Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Premii, festivaluri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 26 May 2007, 12:50   #161
drudu
Veteran
 
drudu
 
Join Date: Jan 2006
Location: tolintesac
Posts: 244
daca ai obiectii la un film, nu-nseamna k nu-ti place
raspuns valabil si pentru leo, si pt marx
__________________
If you die horribly on television, you will not have died in vain. You will have entertained us.
drudu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 May 2007, 15:57   #162
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
[quote="marx"]
Originally Posted by Alex Leo Serban:
Quote:
ps mi s pare ORIBILA insinuarea lui marx, cum k voican nu si-a gasit regizorul - cristi nemescu ERA acel regizor kre ar fi putut duce la bun sf scenariile lui voican (dupa cum s-a vazut si din scurte), faptul k ac film are soarta p kre o are nu ar trebui sa fie un motiv d consideratii 'sub centura', mai ales post mortem! mi s pare trist...
:sick: , esti aberant amice leonash
ori esti idiot, ori esti manipulativ.....
INSINUAREA TA ESTE O BLASFEMIE!!!!
si ai stiut sa le denigrezi filmul, Marilena de la P7, cat timp traia Cristi, acum pozezi in marele aparator a unei "morale" inventate de tine.
iti traduc ceea ce am vrut sa spun: Tudor Voican nu s-a oprit din scris, el isi continua destinul, dar cine se va ocupa de scenariile lui?!

hm...
nici nu ma asteptam la altcva d la un individ plin d invidie, venin & rea-credinta k tine!
n-ai merita nicio explicatie, dat fiind cele d mai sus - but for the record (& k sa nu continui sa faci c stii sa faci mai bine: sa calomniezi), poate imi spui si mie cum am 'denigrat' marilena?? pt k am spus/scris k nu mi-a placut finalul? well, kiar azi am stat cu tudor voican la un pahar d vba si am discutat mult dspr cristi & 'marilena' & finalul d acolo... pt stiinta ta, afla - deci - k tudor scrisese un cu totul alt final & k cristi l-a skimbat! iar dk tudor ar fi considerat k am 'denigrat' filmu, nici n-ar fi stat d vba cu mine - cum n-a vrut sa vbeask cu tudor caranfil ieri dupa proiectia d presa...
asha k retrage-ti ori/ori-ul ala stupid - sau, si mai bine, aplica-ti-l tie!
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 May 2007, 19:30   #163
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
Originally Posted by Alex Leo Serban:
nici nu ma asteptam la altcva d la un individ plin d invidie, venin & rea-credinta k tine!
n-ai merita nicio explicatie, dat fiind cele d mai sus - but for the record (& k sa nu continui sa faci c stii sa faci mai bine: sa calomniezi), poate imi spui si mie cum am 'denigrat' marilena?? pt k am spus/scris k nu mi-a placut finalul? well, kiar azi am stat cu tudor voican la un pahar d vba si am discutat mult dspr cristi & 'marilena' & finalul d acolo... pt stiinta ta, afla - deci - k tudor scrisese un cu totul alt final & k cristi l-a skimbat! iar dk tudor ar fi considerat k am 'denigrat' filmu, nici n-ar fi stat d vba cu mine - cum n-a vrut sa vbeask cu tudor caranfil ieri dupa proiectia d presa...
asha k retrage-ti ori/ori-ul ala stupid - sau, si mai bine, aplica-ti-l tie!
stiu f bine ce final scrisese Tudor Voican si mai stiu de ce-a skimbat Cristi finalul, nu asta era subiectul discutiei, ci INCALIFICABILA ta deturnare a sensului cuvintelor mele....
am facut o afirmatie benigna pe care tu ai rastalmacit-o intr-un mod rau-voitor.
nici macar nu-ti era adresata, dar cum tu esti auto-dresat sa sari muscator la orice postare de-a mea n-ai facut decat sa-ti confirmi statutul de caine turbat.
cu ce am inveninat si pe cine? ce invidie sa am fatza de un om care-mi e prieten? tu nu te uiti la tine cat esti de degradat in afirmatii si-n interpretari?
marx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 May 2007, 20:33   #164
jeleu
Guru
 
jeleu
 
Join Date: Mar 2004
Location: pe sarma
Posts: 338
Send a message via Yahoo to jeleu
"There's only one list that's more illustrious than the list of directors who won the Palme d'Or. It's the list of directors who didn't."
-Tarantino

nu cred ca mungiu va castiga palme d'or. e aiurea sa faci tot felul de calcule din care sa reiasa ca "4.3.2." e favorit, sa incerci sa gasesti tot felul de factori care i-ar favoriza victoria. chiar si-asa, se stie, favoritul nu ia palma. jamais.
plus, dac-ar castiga, ar trebui sa-i dau banii lui airlight.
__________________
Im Kino gewesen. Geweint.
jeleu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 May 2007, 21:13   #165
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
:w00t: :w00t: :w00t:
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 May 2007, 22:18   #166
devil_doll
Veteran
 
devil_doll
 
Join Date: May 2007
Posts: 152
Originally Posted by jeleu:
plus, dac-ar castiga, ar trebui sa-i dau banii lui airlight.

un motiv pentru care cristi nu ar trebui s ia palme d'or, jamais de jamais.. :lol:
Ar fi un punct in plus pentru cinematograful roamnesc un posibil castig cu "4 luni...", dar am indoieli ca, in ciuda fiorului partinitor care ne creste in vene (nu de alta, dar sa fim seriosi, filmul nu l-am vazut - exceptand-ul pe domnul als- si singurul motiv clar pentru care scandam preferinta noastra e ca e de-al nostru, roman verde )
totusi, nici un fipresci nu e de aruncat in vant...chiar daca nu va castiga le grand prix, cel putin ii putem dori lui cristi un viitor luminos si multa sustinere pentru a-si putea incheia trilogia...
__________________
"Face it girls, I'm older and I have more insurance."
devil_doll is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 May 2007, 22:21   #167
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
:w00t: :w00t: :w00t:
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 May 2007, 22:26   #168
jeleu
Guru
 
jeleu
 
Join Date: Mar 2004
Location: pe sarma
Posts: 338
Send a message via Yahoo to jeleu
easy with the pills, jean.
__________________
Im Kino gewesen. Geweint.
jeleu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 May 2007, 22:26   #169
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
nu prea pot sa articulez dar ma bucur enorm pentru California . si pentru fipresciul lui Mungiu
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 May 2007, 22:48   #170
devil_doll
Veteran
 
devil_doll
 
Join Date: May 2007
Posts: 152
Originally Posted by Mala Portugal:
nu prea pot sa articulez dar ma bucur enorm pentru California

subscriu, e un moment frumos pentru toti cei care l-au apreciat pe nemescu
__________________
"Face it girls, I'm older and I have more insurance."
devil_doll is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2007, 04:57   #171
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Originally Posted by marx:
esti aberant amice leonash
ori esti idiot, ori esti manipulativ.....
As usual, oricum M. p7 e un film mediocru si nu inseamna ca daca realizatorul a decedat trebuie sa-i facem statuie pt. ceva ce nu e. In ceea ce priveste cele 2 variante de mai sus, tind spre prima, are 101% sanse.
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2007, 09:27   #172
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
La ce ora se anunta invingatorii, se transmite live la vreun post tv?
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2007, 09:30   #173
devil_doll
Veteran
 
devil_doll
 
Join Date: May 2007
Posts: 152
Originally Posted by Twinsen:
La ce ora se anunta invingatorii, se transmite live la vreun post tv?

Gala de premiere Cannes va fi in aceasta seara in direct pe TVR1 de la 20.30...prevad o supergluizare de tv..
later edit: mea culpa, e pe Cultural
__________________
"Face it girls, I'm older and I have more insurance."
devil_doll is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2007, 09:37   #174
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Se pare ca nu e pe TVR1, ci pe TVR Cultural.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2007, 11:08   #175
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
pt mala

great new 'avatar' (k nu's cum s spune )! vbit dspr tine cu t

pt cei kre pariaza p 'palma' lu mungiu

p mine ma enerveaza ac presiune kre s pune p mungiu, d park faptu k a ajuns in competitie & k o sa ia (sint convins) un premiu (ORIkre premiu!) n-ar fi suficient... dk NU ia mungiu palma, s keama k el sau filmu lui nu are valoare?!
da asha e romanu, s-a nascut suparat, nu e niciodata multumit & are complexe d marginal

pt marx

invata-te sa t exprimi mai clar atunci, nu e vina mea k scrii kestii confuze din kre s poate intelege altcva: din context reiesea k voican NU isi gasise regizoru potrivit pt scenariile sale - ASTA si nu altcva!
in plus, cre k ai probl d ekilibru psihic sau d limbaj (or both), cum iti permiti sa ma faci 'ciine turbat" & 'degradat'?! ti-am mai spus si iti repet: nu stapinesti corespunzator limba romana, ai o emotionalitate kre iti distorsioneaza vocabularu... get some treatment

pt cel kre ar trebui banat definitiv

da-te ba d aici, nu vezi k imputzi forumu? :sick:
c treaba ai tu cu cannes-u?!
get this: o fi mediapro-u la buftea, da buftea nu e cannes!

re: cannes 60

premiu fipresci pt mungiu e cu atit mai prestigios - anu acesta - cu cit din juriu au facut parte (anniversaire oblige!) cei mai 'high-profiled' critici din lume: doi fosti presedinti fipresci (derek malcolm & michel ciment; cu primu am fost si eu intr-un juriu fipresci, iar p al 2-lea l-am inlocuit once ) si actualu presedinte - rusul andrei plakhov!
momentu nemescu a fost emotionant beyond words... eram cu mungiu & ink citiva vizavi d sala debussy, la un resto, sa sarbatorim fipresciu cu cei d la wild bunch, cind am inceput sa primim sms-uri cum k filmu lui nemescu a primit premiu 'ucr'! :o am lasat masa balta si am traversat imediat en bas de chez debussy sa-i felicitam & imbratisham p tudor v, marghidan (kre plingea k un copil), cristutiu, assante, jamie elman s.cl... SO moving - unu din cele mai tushante momente d cind fac cannes-u (adik d 10 ani)!
(maria dinulescu era atit d ravashita d emotie k nu a venit decit mult mai tirziu, p terasa d la grand hotel)
apoi am mers si noi la gd hotel, unde am mai stat d vba cu razvan vasilescu & dan nutzu... i l-am prezentat p elman lui nutzu - evident k elman habar n-avea cine e! - & i-am zis: 'he was the romanian james dean - only he's alive'! - 'yeah, except for the death part', a zis/ris jamie (kre e f cute & sweet!)
apoi a venit si fosta mea gagik din facultate, alina, impreuna cu un cuplu d nemtzi si am mai stat cu cristina hoffman, dupa kre am bagat un cap la petrecerea 'un certain regard' d p plaja orange - da n-am stat mult, coz i need my beauty sleep 8)
cind am plecat, tocmai venea thierry fremaux, directoru artistic al cannes-ului - kruia i-am zis sa nu-si fak probl cu micile defectiuni tehnice d dinaintea proiectiei cu 'california...' (au vrut sa proiecteze un mic film cu & dspr nemescu, dar nu mergea sonoru!) pt k TOATE proiectiile cu filmele lui - d dupa moartea sa - au avut parte d asha cva: 'e unul din gagurile lui d Dincolo!', i-am zis, iar fremaux a ris

asta fu, in a cut/nutshell
ps ah, na k uitai: urcarea scarilor cu covor albastru d la proiectie s-a facut p backgroundu muzical d la the mamas & the papas... god i love that song - si sint convins (ii spuneam si lui voican) k nemescu a ajuns la el via 'chungking express' :love: !
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2007, 11:28   #176
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
iar p realitatea tv, d la 22.45 (ora ro), in direct d la cannes cu mungiu & mua
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2007, 11:56   #177
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
intrati si p pag 7 k e mai lung
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2007, 13:20   #178
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Originally Posted by Alex Leo Serban:
momentu nemescu a fost emotionant beyond words...
nici n-avea cum sa nu fie. am citit ieri sera motivatia juriului pe pagina festivalului si mi s-au inmuiat incheieturile
Pascale Ferran, awarding the prize to California Dreamin' tonight, praised it as "far and above, the most lively and liberated film proposal we've seen in our ten days here." The jury had initially decided not to judge the film, because it had not been completed, due to Nemescu's death. But the jurors reconsidered their decision after watching the film Friday night. "Our rock-solid theory collapsed," Pascale Ferran commented.

Originally Posted by Alex Leo Serban:
p mine ma enerveaza ac presiune kre s pune p mungiu, d park faptu k a ajuns in competitie & k o sa ia (sint convins) un premiu (ORIkre premiu!) n-ar fi suficient... dk NU ia mungiu palma, s keama k el sau filmu lui nu are valoare?!
pe mine ma irita abordarea asta microbistica a cannesului . fiindca in capul meu oscarul e despre premianti, cannes despre filme. iar tataie braila in comentariile lui din fiecare seara de pe tvr cultural parea sa nu fi remarcat diferenta. uneori aveam senzatia ca ma uit la formula 1
ma bucur cel putin ca nu a comentat tinutele de pe covorul rosu.

multumesc leo ca ne-ai adus cannesul cu filme
:love:
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2007, 18:22   #179
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
Originally Posted by Carmine Galante:
As usual, oricum M. p7 e un film mediocru si nu inseamna ca daca realizatorul a decedat trebuie sa-i facem statuie pt. ceva ce nu e.
filmul in cauza e mediocru doar in buget....
marx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2007, 18:24   #180
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
tocmai am vazut o 'restantza' - 'persepolis' d marjane satrapi, o animatie - mostly alb/negru - kre m-a cucerit pt k vbeste dspr lucruri 'grele' (iranul, represiunea politik, emanciparea femeilor, dreptul la diferenta etc, dar si: how to grow up, how to divorce - 'primul mariaj e k un bruion pt al 2-lea', zice bunik din film -, what mistakes not to make a.s.o.) cu multa imaginatie, caldura & umor... vocile sint chiara mastroianni, catherine deneuve & danielle darrieux (in rolul adorabilei bunici kre-si pune flori d iasomie in sutiene k sa miroasa frumos toata ziua 8) ) 10!
dk ar fi dupa mine, i-as da palme d'or-ul! (asta, fireste, doar in cazul in kre n-o ia mungik :happy: )

pt mala

cine e 'tataia braila'?!
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 05:31.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells