in show.
Asta cu acuratetea istorica, cred ca e valabila pana la un punct. Cred ca mai importante sunt dramatismul si emotia, decat sa redai exact nu stiu ce detaliu ca nu stiu care personaj secundar s-a insurat cu nu stiu cine, sau ca nu stiu ce batalie, a fost castigata prin flancuri, nu prin nu stiu ce alta tactica. Nu e o lectie de istorie, decat pana la un punct. Important e sa se prezinte informatiile generale corect, ceea ce e de retinut pentru cultura generala. In rest, orice film istoric e desfiintat cand e analizat de un istoric adevarat. Si apoi un alt istoric adevarat desfiinteaza tot ce a spus acel istoric adevarat despre filmul respectiv. Si tot asa. Ca nu tot timpul oamenii de stiinta sunt in consens.

In fine. Am trecut la un alt show, Big Love. L-a vazut cineva? E despre o familie de mormoni, un sot si trei neveste, dar familia e una moderna, middle class, ce incearca sa se tina departe de clanul si dogmele mormonilor. E amuzant, inedit, si ciudat.

sub Rome.

Ai niste placeri deviate.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2010, 10:28   #503
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Wow, Tim Roth? I got to check it out. Multumesc, Windom.

Si merci, danonino. Chiar imi faceam griji ca ma plafonez. Placerile deviate sunt scopul meu in viata.
__________________
Always look on the bright side of life!
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2010, 10:42   #504
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
"Big Love" e foarte tare, Bill Paxton cu nevestele lui sunt conturati bine si credibil. Am vazut doar primul sezon, pe HBO, acum vreo cativa ani, si m-a impresionat. O privire interesanta intr-o cultura atat de diferita de a noastra si totusi cu atatea puncte comune (am cunoscut pater familas ortodocsi care seamana uimitor de bine cu Bill and i mean it as a compliment, sunt coduri comune cu orice familie cat de cat believers, din orice religie). Ar fi fost extrem de usor ca serialul sa cada in schematism dar nici vorba. E complex si makes u reconsider your view on certain ppl.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2010, 00:55   #505
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
M-am uitat la un episod din Friday Night Lights pentru ca eram curioasa sa vad cum e un serial cu si despre fotbal american pe a carui coloana sonora se aud Explosions in the Sky. In ciuda scepticismului meu, e chiar plin de feeling. Si din reviewurile pe care le-am citit, se pare ca there's more to it than just American football. Ramane sa mai rumeg cateva episoade. Totusi nu pot decat sa ma minunez de cat de tembel pare sa fie fotbalul american ca joc, in comparatie cu fotbalul nostru.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jun 2010, 09:32   #506
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Am urmarit cu mare bucurie primul sezonul din FNL. E practic un teenage drama sports soap care reuseste sa prezinte o paleta destul de larga de social issues din America. Pe langa asta, are personaje excelent construite and it is both intoxicating and heart-warming. So yay! Din pacate, judecand dupa primul episod din sezonul 2, se cam strica totul.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jun 2010, 13:44   #507
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Revin un pic la The Tudors pentru ca tocmai am inceput sezonul 3 si mi-am amintit de o chestie pe care i-o reprosasem in trecut: părtinirea făţişă cu biserica catolică. A mai remarcat careva chestia asta?
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jun 2010, 12:45   #508
CoCo_XPS
Junior
 
CoCo_XPS
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 30
ce parere aveti despre serialul "Gladiator" de pe HBO ?
CoCo_XPS is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jun 2010, 19:53   #509
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
A reinceput True Blood, parca nu mai are zvacul primelor doua serii, but it's still True Blood!
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jun 2010, 07:50   #510
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Originally Posted by Windom:
Revin un pic la The Tudors pentru ca tocmai am inceput sezonul 3 si mi-am amintit de o chestie pe care i-o reprosasem in trecut: părtinirea făţişă cu biserica catolică. A mai remarcat careva chestia asta?

Nu mi se pare o partinire.

A fi adeptul religiei catolice era un punct de referinta pentru ceea ce insemna a fi "normal". Trebuie sa recunosti ca biserica anglicana a aparut dintr-un capriciu corect dpdv moral.
Marea masa este, ca si acum, proasta. Adepti prosti si de o parte si de cealalta, dar sustin ca biserica anglicana a fost necesara pentru a intrerupe influenta papalitatii. Biserica creata de Henry are un caracter mai laic fata de catolicism.
Multe, multe tampenii, omoruri si razboaie s-au intamplat din cauza religiilor. Putearea a alternat de la o religie la alta in cursul timpului. Aici s-a intamplat o trecere.
Traditiile si batranii iti inspira mila si, uneori, simpatie, din cauza asta probabil a aparut aceea perceptie.

O paralela buna:
In "Ultimul Samurai". Majoritatatii lumii i-a parut rau de esecul samurailor si ar fi vrut ca acestia sa castige, dar din orice alt punct de vedere, in afara de mila si traditie, victoria "noii Japonii" a fost extrem de importanta si necesara.

Last edited by danonino : 16 Jun 2010 at 07:54.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jun 2010, 08:38   #511
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Sint de acord, aceea era realitatea. Ea putea fi insa prezentata intr-un mod mult mai obiectiv. The Tudors e foarte subiectiv din punctul asta de vedere. Catolicii sint the good guys, se vede lucrul asta inclusiv din selectarea actorilor care reprezinta tabara respectiva. Ceilalti sint conspiratori, fatarnici, in frunte cu Cromwell (James Frain are "bad guy" written all over him).
Daca analizam personajele feminine - cele din tabara catolica sint portretizate ca intruchipari ale pioseniei si moralitatii, in vreme ce restul sint niste curve uneltitoare. E o atitudine ce strabate serialul de la un capat la altul (cel putin pina unde am vazut eu - inceputul sezonului 3, unde, din nou, avem acea armata de "cruciati", oameni vrednici si de nadejde, cu dirzenia intiparita pe chip, gata sa moara pentru cauza crucii). Asadar, putina obiectivitate nu strica, pentru ca, in rest, serialul e relativ ok...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jun 2010, 09:24   #512
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
In sezonul 4 se arata evolutia printesei Maria catre fanatism, promitandu-si ca va arde oricat de multi venetici e nevoie pentru a reinstaura catolicismul. Ceea ce si face cand ajunge pe tron. Nu cred ca show-ul e partinitor cu o religie sau alta, dar arata ca de fiecare parte exista oameni care cred cu tarie in principiile religiei proprie, iar la nivel inalt, rege, nobili, chiar si clerici, etc, religia e doar un instrument politic. Henry e clar infatuat de acel titlu de reprezentat al lui D-zeu, dar nu are nici un principiu, tot ce face, de la adopta ideiele reformiste, de a le impune cu forta populatiei catolice, pana la a persecuta apoi reformistii, de la aliante politice ba cu Spania, ba cu Franta, nu are nici o continuitate, nici o onoare, dar el chiar crede ca are dreptate absoluta. Sunt amuzante acele momente in care el se plange ca toti sunt rai, ca el a fost drept, si milos, dar nu e ascultat de ceilalti, care sunt bineinteles, corupti. Desprinderea de Roma a fost cu siguranta un act determinant in istoria Angliei, dar ea a fost cauzata de un capriciu egoist al regelui, nu de o idee de reformare. Reformarea pentru el a insemnat doar sa nu mai dea socoteala Papei, in rest, totul s-a pastrat la fel, doar nobilii si clericii aveau voie sa citeasca Biblia, aceleasi cutume religioase, aceleasi dogme.
__________________
Always look on the bright side of life!
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jun 2010, 14:50   #513
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Capriciul regeleui a fost doar un context faborabil pentru infaptuirea Reformarii in Anglia, miscarea era dorita de o parte din nobilime, in frunte cu Thomas Cromwell si Thomas Morus. Iar Reformarea pentru Henry si Anglia nu a insemnat numai sa nu mai dea socoteala Papei, ci si dobandirea suveranitatii nationale. Biserica, inainte, detinea puterea legislativa, iar Reformarea a pus capat suprematiei bisericii.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jun 2010, 15:55   #514
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Originally Posted by miercuri:
Capriciul regeleui a fost doar un context faborabil pentru infaptuirea Reformarii in Anglia, miscarea era dorita de o parte din nobilime, in frunte cu Thomas Cromwell si Thomas Morus. Iar Reformarea pentru Henry si Anglia nu a insemnat numai sa nu mai dea socoteala Papei, ci si dobandirea suveranitatii nationale. Biserica, inainte, detinea puterea legislativa, iar Reformarea a pus capat suprematiei bisericii.

Eu vorbeam de reforma din perspectiva regelui, in special a lui Henry din serial. Ea nu a insemnat decat posibilitatea de a divorta dupa pofta inimii. Daca Thomas Morus e Thomas More, asta a fost un adept al pastrarii catolicismului, a ars reformanti. Thomas Cromwell a fost un adept al lutheranismului, ceea ce ar fi insemnat o reforma profunda, o reforma pentru prostime, nu doar pentru rege, dar nu a fost lasat decat pana a pus regele in fruntea bisericii, atat. Reforma nu a mai continuat. In orice caz ambii au fost decapitati dupa ce si-au indeplinit rolul (parca, nu mai tin minte exact ce a patit More). Ca urmare, o data cu sacii in caruta, Henry a persecutat reformantii ce doreau biblia in engleza pentru a putea fi citita de tot iobagul. Ideea e ca au murit oameni, s-au ars astia unii pe altii, crezand de fiecare data ca au sustinere regelui. In final, regele s-a intins cat i-a convenit, si i-a lasat pe reformanti cu ochii in soare.
Cu siguranta, asta nu devalorizeaza cu nimic rolul curentului reformist autentic din Anglia de la acea vreme. Dar Henry a fost doar tangential cu acesta, a creat ceva cu care nu ar fi fost de acord in timpul vietii. Dupa moartea sa, reforma a continuat, asta dupa perioada de revansa catolica a celei ce a ramas apoi cunoscuta drept Bloody Mary pentru fanatismul ei catolic, si determinarea ei de a arde toti veneticii.
__________________
Always look on the bright side of life!
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jun 2010, 19:42   #515
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
M-am incurcat in Thomasi, ai dreptate, Morus a fost impotriva Reformarii. Voiam sa ma refer la Thomas Cranmer, nu mai stiu daca apare ca personaj in Tudors sau nu.
Inainte de Bloody Mary a mai fost totusi si Edward VI, in timpul cariua au fost mai multe reforme religioase importante si a aparut The Book of Common Prayer.
Btw, toamna trecuta a castigat Bookerul romanul Wolf Hall de Hilary Mantel, descrie fix perioada de tranzitie de la curtea lui HVIII din perspectiva lui Cromwell, sunt tare curioasa sa-l citesc.

edit: and on a completely different note, tre sa vedeti trailerul asta la Boardwalk Empire - Steve Buscemi

Last edited by miercuri : 30 Aug 2010 at 11:43.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jun 2010, 20:05   #516
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Ma bucur pentru Steve Buscemi ca o sa ne arate cat de bun e la ceea ce face.Sunt sigur ca nu ne va dezamagi.De`abia astept sa pun mainele pe serialul asta.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jun 2010, 20:31   #517
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Da, se anunta foarte bun Boardwalk Empire, colaborare HBO/Scorsese cu Buscemi in rolul principal

Last edited by miercuri : 30 Aug 2010 at 11:43.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jun 2010, 08:15   #518
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Carnivale anyone? Am prins primul sezon pe HBO, am vazut apoi si sezonul 2, pe DVD. Mi s-a parut unul dintre cele mai originale seriale de la Twin Peaks incoace. Nici nu-mi pot da seama daca-i bine sau nu ca nu a fost continuat. Uneori e mai bine sa pui capacul dupa 2-3 sezoane, sa nu se rasufle.
Tin minte cazul 24. I was hooked. Primele 2 sezoane le-am urmarit cu sufletul la gura. Sezonul 3 a fost ok, dar se observa deja o anumita delasare. Apoi s-a dus dracului cu totul iar pe la jumatatea sezonului 5 am renuntat. A devenit plin de clisee si propagandistic pina dincolo. Gregory Itzin a facut oricum un rol bestial, probabil cel mai bun din intreg serialul. Parca-l vedeam pe Nixon...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jun 2010, 09:10   #519
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Originally Posted by marius_em:
Originally Posted by miercuri:
Capriciul regeleui a fost doar un context faborabil pentru infaptuirea Reformarii in Anglia, miscarea era dorita de o parte din nobilime, in frunte cu Thomas Cromwell si Thomas Morus. Iar Reformarea pentru Henry si Anglia nu a insemnat numai sa nu mai dea socoteala Papei, ci si dobandirea suveranitatii nationale. Biserica, inainte, detinea puterea legislativa, iar Reformarea a pus capat suprematiei bisericii.

Eu vorbeam de reforma din perspectiva regelui, in special a lui Henry din serial. Ea nu a insemnat decat posibilitatea de a divorta dupa pofta inimii. Daca Thomas Morus e Thomas More, asta a fost un adept al pastrarii catolicismului, a ars reformanti. Thomas Cromwell a fost un adept al lutheranismului, ceea ce ar fi insemnat o reforma profunda, o reforma pentru prostime, nu doar pentru rege, dar nu a fost lasat decat pana a pus regele in fruntea bisericii, atat. Reforma nu a mai continuat. In orice caz ambii au fost decapitati dupa ce si-au indeplinit rolul (parca, nu mai tin minte exact ce a patit More). Ca urmare, o data cu sacii in caruta, Henry a persecutat reformantii ce doreau biblia in engleza pentru a putea fi citita de tot iobagul. Ideea e ca au murit oameni, s-au ars astia unii pe altii, crezand de fiecare data ca au sustinere regelui. In final, regele s-a intins cat i-a convenit, si i-a lasat pe reformanti cu ochii in soare.
Cu siguranta, asta nu devalorizeaza cu nimic rolul curentului reformist autentic din Anglia de la acea vreme. Dar Henry a fost doar tangential cu acesta, a creat ceva cu care nu ar fi fost de acord in timpul vietii. Dupa moartea sa, reforma a continuat, asta dupa perioada de revansa catolica a celei ce a ramas apoi cunoscuta drept Bloody Mary pentru fanatismul ei catolic, si determinarea ei de a arde toti veneticii.

Nu domneste mult. Va ramane fara cap.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jun 2010, 10:53   #520
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Cine?
__________________
Always look on the bright side of life!
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 00:52.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells