Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 21 May 2003, 10:06   #1
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
Cry Freedom!

a auzit cineva de filmul acesta? se pare ca nu... :roll: am intrebat pe multi acest lucru si mai nimeni nu a auzit de el. dar eu l-am vazut acum citva ani pe PRO TV. si m-a impresionat. e unul din putinele filme la care marturiesc ca mi-a venit sa pling. daca ati vazut daca v-a placut daca il stiti va rog impartasiti-mi citeva impresii. E despre Apartheid. isi mai aminteste cineva?...
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2003, 10:10   #2
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Cel in care juca parca si Denzel Washington?

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2003, 10:23   #3
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
parca! si ala care a jucat in dave presedinte pt o zi sau ceva de genul asta. sau era morgan freeman si nu denzel washington? nu mai stiu. mi-e lene sa ma uit pe imdb...
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2003, 10:31   #4
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Hmm, m-am uitat eu acum si era Denzel, intr-adevar, filmul fiind regizat de Attenborough ("Ghandi", printre altele). Tin minte ca parca am vazut o varianta in stil mini-serial, nu ca un singur film. Anyway... mi s-a parut interesant pentru ca e un subiect care nu a fost prea des pus pe tapet, insa cred ca insista prea mult pe faptele reale, in detrimentul unui ritm mai sustinut. Dar sunt cateva momente de dialog/monolog care sunt chiar impresionante.

Insa una peste alta, trebuie sa spun ca referitor la subiectul asta, mi s-a parut mult mai emotionant un documentar ca Amandla! a lui Lee Hirsch, chiar asa concentrat pe un singur aspect al luptei impotriva apartheid-ului cum este el...

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:06.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells