Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 05 Aug 2010, 23:21   #2641
danutsa04
Junior
 
danutsa04
 
Join Date: May 2010
Posts: 63
The Girlfriend Experience (2009) - mie una nu mi-a trezit interesul de nici o culoare, am sperat că la un moment dat o să iasă din ritmul total monoton dar n-a fost să fie..bine măcar că are doar o oră şi un pic.
danutsa04 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Aug 2010, 23:29   #2642
shadowofnight
Guru
 
shadowofnight
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 587
Tocmai am terminat de vazut al treilea film al acestei veri, Mamma Mia!

Singurul motiv pentru care l-am ales au fost piesele celor de la ABBA; fiind musical, ma gandeam ca va fi singurul lucru de care ma voi putea bucura. Din nefericire, m-am inselat. Unele piese au fost atat de auto tuned de nu-i adevarat, iar Amanda Seynfiend sau care i-o fi numele a fost de-a dreptul iritanta. Singura dilema ramasa nerezolvata e daca taticul numarul 3 e, de fapt, gay.

Nu cred ca as recomanda filmul nici celor mai infocati fani ABBA.

LE: Am uitat sa spun ca nu mi-a placut deloc ce au facut cu 'When all is said and done'.
__________________
As is a tale, so is life: not how long it is, but how good it is, is what matters.

Last edited by shadowofnight : 06 Aug 2010 at 15:14.
shadowofnight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Aug 2010, 10:36   #2643
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Originally Posted by danutsa04:
The Girlfriend Experience (2009) - mie una nu mi-a trezit interesul de nici o culoare, am sperat că la un moment dat o să iasă din ritmul total monoton dar n-a fost să fie..bine măcar că are doar o oră şi un pic.

Nu era pentru varsta ta, oricum ...
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Aug 2010, 22:23   #2644
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
"Equilibrium" - o aberatie care pretinde ca vorbeste despre caracterul distructiv al emotiilor umane plecand de la o premisa ridicola pana-n maduva oaselor, cand de fapt se chinuie sa speculeze revolutionara actiune matrix-ista. Auzi, 7.7 pe IMDb...
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Aug 2010, 23:12   #2645
danutsa04
Junior
 
danutsa04
 
Join Date: May 2010
Posts: 63
Originally Posted by Chambord:
Nu era pentru varsta ta, oricum ...

dar de unde ştii tu ce vârstă am eu?

Last edited by danutsa04 : 06 Aug 2010 at 23:17.
danutsa04 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Aug 2010, 23:32   #2646
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
The Cove (2009)

Mii de placaciuni din partea mea pentru trupa care a realizat acest documentar. Cuvintele sunt de prisos. Imaginile cu pescarii aceia bagand sulitele in bietele fiinte mi-au intarit ideea pe care o am in legatura cu noi, rasa umana, cica specie superioara, zicea cineva p-aici.
Cred ca ar fi interesant un documentar ''The Cage'', asta apropo de problema cainilor fara stapan de la noi din Romanica. Tare mi-e ca patrupezii au parte de acelasi tratament inuman.
Si din nou ajung la vorba lui Nick Cave: People just ain't no good.

omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Aug 2010, 00:30   #2647
mirkea
Junior
 
mirkea
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 53
Fargo - 5/10

Un film care ma face sa ma-ntreb la ce naiba s-au uitat toti cei care l-au ridicat in slavi in halul asta. L-am auzit mentionat de zeci de ori si numai in contexte pozitive. Daca am mai luat in calcul si nota mare de pe imdb nu-i de mirare ca am avut ceva asteptari de la filmul asta. Speram sa fie bun, nu neaparat o capodopera ... dar nu a fost bun, nici pe departe. A fost mediocru.

Povestea nu e cu nimic speciala. Nu ma incalzeste cu nimic faptul ca e inspirat din fapte reale. Prefer o lucrare de fictiune interesanta decat una realista dar banala.

Actingul mi s-a parut ok dar nu-s expert in materie sa pot face o analiza in detaliu a performantei fiecarui actor si a subtilitatilor care-i definesc prestatia. Tot ce stiu e ca personajele au fost si ele , ca si restul filmului, destul de banale. Personaje obisnuite in imprejurari obisnuite (cel putin relativ la lumea filmelor) ... chiar nu vad unde e performanta actoriceasca in asta, desi filmul a castigat un oscar pentru cea mai buna actrita. Cel putin dialogurile au fost reusite, asta ar fi singurul aspect pozitiv din punctul meu de vedere.


Legat de regie, iarasi, n-am vazut nimic exceptional. Am citit pe forumul imdb cu zambetul pe buze cum unul din fanii filmului aprecia cum, chiar si vara, intr-o caldura torida, filmul a reusit sa-i induca senzatia de frig. Behold the power of cinema in all its glory. Un film cufundat in zapada si peisaje desolate, in care oameni imbracati gros incearca sa-si dea jos gheata de pe parbrizurile inghetate. Wow. Ma intreb cum de-au reusit sa induca o asemenea senzatie.

The big lebowski e o capodopera comparativ cu filmul asta. Bine, the big lebowski e o capodopera per ansamblu dar cu atat mai mult daca e pus in balanta cu titlul de fata al fratilor Coen.

Last edited by mirkea : 07 Aug 2010 at 00:39.
mirkea is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Aug 2010, 23:57   #2648
danutsa04
Junior
 
danutsa04
 
Join Date: May 2010
Posts: 63
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring (2003) - un film deosebit ce are la bază ideea ciclicităţii naturii, dar şi a vieţii; deşi sărac în dialoguri, exprimă nenumărate trăiri, sentimente prin intermediul imaginilor foarte bine realizate.
danutsa04 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Aug 2010, 23:32   #2649
mirkea
Junior
 
mirkea
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 53
There will be blood - 6/10

Alt titlu de la care aveam asteptari ridicate dar m-a dezamagit. Daniel Day Lewis face o performanta de zile mari dar asta e cam singura lauda pe care i-o pot aduce filmului. Plus, asta nu valoareaza prea mult din moment ce personajul sau e unul pe care nu prea poti sa-l simpatizezi: egoist, obsedat de munca sa (care e mai mult un scop in sine decat un mijloc), manipulativ si intr-o constanta lupta cu sine insusui. E un personaj care nu stie cu certitudine ce vrea de la viata (desi el pare sa creada ca stie).

Sa nu mai spun ca isi abandoneaza fiul ca pe un caine exact cand acesta avea mai multa nevoie de el.

There Will Be Blood e foarte lung si plictisitor iar povestea e destul de liniara. Daca mai adaug si muzica care pare desprinsa din cu totul alta pelicula devine clar ca nu prea am avut de ce sa plac filmul asta.


Mullholland drive - 8.2/10

Primul film al lui david lynch pe care l-am vazut (mai putin twin peaks din care mare lucru oricum nu mai tin minte). E clar cum si-a castigat omul reputatia pentru ca "mind fuck" e cel mai bun mod de a-i descrie lucrarea. Am inteles idea de baza si marea majoritate a filmului si o eventuala a doua vizionare imi va contura si mai bine impresia dar e clar ca e un film pe care nu poti sa-l intelegi in totalitate. Sunt prea multe aspecte lasate spre interpretare si sunt curios daca macar Lynch are toate piesele acestui puzzle sau doar a baut o cafea si apoi si-a lasat publicul sa-i ghiceasca in ceasca si sa vada fiecare ce il duce capul.

In orice caz merita vizionat.
mirkea is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Aug 2010, 11:06   #2650
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Originally Posted by danutsa04:
Originally Posted by Chambord:
Nu era pentru varsta ta, oricum ...

dar de unde ştii tu ce vârstă am eu?

Nu spun
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Aug 2010, 15:34   #2651
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
Find Me Guilty - prezinta unul dintre cele mai lungi procese din istoria SUA. desi un film in care un proces ocupa 99% din scenariu risca sa plictiseasca , cazul prezentat este intrigant si Vin Diesel (la care m-am uitat ceva mai bine pana sa ma prind ca e el) iese din tiparele cu care ne obisnuise.
__________________
--- Cand te uiti in oglinda si vezi o pata, sterge-o de pe tine, nu de pe oglinda. ---
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Aug 2010, 23:26   #2652
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
Originally Posted by copila_satanista:
Find Me Guilty - prezinta unul dintre cele mai lungi procese din istoria SUA. desi un film in care un proces ocupa 99% din scenariu risca sa plictiseasca , cazul prezentat este intrigant si Vin Diesel (la care m-am uitat ceva mai bine pana sa ma prind ca e el) iese din tiparele cu care ne obisnuise.

hopaaa! daca e cu Vin Diesel, trebuie sa ma uit chiar mi-e dor de un film cu el... )
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Aug 2010, 00:00   #2653
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Rear Window - singurul meu comentariu, care probabil va atrage si oprobriul forumistic, este acesta:
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Aug 2010, 09:41   #2654
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by omudindulap:
Rear Window - singurul meu comentariu, care probabil va atrage si oprobriul forumistic, este acesta:
Dpmdv n-ai nicio grija. Adaug si eu un comentariu pt punctul culminant al filmului:
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Aug 2010, 10:10   #2655
alextreme93
Guru
 
alextreme93
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 388
Nu v-a tinut Rear Window in suspans?
alextreme93 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Aug 2010, 11:51   #2656
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Mi s-a parut mai reusit ceva mai noul (2007) Disturbia, care foloseste cam aceeasi idee a tipului ce nu-si poate parasi domiciliul si care-si suspecteaza vecinul de comiterea mai multor crime.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Aug 2010, 12:13   #2657
alextreme93
Guru
 
alextreme93
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 388
Originally Posted by omudindulap:
Mi s-a parut mai reusit ceva mai noul (2007) Disturbia, care foloseste cam aceeasi idee a tipului ce nu-si poate parasi domiciliul si care-si suspecteaza vecinul de comiterea mai multor crime.


Ai vazut intai Disturbia si apoi Rear Window?
alextreme93 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Aug 2010, 12:14   #2658
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Da.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Aug 2010, 08:06   #2659
crin3l
Guru
 
crin3l
 
Join Date: Oct 2005
Location: Iasi
Posts: 396
Send a message via Yahoo to crin3l
Originally Posted by Federico:
"Equilibrium" - o aberatie care pretinde ca vorbeste despre caracterul distructiv al emotiilor umane plecand de la o premisa ridicola pana-n maduva oaselor, cand de fapt se chinuie sa speculeze revolutionara actiune matrix-ista. Auzi, 7.7 pe IMDb...
Premisa poate sa fie oricum, in cel mai rau caz eu i-as zice superficiala, dar nicidecum ridicola si cea mai mare legatura care o gasesc cu Matrix sunt efectele speciale, ideea filmului fiind destul de diferita de Matrix.

Marly & Me - 7.5/10 - Un film simpatic, relaxant si mai ales pe final, emotionant.
Ordinary people - 8.5/10 - Filmul este castigatorul Oscarului din 1981. Este vorba despre o familie in care a murit copilul cel mai mare, iar fiul cel mic si mama lui au probleme din cauza acestui lucru. Consider ca finalul a fost exact cum trebuia.
Inception - 9.5/10 - S-a vorbit mult despre acest film si nu prea mai am ce zice. Personal, cred ca este cel mai bun film din ultimii 2 ani.
__________________
"Voi merge oriunde , dar numai inainte"
"Unii sunt atat de saraci incat au numai bani "
crin3l is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Aug 2010, 18:52   #2660
innascumpica
Junior
 
innascumpica
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 24
Wink

Dr .House !foarte frumos
innascumpica is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 02:51.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells