Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 16 Jun 2003, 10:01   #1
alexandru
Novice
 
alexandru
 
Join Date: Jun 2001
Posts: 23
No` hai s-o facem si pe hartie

Ca-n orice lucru bine facut tre` sa existe niste etape.
Prima ar fi intentia. Ei bine, asta exista.
A doua ar fi "continutul", sau mai bine spus enuntarea unor idei demne de luat in seama si care, in cazul nostru, ar trebui sa capete contur .... pe hartie.
A treia si cea mai "cu probleme" ar fi gasirea resurselor. Financiare bineinteles. Si asta nu pt un numar, ci poate pentru doua sau trei; pana cand "problema" ajunge sa devina, daca nu profitabila, macar "sustinubila" [pe asta am auzit-o zilele trecute :-)] prin propriile puteri. Nu de alta, da` altfel o omoram din fasa. Si dc. intentia exista, continutul la fel, ei bine, partea cu resursele nu mai e atat de simpla. Dar "tratabila" credem noi.
La ce tot bat io campii aici? S-a tot avansat ideea cu revista de cinema. Si s-a tot avansat... si s-a tot avansat, pana cand la un moment dat am fost acuzati ca nu dam importanta subiectului.
No` hai s-o facem si pe hartie.
Da` hai s-o facem impreuna. Noi si voi.
Cum timpul trece astept de la voi timp de 2 saptamani din acest moment idei si sugestii (ca reclamatiile or veni ele mai pe urma). Ce ar trebui si ce n-ar trebui sa contina.
Orice rubrica propusa trebuie sa poata fi si "sustinuta" de cel ce o propune.
Cam atat-am vrut sa zic.
Bafta tuturor
alexandru is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jun 2003, 12:23   #2
catallin
Veteran
 
catallin
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 298
Eu din ce stiu de la altii au existat reviste care au functionat online si dupa o,perioada au trecut pe hartie. Cred ca este aproape imposibil s-o scoatem direct in hartie asa ca ce propun este o falanga al lui Cinemagia care sa devina treptat tevista online si de-abia peste vrun an sa treaca si pe hartie. Oricum misto ca cineva are si idei si vrea sa le si faca. Felicitari!
catallin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jun 2003, 15:02   #3
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
Ar trebui conceputa pe un schelet tematic cuprinzand artele vizuale,punctul forte fiind,desigur,cinematografia.
marx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jun 2003, 13:33   #4
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
ok...vin cu cateva propuneri de subiecte pentru partea de film....(revista se va ocupa doar de cinema sau vor fi si alte teme: muzica, teatru etc..?)

eu m-am gandit sa cuprinda:
1. Filmul saptamanii - unde sa fie prezentata cronica celui mai bun film care ruleaza in saptamana in care apare revista... (daca revista va fi lunara atunci filmul prezentat va fi cel mai bun care ruleaza in luna respectiva)
2. Top Filmul Saptamanii - un top bazat pe parerile userilor forumului despre filmele care ruleaza pe ecrane
3. Top incasari
4. Actorul Saptamanii - prezentarea actorului care joca cel mai bine in unul din filmele care ruleaza pe ecrane in saptamana respectiva.
5. prezentarea unui film care ruleaza la Cinemateca in perioada aparitiei revistei
6.prezentarea unui film de la televizor
7. scurte prezentari ale tuturor filmelor care ruleaza pe ecrane

bine, eu am plecat de la premisa ca revista va aparea saptamanal... evident daca va aparea o data pe luna toate subiectele se vor referi la intreaga luna. pentru alegerea Filmului saptamanii cat si pentru alegerea Actorului saptamanii se vor folosi parerile userilor de pe Cinemagia.
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jun 2003, 22:45   #5
Hell_Girl
Veteran
 
Hell_Girl
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 225
Cred ca cel mai bine ar fi sa fie o aparitie lunara gen Empire. Ar fi mult mai substantiala. Mai ales cum la noi vin filmele destul de tarziu fatza de premiera internationala cred ca nu ar fi nici o problema sa se scrie cate ceva, macar un rating, despre toate filmele care au premiera in luna respectiva.
Mi se pare foarte buna ideea sa fie un fel de super articol despre cea mai importanta premiera a lunii( cu poze, eventual un mic poster, interviuri si critici din partea celor care au vazut filmul).

Mi-a placea de asemenea o rubrica in care sa fie prezentat in fiecare luna un film mare, de referinta, un fel de must see pentru orice cinefil.
De asemenea o rubrica depre sountrack-uri si score-uri.

Si o rubrica de opinie a forumului.
Hell_Girl is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jun 2003, 23:04   #6
crydead
Guru
 
crydead
 
Join Date: Jun 2002
Posts: 940
Procinema si alte reviste de film au murit dintr-un motiv foarte simplu: cheltuielile depasheau incasarile. Ma indoiesc ca o revista de cinema se poate autofinanta in romanica anului 2003. Cam ce tiraj ar putea sa aiba, 3000 de exemplare? Din ce shiu eu o revista nu poate fi rentabila daca nu are un tiraj de minim 30.000 de exemplare.
Mai avem cativa ani de ashteptat... Poate o sa se dea la pachet cu biletele la primul film romanesc ca lumea!

------------------------------------
Viitorul suna ocupat.
crydead is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jun 2003, 11:06   #7
LeonardPiron
Veteran
 
LeonardPiron
 
Join Date: May 2003
Posts: 267
am facuto peste tot pe pat pe podea pe calorifer in lift dar tu vrei so facem si pe hartie hai so facem desi o sa fosneasca ingozitor dar cu cine
LeonardPiron is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jun 2003, 12:44   #8
crydead
Guru
 
crydead
 
Join Date: Jun 2002
Posts: 940
Potzi sa o faci singur. Evident, vei ramane cu un gust amar (sau sarat, dupa unele surse), dar cu siguranta nu vei lua nici o boala cu transmitere sexuala.
crydead is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jun 2003, 15:12   #9
LeonardPiron
Veteran
 
LeonardPiron
 
Join Date: May 2003
Posts: 267
da eu vreau so fac cu tine si dupa aia sa imi spui tu daca tiam lasat un gust sarat sau amar ca asa e la oral se lasa cu restante
LeonardPiron is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jun 2003, 23:02   #10
crydead
Guru
 
crydead
 
Join Date: Jun 2002
Posts: 940
Ia o pauza.
crydead is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jun 2003, 02:01   #11
Danny
Guru
 
Danny
 
Join Date: Nov 2001
Location: six feet under
Posts: 983
Send a message via ICQ to Danny Send a message via Yahoo to Danny
Mai intai trebuiesc stabilite urmatoarele chestiuni:

1. Peridiocitatea - saptamanala/lunara?
2. Formatul - mic, mediu? Daca va fi format mic...cam dispare ideea de poster sau mai stiu eu ce. Daca va avea un format mai mare...cresc costurile...
Si inca ceva...va fi o revista care se va baza doar pe veniturile din publicitate...sau va avea si un pret?

Pe urma...putem vorbi si despre subiecte.
O pagina dedicata prezentarii site-urilor din domeniul cinematografiei eu zic ca nu ar strica...
__________________
Viitorul e in oua
Danny is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jun 2003, 09:05   #12
catallin
Veteran
 
catallin
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 298
Mai intai de a teoretiza trebuie sa ne apucam de treaba asa ca ia pune mana si scrie ceva un articol doua sa vezi cum e.
catallin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jun 2003, 14:23   #13
LeonardPiron
Veteran
 
LeonardPiron
 
Join Date: May 2003
Posts: 267
cu gramatica asta vreti voi sa va apucati sa scrti reviste? poate pentru analfabetzi...
LeonardPiron is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jun 2003, 21:08   #14
origami
Junior
 
origami
 
Join Date: Jun 2003
Location: gata ca...
Posts: 54
ah, ce bine... fete familiare...
tot impreuna, tot impreuna?

ma numar printre aceia care la vremea respectiva am fost puternic lovit de pro cinema, asa ca am sfarsit prin a detine cele 50 de numere...
chiar astept cu nerabdare inca o pro cinema...oricare ar fi
dar nu mai jos...
tot in sus, tot in sus...
tot impreuna?
__________________
si-uite-asa se duce...
origami is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jul 2003, 09:51   #15
LeonardPiron
Veteran
 
LeonardPiron
 
Join Date: May 2003
Posts: 267
Originally Posted by origami:
...asa ca am sfarsit prin a detine cele 50 de numere...
chiar astept cu nerabdare inca...

Iti mai dau si eu cateva numere, sa stii. Gratis!
LeonardPiron is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jul 2003, 17:41   #16
origami
Junior
 
origami
 
Join Date: Jun 2003
Location: gata ca...
Posts: 54
bah, tu o sa obosesti intr-o zi...

si cand o sa fii batran, o sa-ti amintesti cu placere de prietenul tau de hartie

nu irosi clipele
nuferii infloresc o data
__________________
si-uite-asa se duce...
origami is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Aug 2003, 00:10   #17
RaaduD
Novice
 
RaaduD
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 3
Damn!Si eu care credeam ca eram singurul cititor al ProCinema-ului! A fost o revista foarte reusita pentru vremea ei, a impacat si partea comerciala, legata de "can-can"-uri, dar si partea cat se poate de serioasa legata de critica de film. Cred ca e un model demn de urmat pentru orice revista de cinema care vrea sa aiba succes in zilele noastre. Desi e mai greu sa o credem, de la disparitia "ProCinema" pana acum, a aparut o clasa de mijloc, care isi poate permite sa dea 2$ pe o revista de cinema de calitate. Atata timp cat pe piata isi gasesc locul reviste ca "Elle", "Cosmo" si multe, multe altele care au un pret occidental, clar exista o zona a pietei care si-ar putea permite un magazin lunar de cinema.
Formula succesului ar consta in prezentarea lunara a premierelor de la noi, dar si, pe scurt, daca e nevoie, a premierelor de afara. Premierele romanesti ar trebui tratate corespunzator valorii lor, sper sa nu vad pe vreo 3-4 pagini un review la "Legally Blonde 2". In afara de review, ar trebui incropit, la fiecare numar, ceva de genul "tema lunii", cum au cei de la Dilema, de ex.
RaaduD is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Sep 2003, 14:59   #18
aleck
Junior
 
aleck
 
Join Date: Sep 2003
Location: oradea
Posts: 29
Send a message via MSN to aleck Send a message via Yahoo to aleck
care va sa zica....

pentru o revista va tebuie cel putin un om de "alergatura" ca sa zic asa, si daca are si cateva "cunostinte" la un nivel mai inalt n-ar strica. asta mai mult pentru partea comerciala...

are dreptate omu', o revista la un tiraj de 3000 de exemplare nici nu merita luata in consideratie... eu stiu, am lucrat la o revista cu un tiraj de 4-500 ex/luna. dar mai erau distribuite si gratis.

dar ideea e buna. cu putin ajutor, se poate "pune pe hartie" si poate si profitabil daca sunt destule resurse la imaginatie si un piculet de fler... si cum mintea romanului are imaginatie berechet...

bafta sa mai fie.
aleck is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Sep 2003, 17:35   #19
aleck
Junior
 
aleck
 
Join Date: Sep 2003
Location: oradea
Posts: 29
Send a message via MSN to aleck Send a message via Yahoo to aleck
si vad ca oameni meseriasi sunt pe aici... tot respectul pentru TLD, care e si el pe aici pe undeva....
brava (*) (*) (*) (*) (*)
aleck is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Sep 2003, 22:15   #20
toni
Guru
 
toni
 
Join Date: Apr 2002
Location: si cu dehashelul se ajunge greu acilea
Posts: 493
felicitari..ai lucrat la revista liceului, presupun...l-ai terminat de mult? povesteste-ne niste intimplari hazlii cu diriga si profu' de franceza.
__________________
sint prea batrin pe forumul asta ca sa am rank
toni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 21:04.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells