Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 26 Oct 2010, 14:39   #21
rrs85
Cinemagia's Wine Lover
 
rrs85
 
Join Date: Mar 2009
Location: Somewhere beetwen wines and movies...
Posts: 1,468
Send a message via Yahoo to rrs85
Originally Posted by marius_em:
Cred ca e prima oara cand sunt intru totul de acord cu Pit. Chiar e un SF solid, bogat in idei, cu personaje bine conturate, complexe, nu inteleg de ce e ridiculizat. Poate sa fie incalcarea tabuurilor? Da scena cu sexul poate parea de prost gust scoasa din context, insa tocmai contextul filmului o valideaza, ba mai mult o face necesara. Ca orice SF bun, si acesta este despre explorarea psihicului uman in situatii exceptionale datorate avansului tehnologic. Asta e daca vreti sensul SF-ului, e o definitie primordiala. E omul pe o statie spatiala in contact cu fiinte sau fenomene necunoscute. Sau omul confruntat cu propria creatie pe un taram pe care nu-l stapaneste intru totul, fie el genetica sau robotica sau inteligenta artificiala. Asadar, sensul scenei sexuale, daca asta era problema, poate fi inteles din perspectiva complexului oedipian, de exemplu, din perspectiva stadiului de maturitate umana, trecerea de la copilarie la adolescenta, si ceea ce ne revolta e faptul ca vedem aceste lucruri umane atribuite unei fiinte ce nu e indeajuns de umana.
Ca o nota personala, am intrezarit io aiurea o idee de feminism? Adica cum a fost portretizat hibridul feminin, si apoi cel masculin, practic cel masculin a devenit un demon, ce trebuia distrus.

Ai pus cireasa pe tort/bombona pe coliva/punctul pe i

Inainte de a-l viziona am citit tot felul de comentarii, marea majoritate avand conotatii negativiste, iar singurul care lauda era Pitbull si am zis sa-l vad... surpriza, mi-a placut, chiar foarte mult! Probabil, nu probabil, ci cu siguranta conteaza optica fiecaruia si puterea de a intelege subtilitatea mesajului din film... sunt persoane care vad imagini si atat si sunt persoane care vad dincolo de imagini!
__________________
De junghi să aivă parte şi de lance, de bâtă noduroasă şi de spată,
De paloş zdravăn, de cârlig de cange, de ghiont cu ghioagă-n ghinturi fericată,
De suliţă călită, de săgeată, de furcă, de ţapină, de baltag,
De furi pândind la coturi de drumeag
Să-i hăcuie, să-i jefuie de pungă, să-i spintece, în inimi să-i împungă.
La beregăţi să-i sângere puţin; în beciuri de Ghehenă să ajungă,
Crâşmarii care toarnă apă-n vin !
rrs85 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2010, 15:10   #22
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by rrs85:
Originally Posted by marius_em:
(...)
Ai pus cireasa pe tort/bombona pe coliva/punctul pe i:"
Et toi aussi!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Oct 2010, 04:52   #23
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
Originally Posted by rrs85:
Probabil, nu probabil, ci cu siguranta conteaza optica fiecaruia si puterea de a intelege subtilitatea mesajului din film... sunt persoane care vad imagini si atat si sunt persoane care vad dincolo de imagini!

Nu crezi ca generalizezi inutil? ... Adica ce vrei sa zici nea? Ca noi, astia care nu am vazut ceva interesant in filmul asta, suntem persoane mai stangace mintal care vedem doar imagini si atat?... Alta dovada ca ignoranta castiga teren ca trasatura a romanului de rand... De cand si pana cand parerea "noastra" e aia TRU iar restul sunt doar niste "minusuri" ?? Cat despre optica... tinand cont ca port ochelari (uneori)... o fi de la dioptrii?? Nu stiu, intreb... as vrea sa ma iluminezi...

Last edited by rifa : 27 Oct 2010 at 04:56.
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Oct 2010, 11:21   #24
rrs85
Cinemagia's Wine Lover
 
rrs85
 
Join Date: Mar 2009
Location: Somewhere beetwen wines and movies...
Posts: 1,468
Send a message via Yahoo to rrs85
Draga rifa,

Capacitatile intelectuale difera de la individ la individ, intr-o societate. Ca de altfel si puterea de a sintetiza un mesaj dintr-un film, spre exemplu... Sau pot urca scara proletara, unde pot vedea ca unii au si altii ba, te intreb pe tine, draga rifa, de ce? [...]
N-am zis ca sunt persoane "stangace mintal" cele care au vizonat "Splice", ci doar nu au reusit sa gaseasca mesajul pe care eu l-am zarit. Si chiar si asa, nu a zis nimeni ca as avea dreptate, poate eu sunt cel stangaci mintal, si vad dincolo de simple imagini mult mai mult. Poate am o imaginatie bogata,o ciudata ingurcitare de a degusta chintesenta lucrurilor in general, a filmelor in mod special.

Atata timp cat traim, chipurile, intr-o democratie tu ma poti contrazice pe mine, eu pe cel de langa mine, dar pastrand limita respectului si a bunului simt!

rrs85, un stangaci mintal incurabil
__________________
De junghi să aivă parte şi de lance, de bâtă noduroasă şi de spată,
De paloş zdravăn, de cârlig de cange, de ghiont cu ghioagă-n ghinturi fericată,
De suliţă călită, de săgeată, de furcă, de ţapină, de baltag,
De furi pândind la coturi de drumeag
Să-i hăcuie, să-i jefuie de pungă, să-i spintece, în inimi să-i împungă.
La beregăţi să-i sângere puţin; în beciuri de Ghehenă să ajungă,
Crâşmarii care toarnă apă-n vin !
rrs85 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Oct 2010, 14:47   #25
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
Originally Posted by rrs85:
Draga rifa,

Capacitatile intelectuale difera de la individ la individ, intr-o societate. Ca de altfel si puterea de a sintetiza un mesaj dintr-un film, spre exemplu... Sau pot urca scara proletara, unde pot vedea ca unii au si altii ba, te intreb pe tine, draga rifa, de ce? [...]
N-am zis ca sunt persoane "stangace mintal" cele care au vizonat "Splice", ci doar nu au reusit sa gaseasca mesajul pe care eu l-am zarit. Si chiar si asa, nu a zis nimeni ca as avea dreptate, poate eu sunt cel stangaci mintal, si vad dincolo de simple imagini mult mai mult. Poate am o imaginatie bogata,o ciudata ingurcitare de a degusta chintesenta lucrurilor in general, a filmelor in mod special.

Atata timp cat traim, chipurile, intr-o democratie tu ma poti contrazice pe mine, eu pe cel de langa mine, dar pastrand limita respectului si a bunului simt!

rrs85, un stangaci mintal incurabil

Nu ai inteles mai nimic si m-am amuzat teribil cand ai vorbit de bun simt sau respect avand in vedere lucrurile spuse de tine in postul anterior la adresa astora mai "tampiti" ca tine... Nu e vorba de pareri, gusturi sau de cine are sau nu are dreptate... e vorba de generalizare... lucru care nu e normal si mai ales nu e corect...

Putin imi pasa de imaginatia ta bogata sau de ciudata ta ingurcitare de a degusta chintesenta lucrurilor in general, a filmelor in mod special sau alte auto-divinizari pe care le-ai insirat mai sus fara sa ti seama de adevaratele probleme care (m-)au deranjat: ignoranta, lipsa de respect si aroganta...

Cu toate astea, nu ma astept sa intelegi tinand cont ca admiti ca esti un stangaci mintal incurabil... *sarcasm*

Last edited by rifa : 30 Oct 2010 at 14:50.
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Oct 2010, 14:53   #26
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Quote:
ciudata ingurcitare de a degusta

Poftim?
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Nov 2010, 18:13   #27
rrs85
Cinemagia's Wine Lover
 
rrs85
 
Join Date: Mar 2009
Location: Somewhere beetwen wines and movies...
Posts: 1,468
Send a message via Yahoo to rrs85
@omudindulap
ingurgitare, oups

@rifa
Corect si normal este propria-mi traire, asa ca... las-o moarta! Nu are rost sa intru in polemici cu tine, nu merita timpul irosit!
__________________
De junghi să aivă parte şi de lance, de bâtă noduroasă şi de spată,
De paloş zdravăn, de cârlig de cange, de ghiont cu ghioagă-n ghinturi fericată,
De suliţă călită, de săgeată, de furcă, de ţapină, de baltag,
De furi pândind la coturi de drumeag
Să-i hăcuie, să-i jefuie de pungă, să-i spintece, în inimi să-i împungă.
La beregăţi să-i sângere puţin; în beciuri de Ghehenă să ajungă,
Crâşmarii care toarnă apă-n vin !
rrs85 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Nov 2010, 19:50   #28
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Nu litera era buba, ci sensul sintagmei respective. It makes no sense (to me).
A ingurgita inseamna a inghiti, babuiesc ca ai vrut sa spui placere sau asa ceva.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Nov 2010, 08:46   #29
rrs85
Cinemagia's Wine Lover
 
rrs85
 
Join Date: Mar 2009
Location: Somewhere beetwen wines and movies...
Posts: 1,468
Send a message via Yahoo to rrs85
Am imprumat ceva dintr-ale vinului, vorbeam despre traire (metaforic) la intensitate, de la degustare (faza initiala) pana la ingurgitare (faza finala)... Degustare nu consum, doua lucruri diferite! In fine, stiu ca am de multe ori expresii, sau cel putin o optica mai alambicata... Asta a fost si in cazul filmului de fata, nu l-am consumat, ci mai mult l-am degustat.
__________________
De junghi să aivă parte şi de lance, de bâtă noduroasă şi de spată,
De paloş zdravăn, de cârlig de cange, de ghiont cu ghioagă-n ghinturi fericată,
De suliţă călită, de săgeată, de furcă, de ţapină, de baltag,
De furi pândind la coturi de drumeag
Să-i hăcuie, să-i jefuie de pungă, să-i spintece, în inimi să-i împungă.
La beregăţi să-i sângere puţin; în beciuri de Ghehenă să ajungă,
Crâşmarii care toarnă apă-n vin !
rrs85 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Dec 2010, 08:53   #30
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Filmul ăsta a reuşit să-mi trezească nişte senzaţii pe care le-am experimentat ultima dată pe vremea cînd Cronenberg ne servea un Naked Lunch – un amestec de fascinaţie şi oripilare, senzatii create, uneori, prin situaţii uneori atît de absurde încît generează comicul. E un atu ca în mijlocul atîtor inepţii să apară un film care să exploreze anumite zone tabu and to shake you up a little in the process.
Există o generoasă doză de perversitate în modul în care a fost construit personajul DREN, manifestată atît în relaţia cu „părinţii” (pentru că, vrînd-nevrînd, îi percepi astfel – de aici şi latura incestuoasă care amplifică aspectul pervers), cît şi în relaţia cu spectatorul, prin efectul pe care îl are acest personaj asupra sa. DREN, acest unnatural born killer, e astfel conceput şi prezentat încît să-ţi creeze o fascinaţie împinsă pînă la dorinţă sexuală. Însă, în momentul în care un anumit close-up bine ticluit îţi stîrneşte dorinţa, următorul te determină, dacă nu să întorci capul oripilat, măcar să te ruşinezi de propriile gînduri. Sîntem, astfel, asemenea lui Clive, victimele unui complex ghem de trăiri care acţionează într-un mod subversiv. De aici se trage, probabil, şi modul negativ în care filmul a fost perceput de multă lume.
Păcat că filmul îşi epuizează resursele în final, înecîndu-se, precum ţiganul la mal, într-o ultimă scenă complet fără rost. Cu toate acestea, rămîne un film demn de luat în seamă, o gură de aer (mai mult sau mai puţin) proaspăt in peisajul actual. Recomandat.
8/10
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Dec 2010, 18:29   #31
SMC
Guru
 
SMC
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 491
Alternanta


Racord contemporan la parabola cinematografica a creatorului si creaturii, a monstrului “uman” faurit de monstru moral, consacrata de James Whale in 1931 cu Frankenstein si Bride of Frankenstein in 1935, Splice (Hibrid), este un horror-S.F. riguros si exigent construit in linii clasice, subordonat autodeclansatei morale fapte-consecinte, dar care in final imbratiseaza prea lesne (si surprinzator) conventiile unui horror mediocru, in cliseata lui expunere.
Desfasurat in lumea ingineriei genetice , un cuplu de cercetatori interpretati de Adrien Brody si Sarah Polley – unitari si solidari, dupa modelul Cristopher Walken-Natalie Wood din Brainstorm – incalca reguli, ignora proiecte anterioare, sfideaza directivele conducerii laboratorului si pasesc ilicit pe teritorul controversat al mutatiilor genetice extreme. Rezulta Dren: diforma si vascoasa intr-o prima faza, animal bizar (asemanator alien-ului-pui) in cea de-a doua, copil bolnavicios apoi, splendida si irezistibila creatura in maturitate , monstru diavolesc in apogeul evolutiv la final – si totul in doar cateva luni.
Filmul lui Vincenzo Natali e bine proportionat: nu plictiseste prin terminologii stiintifice si repetabile experimente esuate sau nu (in fond, Dren nu se configureaza decat ca o mixtura de A.D.N. uman si animal); subliniaza suficient si justificat cand dragostea paternal-incestuoasa fata de “creatie”, cand aversiunea fata de ea - generata indeosebi de considerente morale; marcheaza succesiv si explicit etapele evolutiei mirificei creaturi – de la generoase incadraturi la tipologia dezvoltarii obligatiunilor narative: creste conditionata de “parinti”, comunica, descopera (o scena in care Dren priveste lumina zilei pentru prima oara printr-o fereastra din acoperisul hambarului, aminteste de Boris Karloff in Frankenstein - in cadrul ciclulului “scene-simbol”), se maturizeaza iubind si se metamorfozeaza intr-o himera razvratita, in tonuri amuzant-infricosator-dramatice.
Variatiune atipica, capodoperial-vizionara, a omului de stiinta devenit sursa problemelor, a simbiozei speciilor, Hibrid finalizeaza insa prea conventional in transformarea brusca din revelator film-fantastic intr-un epuizat tipar horror. (Inchipuita de Natali ca un pradator, Dren declanseaza intr-o succesiune de scene urgii gratuite, punctandu-si inutil si ametitor morala intrinseca).
SMC is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 07:18.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells