Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Closed Thread
 
Thread Tools Search this Thread
Old 25 Nov 2003, 13:55   #21
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by regedit:
muzica din serialul Friends mi se pare de-a dreptul sfasietoare. pacat ca e doar generic. Este aproape la fel de buna ca si coloana sonora din matrix

Opaaa un simpatizant la capitolul FRIENDS ... i-auzi Persephone ...


regedit itzi place Friends ? No0i avem toate sezoanele la Friends ... mai putzin sezonul 10 da' e pe vine shi ala ... :o
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   sendpm.gif
Old 25 Nov 2003, 21:25   #22
Persephone
Junior
 
Persephone
 
Join Date: Nov 2003
Location: Everywhere
Posts: 30
Hmmm...sa fie de-al nostru ??? We must be certain.... 8) We can't let no one in before he passes THE TEST !!! It will be a rough one....if he wants to join the club of the "Friends-o-Maniacs"! :wink:
__________________
It is a fool who looks for logic in the chambers of the human heart !
Persephone is offline   sendpm.gif
Old 26 Nov 2003, 00:54   #23
gabrielu
Novice
 
gabrielu
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 3
Nu inteleg ce e asa sfisietor cu muzichia Friends-ilor. Un sitcom prelungit artificial, cu mici accente de drama la final ...iar soundtrack-ul de comedie, of course. Ca sa fiu in topic totusi, recomand soundtrackul celui de-al 4-lea film al lui Tarantino, Kill Bill. Parerea mea, hai noroace!
gabrielu is offline   sendpm.gif
Old 26 Nov 2003, 01:29   #24
iepurilah
Guru
 
iepurilah
 
Join Date: Oct 2003
Location: pe scaun...
Posts: 413
Send a message via Yahoo to iepurilah
nici eu nu-mi dau seama ce o fi asa interesant la muzica de la "tovarsi"..in fine....fiecare cu-ale lui...eu am revazut zilele astea "Meet Joe Black"..daca nici filmul asta nu are muzica super, atunci nu mai am ce zice...hai zbye!
__________________
Skill is successfully walking a tightrope over Niagara Falls. Intelligence is not trying.
http://www.contentking.info/itsanimated
iepurilah is offline   sendpm.gif
Old 27 Nov 2003, 14:07   #25
alexedi
Junior
 
alexedi
 
Join Date: Feb 2003
Location: bucuresti
Posts: 72
Send a message via MSN to alexedi Send a message via Yahoo to alexedi
nelamurire

topicul suna asa: cel mai sfasietor soundtrack
ce e sfasietor la matrix, de exemplu?. ati uitat topicul sau ce?
eu votez pt requiem for a dream.
alexedi is offline   sendpm.gif
Old 27 Nov 2003, 14:08   #26
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
Angelo Badalamenti, Hans Zimmer....Danny Elfman...si or mai fi...
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   sendpm.gif
Old 27 Nov 2003, 14:12   #27
TLD
Spirit of the System
 
TLD
 
Join Date: May 2003
Location: bucuresti
Posts: 2,200
Re: nelamurire

Originally Posted by alexedi:
topicul suna asa: cel mai sfasietor soundtrack

Sfasietor poate insemna si care merge la inima...

Originally Posted by alexedi:
ce e sfasietor la matrix, de exemplu?. ati uitat topicul sau ce?

E o muzica antrenanta, care se potriveste perfect cu atmosfera sobra a filmului. Si ai uitat de opinia fiecarui, mai lotr boy?
TLD is offline   sendpm.gif
Old 27 Nov 2003, 15:30   #28
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Re: nelamurire

Originally Posted by alexedi:
topicul suna asa: cel mai sfasietor soundtrack
ce e sfasietor la matrix, de exemplu?. ati uitat topicul sau ce?
eu votez pt requiem for a dream.
Mi se pare destul de tristuta/maladiva si muzica lui Rob Dougan uneori.Eu evit sa ascult "Furious Angels" in zilele in care ploua.
Mala Portugal is offline   sendpm.gif
Old 27 Nov 2003, 15:44   #29
TLD
Spirit of the System
 
TLD
 
Join Date: May 2003
Location: bucuresti
Posts: 2,200
Ei eu ascult is acuma, ingeri furiosi! Si soundtrackul e aparut de prin mai... :roll:
TLD is offline   sendpm.gif
Old 27 Nov 2003, 15:44   #30
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Si piesele lui Aimee Mann din coloana sonora de la "Magnolia" m-au facut sa ma simt de parca as fi avut un milion (fix) de furnicute pe sub piele.
Mala Portugal is offline   sendpm.gif
Old 27 Nov 2003, 18:22   #31
inda
Novice
 
inda
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 5
cand ma gandesc la soundtrack, ma gandesc in primul rand la greenaway si la nyman, dar sfasietor nu este cuvantul potrivit! Acolo, muzica e un personaj, iar cadrele picturale greenaway-ene par lipsite de o coerenta impecabila fara muzica.
desigur, ma gandesc la kusturica si la brecovic, iarasi o combinatie, zic eu, fericita...
soudtrack-ul titanicului, la a treia vizionare ajunge sa ti se para penibil, ca o muzica de fond, telenovelistica.
de ce nu trainspoting, totusi?
De ce nu bjork si sa nu uitam faptul ca in dancing with the dark ea a vrut sa fie numai compozitoare, ci nu si actrita? Meritul lui von Trier ca a convins-o...
inda is offline   sendpm.gif
Old 27 Nov 2003, 19:07   #32
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by inda:
cand ma gandesc la soundtrack, ma gandesc in primul rand la greenaway si la nyman, dar sfasietor nu este cuvantul potrivit! Acolo, muzica e un personaj, iar cadrele picturale greenaway-ene par lipsite de o coerenta impecabila fara muzica.
desigur, ma gandesc la kusturica si la brecovic, iarasi o combinatie, zic eu, fericita...
soudtrack-ul titanicului, la a treia vizionare ajunge sa ti se para penibil, ca o muzica de fond, telenovelistica.
de ce nu trainspoting, totusi?
De ce nu bjork si sa nu uitam faptul ca in dancing with the dark ea a vrut sa fie numai compozitoare, ci nu si actrita? Meritul lui von Trier ca a convins-o...


Bregovic shi cu kusturica au lucrat shi au scos cel mai tare soundtrack la Arizona Dream ... am akasa shi filmul pe Dvd .. este plin de simboluri ... de fikre data il urmaresc cu dictionarul de simboluri in mana ... iar muzica rupe in 2 ...

Bregovic Rulzzzzzz! Clificativul meu : (*) (*) (*) (*) (*)
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   sendpm.gif
Old 27 Nov 2003, 22:59   #33
norphe
Novice
 
norphe
 
Join Date: May 2003
Location: Bucuresti
Posts: 4
Send a message via Yahoo to norphe
Cu tot respectul coloana sonora de la Frida ....
cine nu a vazut filmul sa-l vada ( s-ar putea sa moara mai devreme si sa piarda asa film)..... cine nu a ascultat muzica s-o asculte.... merita .. merita...
norphe is offline   sendpm.gif
Old 28 Nov 2003, 21:39   #34
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
iti sfasie creierii: PI
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   sendpm.gif
Old 29 Nov 2003, 19:03   #35
keyzer soze
Guru
 
keyzer soze
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 808
yo, gandalf, lasa draga dictionarul de simboluri...pai daca la arizona dream folosesti dictionarul, ce te faci la tarkovski? enciclopaedia britannica ar fi o solutie... nu uita ce a spus marele tarkovski, bucura-te de imagini, lasa-te cuprins de atmosfera, forget the metaphors... e pacat sa stai cramponat cu cartea-n maini...si, by the way, ca tot te vad pasionat de LOTR, ce simboluri 'destepte' ai mai gasit pe acolo?
keyzer soze is offline   sendpm.gif
Old 30 Nov 2003, 17:53   #36
Fingolfin
Novice
 
Fingolfin
 
Join Date: Nov 2003
Location: Valinor
Posts: 5
Blade Runner,Spirited Away,Requiem for a dream,Natural Born Killers ...
Fingolfin is offline   sendpm.gif
Old 30 Nov 2003, 21:40   #37
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by keyzer soze:
yo, gandalf, lasa draga dictionarul de simboluri...pai daca la arizona dream folosesti dictionarul, ce te faci la tarkovski? enciclopaedia britannica ar fi o solutie... nu uita ce a spus marele tarkovski, bucura-te de imagini, lasa-te cuprins de atmosfera, forget the metaphors... e pacat sa stai cramponat cu cartea-n maini...si, by the way, ca tot te vad pasionat de LOTR, ce simboluri 'destepte' ai mai gasit pe acolo?

da ma asta e ... ma uit la film cu dictzionarul ptr k totdeauna imi place sa aflu chestii noi .. shi probleme sau ce ? iar la LOTR priomit k itzi voi da private message k sa intrii pe forum sa citeshti k e foarte mult de scris akolo ... "we're going deeper undergroound"...

ne "auzim" nici o problema .... Keyzer ... :o
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   sendpm.gif
Old 02 Dec 2003, 12:25   #38
regedit
Veteran
 
regedit
 
Join Date: Sep 2003
Location: in my chair
Posts: 237
Originally Posted by Gaandalf:
Originally Posted by regedit:
muzica din serialul Friends mi se pare de-a dreptul sfasietoare. pacat ca e doar generic. Este aproape la fel de buna ca si coloana sonora din matrix

Opaaa un simpatizant la capitolul FRIENDS ... i-auzi Persephone ...


regedit itzi place Friends ? No0i avem toate sezoanele la Friends ... mai putzin sezonul 10 da' e pe vine shi ala ... :o

pentru serialul friends .... ma limitez la capitolul muzica de generic ... si cum nu a fost schimbata de-a lungul seriilor (din cate stiu eu) e OK atat cat am vizionat. sorry ...daca sunteti amatori va bag in clubul meu de BH90210 !!!!
regedit is offline   sendpm.gif
Old 02 Dec 2003, 16:14   #39
alexedi
Junior
 
alexedi
 
Join Date: Feb 2003
Location: bucuresti
Posts: 72
Send a message via MSN to alexedi Send a message via Yahoo to alexedi
despre cuvinte

mosu cu surpriza, nu sunt de acord cu 'sfasietor' in acceptiunea ta. 'sfasietor' inseamna nu sa te unga pe suflet, ci sa ti-l rupa in bucati. Ori oi fi eu si dexul prea optimisti. Daca e potrivita cu atmosfera filmului (aici recunosc ca tehnopartiul cu neosex din matrix este cum nu se poate mai potrivit...) nu inseamna ca e sfasietoare. nu sunt 'lotr boy', am trecut de ceva timp de varsta corespunzatoare determinantului 'fan(atic)'. Asa ca pe mine nu ma sfasie muzica din friends,de exemplu, chiar daca e muzica destul de draguta.
alexedi is offline   sendpm.gif
Old 02 Dec 2003, 16:16   #40
alexedi
Junior
 
alexedi
 
Join Date: Feb 2003
Location: bucuresti
Posts: 72
Send a message via MSN to alexedi Send a message via Yahoo to alexedi
asa, ca uitasem

TLD, adica- uitasem nick-ul
alexedi is offline   sendpm.gif
Closed Thread


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 23:07.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells