Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 06 Oct 2002, 00:20   #21
un om bun
Junior
 
un om bun
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 38
Voi avea grija pe viitor sa-mi argumentez mai bine parerile. Pur si simplu nu ma asteptam sa mi se ceara socoteala pentru tot ce zic.
Si n-am atita timp (si chef) incit sa stau sa-mi amintesc de tot ce stiu de spre A. J.
un om bun is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Oct 2002, 00:28   #22
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Angelina Jolie era doar un exemplu...cat despre parerile care trebuie argumentate...cred ca e mai importatnt sa incerci sa nu inchizi o discutie...daca toata lumea si-ar exprima strict niste pareri subiective, nu cred ca ar mai putea exista discutii...
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Oct 2002, 11:38   #23
octavian_ionascu
Novice
 
octavian_ionascu
 
Join Date: Jan 2002
Location: prieteni
Posts: 13
Send a message via MSN to octavian_ionascu Send a message via Yahoo to octavian_ionascu
M Drive este o addenda a tuturor filmelor apartinand lui David Lynch. Aglomeratie de simboluri, experiente onirice si referinte la "opera" anterioara. Si, in plus, doua actrite aproape necunoscute marelui public ce fac o figura foarte buna. Daca ai aterizat in sala intr-o postura de necunoscator (al naturii umane, bineinteles - nicidecum al "secretelor" cinematografiei) si de spectator comod rontaitor de floricele, dorind sa urmaresti un film la fel de iute digerabil.. ei bine.. ai pus-o!. M Drive nu-ti va potoli setea.
octavian_ionascu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Oct 2002, 12:57   #24
un om bun
Junior
 
un om bun
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 38
Nu stii nimic despre mine si totusi iti permiti sa faci pe desteptu.
Esti unul din cei care spun ca un film neobisnuit e bun doar pentru a parea ei mai interesanti in fata prietenilor, sau ti-a placut figura ce au facut-o cele doua actrite necunoscute in pat ?

Nu te lua de altii pina nu ajungi sa-i cunosti cit de cit. Nu inseamna ca-s prosti doar pentru ca nu le-a placut un film anume. Aici nu-i vorba de faptul ca n-am inteles toate fitzele acunse, ci de faptul ca totul nu era decit o abureala perversa. Spune-mi, te-ai simtit mai bine in vreun fel dupa ce ai iesit din sala de cinema ? Ti s-a parut ca a meritat ?

un om bun is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Oct 2002, 15:59   #25
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
mie mi s-a parut c-a meritat...si m-am simtit mai bine dupa ce am iesit din sala de cinema...pentru ca nu mai vazusem e mult un film care sa vrea ceva de la spectatorii sai, pentru ca filmul asta are totusi o esenta(chioar daca nu e cine stie ce) si nu doar o aparenta banala, pentru ca are o atmosfera....
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Oct 2002, 09:31   #26
octavian_ionascu
Novice
 
octavian_ionascu
 
Join Date: Jan 2002
Location: prieteni
Posts: 13
Send a message via MSN to octavian_ionascu Send a message via Yahoo to octavian_ionascu
Nu am facut nici o referire la tine, om bun. Ceea ce am scris se leaga , in general,de ceea ce se intampla la vederea unui film mai altfel. Si inca ceva: de unde se desprinde faptul ca as fi considerat acest film o capodopera si as fi iesit din sala simtindu-ma mai bine (mi se pare chiar ca unele filme sunt facute sa te indispuna - a se vedea Dancer in The Dark) ? Cand am amintit despre jocul celor doua actrite nu am luat in considerare numai secventa din pat desi nu vad ce ai impotriva momentului erotic.

<font size=-1>[ Acest Mesaj a fost editat de: octavian_ionascu pe 2002-10-07 10:37 ]</font>
octavian_ionascu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Oct 2002, 12:34   #27
un om bun
Junior
 
un om bun
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 38
In cazul asta scuze ca am sarit asa...
Ce am impotriva momentului erotic e ca detest lesbienele.

De cind am vazut filmul ma tot intreb: oare de ce l-au facut ? Ce a vrut de fapt regizorul ? Care-i mesajul ?
un om bun is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Oct 2002, 15:26   #28
Master
Novice
 
Master
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 11
Corect. In ultimii ani, toate filmele care s-au facut sunt pur comerciale si mai putin artistice.
Totusi, Lynch face parte dintr-o categorie foarte speciala si unica. Ultimul lui film ne da dovada inca o data de ineditul genului pe care cred eu ca trebuie luat ca atare. Iti place sau nu iti place.
Master is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 May 2003, 17:09   #29
blitz43
Guru
 
blitz43
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti, 22 Acacia Avenue
Posts: 747
Sal'!
Am vrut sa ma dumiresc si eu despre filmu' in cauza, :o in schimb...
Stiu ca threadu' asta era mort, da' poa' il revitalizez eu.
Bah, cowboy-lor, acum mi-a picat si mie filmu' in mâna (mai exact in uichendu' trecut). Bun 8) , am chemat un amic pe la mine sa vedem filmu' si Play. Inainte de cd-ul 2, am facut o pauza (de bere) ca sa recapitulam si sa ne punem de acord asupra firului actiunii. Aaaaaa, dar care.... actiune. Instantaneu, ne-am decis: AVEAM CUM SA INTELEGEM CEVA! :wink:
Deh, nu toata lumea a facut ATF or something!
Subscriu in totalitate la parerea lui lui blizz. O persoana care cauta o explicatie logica la cele mai mici detalii din filmu' asta, trebuie ca e deranjata rau de tot la mansarda, chiar mai rau decât insusi regizorul. Filmu' intra in categoria "SICK MOVIES FOR SICK PEOPLE" (i'm sick & i'm proud, cool! :lol: ) Pur si simplu regizorul si-a filmat cele mai trasnite gânduri si cosmaruri bolnavicioase. Bah, eu il respec pe omu' asta. Mi-au placut mult Blue Velvet si The Elephant Man. Tuin Pics sux a lot! The Lost Highway, bunicel. L-am vazut de 2 ori, l-am inteles 1/2. Mai trebuie perseverat si la filmu' asta. Mi-l si inchipui cum se mai distreaza pe seama criticilor de film care ii diseaca opera. Asta-mi aduce aminte de comentariile din liceu in care gaseai hiperbole, epitete & stuff la orice colt de poezie .
P.S.1 Nu stiu de ce, da' filmu' asta mi-a adus aminte la greu de clipul Black Hole Sun - SOUNDGARDEN. Ce vremuri!!!
P.S.2 "Om bun" se cam ascunde dupa deget. N-am auzit (inca) barbati (sanatosi) carora sa nu le placa lesbienele (sau macar ce fac ele in pat). Eu dupa scena erotica de pe canapea, mi-am mai deschis o bere. Probabil ca ii e rusine de ce simtaminte are fata de acest "fenomen"? Sau e femeie?
P.S.3 Pacat ca personajele interpretate de Dan Hedaya si Robert Forster au roluri asa de mici. Un plus pentru final (vezi piticii mosi) & pentru distrusu' ala care a impuscat balena.
P.S.4 Da' v-ati gândit vreodata ca un film poate sa n-aiba nici un mesaj?
P.S.5 TOATE ASTEA SUNT PARERI PUR PERSONALE!
__________________
Well that was back in the day
And if you weren't there
It doesn't matter anyway
Because you wouldn't understand
blitz43 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 May 2003, 21:13   #30
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Ba nu, totusi, filmul are un mesaj (fie si el numai despre Hollywood), dar si mesajele sunt doar pretexte pentru succesiunea halucinanta a scenelor (care are, totusi, o logica - vezi in pagina 1).

Mi-a placut faza cu lesbienele.....
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jan 2004, 15:19   #31
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
Postul asta e al lui Christi dar mai adaug eu niste chestii

Hai sa luam acum cele 10 sfaturi ale lui Lynch.

Pay particular attention in the beginning of the film: at least two clues are
revealed before the credits - la inceput, apar chipurile lui Diane, alaturi de cele
doua persoane in virsta, impreuna, zimbind - sa fie oare parintii ei? Cel de-al
doilea indiciu nu l-am sesizat. al doilea indiciu este perna de care se apropie camera...sau chiar dansul de la inceput (pentru ca Diane/Betty spune ca a castigat un concurs de Jitterbug)

Notice appearances of the red lampshade. - cam clar. Lampshadeul din camera
lui Diane (in realitate), acolo unde suna telefonul la inceput.

Can you hear the title of the film that Adam Kesher is auditioning actresses for?
Is it mentioned again? - Da, dar nu l-am retinut. Se mentioneaza la petrecerea
de la final; titlul include un nume pe care nu l-am mai auzit. Titlul este Poveste Sylviei North. Si pt. filmul asta da proba Camilla cea din "vis"

An accident is a terrible event... notice the location of the accident. - Aici nu
inteleg. Accidentul a avut loc pe Mulholland Drive. Nu inteleg ce vrea sa spuna
Lynch.

Who gives a key, and why? Pai aici e iar clar. Cheia albastra e data de asasin
cind afacerea e incheiata. Cind Diane se trezeste la realitate, cheia e pe masa.
Asta inseamna ca deja s-a actionat. Vecina ii spune ca doi detectivi s-au
interesat de ea. Urmatoarea scena prezentata - cea a despartirii - a avut loc,
dpdv cronologic, inainte. Si cheia albastra o avea Rita/Camilla in poseta la inceput.

Notice the robe, the ashtray, the coffee cup. Cu the robe n-am inteles. The
ashtray e chiar linga lampshade. Iar cu ceasca de cafea e interesant si sustine ce
am spus mai inainte. Diane, dupa ce se trezeste, isi face o ceasca de cafea. Cind
se pune pe canapea, unde e Camilla, are un pahar in mina. Dovada ca mergem
inapoi in timp. Ceasca de cafea mai apare la sfirsit, inainte sa se sinucida.
Aceasta scena este, cronologic, imediat dupa trezire - deci Diane a rememorat in
vis tot ce s-a intimplat, chiar inainte de a se sinucide.

What is felt, realized and gathered at the club Silencio? Nu sint sigur, ma cam
depaseste scena. Cu culoarea albastru aveti dreptate. Dar cu "There is no band",
nu stiu fix unde bate Lynch. There is no band and yet we hear an orchestra. Cam asta e pe la Clubul Silencio...plus cantecul lui Rebekah Del Rio - Llorando.

Did talent alone help Camilla? Nu, evident. Aici poate fi adusa in discutie scena
cu auditia, in care Diane / Betty ii da gata pe toti. Si totusi nu a obtinut rolul.

Notice the occurrences surrounding the man behind Winkies. - nu stiu!!! Daca
imi explica cineva toata treaba asta cu homelessul... Homeless-ul apare pe la inceput...cand zice un tip ca l-a visat si apoi, dupa ce-l vede, are un infarct de toata frumusetea.
Where is Aunt Ruth? - in realitate, e moarta. In vis, e in Canada, la filmari. De
remarcat ca ea se intoarce acasa chiar la finalul visului.

Well..that about covers it...
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jan 2004, 16:05   #32
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Am si uitat de topicul asta...

Dar, oricum, am o completare in legatura cu homelessul. Apare de trei ori: o data cand face Dan (Diane, oare?) infarct, apoi cu cutia albastra, apoi la sfarsit pe fereastra. Eu cred ca reprezinta Moartea, sau apropierea ei, in orice caz. La sfarsit, el pare "satisfacut" sau, in orice caz, de parca ar fi terminat ceva. Sau, poate fi o reprezentare a Visului insusi (sau a unei alte lumi), pentru ca el tine acea cutie albastra prin care se iese din vis (si culoarea albastru e foarte importanta in "Mulholland Drive"). In orice caz, el este un personaj fantastic, care nu exista in lumea/viata noastra, si este o proiectie a unei notiuni asa cum o vede Diane.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Oct 2005, 10:26   #33
Shadow_20
Junior
 
Shadow_20
 
Join Date: Oct 2005
Location: Bucuresti
Posts: 35
Send a message via Yahoo to Shadow_20
oameni buni, cred ca innebuneeeeeeeeeeeeeesc !!!!!!!!!!!! am citit scenariul pe net (fara sa fi vazut filmul) si lipsesc bucati masive din el (bucati masive insemnand cam juma' de film sau mai mult...presupun)fatza de ce scrieti voi despre film aici... poate cineva care a vazut filmul sa citeasca si scenariul pe net si sa imi zica si mie ce se petrece ? va rog mult (o sa incerc sa fac rost de film intre timp, sa-l vad si io...)
__________________
rock and roll for ever
Shadow_20 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Oct 2005, 18:51   #34
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
:lol: :lol: :lol:

Demult n-am mai ras asa la un post... :w00t: Omule, cred ca ti-ai stricat vizionarea filmului. Sau, dimpotriva, s-ar putea sa-l savurezi mai mult, daca esti deja confuz cand il vezi.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Oct 2005, 14:29   #35
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
Scenariul de pe net este, din cate stiu eu, scenariul original al episodului pilot al ipoteticului serial Mulholland Drive care, din pacate, nu s-a mai facut. That's that.
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Oct 2005, 18:23   #36
Shadow_20
Junior
 
Shadow_20
 
Join Date: Oct 2005
Location: Bucuresti
Posts: 35
Send a message via Yahoo to Shadow_20
there you have it... no wonder i was confused mersi mult 8)
__________________
rock and roll for ever
Shadow_20 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:46.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells