Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

View Poll Results: cat de mult ma intereseaza
deloc (m-am lecuit de asemenea chestii) 4 9.30%
cam putin (m-am siktirit) 5 11.63%
destul (inca mai astept vrun miracol) 34 79.07%
Voters: 43. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 30 Jan 2005, 15:31   #21
VladRock
Junior
 
VladRock
 
Join Date: Jan 2005
Location: somewhere around nowhere
Posts: 48
You guys keep dreamin'.nici 2005 nu-mi da mari sperante.nu cre ca va fi anul in care productia cinematografica romaneasca va ajunge mai sus(adica mai sus de nivelul 0 pe care ne situam).cre ca tre sa vina inca ceva actori talentati,regizori ce sa stie meserie de tineri si mii de saci cu bani.
__________________
I kill for one dollar.But you are my friend,so I'll kill you for free!
VladRock is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jan 2005, 16:27   #22
obvious
Guru
 
obvious
 
Join Date: Sep 2004
Location: KINOTHERAPEut.
Posts: 654
actori talentati sunt. de-a dreptu' enorm de multi, deci in nici un caz nu ducem lipsa de actori tineri, plini de forta si pusi sa rezolve ceva cu cinematografia. problema e cu fosilele din toate domeniile, cu fondurile mici, yadda yadda, dar hai sa nu incepem din nou o discutie din aia, deja am obosit sa aduc argumente si oricum nu ajungem nicaieri.
ii dau dreptate mie in suta lui nume ca idealul e sa ne intereseze foarte tare, altfel avem de-a face cu o gasca de pareristi care se onanizeaza pe tastatura.
teoretic vorbind, ne descurcam destul de bine prin festivalurile internationale de film. generatia tanara de regizori iese pe coclauri si creeaza mici taifunuri de laude si exclamatii (repet aceeasi ironie de buzunar pe care am mai scris-o intr-un topic: pe mitulescu se straduiau sa il pice la mai toate examenele in primii ani, sau cel putin asa spune legenda urbana, dar inclin sa cred, si acum il scot la inaintare ca pe un rezultat al sfortarilor lor pedagogice, mwahahaha).
si pe la imagine tocmai au terminat niste studenti cat se poate de misto si care deja au inceput sa faca incet incet valuri.
waiting for the miracle to come.
__________________
today you listen to jazz, tomorrow you betray your country.
obvious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jan 2005, 18:38   #23
crydead
Guru
 
crydead
 
Join Date: Jun 2002
Posts: 940
Originally Posted by obvious:
ne descurcam destul de bine prin festivalurile internationale de film. generatia tanara de regizori iese pe coclauri si creeaza mici taifunuri de laude si exclamatii

"ne" inseamna mai putini insi decat degetele de la o mana, iar filmele lor sunt toate scurte. La lung metraje - care inseamna orice altceva decat un scurt mai lung - e inka pauza.

-----------------------
Viitorul suna ocupat
crydead is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jan 2005, 19:27   #24
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
Originally Posted by crydead:
Originally Posted by obvious:
ne descurcam destul de bine prin festivalurile internationale de film. generatia tanara de regizori iese pe coclauri si creeaza mici taifunuri de laude si exclamatii

"ne" inseamna mai putini insi decat degetele de la o mana, iar filmele lor sunt toate scurte. La lung metraje - care inseamna orice altceva decat un scurt mai lung - e inka pauza.

pai da... se numeste si: lipsa de bani.

by the way... porumboiu a plecat in franta ca sa lucreze la scenariul lui de lm, numai "zborul", sau "aeroplane", sau oricum, asa ceva
Nae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 May 2005, 18:07   #25
Martalogu
Junior
 
Martalogu
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 57
am invatat sa nu-mi pun mari sperante in cinematograful romanesc,care a trait uite asa 2 ere:
-era Sergiu Nicolaescu.
-era postdecembrista .
bineinteles ca ultima nu face corp distinct vizavi de prima , si cum in Romania lucrurile nu se abat de la ceata predominanta,asa-i si cu erele astea-pana la urma se suprapun.

Go Sergiu,GO!!!!
Martalogu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 May 2005, 00:13   #26
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
mai uitate si la altele... nu numai sergiulica a facut filme la vremea lui.
dupa ce mai vezi cate ceva, vi si ne mai povestesti, ok?
salutare.
Nae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 May 2005, 09:53   #27
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
Originally Posted by Martalogu:
am invatat sa nu-mi pun mari sperante in cinematograful romanesc,care a trait uite asa 2 ere:
-era Sergiu Nicolaescu.
-era postdecembrista .
bineinteles ca ultima nu face corp distinct vizavi de prima , si cum in Romania lucrurile nu se abat de la ceata predominanta,asa-i si cu erele astea-pana la urma se suprapun.

Go Sergiu,GO!!!!


dom'le, daca nu calitativ (Turnu din Pisa, par exemple) si cantitativ, verbal si tematic, pastrand impartirea ta in 'ere', diferentele filmice sint remarcabile.
arunca o privire prin ograda si vezi Hotel de lux, Occident, Marfa si Banii ori Filantropica (ca sa le numesc pe cele mai reusite in mintea mea). imagineaza-ti-le realizate in era Serj (cum le-ar mai fi facut el!!). sau ai fi vazut posibile Patul Conjugal, Aceasta Lehamite... in era iubita de tine?
din ce perioada fac parte 'Reconstituirea' ori 'De ce trag clopotele, Mitica?',
'Glissando', ori chiar 'Proba de microfon'?

in ce priveste indemnul tau, 'Go Sergiu, GO!!!!' intrebarea este: UNDE, ...to hell! ?
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 May 2005, 14:02   #28
Martalogu
Junior
 
Martalogu
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 57
hmm, ba da -exista o singura era ,dupa cum am mai spus : era filmelor oficiale , care 40jde ani nainte ,si 15 ani dup-aia n-a fost totusi rapusa.
Toate filmele romanesti bune ,sau macar alea pe care am apucat io sa le vad ,de la "Reconstituirea","De ce trag clopotele,Mitica?" , trecand prin"Balanta " si terminand recent ,si apoteotic cu "Marfa si banii","Filantropica" sunt antisistemice. E si un mic paradox ca nomeclatura oficiala a permis ,uzand de resursele sistemului, intai o reprezentare anti-sistemica ,apoi dupa `89 filme izolate de autori tineri,lupi tineri si flamanzi .
Nu m-as grabi sa zic ca nu exista generatii in cinema-ul romanesc.Strapung numai alea de exceptie ,care confirma regula cinema-ului romanesc inexistent . E un proces solitar,si discontinuu . Filmele astea fac ele insele o era separata .
Martalogu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Oct 2005, 15:52   #29
st3fan
Guru
 
st3fan
 
Join Date: Jul 2005
Location: Bucuresti
Posts: 574
Send a message via Yahoo to st3fan
Asta e un topic ingropat.Dezgropat acum de mine.
Deci, iata ca anul 2005 nu a fost asa rau.Moartea d. Lazarescu, Marele Jaf Comunist (despre care am auzit lucruri bune) sunt exemple clare ale faptului ca cin. romanesc mai poate sa nasca din cand in cand si filme.Si sunt cat se poate de optimist pentru 2006...
__________________
"No great artist ever sees things as they really are. If he did he would cease to be an artist." - Oscar Wilde
st3fan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Oct 2005, 15:55   #30
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
bine; canta-i ceva..
Airlight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Oct 2005, 10:35   #31
El Dib
Novice
 
El Dib
 
Join Date: Aug 2005
Location: Bucuresti
Posts: 19
Nici n-am citit ce pareri s-au spus .....din punctul meu de vedere cinematografia romaneasca nu are prea multe sanse.
Sunt destui care au talent si idei.....dar nu sunt bani asa ca singurele optiuni dupa mine ar fi :
1/ori sa se care in alte tari si sa se afirme acolo(daca omul e "meserias" nu-i trebuie decat sa apara momentul oportun )si daca ajunge vre-un Spilberg milionar ..si daca mai vrea sa vina inapoi sa faca ceva p-aici...
2/ori sa se caute colaborari cu altii mai priceputi si banosi(COPRODUCTII)....dar sa se schimbe ceva

In afara de filme usurele cu tenta psihologica si buget redus nu s-a facut nimic de la revolutie .
De ce nu sunt sali pline la filmele romanesti??......inseamna ca oamenilor nu le place...le lipseste ceva.....dupa mine "aura" comerciala.
Un film trebuie sa aiba si putina actiune,ceva "efecte"(sarea si piperul)...nu numai "trancaneala"(labareala sterila)...sa mai apara si cate-o "bunaciune"(nu trebuie neaparat sa vorbeasca...doar asa de clatit privirea).
Cam asta e...cinematografia romaneasca e "anemica" ii trebuie perfuzie la greu(adica bani) si trebuie schimbata putin tactica.
__________________
Noonelivesforever
El Dib is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Oct 2005, 12:23   #32
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
uita-te la ei, vezi ce stiu sa faca, retine chestiile alea ca poate-ti trebuie.

cand vine randul tau aminteste-ti ca n-ai nici pe un sfert sansele lor si fa-ti treaba tot timpul avand in minte chestia asta.

nu fa compromisuri. nu fa compromisuri.
mimeaza-le.

take whats yours, nu rata nimic. orice gaura cu par se f*.

vino cu ce-i al tau si vinde-l serios. de vanzarea asta iti poate depinde urmatorul proiect.

welcome to indieland.
__________________
indy.to
Airlight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Oct 2005, 02:27   #33
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
amin.
Nae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jan 2006, 14:31   #34
regedit
Veteran
 
regedit
 
Join Date: Sep 2003
Location: in my chair
Posts: 237
mare jmecherie dom'le moartea acelui dom lazarescu care prin jertfa lui a "salvat" cinematografia romaneasca in 2005. mai odios decat acel film nu mi s-a parut decat reportajul stirilor de la ora 5 din care a fost inspirat. in film trebuia sa-l lase sa moara la spitalul universitar pentru a transmite si un mesaj politic si nu doar unul social.
regedit is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jan 2006, 07:49   #35
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
anu asta
second hand
femeia visurilor
15
mld
fix alert
si ceva scurtmetraje (pe care le-am evitat)
deci... nimic de adaugat fata de anu precedent
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 09:23.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells