Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 27 Apr 2009, 22:24   #381
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Originally Posted by Pauline Kael:
N-aveti haz,ce sa fac sa-mi smulg paru' din cap?Mai,mai.Cata tzeposhenie.

Cred ca am simtul umorului, dar hai sa facem haz in alte topicuri, nu aici.
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Apr 2009, 23:09   #382
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
cori scuze. nu trebuia s-o provoc aici.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Apr 2009, 23:31   #383
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Nimeni n-a provocat pe nimeni. Pauline e sweet as usual, joviala, si uneori o mai tragem de codite ca pe o fetita neastamparata ce este!
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Apr 2009, 00:28   #384
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
1. Nu sunteti pe treaba voastra certandu-va aici.
2. Nici cu "creatia" acestui thread n-ati fost pe treaba voastra.
3. Nici eu nu sunt pe treaba mea acum scriind aici.
4. Aici, nu cred ca-i cimitir..Nici cimitir virtual. Aici nu e nimic d efapt. E a doua dimensiune. E un topic ca toate celelalte. Oricine poate scrie orice ca doar nu sunt porti ferecate si pana se trezeste Steffy, aici ar putea exista cateva "jubiterii" mai-mai decat la "In Suturi".
5. Nu cred ca mortii au treaba cu Internetul.
6. Nu stiu sa fi auzit ca mortii citesc ce-i aici. Atunci cand inca sunt vii de ce n-o fac?
7. Nu stiu daca topicul schimba ceva, Moartea e asemeni Nasterii. Ma mir cum de nu avem si o maternitate: 'Iata s-a nascut in comuna Baicoi viitorul mare scenarist de Oscar!".
Originally Posted by corinka:
Dumnezeu sa-i odihneasca!
Nu cred ca Dumnezeu odihneste pe careva dintre cei decedati. Si nu cred ca dupa Moarte e Odihna. Cum nici nu cred in existenta Paradisului ori Iadului. Cum nu dau 100 de lei pe Biblie, as da maxim 50 de lei.
Nu cred in religii, nu cred in vorbe de "dupa moarte". Nu cred ca are rost sa vorbim despre CEEA CE NE DEPASESTE. Nu mai e nevoie sa adaug ca n-are nici in clin nici in maneca cu cinematografia, atatia oameni extraordinari, nerealizati, se duc, fara sa fie pomeniti pe niciunde si fara sa afle Internetistii de ei. La TV e altceva, e vorba de informatie, nu de inmormantari virtuale in cimitirul de pe CineMagia de peste gard de CineFan. De-ar fi stiut Tache de threadul asta, nu s-ar mai fi strofocat atat cu locul de veci, un film de altfel cam idiot incat da in absurd si nonsens, total neverosimil, scenariu sclipitor dar e ca si cum orice om ar imagina o lume din alt univers, neparalel cu asta.
Nu stiu daca am mai spus pe topicul asta ca nu-i vad rostul, majoritatea numelor stantate aici din tastaturi "ascund" persoane/personalitati de care eu nu am auzit vreodata.
In 2007, sau 2006, nici nu mai stiu.. un bun prieten de-al alor mei a murit asfixiat de la soba pe butelie cu care se incalzea iarna, neavand bani sa-si procure ceva mai lipsit de risc. Facuse facultatea in Bucuresti dar si-a petrecut toata viata intr-un orasel uitat de lume..era smart, amuzant, scotea pe gura adevarate perle umoristice si lucruri "parca" geniale pt masa de oameni intre care se-nvartea. Ar fi putut scrie si carti, i-as fi acordat crezul meu ca putea face sigur ceva mai bun in viata lui, nu un simplu muncitor intr-o fabrica post-apocalipsa 'Privatizarii" de dupa revolutie..Stia rusa si o rupea binisor si in alte limbi..nu s-a insurat niciodata desi la inmormantarea lui a sosit o femeie enigmatica din Bucuresti trezind privirile alor mei si tuturor batranilor adunati..n-a avut pe mai nimeni apropiat, a trait in singuratate, exceptand-o pe acea femeie desigur..Cel mai amuzant era cand vorbea despre politica, ceva gen Divertis incat abia iti stapaneai rasul, era o prezenta incantatoare ce anima orice atmosfera desi tot timpul se ferea cat il tinea de aspectele astea, ar fi putut face cariera ca jurnalist, poate chiar un scriitor mai nastrusnic, poate altceva mai demn de "A fost Cineva". Dar, a ales, ori, i s-a dat viata searbada si "nesemnificativa" care a fost, neimplinind 60 de ani.
Cele mai crazy "ravagii" le facea cand ne ducea la tara pe noi pe cand taica-mio nu avea masina, cu Olcitul lui, in care tot timpul imi venea sa vomit la cum conducea, dar ma scotea din starea aia de rau atunci cand trecea fara retinere prin stolurile de gaste si rate "poposite" in mijlocu' soselei, naiba le pusese chiar in mijlocu' asfaltului, si mai facea si stand up comedy la volan ca un clown in timp ce le smulgea penele sub roti incat ai mei se cruceau. Asta a fost singurul lui pacat: nu ierta pasaroii ce faceau excursii pe sosea! Asta in mijlocu' comunei, in vazul tuturor babelor care-l injurau de mama focului. N-as cadea in cliseul: 'L-a pedepsit Dumnezeu ca a ucis gaste!". Dumnezeu nu cred ca are de-a face cu aceste mici, "pacate" atunci cand "bravi" soldati se intorc de pe front adunand toti laurii si medaliile dupa ce au nimicit sate de copii si femei, si traiesc bine si sunt "Oameni buni" si "Cinevauri".
Nu cred ca Dumnezeu are de-a face cu gloria sau cu profesiunea ori talentul, pasiunile oamenilor. Cum nici nu cred ca Dumnezeu ar da 100 de lei pe cinematografie ori literatura, majoritatea scrierilor si proiectiilor sunt demente, parca sub "mana Diavolului". Si sa nu ne mire ca multi cineasti si scriitori sfarsesc intr-o saracie lucie si nefericiti..Oare mai inseamna ceva ca ei sunt amintiti aici de noi? Sunt ei mai importanti ca cel gasit fara viata in apartamentul sau?
Fireste, multi FAC ceva cu potentialul lor nativ, cu scanteia celesta, altii, dezamagiti, rapusi de resemnare si modestie, raman neactionand si se usuca precum un stejar intr-un codru care nu se prabuseste, nu cade altfel, nu moare diferit, decat copacii plantati pe bulevardele din Miami prinsi in diferite "ipostaze" digitale de la albume de peisaje de pe tot intinsul mass-mediei si pana la vagaunile Internetului..acel stejar a fost la fel ca si ceilalti chiar daca nimeni nu stie nimic de el, ca a trait.

Last edited by Neuptolem : 28 Apr 2009 at 00:37.
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Apr 2009, 00:42   #385
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Originally Posted by Neuptolem:
7. Nu stiu daca topicul schimba ceva, Moartea e asemeni Nasterii. Ma mir cum de nu avem si o maternitate: 'Iata s-a nascut in comuna Baicoi viitorul mare scenarist de Oscar!".



my little genius
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Apr 2009, 00:51   #386
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
E clar - forumul a intrat într-o curbä de dementä delirantä cretinoid-menstrualä; asta pânä nu-si încheie ciclul, nu se opreste. Nici mortii nu mai au parte de respect.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Apr 2009, 01:06   #387
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
hai ma Pitt, ce esti asa fix si dur ca pragul de la usa?
Neupto a vorbit pe un ton serios, care e problema?

Pe mine m-a amuzat ceva inofensiv.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Apr 2009, 01:10   #388
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Lasä...
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Apr 2009, 08:49   #389
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Originally Posted by Pitbull:
E clar - forumul a intrat într-o curbä de dementä delirantä cretinoid-menstrualä; asta pânä nu-si încheie ciclul, nu se opreste. Nici mortii nu mai au parte de respect.
Pitbull m-a facut dementä delirantä cretinoid-menstrualä; +asta pânä nu-si încheie ciclul, nu se opreste.Si ca ma adun cu iubita lui, dragomara(nu ma adun cu nimeni,el vrea sa se casatoreasca cu ea) Merita avertisment
Topicul e lugubru si ma mir cum de are atatea pagini.
De trei sferturi de aici n-am auzit,dar gusturile unora nu se discuta,doar au recunoscut ca-s necrofili.Unii merita pomeniti,altii,what the shpil?
On topic:
n-a murit nimeni,Doamne feri.

Last edited by Pauline Kael : 28 Apr 2009 at 08:58.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Apr 2009, 09:58   #390
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
pauline, tu gandesti inainte de a scrie?
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Apr 2009, 10:11   #391
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Stefan, mergi umpic la topicul Jean Luc Godard din Classic?
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Apr 2009, 10:13   #392
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Stefane, fii bun, sterge off-topicurile nesimtite si lipsite de orice pietate si cel mai elementar bun-simt, plus räspunsurile pe care le-au suscitat, de la 407 încoace.

Last edited by Pitbull : 28 Apr 2009 at 10:16.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Apr 2009, 10:13   #393
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
mutat
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Apr 2009, 10:16   #394
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Originally Posted by Pitbull:
Stefane, fii bun, sterge off-topicurile nesimtite si lipsite de orice pietate si cel mai elementar bun-simt, de la 407 încoace.

Pit, ce naiba ai de esti asa morocanos?
Parca ti-ar fi luat cineva un rinichi, nu a jignit nimeni pe nici un mort, ce naiba ai?
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Apr 2009, 10:21   #395
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Dacä într-o adunare îndoalä cineva îi maimutäreste, chiräind si strâmbându-se, pe cei care-si exprimä regretul dupä persoana decedatä, nu jigneste pe nimeni (nici pe defunct, nici participantii, nici chiar pe sine; jignirea a fost la adresa lumii întregi, cu vreo treizeci si ceva de ani în urmä, când cineva n-a 432zat la timp). Dar biata fiintä tot deranjeazä, si e poftitä afarä (cu vorba bunä, sau cu bodyguarzii).

Stefane, se poate ce te-am rugat...? Fie doar si cu split.

Last edited by Pitbull : 28 Apr 2009 at 10:24.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Apr 2009, 10:35   #396
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Neuptolem chiar a tinut un discurs frumos, in care a vorbit despre viata, moarte, Dumnezeu, Diavol si a adus chiar un RIP indirect unui prieten de familie; tonul lui e mai mult decat decent, placut si introspectiv. Restul s-au amuzat decent, au fost copilarosi, mare smecherie, chiar asa, suntem la cimitir aici? Asta nu e un cimitir.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Apr 2009, 10:42   #397
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
pitbull, hai să nu dăm prea mare importanţă (plus că habar n-am să dau split în noul forum şi nu prea am timp să mă documentez )
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Apr 2009, 10:44   #398
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Si Farfuridi a tinut un discurs frumos, despre cestiuni arzätoare la ordinea zilei, care Europa sä fie atintiti cu ochii asupra noasträ, anul una mie opt sute douäzeci si unu fix, plebicist, si saizeci si patru, si saptezeci si patru, ba chiar si la optzeci si patru si la nouäzeci si patru si etetera - dar el avea o scuzä:era la întrunirea electoralä.

...Nici eu n-am gäsit splitul. Bifeazä-le, sterge-le, si gata. Te rog.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 May 2009, 08:39   #399
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
A murit actorul Dom DeLuise.

Dumnezeu sa-l odihneasca!

http://www.evz.ro/articole/detalii-a...l-Dom-DeLuise/
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 May 2009, 09:08   #400
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
R.i.p.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 02:53.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells