Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 26 Sep 2009, 17:09   #1
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Home, 2008

Home, Acasa, cel cu Isabelle Hupert. In multe filme mai joaca femeia asta!

Habar nu am cand a venit la noi pe ecrane, cert e ca ruleaza acum la cinema Europa si doar ce l-am vazut in aceasta splendida dupa-amiaza de toamna.

Subiect: o familie foarte fericita si relativ numeroasa traieste o viata modesta in casa lor construita pe marginea unei autostrazi parasite. Viata lor insa se transforma radical cand autostrada este refacuta si redata in folosinta. Cand traficul ajunge la cote insuportabile, familia este demult afectata. Piscina gonflabila din mijlocul autostrazii este mutata in spatele casei iar bicicleta inutilizabila.

Mi-a placut foarte mult cum de la o idee simpla dar inedita constructia filmului este de natura sa-ti ofere atatea detalii si atatea situatii semnificative incat sa poti realiza cat de important si de grav devine Zgomotul daca depaseste anumite limite.

Zgomotul, caci despre el e vorba, reuseste sa slabeasca niste legaturi foarte puternice intre membri familiei, reuseste uratzeasca si sa nimiceasca intreaga atmosfera, design-ul locului, starea de spirit, speranta, iubirea.

Vedeti voi cum daca va uitati la filmul asta.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Sep 2009, 21:09   #2
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Filmul a ajuns de prin mai in Romania, nu l-a vazut nimeni nimeni? Sau nu v-a placut in mod deosebit?
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Sep 2009, 10:58   #3
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
l-am văzut acum vreo lună jumate la MŢR. foarte mişto. nu exista topic?!
nu cred că e vorba numai de zgomot. pînă la urmă dacă stai în bucureşti la blocurile care dau spre intersecţiile mari tot la fel auzi. nu e ceva aşa neobişnuit. mai grav e cînd auzi manele...
mi-a plăcut momentul cu zidirea geamurilor şi uşilor.
__________________
Prepare to evacuate soul

Last edited by Leonard : 28 Sep 2009 at 11:04.
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Sep 2009, 11:10   #4
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Daca te gandesti ca familia cu pricina traise pe o autostrada pe care nu a mai trecut nici o masina in ultimii 10 ani, familie care se obisnuise sa-si faca gratarul pe una din cele doua benzi si care-si intindea pantofii la uscat pe balustrada autostrazii, cred ca socul punerii in functiune a betonului asfaltat chiar a fost unul mare. Vorba aceea, 6 mii de masini in 2 zile nu-i i de colo. In fond, e cauza insomniilor lor si de la insomnie la nebunie nu-i decat un pas.

Last edited by illotempore2002 : 28 Sep 2009 at 12:06.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 07:18.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells