Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 06 Aug 2010, 10:26   #21
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
1. Eu cred in realismul ontologic al imaginii cinematografice – realism care nu poate fi compatibil niciodata cu muzica de fond.
2. Cred ca muzica limiteaza paleta de sensuri pe care i le poate oferi imaginea « naturala » spectatorului. Poate ca e in stare sa creeze si sensuri unice, dar suprima multe altele si eu zic ca nu merita pretul. E drept ca uneori poate e nevoie de o limitare pt ca specatorul sa nu pedaleze in gol ; sa-i dea un punct de sprijin acestuia.
3. Muzica instiga la o lene a creativitatii. Nu sunt ferm convins de asta, dari mi place sa cred ca nu exista ceva ce imaginea nu poate sa spuna singura. Iar daca-i asa, acestea trebuie cautate asiduu, chiar daca e foarte tentant te-ascunzi sub aripa a doua-trei note muzicale.

Am intalnit multe puncte de vedere, « studiind » treaba asta dar cea mai desteapta explicatie ii apartine lui Corneliu Porumboiu. Aceste spunea ca muzica e o arta mult mai puternica decat cinemaul si nu i se pare fair sa se foloseasca de prima cand lucreaza cu ultima. Eu zic ca muzica e cea mai puternica arta, ea functioneaza si in simbioza cu altele, cu care contrasteaza puternic – teatrul - , dar cu cea mai muzicala dintre celelate – filmul- nu se poate potrivi.
Acuma daca ar fi sa fie adevarat ca muzica are si ea dreptul ei in cinema, cea mai misto parere pe care am auzit-o venea de la Fernando Meirelles. Era odata un dosar in “Sight &Sound” dedicat subiectului, cate 3 intrebari pt 50 de regizori despre muzica de film… si il intreaba pe F.M. : « In what way does music enhances a film? “ , iar el zice “ In the obvious way – music or its absence is the soul of a film” .

Cred ca fragmentele de cinema pe care nu mi le-as putea imagina fara muzica pe fondul careia au fost concepute le pot impacheta intr-un interval de ordinal minutelor. Din ce imi vine prima oara in minte fac parte valsul spatial din « Odiseea » lui Kubrick , prologul din “Antichrist” , incendiul sondei de petrol din « There Will Be Blood » (mai tineti minte muzica aia ciudata ? ) si ca film intreg cred ca cel mai “cinematografic” ( discutabil cat de corect am formulat avand in vedere ce-am spus mai sus) score pe care l-am intalnit e al lui Howard Shore in « Crash » (Cronenberg’s). L-am vazut demult dar tin minte cu m-a socat, nu stiu de ce, si m-a tulburat pt cateva zile bune.
Conchizand, daca muzica are ce cauta in cinema, eu zic ca acesta in niciun caz nu trebuie sa arate ca in 99% din cazuri in ziua de azi, sau cum a aratat pana in anii ’70 (cu cateva exceptii). E nevoie de ceva mult mai minimalist si mai subtil decat ce exista in realitate. Mai bine deloc decat ostentativ, mai bine Dardenne si Haneke decat Scorsese sau Tarantino.
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Aug 2010, 10:54   #22
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Federico, minimalismul s-a supt, gata, move on!
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Aug 2010, 11:28   #23
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by Judex:
Rvnico
tu n-ai voie sa-mi zici asa!

coloana sonora...
are dreptate, keep. compozitori ca Morricone si Badalamenti,(sunt primii care-mi vin in minte acum), nu se gasesc pe toate drumurile. filmele a caror muzica e semnata de ei, au ramas celebre in mare parte si din acest motiv.
muzica, daca este bine aleasa, conteaza enorm pentru film. de multe ori, am auzit persoane care au motivat ca au vrut sa revada un film de mai multe ori, datorita coloanei sonore si a muzicii, implicit. si mie mi s-a intamplat asta. tin minte, imedia dupa 1990. aparuse pe piata Robin Hood-ul cu Kevin Costner.Coloana sonora a filmului continea acea melodie de neuitat interpretata de Bryan Adams. cred ca am vazut filmul de cateva ori, datorita acestui lucru.
si exemplele pot continua...

Last edited by rvn : 06 Aug 2010 at 11:30.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Aug 2010, 11:30   #24
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Judex:
Federico, minimalismul s-a supt, gata, move on!
Nu-i adevärat, mai are destul, da' ai tu un fix.
Move tu on, dacä ai cu ce. Cä n-ai. Numa' gura-i de tine.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Aug 2010, 11:37   #25
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Pardon, Hera.

Pit, vorbeam cu anumiti oameni dintr-o zona mult mai cinstita cinematografic. Mi-au spus ceva de genul - voi la public cand va mai ganditi? Cred ca da de gandit asta...

LE
Mi-am amintit de asta:
http://www.youtube.com/watch?v=YICrFKp8JFk
Excelent topic, Keep!

Last edited by Judex : 06 Aug 2010 at 11:55.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Aug 2010, 12:05   #26
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
De ce nu se gândesc EI la public?
Sä facä proiecte de filme pentru public, da - cä avem nevoie de asa ceva ca de aer!
Dar sä le facä EI, sau cine SE PRICEPE - nu sä stea pe margine si sä le pretindä filme de public unor cineasti care pur si simplu, structural, nu simt asa, care simt pe directia filmelor de continut.

N-a spus Anca Puiu ca ar dori sa produca o comedie inteligenta?
Unde e? Cine scrie scenariul...?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Aug 2010, 12:10   #27
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Cand am spus o zona, nu ma refeream la Romania. Am si precizat - cinstita cinematografic. Uite ce mizerii se intampla la concursul CNC. Unde vom merge noi curand, stii cum se acorda finantari? Lunar. Dar sa nu intram in detalii. Deja o cunostinta comuna ma intreba zilele trecute ce pile am...
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Aug 2010, 12:13   #28
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
OK Back to topic.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Aug 2010, 12:25   #29
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
OK, back on topic:
http://www.youtube.com/watch?v=Jha6a...eature=related
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Aug 2010, 12:30   #30
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
Originally Posted by Judex:
Unde vom merge noi curand, stii cum se acorda finantari? Lunar.

aha, la frantuji!
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Aug 2010, 12:32   #31
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
Originally Posted by Pitbull:
N-a spus Anca Puiu ca ar dori sa produca o comedie inteligenta?
Unde e? Cine scrie scenariul...?

cred ca Anca Puiu a intuit bine ce cere piata acum.
de scris, poate ca avea cine sa o scrie, dar cine o va finanta?
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Aug 2010, 12:42   #32
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Originally Posted by keepwalking:
Originally Posted by Judex:
Unde vom merge noi curand, stii cum se acorda finantari? Lunar.

aha, la frantuji!
Nein!
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Aug 2010, 13:35   #33
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Originally Posted by keepwalking:
dar vi s-a intamplat ca o anumita melodie sa va inspire la crearea unui film?
Da, asta:
http://www.youtube.com/watch?v=0-QVzAgu7y0

Si asta:
http://www.youtube.com/watch?v=JHevRCCyz50

Last edited by Judex : 06 Aug 2010 at 13:39.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Aug 2010, 22:04   #34
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by Judex:
Federico, minimalismul s-a supt, gata, move on!
Am dubii groase ca se va epuiza vreodata, dar asta-i alta poveste...
Eu am spus soundtrack subtil-minimalist... ceea ce nu implica film in ansamblu minimalist (regie, story) . Exemple: "The Dark Knight" , seria "Bourne" .
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Aug 2010, 23:12   #35
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
Originally Posted by Federico:
Originally Posted by Judex:
Federico, minimalismul s-a supt, gata, move on!
Am dubii groase ca se va epuiza vreodata, dar asta-i alta poveste...

deja e epuizat.
cine va mai face un film minimalist in romania va deveni ridicol.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Aug 2010, 23:14   #36
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Pe pariu cä nu?

(Facem ce facem, si tot la vechile ranchiuni ajungem! Parcä ästa era topic despre MUZICA DE FILM!)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Aug 2010, 10:57   #37
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
„Omul ce n-are muzică întrânsul...

...e bun de...” filme minimaliste.

Nu le putem pretinde unor cineaști care nu simt și nu înțeleg muzica s-o includă în filmele lor numai ca să-i facă pe plac publicului. Dealtfel, multe dintre filmele minimaliste, din dramele cinematografice în general, sunt într-atât de afectate încât o coloană muzicală le-ar face să pară de-a dreptul grotești. Majoritatea autorilor de film au suficient bun simț ca să-și dea seama că melodramele prețioase și „de conținut” sunt ridicole.

Pentru forumiștii care au venit mai târziu, semnalez și prezența acestei rubrici, uitată după luna mai a.c. Câteva postări interesante, pentru cei care nu au timp să le parcurgă pe toate: 1, 2, 3.
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Aug 2010, 11:01   #38
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Multumim pentru indrumare, Laszlo Tokes.

Serios acum, e vorba de muzica de film in Romania, topicul pe care ni-l recomanzi se refera la altceva.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Aug 2010, 11:52   #39
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
Dragi forumiști, vă rog să nu băgați în seamă ironia lui Judex; departe de a mă identifica eu cu acela pe care, lăsând la o parte alte acțiuni din prezent, îl disprețuiesc pentru că-l socotesc răspunzător de moartea multor oameni în a doua decadă a lunii decembrie 1989, eu am avut mereu un ton conciliant și echilibrat, chiar dacă am ținut la opiniile mele.

Judex, fiecare are dreptul să se refere la ce-l interesează, dacă are legătură cu titlul rubricii. Vedeți-vă de discuția voastră; eu făceam un comentariu pentru forumiștii profani care citesc rubrica asta și care nu sunt interesați de industria de film din punct de vedere profesional.
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Aug 2010, 12:10   #40
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Tokes Laszlo - cred ca e poanta mileniului pe forumul Cinemagia.

Revenind on topic:
http://www.youtube.com/watch?v=nWqC6kRCLjI
Cum ar fi fost filmele lui Fellini fara muzica lui Nino Rota?
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 07:48.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells