Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 21 Aug 2005, 06:15   #1
alex2
Veteran
 
alex2
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 250
Red Eye

thriller. tipa din notebook e din ce in ce mai prezenta pe piata. rachel adams, parca asa o cheama. dupa trailer, am crezut ca filmul are mai mult suspans. action title - capete in gura si high heels infipte in picior. juma de film sau mai mult stam in avionul care zboara la miami.

ma asteptam la mai mult.
btw, red eye cica e un avion care zboara in intervalul orar 22-6. asta nu stiam. credeam ca e un ochi marca horror :lol:
coming soon: "flight plan", cu jodie foster. pe care nu am mai vazut-o de multicel in vreun film.
__________________
roark
alex2 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Aug 2005, 01:27   #2
bellhop
Guru
 
bellhop
 
Join Date: Feb 2004
Location: The Natural City
Posts: 491
Re: Red Eye

o cheama Rachel McAdams, e canadiana din Toronto and she's good 8) si e bine ca stie sa joace si alceva decat roluri de mimoza; Cillian good si el, dar mai ales chilly, mi-a placut lovitura de nani-nani cu capul la timpla si-apoi cum i-a dat singele din crestet..;

'red eye' inseamna zbor nocturn, cu referire la aviatie/zboruri; in termeni feroviari inseamna oprire, stop, de unde denumirea redeuay-ului korean, cu trenul fantoma;

premizele filmului sunt bune, dar pe parcurs se dilueaza constant pina nu mai ramine nimic de el; si din prima jumatate, care e ceva de capul ei, doar jocul celor doi se remarca, restul setup de drama TV; niste pasangeri figuranti arhi-cliché, obisnuita coloana sonora pe tonuri grave sugerind ca something bad's gonna hapen, niste prezumptivi bad guys descarcand some stuff...; daca mai pun la socoteala ca si partea asta e jumate fumata/spoiled by trailers, mai ramine un sfert de film..;

apoi, realizarea kinda sucks; no wide camera moves, doar niste cadre fixe si miscari in planuri apropiat cu sperieturi ieftine, cand a ajuns gagica acasa si a aparut si ala dupa ea am zis numai sa nu inceapa iar o urmarire prin casa ca-n Scream si chiar asa a fost..si ala exact cu cutitu-n mana dupa ea , deh asta stie omul sa faca;

sa nu mai mentionez lipsa de imaginatie: compania de zbor se numea Fresh Air, apa pe care o beau in avion era marca Fresh Water, teroristii care voiau sa-l asasineze pe secretarul DHS vorbeau rusa :? hello, nenea Craven, e anul 2005 bre... :hmm:
__________________
A little less conversation
bellhop is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Sep 2005, 01:26   #3
Demona
your Worst Nightmare
 
Demona
 
Join Date: Oct 2001
Location: Hell
Posts: 1,776
Haha! O alta versiune de Jack the Reaper! Mai noua shi pe avion... Nu rau filmu`, deshi speram iar la vampiri de la Wes Craven.
__________________
"People say I'm a freak, dark, weird, sick and twisted person, but I actually have the heart of a young girl - in a jar, on my desk..."
Demona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Oct 2005, 14:55   #4
aditza2004
Guru
 
aditza2004
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti
Posts: 338
mie mi-a placut filmul asta...adik intra in top 50 p anu acesta...dar m-a dezamagit faptul ca trailerul a fost mai marfa decat filmul in sine....dar cat de cat atractiv si filmul...dar trebuia sa aibe mai multa imaginatie la final..oricum...nota 7.50
__________________
If U have something to say ,SAY IT
aditza2004 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Oct 2005, 08:24   #5
crissy
Junior
 
crissy
 
Join Date: Aug 2005
Location: hellworld
Posts: 59
Send a message via ICQ to crissy
exact din trailer am crezut ca va fi mai misto filmul dar ...totusi nu a fost chiar rau...bunicel...credeam insa ca va fi un horror dar a fost un thriller destul de reusit...si mi-a placut prestatia lui Cillian Murphy...si nici Rachel nush cum nu a jucat rau...merita vazut odata
__________________
Nu Fii Prost Cum ai Mai Fost;Fii Destept Cum N-ai Mai Fost !!!
crissy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Oct 2005, 15:51   #6
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
cum m-am documentat si am aflat ca in lb germana se zice mai des "mega scheisse" decat "uber-scheisse"
tot ce am d scris dsp ultimu craven (bietu wes se taraie prin mizerie sa-l impuste careva in cap si sa-i curme suferintza)
ar fi mega-uber scheisse
cu canadianca aia hot sau cu monika belluci tt d tot kktu ramane
DE EVITAT de-acum inkolo craven
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Nov 2005, 09:57   #7
christi
Guru
 
christi
 
Join Date: Feb 2002
Location: route 66
Posts: 676
Send a message via Yahoo to christi
Pina la un anumit moment, filmul n-a fost deloc rau. Rachel joaca foarte bine, iar Cillian e la fel de creepy ca-n Batman Begins. Pacat cu ultimele 15-20 minute care strica totul.
__________________
We are accidents waiting to happen...
christi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Nov 2005, 23:41   #8
Dino
Veteran
 
Dino
 
Join Date: Nov 2002
Location: banner
Posts: 148
Asta e printre putinele thrillere care nici macar nu isi propune sa te tina cu sufletul la gura. Tooot astepti rasturnarea aia de situatie (obligatorie as zice eu intr-un film care nu prea are cine stie ce actiune deci mizeaza pe dimensiunea thriller) care nu mai vine. Super simplist scenariul, pana si pe Hallmark au productiile alea TV pentru toata familia mai elaborate.
De fapt tot filmul arata a productie de televiziune: o barca pe valuri, un avion care decoleaza, o receptie de hotel si in rest dialoguri la telefon si intre vecini de scaune in avion.
Totusi filmul e pasabil, pesemne pentru ca se termina rapid (85 min), inainte sa incepi sa te plictisesti.
Dino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 17:32.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells