Go Back   Cinemagia Forum > Cinemagia Forum > Condica de sugestii si reclamatii

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 06 Sep 2011, 15:15   #21
tantibus
Junior
 
tantibus
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 69
Am fost in Bucuresti de 2 ori si imi ajunge

Daca stai bine sa te gandesti Bucuresteni nu prea mai sunt. Au fost anii 70 -80 cand orasul a crescut, cand s-au facut cartierele de muncitori, blocurile de SRI-sti si asa mai departe. Au venit atunci o mare parte din oamenii de la sate sa lucreze la Bucuresti. S-au desfiintat niste sate pentru simplul motiv ca romanii s-au mutat la Bucuresti.

Daca te uiti un pic in oras, vezi pe toata lumea cu casti in urechi, iar daca cazi pe strada nimeni nu se uita la tine. De ce sa se complice. Treaba cu implicarea e una simpla. Cand au venit in Bucuresti li s-a promis oamenilor ca vor avea, drept urmar au primit si au. Nu li s-a cerut nimic in schimb, drept urmare nici n-au oferit. Parvenitii s-au multumit in a trai in orasul asta si cu a-i consuma resursele. Si asta din simplul motiv ca nu li s-a cerut inapoi nimic, iar nu exista nimeni care sa se duca sa ii spuna la parinti, la bunici, sa se afle cumva in comunitatea lor ca au facut o boacana sau ca n-au facut o chestie.

Bucurestiul nu e o comunitate, nici macar o grupare de mai multe comunitati, e o aglomerare unde exista foarte multi individuali. Ei bine oamenii astia sunt nesimtiti, pentru simplul motiv ca nu e nimeni care sa le bata obrazul, pentru ca nu e nimeni care sa ii mustre, pentru ca nu e nimeni care sa le ceara sa se comporte intr-un anume fel, sau cel putin sa le explice cum trebuie sa se comporte.

Pentru acelasi motiv lumea vine in Bucuresti, ca sa scape de o monitorizare, ca sa fie “independenti” si sa poata face orice vor fara a putea fi trasi la raspundere. Pentru provinciali Bucurestiul e raiul lor, nu e nimeni aici care sa ii vada si sa ii pârascã la parinti, nu e nimeni care sa le ceara socoteala pentru faptele lor.
Acelasi lucru se aplica si Bucurestenilor plecati in provincie. E raiul lor, nu e nimeni care sa le zica ce trebuie sa faca si ce nu trebuie sa faca. Drept urmare conduc cum vor, se comporta cum vor, de aici apare expresia de “fitze de Bucuresti”. Pentru ca in provincie nu ii cunoaste nimeni.

De fapt de ce imi racesc gura de pomana, toate chestiile astea se aplica aici, acum, oricand si mai ales oricum.

definitia bucuresteanului=Melteni. Animale regasite`n grupuri mari, canini dezvoltati neregulat, cu blana lunga si idei scurte.

Last edited by tantibus : 06 Sep 2011 at 15:22.
tantibus is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Sep 2011, 15:24   #22
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
asa... acum ai trecut de la frustrarile cinemagia la frusrarile tale despre bucuresti. esti penibil.

deci tu, ai fost de 2 ori in bucuresti si zici ca drumu taberei e cartier de tigani nu??? vezi ca esti prost si crezi numai ce auzi?

ramai tu , de unde esti, locul tau e acolo, si nu judeca oamenii aiurea, si mai ales prin prisma orasului de unde este.

Observ ca ai foarte multe frustrari... tipic!


definitia lui tantibus = taran. un provincial frustrat, neiesit din varful dealului, care isi da cu parerea despre bucuresti, oras in care el a fost doar de 2 ori!
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona

Last edited by iiii : 06 Sep 2011 at 15:29.
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Sep 2011, 16:02   #23
Medicate
Psychosocial
 
Medicate
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 2,156
Si eu sunt din provincie, dar asta nu-mi da dreptul sa critic aiurea inainte de a observa lucrurile mai in detaliu. Stau de destui ani in Bucuresti si doresc sa-ti transmit ca am intalnit fel si fel de oameni, dar in nici un caz nu trebuie generalizata ideea de meltean sau mai stiu eu cum.

Vrei sa spui ca-n provincie, indiferent de locatia unde te afli, Ardeal, Moldova sau Oltenia, nu gasesti asemenea oameni? Lasa fitele de Bucuresti, doar gandeste-te ca-ntr-un oras mai mic mai toata lumea se cunoaste iar fitele devin inevitabil mult peste astea numite de Bucuresti.
In orice oras, orasel, comuna, sat, gasesti astfel de specimene, e imposibil sa lipseasca.

Iti dau dreptate ca nu te ajuta nimeni sa te ridici daca te vad cazut, dar oare asta nu se intampla peste tot? Si nu ma refer strict la Romania, oriunde! Asa sunt oamenii, cu toate astea, repet, nu trebuie sa generalizezi. Nici nu stii de unde rasare prietenul de care ai nevoie sau, cine stie, persoana alaturi de care-ti vei petrece restul vietii.

Atat am avut de spus, daca te simti ofensat de aceste randuri, nu te sinchisi sa-mi raspunzi!
__________________
"Hey, Pip! You smoke too much !"
Medicate is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Sep 2011, 16:49   #24
crin3l
Guru
 
crin3l
 
Join Date: Oct 2005
Location: Iasi
Posts: 396
Send a message via Yahoo to crin3l
@tantibus...O urare mai pe intelesul tau. Lasa-neee, lasa-neeee!
Ca si asa ai zis ca esti moderator la un site de sport si probabil te-ai molipsit de la toti idiotii care comenteaza pe acolo. Acum sa nu crezi ca Liviu e avocatul nostru, iar daca ataci aiurea multi o sa sara la gatul tau.
__________________
"Voi merge oriunde , dar numai inainte"
"Unii sunt atat de saraci incat au numai bani "
crin3l is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Sep 2011, 17:03   #25
chuckyfan
Guru
 
chuckyfan
 
Join Date: Mar 2010
Location: Kiribati
Posts: 1,652
Medicate s-a referit la specimenele care seaman suspect de mult cu tine
chuckyfan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Sep 2011, 17:33   #26
Medicate
Psychosocial
 
Medicate
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 2,156
Chiar sunt curios din ce regiune e. Nu o zic in sensul rau, dar as putea sa-i dau 'nspe mii de exemple de triburi de cafenii.
__________________
"Hey, Pip! You smoke too much !"
Medicate is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Sep 2011, 17:49   #27
tantibus
Junior
 
tantibus
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 69
tantibus is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Sep 2011, 10:06   #28
Manusa
Guru
 
Manusa
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 362
Dupa cum vad, acest topic o ia razna rau de tot. S-a ajuns de la reprosuri pt acest site la boala purtata pe cei din Bucuresti. Nici nu stau sa ma gandesc in 2 zile la ce se poate ajunge.....( ca discutii bineinteles ).

Oricum nu vad rostul acestor discutii, si dupa mine tantibus, ar trebui sa te potolesti ca nu vad rostul acestor discutii aduse de tine.....
Manusa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Sep 2011, 10:09   #29
Manusa
Guru
 
Manusa
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 362
Oricum eu nu am nimic cu Bucurestiul si cu cei care stau acolo, dar stiu ca bucurestenii se cred mai presus decat ceilalti care stau in provincie ( si nu ma refer la toti bucurestenii dar in mare parte asa cred..)
Manusa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Sep 2011, 23:38   #30
tantibus
Junior
 
tantibus
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 69
Originally Posted by chuckyfan:
Medicate s-a referit la specimenele care seaman suspect de mult cu tine

Dar tu carui regn te asemeni esti mamifer sau pasare cu un creier minuscul si un QI la fel
tantibus is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Sep 2011, 23:39   #31
tantibus
Junior
 
tantibus
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 69
Originally Posted by Medicate:
Chiar sunt curios din ce regiune e. Nu o zic in sensul rau, dar as putea sa-i dau 'nspe mii de exemple de triburi de cafenii.

Aici nu conteaza de unde esti sau poate conteaza e vorba de bun simt si am dorit sa ridic niste probleme care deranjeaza pe multa lume pe aici dar am fost luat la misto pt ca sunt multi pupincuristi pe acest site cum am mai spus care pt un DVD fac si pe draq in 4 si se cred mai destepti decat media
tantibus is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Sep 2011, 23:45   #32
tantibus
Junior
 
tantibus
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 69
Originally Posted by crin3l:
@tantibus...O urare mai pe intelesul tau. Lasa-neee, lasa-neeee!
Ca si asa ai zis ca esti moderator la un site de sport si probabil te-ai molipsit de la toti idiotii care comenteaza pe acolo. Acum sa nu crezi ca Liviu e avocatul nostru, iar daca ataci aiurea multi o sa sara la gatul tau.

Nu atac dar am fost atacat si cand sunt atacat raspund la fel desi este o vorba cel mai destept cedeaza am vrut doar sa ridic niste probleme care deranjeaza multa lume si eu am fost nedreptatit si nu am mai putut a trebuit sa imi exprim frustrarea legat de problemele respective mentionate la inceputul acestui topik si pe acel site nu e plin de idioti eu cred ca aici sunt mai multi chiar daca va credeti un site de oamani culti la ce limbaje se folosesc si pe aici nu e mai prejos ca un site sportiv iar pe acel site de care spui tu avem moderatori care sanctioneaza imediat jignirile si unele sicane nu ca aici unde orice prost poate sa spuna ce vrea daca e ceva ilegal sau incalca regulile cinemagia trebuie sanctionat rectem daca eu tantibus am incalcat prin postarea acestui topik o regula atunci sa fiu interzis bannat nu sa stau si sa vad cum comenteaza orice pupincurist si idiot in voie .
tantibus is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Sep 2011, 23:49   #33
tantibus
Junior
 
tantibus
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 69
Originally Posted by iiii:
asa... acum ai trecut de la frustrarile cinemagia la frusrarile tale despre bucuresti. esti penibil.

deci tu, ai fost de 2 ori in bucuresti si zici ca drumu taberei e cartier de tigani nu??? vezi ca esti prost si crezi numai ce auzi?

ramai tu , de unde esti, locul tau e acolo, si nu judeca oamenii aiurea, si mai ales prin prisma orasului de unde este.

Observ ca ai foarte multe frustrari... tipic!


definitia lui tantibus = taran. un provincial frustrat, neiesit din varful dealului, care isi da cu parerea despre bucuresti, oras in care el a fost doar de 2 ori!

Cred ca esti un scelerat si un idiot toata viata ta se invarte in jurul acestui site baiete esti un baiat care sufera ca nu primeste atentie si sta pe acest site urmareste pe toata lumea si toate forumurile si intra sa comenteze si el ca sa se afle in treaba mai lasa internetu si iesi afara si nu imi spune mie ca am fost doar de 2 ori in bucuresti macar am fost tu unde mata ai fost ca toata ziua stai pe acest site ca un internaut tapit si pupincurist

Last edited by tantibus : 22 Sep 2011 at 23:54.
tantibus is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Sep 2011, 07:58   #34
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
La ce ai zis no comment, n-are sens. Dar daca esti moderator pe un site nu te-a invatat nimeni ce-i ala "Edit"? Ai auzit de mesaj dublu/triplu/cvadruplu?
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Sep 2011, 11:28   #35
tantibus
Junior
 
tantibus
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 69
Originally Posted by Liviu-:
La ce ai zis no comment, n-are sens. Dar daca esti moderator pe un site nu te-a invatat nimeni ce-i ala "Edit"? Ai auzit de mesaj dublu/triplu/cvadruplu?

Nu prea intru pe acest site am intrat intr-o vreme am facut acest topik special pt aceste probleme ca fiecare sa isi spuna pasurile deoarece am observat ca nu prea suntem bagati in seama iar explicatiile la unele probleme vin tarziu cand fapta s-a consumat intelegi tu ,si mai vine cate unu care ia apararea acestui site si ma sicaneaza cum poti fi atata de prost ce castigi ca te certi cu mine si le iei partea lor cand e limpede ca lumina ca acest site nu este ce a fost asta e realitatea nu o zis eu se observa clar din toate raspusurile date, la sectiunea wiki multa lume semnaleaza problemele dar nu vine nici un raspuns nu asa se face am spus si o repet cu toata taria si poate sa zica cine ce vrea dar e slabut acest site .
Aa le tine partea pt ce un DVD de 55 de ron si speranta, ca il va primi si el intr-o zi dupa ce in sfarsit va aduna si el 2000 de puncte cand si aici e problema ca vine foarte greu nu mai zic de aprobarea pozelor si primirea acelor puncte si eu am pus 3 poze si nici dupa o luna 3 POZE nu au fost in stare sa mi le analizez, care zic eu ca intrunesc toate criteriile de a fi acceptate si atunci mai e de zis ceva nimic dar pupincuristi si retarzi sunt mari care vor sa arate contrariul .Prin acel topik am vrut doar sa ajut si sa le deschid ochii ca nu mai merge lumea e nemultumita si ei trag beneficiile nu un amarat de user care pune niste poze si primeste un dvd de 55 de ron pe cand ei castiga din reclame si alte astfel de chestii mult mai mult de aia cred eu ca nu mai vor ajutor am vazut,ca multa lume s-a oferit sa ii ajute la seciunea wiki si nimic asta e Romania .

Last edited by tantibus : 23 Sep 2011 at 11:37.
tantibus is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Sep 2011, 15:23   #36
chuckyfan
Guru
 
chuckyfan
 
Join Date: Mar 2010
Location: Kiribati
Posts: 1,652
Originally Posted by tantibus:
Originally Posted by chuckyfan:
Medicate s-a referit la specimenele care seaman suspect de mult cu tine

Dar tu carui regn te asemeni esti mamifer sau pasare cu un creier minuscul si un QI la fel

Sa stii ca exista animale mai inteligente decat tine ( asta e un compliment ). Si pentru curiozitatea ta, eu fac parte din regnul fungi ( ciuperci pe romana care o vorbesti tu [ de balta ] ).
chuckyfan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Sep 2011, 21:10   #37
tantibus
Junior
 
tantibus
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 69
Originally Posted by chuckyfan:
Originally Posted by tantibus:
Originally Posted by chuckyfan:
Medicate s-a referit la specimenele care seaman suspect de mult cu tine

Dar tu carui regn te asemeni esti mamifer sau pasare cu un creier minuscul si un QI la fel

Sa stii ca exista animale mai inteligente decat tine ( asta e un compliment ). Si pentru curiozitatea ta, eu fac parte din regnul fungi ( ciuperci pe romana care o vorbesti tu [ de balta ] ).


Marsi alta replica nu ai viata ta se invarte in jurul acestui site alte replici nu ai doar faci pe desteptu/desteapta ce esti draq sa te ia in tara lui ori unde e aia
tantibus is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:37.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells