Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 17 Jun 2005, 12:20   #1
Bogie
Guru
 
Bogie
 
Join Date: Dec 2002
Posts: 630
No man's land (Bosnia -2001)

Ura, semnul sub care sta filmul. Fata de inamic, fata de jurnalisti, fata de soldatii ONU. Un film obiectiv,amar care pune fata in fata cele 2 tabere (sarbii si bosniacii), reprezentate de 3 soldati prinsi intr-o transee din "tara nimanui". Un razboi absurd, animat de dusmania fara sfarsit..

Ce puteau intelege soldatii ONU din toata povestea asta? cine a inceput conflictul, cine
este vinovat, cine are dreptate? Combatantii sunt priviti ca niste nebuni, actele lor cu greu pot fi explicate din exterior.
Momentele de acalmie, intelegerea efemera intre sarb si bosniac (descoperirea unei cunostinte comune din Banja-Luka, impartirea unui pachet de tigari, chiar o incercare de imprietenire din partea sarbului Nino)au dat iluzia ca e posibila o impacare sau mai bine-zis o cooperare...totul, doar o aparenta, destramata de finalul violent.

Am crezut ca va fi un cliseu obosit povestea cu ziarista care se implica si careia ii va reveni meritul de a-i salva pe soldati..din fericire nu s-a intamplat asa.

Ce ati fi facut in privinta lui Cera, mortul aflat inca in viata? ati fi fost in stare sa-l ucideti? sau l-ati fi lasat sa zaca acolo? Cu adevarat cutremuratoare soarta lui.
__________________
My, my, my. Such a lot of guns around town and so few brains!
Bogie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jun 2005, 19:19   #2
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Pe mine nu m-a impresionat si nici nu prea mi-a pasat ca la sfarsit aia se impusca intre ei. Trist, insa, cum ramane tipul ala acolo asa. Problema care s-a ivit si la noi when writing a script: actiunea nu are un punct culminant, nu se acumuleaza tensiunea intre cei doi ca sa explodeze la un moment dat, e plat. Ca se tot taie ei si se impusca e mai putin relevant si cam degeaba. Pentru script, I mean. Ca film a fost ok, dar mi-a lipsit asta. Si am invatat, ca si in Hotel Rwanda, dar mai putin acolo, ca UN sta degeaba (la un moment dat se si mentioneaza chestia din Rwanda care se intampla concomitent) si sunt niste muisti.

Unora le-a placut foarte mult, poate n-am vazut eu ceva, poate-mi explica si mie cineva ce si cum. Atat
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jun 2005, 10:05   #3
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
Film excelent, pe care mi l-as fi dorit in cinematografia romaneasca - din pacate suntem la ani lumina de asa ceva.

Cu sange, cu determinare si cu intelegere exacta a absurdului local.

Cu o inteligenta care intelege viata asa cum e si cu un bun-simt care nu intelege moartea asa cum a fost.

Cu o placere de a juca cu care actori necunoscuti veniti dintr-o tara in razboi au aratat ca au oricand un loc in fata in filmul european.

Cu o maiestrie de-a gestiona camera care arata intelegerea perfecta a spiritului scenariului, pe care l-a si potentat in permanenta.

Cu un scenariu perfect executat pentru a explica publicului, over and over again, acelasi mesaj dureros.

Cu ambitia de a explica lumii intregi ca EA a gresit, iar ei doar incercau sa repare.

Cu atat mai tragic cu cat se intampla la ei acasa.
__________________
indy.to
Airlight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 06:19.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells