Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 11 Jan 2010, 15:45   #1
Kramer
Guru
 
Kramer
 
Join Date: Apr 2009
Location: Targoviste
Posts: 387
Send a message via Yahoo to Kramer
Filme romanesti 2010

2010 aduce in cinematografe peste 15 filme noi romanesti, cel mai asteptat parand sa fie "Aurora", realizat de Cristi Puiu.

De asemenea, vor reveni pe marele ecran Radu Muntean, Catalin Mitulescu sau Radu Gabrea, scrie Evenimentul Zilei.

"Aurora" a costat circa 1,4 milioane de euro (din care 400.000 obtinuti de la Centrul National al Cinematografiei - CNC) si va trece probabil prin festivaluri inainte de a rula in sali.

Reactiile entuziaste din aceasta toamna, la Festivalul de la Salonic, prefigureaza alte doua surprize pentru 2010: "Caravana cinematografica", a lui Titus Muntean, si "Medalia de onoare", in regia lui Calin Netzer.

In portofoliul lui Radu Muntean urmeaza "Marti dupa Craciun" in timp ce Catalin Mitulescu va lansa cel de-al doilea film al sau, "Un balon in forma de inima".

Tot in 2010 ar trebui sa ruleze "Felicia, inainte de toate", al lui Razvan Radulescu, "Luna verde", al lui Alexa Visarion, amanate deja, iar Marian Crisan e asteptat sa debuteze cu "Morgen".

Primavara il va aduce pe marile ecrane si pe Sergiu Nicolaescu, care va lansa "Poker".

un articol de pe ziare.ro


Asteptari, pareri ....

Am inteles ca Alice in tara tovarasilor nu o sa apara anul asta.

Last edited by Kramer : 12 Jan 2010 at 14:04.
Kramer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jan 2010, 15:47   #2
Im.Kino
Guru
 
Im.Kino
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 944
Nici Balonul lui Mitulescu n-o s-apara.
__________________
We are ready for the next shot, only in this scene instead of doing "nothing", we do "something".
Im.Kino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jan 2010, 16:48   #3
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Gabrea...? Film...? De ce?

Cu "Balonul..." care-i duma?

"Alice..." are mari greutäti de productie: reconstituit anii '50 (da' pe bune, nu ca Barna!), etc.

Mai e pe vine chestia "Tanti" (scenariul Daneliuc, regia Serbänel). Am textul, e odios.
Si sä nu uitäm nici "Poker" de Sergiu Nicolaescu. Cunoastem autorul, e Nicolaesc.
Si... "Liceenii mileniului trei" de Adrian Popovici. God forbid!
Siii... ... "Casanova, identitate feminină" de Marius-Theodor Barna. Dòmne fèri!

Ar mai fi în cärti:

"Ursul" de Dan Chişu (debut)
"Mar Nero" de Federico Biondi (debut)
"Bună, ce faci?" de Alexandru Matei (debut)
"Periferic" de Bogdan George Apetri (debut)
"Tatăl fantomă" de Lucian Georgescu (debut)
"Undeva la Palilula" de Silviu Purcărete (debut)
"Copilăria lui Icar" de Alexandru Iordăchescu (debut)
"Eu când vreau să fluier, fluier" de Florin Şerban (debut)
"Portretul luptătorului la tinereţe", de Constantin Popescu (debut)
"Principii de viaţă" de Constantin Popescu
"Nuntă în Basarabia" de Nap Toader (Napoleon Helmis)
"Omega Rose", de George Dorobantu (low-budget independent)

Last edited by Pitbull : 12 Jan 2010 at 10:06.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jan 2010, 17:02   #4
manwithamoviecamera
Banned
 
manwithamoviecamera
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 474
purcarete, da, curios ce film va face cu un milion si juma de euroi. ori o capodopera, ori o varza. debuturi-debuturi, dar chiar asha?
manwithamoviecamera is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jan 2010, 17:23   #5
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Da, pe mäsurä ce-mi compuneam mesajul, si eu numäram si mä cruceam...
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jan 2010, 18:05   #6
Kramer
Guru
 
Kramer
 
Join Date: Apr 2009
Location: Targoviste
Posts: 387
Send a message via Yahoo to Kramer
La ce sinopsis are "Tanti", cred si eu ca e odios.

Marcel, un om de afaceri belgian, are doua pasiuni in Romania: sotia sa Marilena si... copiii strazii. Cand echilibrul cuplului devine instabil, Simona se adauga pe lista explorarilor senzuale ale lui Marcel. Pentru a-si satisface nevoia de "prafuri", Simona isi completeaza venitul de profesoara ajutand cuplurile care doresc sa iasa din rutina matrimoniala. Geloasa, Marilena rupe relatia maritala si fuge pe litoral, unde se indragosteste de Fredi, un tanar care aduce masini din Germania.


Tatal Fantoma e cu Iures, right?

Si am vazut pe la TV un reportaj dupa platourile de filmare de la Undeva in Palilula. Interesant. Erau aproape ca in lagare actori aia cazati, dar erau incantati.(cică)

O, da! Si care e smecheria cu Omega Rose? Sinopsis?

Last edited by Kramer : 11 Jan 2010 at 18:12.
Kramer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jan 2010, 21:00   #7
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Astept cu deosebit interes:

"Aurora" - Cristi Puiu
"Marti dupa Craciun" - Radu Muntean
"Portretul Luptatorului la Tinerete" - Constantin Popescu Jr.
"Copilaria lui Icar" - Alexandru Iordachescu
"Eu cand vreau sa fluier, fluier" - Florin Serban
"Caravana Cinematografica" - Titus Muntean
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jan 2010, 21:31   #8
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
Eu nu astept nimic.
Convingerea mea e ca, dupa varfurile 432 si A fost sau n-a fost, cinematografia romaneasca se afla in declin.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jan 2010, 22:16   #9
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
De ce, Keepy?
Nu e nici în declin, nici în ascensiune (sä nu fim absurzi!), merge firesc pe trendul creat de cele cinci vârfuri (nu putem omite "Marfa...", "M.D.L." si "Hârtia..."); anul 2009 a stat foarte bine, marcat în primul rând de "Politist, adj.". Am mai avut o datä discutia asta.
Originally Posted by Kramer:
Si care e smecheria cu Omega Rose? Sinopsis?
Am citit ultimele douä drafturi de scenariu, si am discutat ore-n sir cu George, astä-varä pe motoare. Are sanse sä iasä un film bun, dar dupä cum aräta scenariul, cred cä va fi totusi cu o clasä sub "Elevator" - desi nu exclud nici ca modul lui Dorobantu de a filma, atât de viu si imaginativ, sä-l ridice mult.
Nu sunt sigur cä e cazul sä divulg subiectul, nici chiar la nivel de synopsis.

Last edited by Pitbull : 11 Jan 2010 at 22:30.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jan 2010, 00:12   #10
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Mie nu-mi place sa astept, asa, in general, dar am prins din intamplare cateva imagini din "Medalia de Onoare" si m-a facut foarte curios.
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jan 2010, 07:42   #11
Im.Kino
Guru
 
Im.Kino
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 944
Balonul a tot fost modificat si e intr-un soi de pre-productie. Chiar daca ar fi filmat anul asta (which I doubt), pana nu trec festivalurile mari de la anul (Cannes included) nu are cum sa-l scoata.

@ Kramer - astiu ca e o preluare, dar poti, te rog, sa-i scrii corect numele lui Titus (e Muntean, fara "u") ?

Filmul lui Gabrea se cheama Manusile rosii

Ati uitat

Aglaja, sau De ce fierbe copilul în mămăligă (Krisztina Deak)
Cernozaurii (animatie, Radu Dinulescu)
Europolis (Cornel Gheorghita)
Eva (Adrian Popovici)
Umilinta (Catalin Apostol)
Pac! Esti mort (Dan Chisu)
__________________
We are ready for the next shot, only in this scene instead of doing "nothing", we do "something".
Im.Kino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jan 2010, 11:04   #12
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Am numarat 30 de premiere romanesti posibile. Eu zic ca daca vom avea 15 sa ne consideram norocosi.
Asa s-a intamplat si anul trecut. S-au anuntat o droaie si au aparut putine. Nu stiu daca au fost 15.
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jan 2010, 13:51   #13
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Am mutat discutia despre "Politist, adj." în topicul titular.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jan 2010, 14:04   #14
Kramer
Guru
 
Kramer
 
Join Date: Apr 2009
Location: Targoviste
Posts: 387
Send a message via Yahoo to Kramer
Dupa ce am intrebat aici despre Omega Rose, am cautat pe net mai multe detalii. Daca e sinopsisul ala pe care l-am citit, abia astept.
Kramer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jan 2010, 17:10   #15
Spiridus
Novice
 
Spiridus
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 2
Si daca o sa vedem un film bun ........... mai ramanem tot cu meseria asta altfel ne apucam de altceva ca de debuturi sau nu....... cred ca sunt bani aruncati in vant ..........toate sunt filme de arta, de autori, de ce vreti voi .......numai filme care isi vor scoate cheltuielile Nu !
Aurora , un scenariu grotesc , nici nu-mi imaginez pe ce considerente au dat 400000 de roni .......statul Roaman......ca si cel al lui Lucian Georgescu niste povesti tampite.........de ..... fara cuvinte.Imi pare nespus de rau dar nu cred ca ami avem cum sa ne redresam la capitolul scenarii in primul rand si in al doilea la tehnica de filmare. Nu am mai vazut o poveste buna de ani in sir de un dialog bun de gaguri sau poante .......cat despre cum am vrea sa fie filmat ........
Uni care spuneau acum 10 ani ca nu-i lasa generatia veche si acum procedeaza intocmai ca ea ba mai mult o intrece in gafe sau comportament pe platou....... Asa ee elevul trebuie sa-si intreaca maestrul hahahahah !
Spiridus is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jan 2010, 18:10   #16
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Ups...
...Si puteam sä JUR cä nu mai respira, acolo, între prosoapele din baie...
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 May 2010, 12:10   #17
Pashpix
Guru
 
Pashpix
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 559
Dan Chişu: "Dacă "WebSiteStory" va fi un fiasco, nu voi da socoteală nimănui"
(Mediafax)

Dan Chişu, al cărui debut în lungmetraj, "WebSiteStory", va avea premiera pe marile ecrane româneşti pe 14 mai, a declarat, într-un interviu acordat MEDIAFAX, că este mândru că pelicula sa este realizată fără bani publici şi astfel, dacă va fi un fiasco, nu va da socoteală nimănui.

Dan Chişu mai povesteşte, în acelaşi interviu, cum a evoluat filmul, de la o poveste găsită pe internet până la o producţie în care a cooptat nume precum Marius Moga şi Dragoş Bucur. De asemenea, acesta mărturiseşte şi în ce stadiu este cu un alt proiect de lungmetraj al său, "Ursul".

Prezentăm integral interviul acordat de Dan Chişu agenţiei MEDIAFAX:

Reporter: Spuneţi-mi povestea proiectului. De unde v-a venit ideea şi cum s-a schimbat povestea de la scenariu până la filmările propriu-zise?

Dan Chişu: Povestea am găsit-o pe net. Eram fascinat de felul în care orice tânăr îşi putea posta filmările făcute cu telefonul mobil. Acolo am descoperit-o pe Diana Gurscă, care a postat controversatul filmuleţ intitulat "Cu cine fac sex vineri seara". Mi-a luat o lună să o găsesc pe Diana şi încă o lună să o conving că ea este potrivită pentru rolul Mirei din film. Povestea nu s-a schimbat, s-a adaptat personalităţii fiecăruia, pentru că am făcut un joc prin care fiecare îşi crea propriul personaj începând de la cele patru pagini pe care le-au primit drept fişa personajului, în care se regăseau nişte linii directoare despre personajul ce urma a fi interpretat. De fapt, dialogurile sunt ale lor, improvizate pe baza pesonalităţii personajului interpretat de fiecare în parte.

Rep.: De ce aţi schimbat titlul din "Pac! Eşti mort" în "WebSiteStory"?

D.C.: Iniţial filmul s-a numit "Pac! Eşti mort!", iar pe timpul filmărilor am avut câteva intervenţii în presă. În momentul în care am creat conceptul campaniei de promovare a filmului şi anume o campanie virală de marketing, am decis să rup orice legătură între campania în sine şi numele meu sau al filmului. Conceptul a fost crearea unui blog al unei fete unde posta filmuleţe video despre problemele ei cu părinţii, sub deviza "Părinţii tăi sunt la fel de cretini ca ai mei?". Filmuleţele respective erau de fapt duble din film, însă la momentul respectiv ele au fost tratate ca atare şi foarte mulţi tineri au postat şi ei răspunsuri video la postările fetei. În foarte scurt timp, traficul pe blog a crescut continuu, pe măsură ce avansam cu postările fetei. Trăgând foarte multe duble la filmări, am putut anticipa comentariile unora dintre vizitatori, astfel răspunsurile video ale fetei au fost credibile şi, până la un moment dat, nimeni nu s-a prins că este vorba despre o campanie de marketing. Au fost şi câteva persoane care, urmărind blogul, au observat ticuri verbale sau asemănări între înfăţişarea fetei şi a Dianei din filmuleţul amintit mai sus, iar noi a trebuit să negăm de fiecare dată şi să mergem mai departe pe varianta blogului unei fete cu probleme în familie.

Rep.: De ce acest titlu?

D.C.: Este o poveste din zona internetului şi mi-a surâs şi legătura cu "West Side Story".

Rep.: Cum s-a născut colaborarea dintre dumneavoastră şi Marius Moga (regizor-producător)?

D.C.: Aveam nevoie de un nume sonor în materie de hituri pentru tinerii cărora se adresează filmul. Ştiam că e bun, scump şi destul de ocupat. Aşa că l-am şocat din prima: i-am spus ce vreau şi că nu am să-i cer niciun ban pentru acest privilegiu de a face muzică de film, pentru un film cu subiect controversat. A acceptat. A şi râs puţin.

Rep.: Cum aţi ales actorii care să joace în film?

D.C.: Un casting scurt, pentru că pe Costel (Bojog, n.r.) şi Teo (Oreste Teodorescu, n.r.) îi ştiam. Pe ceilalţi, Bucur, (Florin, n.r.) Piersic Jr. şi Şerban Ionescu i-am convins să joace pro-bono.

Rep.: Aţi avut roluri scrise cu un actor anume în minte?

D.C.: Nu am avut aproape nimic scris din păcate. Am riscat enorm. Nu se face aşa. De altfel, toate problemele filmului sunt generate de lipsa scenariului, de aceea am lucrat foarte mult la montajul lui. Este un experiment, aştept rezultatul lui de la public.

Rep.: Aţi vrut să aveţi un actor în distribuţie şi nu l-aţi putut coopta în proiect?

D.C.: Nu. Am fost atât de fericit că i-am avut pe Bucur, Florin Piersic Jr., Lia (Bugnar, n.r.) şi Şerban Ionescu încât…

Rep.: Va participa filmul în festivaluri?

D.C.: Nu este un film de festival. Are o parte masiv comercială. Este un film de public. A fost deja selecţionat în câteva, dar doar pentru tema destul de rar abordată până acum. Suntem selecţionaţi în trei festivaluri până la sfârşitul anului, dar aşteptăm răspunsul de la încă câteva unde, nota bene, am fost solicitaţi să participăm datorită subiectului.

Rep.: Puteţi să îmi spuneţi, în prezent, despre ce festivaluri este vorba?

D.C.: Festivalul Internaţional al Filmului de Dragoste de la Mons, în Belgia, Cottbus International Film Festival în Germania şi Culture & Cultures Film Festival în Franţa

Rep.: Ce dificultăţi aţi întâmpinat ca regizor, având în vedere că acesta este debutul dumneavoastră în lungmetraj?

D.C.: În primul rând, întoarcerea la film. E altfel decât acum 30 de ani. Pentru mine este important că am reuşit să-l termin fără finanţare de la CNC. Dacă va fi un fiasco, nu voi da socoteală nimănui, sunt banii mei şi asta mă va face să mă bucur mai tare în cazul în care va fi un succes.

Rep.: De ce aţi ales acest moment pentru a debuta în film?

D.C.: Cinema-ul românesc este pe val afară… de ce să nu profit de simpatia publicului pentru succesul filmului românesc în general? Poate îi voi convinge să vină în sală cu un astfel de produs, mai dinamic, într-un cuvânt, comercial. Îmi asum acest lucru. L-am făcut conştient, intenţionat.

Rep.: Mai aveţi un proiect, "Ursul". În ce stadiu este acum filmul?

D.C.: "Ursul" este în postproducţie cu pre-mixul făcut. Aştept să plec la Paris pentru mix-ul final.

Rep.: Mai semnează Goran Bregovic muzica filmului?

D.C.: Muzica este gata şi, deşi sunt subiectiv, este senzaţională. E primul film la care (Bregovic, n.r.) semnează muzica după "Trenul vieţii/ Train de vie", al lui Radu Mihăileanu.

Dan Chişu este un cunoscut om de televiziune şi media. Este promotorul unor evenimente precum "Noaptea Devoratorilor de Publicitate" şi Festivalul de Film DaKino.
Pashpix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2010, 12:45   #18
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
La emisiunea lui Patapievici de pe TVRC am vazut un interviu cu Florin Iepan.Omul nostru face un documentar despre masacrul evreilor de la Odessa,masacru facut de armata armata romana pe 22 oct.1941 ca represalii pentru aruncarea in aer a comandamentului militar roman din acest oras.
Abia astept acest documentar si scandalul care o sa iasa.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Masacrul_de_la_Odesa

Si un interviu mai vechi al lui Iepan.
http://agenda.liternet.ro/articol/74...st-Odessa.html

Last edited by bremen1980 : 23 May 2010 at 12:59.
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2010, 19:25   #19
djinjis
Guru
 
djinjis
 
Join Date: Dec 2007
Location: la dreapta Tatãlui
Posts: 623
asta e noua strategie a lu' Israel. o sa faca atatea filme despre holocaust pana restu' natiunilor o sa sucombe de plictiseala. si atunci o sa preia controlul asupra lumii.
__________________
Era ninja. Era Kuji-kiri, si dincolo de Kuji-Kiri, era Kobudera, de care se temea pana si al sau sensei Kan-aku na ninjutsu. Era magie.

http://www.youtube.com/watch?v=JD177l2DNtw
djinjis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 May 2010, 18:03   #20
Kramer
Guru
 
Kramer
 
Join Date: Apr 2009
Location: Targoviste
Posts: 387
Send a message via Yahoo to Kramer
Ce ai avut cu mine, bremen, de ai pus linkul la mizeria aia de interviu?
Kramer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 09:03.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells