Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 07 Nov 2004, 16:30   #1
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Panica in NEEDLE PARK

Regia Jerry SCATZBERG, SUA 1971, CU AL PACINO, KITTY WINN Romeo si Julieta ai mizeriei si drogului.Film despre "marginalii" atat de infierati in revistele Cinema de pe vremuri. L-a vazut careva? Ce mi-a placut la acest film : elipsa- factor cheie in desfasurare povestii.1) Bobby(Pacino), se hotaraste sa dea o spargere impreuna cu fratele sau la un depozit de spirtoase. Semnalul e simplu: cand fratele vine pe straduta cu camionul furat, coboara si bate la usa. Un gardian(silueta sa se vede in penumbra), apare pe alee. Fratele da sa intre cu masina, vede gardianul si pleaca. Auzind motorul camionului, Bobby il striga: "Hank, Hank !" -URMATORUL CADRU: Bobby e la vorbitor cu prietena sa. 2)Dupa audierile de la politie aceasta nu stie daca sa-l "toarne" sau nu . Zace cateva ,saptamani mai tot timpul drogata .Are dubii. Ii da intalnire politistului. In secventa urmatoare, Bobby e prins pt. a doua oara in flagrant si arestat. Secventa seamana cu cea din finalul "A bout du soufle" a lui godard, numai ca aici pers. principal nu e impuscat. Finalul: Bobby e eliberat din nou din puscarie de un puternic al zilei, al carui protejat este.La poarta cea care l-a tradat, care i-a furat doza de trezire ("wake up shot"), il striga pe nume. Bobby ii raspunde ca un posibil semn de reimpacare. Elipsa se opreste aici, regizorul si-a spus povestea, continuarea nu ne-o putem decat imagina. Panica in parcul acului, nu mai poate soca pe nimeni azi, dar la vremea lui sigur a facut-o. Filmul uimeste insa prin nuditatea mizeriei in care se zbat cei doi si restul gastii.Mizerie din care refuza sa iasa. Dupa lungi planuri-secventa ale cuplului, dupa descrieri minutioase ale ritualurilor drogatilor, cei doi, plecati in excursie la tara par ca nu prea au ce cauta in decorul "sanatos" si verde al padurii. Nici nu stau mult. Se refugiaza cu rapiditate in cloaca din Needle Park, iar promisiunile unui nou inceput raman doar la faza de promisiuni. Ca un semn al damnarii ireversibile si a incapacitatii de a trai si imagina un nou mod de viata, catelul rocky e inghitit de ocean. Interesanta atitudinea regizorului, net antimoralizatoare, fara "tandrete" fata de personajele sale( unii ii contempla admirativ,chiar cu veneratie pe alocuri-Coppolla-Nasul), , schatzberg spune doar o poveste a mizeriei. Declaratia regizorului despre un alt film al sau-The Scarecrow: "Am incercat sa fac un film mai optimist decat Panica...sau Jurnalul unui copil decazut, aratand cum se trezesc oamenii aruncati mereu spre marginea socetatii, cu toate eforturile lor de a se integra".
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Nov 2004, 17:32   #2
keyzer soze
Guru
 
keyzer soze
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 808
da, l-am vazut.. un film exceptional, asa dupa cum bine ai spus
si ai spus cam tot...
keyzer soze is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Nov 2004, 13:37   #3
crissis
Veteran
 
crissis
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 201
panica in needle park

mi-a placut si mie. dar nu imi mai amintesc cum o cheama pe tipa. nu am mai vazut-o in alte filme. can you help me?
crissis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Nov 2004, 01:37   #4
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Scrie sus la inceput , KITTY WINN
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Nov 2004, 14:39   #5
crissis
Veteran
 
crissis
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 201
panica in needle park

thanks. al pacino e foarte credibil in rolul asta. imi pare ca si-a epuizat talentul cam repede. in dog day afternoon imi place, dupa aceea m-a enervat in toate filmele in care l-am vazut, culminind cu devil's advocate sau cum s-o fi chemind. diavolul lui e un cretin.
crissis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Nov 2004, 14:55   #6
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
"imi pare ca si-a epuizat talentul cam repede"

Nu cred ca si-a epuizat talentul, poate nu ai vazut suficiente filme cu el. Ca si DE NIRO (in productiile recente), se prostitueaza pt. bani, pt. foarte multi bani...si cred ca-si poate permite. Are cu ce. Exemple din astea mai sunt. Vezi Brando. (*)
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Nov 2004, 15:45   #7
Bogie
Guru
 
Bogie
 
Join Date: Dec 2002
Posts: 630
A continuat seria rolurilor mari si dupa "Dog day afternoon" (rolul meu preferat):
-Scarface
-Carlito's way
-Heat
-Donnie Brasco
-Insider
chiar si Insomnia.

De acord in ce priveste "Devil's advocate"....un diavol penibil, datorita scenariului....si un Keanu Reeves inexpresiv, ca de lemn.
__________________
My, my, my. Such a lot of guns around town and so few brains!
Bogie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Dec 2004, 13:47   #8
crissis
Veteran
 
crissis
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 201
mda, cred ca am exagerat in ce-l priveste pe Al Pacino, dar inca sunt sub impresia lui 'devil's advocate', pe care l-am pierdut la vremea lui si l-am vazut acu vreo 2 saptamini [ stiam ca apare si charlize theron etc] . m-a enervat ca Pacino si-a luat in serios rolul, in comparatie cu detasarea, as zice chiar plictisul lui de niro din multele filme in care s-a obosit sa joace pentru bani.
crissis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Dec 2004, 14:04   #9
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Pacino si-a luat in serios rolul


Deci se intampla si la case mai mari....
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Dec 2004, 14:50   #10
keyzer soze
Guru
 
keyzer soze
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 808
in 'The Devil's Advocate' m-a deranjat orice, dar nu Al Pacino! The Big Al si-a facut meseria cu profesionalismul care-l caracterizeaza, spre deosebire de Bobby de Niro care-si bate joc de rolurile din ultimii ani... De cand a ajuns profesionalismul ceva de blamat ? :sick: Ca filmul e prost, de acord - si nu e singurul, vezi 'Parfum de Femeie', 'Simone' si asa mai departe...
__________________
'To beyond or not to be'
Volume
keyzer soze is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Dec 2004, 14:58   #11
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Parfum de femeie e prost ? :w00t: De ce ? ''Me like''....
Eu zic ca se achita mai mult decat onorabil de rol...
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Dec 2004, 15:04   #12
keyzer soze
Guru
 
keyzer soze
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 808
Da, dragul meu, e prost!
Un film lacrimogen pentru gospodine si racani...
Si da, dragul meu, rolul lui Pacino e exceptional!
Dar Film nu inseamna numai actorie, ar fi trebuit sa-ti dai seama pana acum...
__________________
'To beyond or not to be'
Volume
keyzer soze is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Dec 2004, 15:15   #13
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
In cazul asta intru la categoria racani.
Imi bag ... tai copacul ! Mie mi-a placut filmul , stiu ca are niste carente , dar wtf. l-am vazut de mai multe ori si-mi place si acum. Imi place relatia dintre pusti si colonel , imi place ziua recunostiintei din film (primirea "calduroasa" pe care i-o face familie) , felul de viata al personajului (si eu as fi facut la fel in situatia lui - mai bine rege o zi decat magar o viata !!! ), intrarea in forta a colonelui in facultatea pustiului si demascarea micimii unora care se cred lorzi doar pentru ca parintii au f. multi bani.....ca sa nu mai amintesc de cursa nebuna cu ferrari-ul rosu prin oras + modul in care il convinge pe patronul reprezentantei sa dea o super masina "pt. o tura" unui orb. :love:
Cam atat.
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Dec 2004, 15:38   #14
Bogie
Guru
 
Bogie
 
Join Date: Dec 2002
Posts: 630
Originally Posted by nume:
intrarea in forta a colonelui in facultatea pustiului si demascarea micimii unora care se cred lorzi doar pentru ca parintii au f. multi bani

Asta mi s-a parut foarte slaba..populista....o chestie ana la urma , binele trebuie sa triumfe...plus aplauzele in care a izbucnit sala..
Mi-a placut scena din casa fratelui sau...si indeosebi mizantropia colonelului..
__________________
My, my, my. Such a lot of guns around town and so few brains!
Bogie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Dec 2004, 12:10   #15
crissis
Veteran
 
crissis
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 201
panica in needle park

vad ca s-a inflamat discutia. nu am vazut inca 'serpico'. stiti ceva de el?
crissis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Dec 2004, 22:01   #16
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
serpico nu e o capodopera insa depinde.daca nu-ti place pacino o sa-l consideri ok, daca iti place pacino o sa il consideri foarte bun.film prost cu siguranta nu e.
si in legatura cu ce s-a zis mai sus nu cred ca pacino se prostitueaza pentru bani ca de niro.de altfel nu cred nici ca de niro o face.pacino a facut jocuri ok il ultimii ani : insomnia, angels in america si acum uite, se pare ca si merchant of venice.
de niro a facut numai comedioare slabe, insa nu pot sa fiu sigur ca o face pentru bani.cine stie, poate ii face placere sa se mai prosteasca si el, dupa o anumita varsta, cu atat mai mult cu cat poate sa faca comedie. asta e clar (i have nipples, can you milk me, focker?).pacino, cu siguranta nu poate (daca ati vazut s1mone v-ati convins probabil)
panic in needle park nu am vazut din pacate.l-am ratat o data pe un post si am prins doar ultimele 10 minute, sfarsind prin a-mi cara pumni.dar sper sa remediez deficitul
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Dec 2004, 22:15   #17
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Totusi sunt unele roluri dezonorante pt. cei doi si refuz sa cred ca au facut-o doar pentru a se "prosti", varianta banilor pare mult mai plauzibila , cel putin din punctul meu de vedere.
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2006, 09:33   #18
Lino
Senior
 
Lino
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 144
Originally Posted by keyzer soze:
in 'The Devil's Advocate' m-a deranjat orice, dar nu Al Pacino! The Big Al si-a facut meseria cu profesionalismul care-l caracterizeaza, spre deosebire de Bobby de Niro care-si bate joc de rolurile din ultimii ani... De cand a ajuns profesionalismul ceva de blamat ? :sick: Ca filmul e prost, de acord - si nu e singurul, vezi 'Parfum de Femeie', 'Simone' si asa mai departe...

Robert de Niro nu si-a batut joc de nimic. Daca nu iti plac tie comediile e problema ta. Dupa o varsta probabil a dorit sa incerce si altceva, cariera ii era asigurata deja. Oricum va ramane in istorie ca unul dintre cei mai buni , indiferent de rolurile din acesti ultimi ani.
Lino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:37.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells