Cinemagia Forum

Cinemagia Forum (https://www.cinemagia.ro/forum/index.php)
-   Film in general (https://www.cinemagia.ro/forum/forumdisplay.php?f=227)
-   -   cel mai sfasietor soundtrack (https://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=83473)

keyzer soze 19 Nov 2003 09:24

cel mai sfasietor soundtrack
 
Topic alternativ

o tema muzicala impresionanta....
eu votez pt 'in the mood for love', cu astor piazzola si nat king cole
sau 'dancer in the dark'
"you just did what you have to do..."
any other sugestions?

Lady_Skar 19 Nov 2003 12:20

Gladiator la sfarshit... numai muzica m-a facut sa plang, jur!

PoliFanAthic 19 Nov 2003 14:38

Requiem for a Dream.

Persephone 19 Nov 2003 21:59

Sunt o groaza de filme cu coloane sonore exceptionale ! Subscriu la Gladiatorul ! Lord of the Rings....muzica se potriveste perfect cu peisaje, stari, personaje ! Mi-au mai placut coloanele sonore de la "Cruel Intentions" si "Sweet November" !

bill_the_butcher 19 Nov 2003 23:02

Gangs of New York.
si tema de la 25th hour mi-a placut.

moebius 20 Nov 2003 06:16

la intamplare... bladerunner (vangelis), fallen angels (tot al lui wong kar wai, laurie anderson si remixuri chinezesti dupa massive attack :)), trainspotting, amelie (tot urma sa fie mentionat pana la urma), rocky horror picture show :P, man with a movie camera (coloana sonora facuta recent de cinematic orchestra)... sunt mult prea multe... plus "clasicii" angelo badalamenti, ennio morricone, danny elfman, un philip glass prin seria -qatsi, michael nyman (prin greenawayuri si chiar gattaca) etc

snatchro 20 Nov 2003 10:34

"Schindler's List" - John Williams este cel mai bun (parerea mea) compozitor de muzica de film contemporan. Adevarul a ca a avut mai mereu pe un alt individ langa el care a regizat filmele la care a scris muzica: Steven Spielberg. Sper sa mai traiasca ca sa mai aud si alte capodopere cat de curand. Pacat ca l-am "descoperit" numai acum 7 ani.

Nightwane 20 Nov 2003 15:01

Angelo Badalamenti va spune ceva? Sfashietor de-a dreptul...numai cand ma gandesc la muzica din Twin Peaks sau Blue Velvet sau Mulholland Drive sau...wow! extraordinar! Nici Hans Zimmer nu-i de aruncat totushi :)

MinRep 20 Nov 2003 16:06

Hmm... Iara am ajuns sa vorbim despre soundtrack si sa o confundam cu coloana sonora originala/tema? Of, of, of... ricutza are dreptate, pana la urma, mai uitati-va si pe la subiectele mai vechi!


Of, of, of...


P.S.: "Sfasietor" suna bine, totusi... Nominalizez si eu pe John Williams.

Gaandalf 20 Nov 2003 17:49

Originally Posted by MinRep:

Hmm... Iara am ajuns sa vorbim despre soundtrack si sa o confundam cu coloana sonora originala/tema? Of, of, of... ricutza are dreptate, pana la urma, mai uitati-va si pe la subiectele mai vechi!
Of, of, of...

P.S.: "Sfasietor" suna bine, totusi... Nominalizez si eu pe John Williams.



Incep sa cred MinRep k ashtia intra doar la Film In General .. shi restul pauza ...

ALOOOOOOOO! uitatzi-ve k topicul asta mai exista ...
Lord of the Rings cum spunea mai sus Persephone ... e rupere ... io knd am auzit prima oara Gollum's Song am plans - nu mai zic de melodiile ppe kre le putem gasi in ambele albume ... shi a 3-lea o sa fie shi ala rupere ...

matrixu' are o coloana sonora super adevarata ... genul de muzica de club ... kre itzi da o pofta de club shi muzica tareeeee!

Pulp Fiction am fakut rost de ele akum ceva vreme shi este super adevarat .....

Holden 20 Nov 2003 19:02

Muzica lui Preisner din "Blue" a lui Kieslowski.

iepurilah 21 Nov 2003 03:45

dupa parerea mea, cele mai misto sountrackuri(si nu neaparat cele mai "sfasietoare") sunt cele de la Cradle 2 the Grave si Training Day.....poate ca sunt si pe placul meu,dar sa ii auzi pe eminem, dre sau nelly....ce iti poti dori mai mult.
Dar daca topicul tot se numeste "cele mai sfasietoare.." din punctul asta de vedere mi-a placut la nebunie soundtracku de la "Crimson Tide"(ala cu Denzel Washington, Gene Hackman....)...eu caut melodiile alea de vre-un an, si tot nu reusesc sa le gasesc :((

raptor 21 Nov 2003 15:16

Howard Shore in LOTR shi Klaus Badelt-asta in Mashina Timpului-filmul pute in ultimul hal dar muzica merita.Si Reqviem for a dream,shi Braveheart shi Ultimul Mohican,shi Conquest Of Paradise.As zice si Jerry Goldsmith in '12 razboinici shi uite-l shi pe Banderas',dar acolo sfasietor nu prea merge.

Demona 22 Nov 2003 10:50

Sound track-ul "Queen of the Damned". "Forsaken" face ravagii mai ales ca e un cantec compus de Jonathan Davis. Sau, cum zice Persephone shi Gaandalf, sound track-ul "Lord of the Rings". Melodii ca "Aniron" sau "Gollum's Song", imposibil sa te fii lasat indiferent...sau "Counting Crows - Color Blind" sound track-ul "Cruel Intentions", sunt multe, multe , multe..."Tomb Raider-Delerium - Terra Firma", sound track-urile "Matrix"...

Gaandalf 22 Nov 2003 16:17

Mai da nimeni nu mentzioneaza nimik despre Gladiator ... oare sa nu fie nici un simpatizant pe la noi pe aicea kre sa-i placa muzica ?

TLD 23 Nov 2003 12:52

Sfasietor nu stiu dak e, dar merge la suflet. Anume (hai stiu ca styiti!) .............

e vb de soundtrackurile matrix. Gasesti o multitudine de piese. Si dak tot veni vb de gladiatorul m-a impresionat melodia de pe finalul filmului (dak nu ma insel...), s-ar putea sa fi fost pe credits... In rest nimi care sa-mi vina in minte. Poate ceva puternic, gen 2F2F...

Persephone 23 Nov 2003 13:59

Originally Posted by Lady_Skar:

Gladiator la sfarshit... numai muzica m-a facut sa plang, jur!


"Sunt o groaza de filme cu coloane sonore exceptionale ! Subscriu la Gladiatorul"

Cum sa nu amintim mai Gaandalf de "Gladiator"....aia e o coloana sonora care nu se uita !

Gaandalf 24 Nov 2003 15:13

Originally Posted by Persephone:

Originally Posted by Lady_Skar:

Gladiator la sfarshit... numai muzica m-a facut sa plang, jur!


"Sunt o groaza de filme cu coloane sonore exceptionale ! Subscriu la Gladiatorul"

Cum sa nu amintim mai Gaandalf de "Gladiator"....aia e o coloana sonora care nu se uita !


Nici o problema Persephone ... knd voi primi Gladiator soundtrack vei fii atenta la telefon k sa-l auzi k de la mine nu vei primi nimik ... :evil:

Persephone 24 Nov 2003 23:08

Asa mai Gaandalf ! Fii rau....Eu iti atrag atentia in cel mai frumos mod posibil, iar tu te ataci ! Of of of.... :-?

regedit 25 Nov 2003 09:28

muzica din serialul Friends mi se pare de-a dreptul sfasietoare. pacat ca e doar generic. Este aproape la fel de buna ca si coloana sonora din matrix :P


All times are GMT +2. The time now is 22:38.

Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.