Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 14 Aug 2011, 12:47   #661
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by klaudya_e:
pai daca a avut rabdare si placere sa gateasca, inseamna c-o sa faca si putin efort sa tasteze sau sa dicteze
cred ca nu vrea sa-si deconspire identitatea. probabil,ii este teama ca va fi asaltat de prea multe cereri in casatorie..

in fine,pana se va hotari el ce va face,va "omor" cu ce-am gatit eu azi:
IMG_5197.JPG
IMG_5199.JPG
IMG_5203.JPG
IMG_5204.JPG
IMG_5205.JPG
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Aug 2011, 16:33   #662
zeno.marin
Senior
 
zeno.marin
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 139
Here comes the chinese cook...

Iata si reteta care m-a facut celebru (intr-un grup restrans de prieteni curajosi):

Necesar/ingrediente:
- Un aragaz cu cuptor.
- Oala in care sa incapa cantitatea dorita de cartofi + cca. 5 cm (2") de H2O.
- Vas din sticla termorezistenta (cunoscut si sub numele de vas de Jena, sticla Pirex sau Duran)
- Razatoare
- Lingura de lemn, paletuta de plastic termorezistent, egal ce. Ceva cu ce sa mesteci in cratita fara sa o zgarii/distrugi.
- Tigaie
- Fund de lemn
- Cutit ascutit si fara zimti
- Niste cartofi - http://en.wikipedia.org/wiki/Potato. Vreo 4 ajung.
- Apa cu sare (~1 lingura de NaCl)
- 1 ceapa barosana (sau chiar doua mai mici)
- Ulei cat sa poti cali ceapa
- O bucatica de ceafa afumata, sunca, pastrama sau similar - dupa preferinte
- Masline si cascaval (optional), marar sau alte frunze.


How to...:
- se spala cartofii cu simt de raspundere. Si apa evident.
- se pun la fiert cu coaja cu tot.
- cand poti baga relativ usor furculita in ei, ii dai jos de pe foc
- arunci apa si pui alta rece in loc (nu de alta, dar ca sa nu te arzi cand ii cureti).
- tai ceapa "pestisori" (marunt).
- tai sunca cubulete cu latura de 4.2321 mm.
- pui ceapa la calit in tigaie si amesteci din cand in cand ca sa nu se arda. Calit ceapa = cand feliile de ceapa devin translucide
- deschizi geamul si inchizi usa catre camera, ca incepe sa miroasa
- amesteci iara, ca sa nu se prinda.
- mai pui niste sare, ca e nevoie. Nu vreau sa cobesc, dar o sa pui prea putina, de frica.
- adaugi si sunca taiata mai devreme.
- acum ca s-au racit un pic cartofii, incepi sa ii cureti.
- crezand ca esti mai eficienta, observi ca te-ai apucat de doua lucruri deodata, si nu poti face ambele bine.
- asa ca iei tigaia de pe foc (din ratiuni evidente) si te intrebi de ce n-ai curatat cartofii inainte.
- il injuri pe ala care a scris chestia asta, ca habar n-are
- Iei razatoarea si dai cartofii prin ea, peste ceapa calita din tigaie. Desigur, folosesti partea cu gaurile alea cam de 4mm diametru.
- o bucatica neglijabila din deget se pierde printre cartofii rasi pana acum.
- din nou il injuri pe ala care a scris chestia asta, pentru ca... gasesti tu un motiv. Un pansament rezolva problema.
- realizand ca esti din nou pe calea cea buna, pui iara tigaia pe foc si amesteci continutul cu lingura de lemn
- observi ca mai da pe afara si regreti ca n-ai luat o tigaie mai adanca, asa cum ti-am spus de la inceput.
- cand s-a rumenit amestecul, se transfera in vasul de jena si se pune la cuptor.
- strangi ce ai dat pe linoleu si arunci la gunoi
- aprizi cuptorul si pui vasul inauntru
- astepti cateva minute, timp in care mai observi resturi cazute pe jos. Constati ca ai timp sa cureti prin jur.
- te mai uiti in cuptor sa vezi cum arata.
- astepti, pentru ca tot nu e gata.
- nu-i bai, pentru ca profiti ca sa razi niste cascaval deasupra si pui niste masline, eventual marar, dupa gust. Poti face asta si la sfarsit, dar n-ai rabdare si o faci acum.
- mai astepti cateva minute
- iar deschizi cuptorul (si salivezi) :-P~~ Hmm...Decizi sa mai lasi un pic sa se faca bine.
- cum totul are o limita, iei doua carpe groase si cu grija sa nu te arzi, scoti vasul si il pui pe fundul de lemn pe care... ai uitat sa-l pregatesti. Pui pe altceva...
- acum ca ai muncit atata, nu prea iti mai arde de mancare, dar ar fi pacat si chiar culmea sa nu mananci!

Pofta buna!
zeno.marin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Aug 2011, 16:36   #663
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
v-am promis si partea a-2-a.iat-o:
IMG_8980_resize.jpg
IMG_8982_resize.jpg
IMG_8992_resize.jpg
IMG_7969_resize.JPG
IMG_7972_resize.JPG
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Aug 2011, 17:08   #664
zeno.marin
Senior
 
zeno.marin
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 139
Originally Posted by klaudya_e:
pai daca a avut rabdare si placere sa gateasca, inseamna c-o sa faca si putin efort sa tasteze sau sa dicteze

Merci, merci... Am sa le amintesc pe toate. Rvn m-a convins sa le"poştez"...
Pana una alta, am adaugat o reteta simpla de sote de cartofi.
zeno.marin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Aug 2011, 20:07   #665
zeno.marin
Senior
 
zeno.marin
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 139
Master teaches...

O reteta simpluta de tot - musaca de dovlecei:

Ingrediente:
- 2 dovlecei de dimensiune medie
- cateva rosii, nu prea conteaza cate. Sa zicem 5.
- 3 morcovi sau deloc. Cum vreti.
- 2 cepe gigantice, sau medii - depinde de dimensiune.
- 5000 mg. carne tocata care a facut odata parte dintr-un porc.
- obisnuitele chestii auxiliare: cateva linguri de ulei, sare, piper, verdeata, un pic de unt o manuta de pesmet. Chiar, cum ar fi sa ai o "mana de pesmet"?...
- optional - 2 linguri de pasta de tomate.

How to:
- Se curata dovleceii cu un cutit de curatat cartofii. Hmm... In timpul asta va ganditi la dirijabilul Hindemburg...
- Dupa o injuratura inabusita, recuperati si spalati dovlecelul scapat in chiuveta sau pe jos. Curatat e lunecos iar acum va amintiti ca o mana de pesmet ar fi fost buna...
- Taiati dovlecelul felii de 7mm, perpendicular pe axa transversala.
- Feliile peste care ati pus sare fata-verso, le lasati minim 10 min pe niste tavi ca sa iasa apa din dovlecei. Intre timp faceti altceva, adica orice de la urmatoarele puncte.
- De ex. ungeti locul viitoarei crime (un vas) cu unt de care se va lipi pesmetul, pentru ca sa nu se prinda mancarea (v-ati prins). O lasati intr-un colt liber al bucatariei, pentru ca mai e pana sa aveti nevoie de ea.
- Intre timp puteti lua feliile de dovlecel si sa le tamponati (uscati) cu un servetel.
- Pe o tigaie tip gratar prajiti usor feliile. Se cam vede cand sunt gata: au cicatrici de la gratar.
- Se toaca ceapa pestisori. Aprops, pestisorii se toaca vreodata ceapa?...
- Zdup cu ceapa la calit in ulei alimentar. Am precizat "alimentar" ca sa nu fiu acuzat ulterior daca nu iese mancarea!
- Adaugati carnea in tigaie unde se va rumeni (albi) impreuna cu ceapa devenita translucida.
- Puneti sare, piper, ce-mai-vreti mirodenii.
- Daca ati uitat morcovii, nu-i nimic, nu-i mai puneti. Trebuia sa ii fi dat pe razatoare (maruntitor) pana acum. Daca n-ati uitat, adaugati-i acum.
- Optional fleostiti niste pasta de tomate (iese si fara) si continuati sa amestecati in tigaie.
- Amestecati, amestecati, amestecati. Ideal e sa fie mai uscat amestecul. Se poate adauga si putin pesmet pentru asta.
- Dupa un timp luati de pe foc carnea pregatita astfel. Cat timp?... Chiar. N-am cronometrat. La bunul simt.
- Bine ca n-ati uitat sa dati vasul cu unt si pesmet, pentru ca acum e cazul sa-l folositi!
- Dar nu inainte de a taia rosiile felii .
- Luati cate felii de dovlecel e necesar, din cei prajiti mai devreme si puneti un rand cat sa acopere bine fundul vasului. Preferabil sa nu ramana loc intre.
- Acum puneti un rand de felii de rosii
- E momentul sa pueti un strat de carne! Chiar ca e momentul!
- Inca un rand de dovlecei, un rand de rosii, carne si tot asa, in functie de vas. Poate fi in mai multe straturi.
- Puteti termina cu un rand de rosii, ca in imagine, peste care arata foarte elegant cascavalul ras.
- Luati capodopera semi-preparata si varati-o in cuptor 30 minute.
- Asteptati 30 minute.
- Mai asteptati ceva timp sa se raceasta.
Gata. Asta e tot. Si uite asa au trecut cateva ore... Dar merita

Last edited by zeno.marin : 14 Aug 2011 at 20:15.
zeno.marin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Aug 2011, 20:16   #666
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
deci, zeno...
pe langa talentul la bucatareala ai si talent de povestitor.
ma intreb,sincer,daca mai posezi degete la maini sau unghii.eu de fiecare data cand gatesc jertfesc ceva din ele.
a..si sa nu uit sa te intreb: de fiecare data ceea ce gatesti este comestibil?stii cum e:chiar si cei mai mari bucatari gresesc....
p.s."aripioara sau picior"
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Aug 2011, 11:06   #667
klaudya_e
Guru
 
klaudya_e
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 759
@ zeno: aha..deci tu erai bucatarul
te asteptam cu retetele si micile secrete
klaudya_e is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Aug 2011, 15:11   #668
zeno.marin
Senior
 
zeno.marin
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 139
Bucatele

Pai da, au fost multe situatii cand am reusit sa ma tai... Mai ales la inceput. Dupa aceea am deventi mai prudent, ca sa nu arat ca un muncitor forestier. Secretul sa nu se intampe asta este sa ascuti foarte bine cutitele si... sa nu te grabesti. O alta varianta, mai putin recomandabila, e sa folosesti un maruntitor. Ce nu-mi place la maruntitoare e ca ramane mult pe margine, toaca neuniform si scot o gramada de zeama (se rup moleculele alftel decat trebuie). Cel mai bine tot manual...
PS: degeaba dati zoom pe musacaua mea. Nu m-am taiat de data asta. Pentru alte poze, trebuie examinat pixel cu pixel... Undeva acolo, in mancare, se afla o parte din mine
zeno.marin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Aug 2011, 12:05   #669
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
ntz ntz ntz
si doar am zis ca nu ma mai uit aici.
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Aug 2011, 13:16   #670
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by iiii:
ntz ntz ntz
si doar am zis ca nu ma mai uit aici.
dedicatie speciala din partea mea pentru curajul avut inca o data.se pare ca tentatia este mult mai puternica decat reprimarea poftelor tale.pacatosule! ha ha ha...
IMG_5209.JPG
POFTA BUNA!
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Aug 2011, 14:09   #671
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
tocmai ce am mancat. acum nu imi mai este foame, deci ma pot considera imun
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Aug 2011, 14:15   #672
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by iiii:
tocmai ce am mancat. acum nu imi mai este foame, deci ma pot considera imun
imunitatea scade propotional cu cantitatea de antidot ingurgitata.ar trebui sa ai o rezistenta naturala impotriva poftelor,ca daca ma supar pe tine iti pun cate-o poza in fiecare zi pe la 10-11 dimineata si sa te vad atunci ce faci...pe unde mai scoti tu imunitatea?
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Aug 2011, 14:41   #673
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
Originally Posted by rvn:
Originally Posted by iiii:
tocmai ce am mancat. acum nu imi mai este foame, deci ma pot considera imun
imunitatea scade propotional cu cantitatea de antidot ingurgitata.ar trebui sa ai o rezistenta naturala impotriva poftelor,ca daca ma supar pe tine iti pun cate-o poza in fiecare zi pe la 10-11 dimineata si sa te vad atunci ce faci...pe unde mai scoti tu imunitatea?
HEHE, pai atunci nu ma mai uit aici
acum pe bune, arata foarte delicios ce sti sa faci. felicitarile mele
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Aug 2011, 00:28   #674
spriamarierose18
Junior
 
spriamarierose18
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 47
Originally Posted by zeno.marin:
Iata si reteta care m-a facut celebru (intr-un grup restrans de prieteni curajosi):

Necesar/ingrediente:
- Un aragaz cu cuptor.
- Oala in care sa incapa cantitatea dorita de cartofi + cca. 5 cm (2") de H2O.
- Vas din sticla termorezistenta (cunoscut si sub numele de vas de Jena, sticla Pirex sau Duran)
- Razatoare
- Lingura de lemn, paletuta de plastic termorezistent, egal ce. Ceva cu ce sa mesteci in cratita fara sa o zgarii/distrugi.
- Tigaie
- Fund de lemn
- Cutit ascutit si fara zimti
- Niste cartofi - http://en.wikipedia.org/wiki/Potato. Vreo 4 ajung.
- Apa cu sare (~1 lingura de NaCl)
- 1 ceapa barosana (sau chiar doua mai mici)
- Ulei cat sa poti cali ceapa
- O bucatica de ceafa afumata, sunca, pastrama sau similar - dupa preferinte
- Masline si cascaval (optional), marar sau alte frunze.


How to...:
- se spala cartofii cu simt de raspundere. Si apa evident.
- se pun la fiert cu coaja cu tot.
- cand poti baga relativ usor furculita in ei, ii dai jos de pe foc
- arunci apa si pui alta rece in loc (nu de alta, dar ca sa nu te arzi cand ii cureti).
- tai ceapa "pestisori" (marunt).
- tai sunca cubulete cu latura de 4.2321 mm.
- pui ceapa la calit in tigaie si amesteci din cand in cand ca sa nu se arda. Calit ceapa = cand feliile de ceapa devin translucide
- deschizi geamul si inchizi usa catre camera, ca incepe sa miroasa
- amesteci iara, ca sa nu se prinda.
- mai pui niste sare, ca e nevoie. Nu vreau sa cobesc, dar o sa pui prea putina, de frica.
- adaugi si sunca taiata mai devreme.
- acum ca s-au racit un pic cartofii, incepi sa ii cureti.
- crezand ca esti mai eficienta, observi ca te-ai apucat de doua lucruri deodata, si nu poti face ambele bine.
- asa ca iei tigaia de pe foc (din ratiuni evidente) si te intrebi de ce n-ai curatat cartofii inainte.
- il injuri pe ala care a scris chestia asta, ca habar n-are
- Iei razatoarea si dai cartofii prin ea, peste ceapa calita din tigaie. Desigur, folosesti partea cu gaurile alea cam de 4mm diametru.
- o bucatica neglijabila din deget se pierde printre cartofii rasi pana acum.
- din nou il injuri pe ala care a scris chestia asta, pentru ca... gasesti tu un motiv. Un pansament rezolva problema.
- realizand ca esti din nou pe calea cea buna, pui iara tigaia pe foc si amesteci continutul cu lingura de lemn
- observi ca mai da pe afara si regreti ca n-ai luat o tigaie mai adanca, asa cum ti-am spus de la inceput.
- cand s-a rumenit amestecul, se transfera in vasul de jena si se pune la cuptor.
- strangi ce ai dat pe linoleu si arunci la gunoi
- aprizi cuptorul si pui vasul inauntru
- astepti cateva minute, timp in care mai observi resturi cazute pe jos. Constati ca ai timp sa cureti prin jur.
- te mai uiti in cuptor sa vezi cum arata.
- astepti, pentru ca tot nu e gata.
- nu-i bai, pentru ca profiti ca sa razi niste cascaval deasupra si pui niste masline, eventual marar, dupa gust. Poti face asta si la sfarsit, dar n-ai rabdare si o faci acum.
- mai astepti cateva minute
- iar deschizi cuptorul (si salivezi) :-P~~ Hmm...Decizi sa mai lasi un pic sa se faca bine.
- cum totul are o limita, iei doua carpe groase si cu grija sa nu te arzi, scoti vasul si il pui pe fundul de lemn pe care... ai uitat sa-l pregatesti. Pui pe altceva...
- acum ca ai muncit atata, nu prea iti mai arde de mancare, dar ar fi pacat si chiar culmea sa nu mananci!

Pofta buna!
Multumesc Zeno ca mi-ai aratat si cealalta fata a monedei, cea plina de umor...Cred ca o carticica pentru incepatori ai putea sa scrii, sunt convinsa ca s-ar vinde bine, mai ales ca retetele par delicioase. Oricum gatitul e meseria barbatului, ca nimeni n-a vazut bucatareasa sefa la casele regale, sau la marile restaurante... Si la noi in familie dupa pensionare, tata a devenit bucatarul sef si oricat as incerca sa dau ACEL gust mancarii nu voi reusi niciodata. Multumesc ca mi-ai luminat putin noaptea, dupa dracii pe care mi i-a facut Hugh Grant si amaraciunea ca nimeni nu si-a mai adus aminte de Elvis cel comemorat azi la 36 de ani de la plecare...
spriamarierose18 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Aug 2011, 02:37   #675
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
arta gatitului in Grecia

Salata greceasca de la mama ei



Profiterol



Savarina



Si, alegerea mea - kataif

__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Aug 2011, 21:17   #676
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
@mona,
se vede ca te pricepi,mai ales la dulciuri.sincera sa fiu,nu stiam ca savarina se orneaza cu fructe,dar a ta,asa cum ai pozat-o, arata senzational.
si,da,cataiful este alegerea cea mai buna.nu tin minte cand am mancat ultima data.oricum,eu n-am incercat niciodata,fiindca nu excelez la capitolul deserturi,in special din lipsa de timp..

ceva usor, gatit de mine la repezeala in seara asta:
IMG_5212.JPG
IMG_5214.JPG
IMG_5215.JPG

Last edited by rvn : 22 Aug 2011 at 08:53.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Aug 2011, 09:37   #677
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
mor
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Aug 2011, 10:34   #678
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by iiii:
mor
nu muri! rezista! am mare nevoie de cobai!
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Aug 2011, 10:46   #679
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
pentru ca agonia ta sa fie mult mai usoara iti recomand acest gustos tratament:
IMG_5220.JPG
IMG_5221.JPG
voi fi bucuroasa daca medicatia prescrisa de mine va avea un efect benefic.ar insemna ca ma pricep...
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Aug 2011, 21:22   #680
Sorin87
Guru
 
Sorin87
 
Join Date: May 2011
Posts: 730
vai ce foame m-a prins
Sorin87 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 20:12.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells