Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 17 Jan 2010, 00:56   #1
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
"The Blind Side"

Un film foarte american si foarte apreciat de publicul american, cel putin de cea mai mare parte a sa. Ce poate fi mai american decat povestea unui nimeni ajuns cineva, povestea reusitei unui omulet ce parea sa aiba toate fortele destinului impotriva sa? Si ca sa adaugam argumente la americanismul filmului, avem valorile pe care e construita marea natiune a americanilor, avem familia perfecta ce ii da o mana de ajutor omuletului nostru. E o familie atat de perfecta, incat nu pare adevarata, e un vis, o inchipuire.
Cu toate astea, filmul e bazat pe o poveste adevarata, o drama autobiografica sportiva. Descrie povestea remarcabila a lui Michael Oher, un tanar afro-american, un copil al strazii, luat sub aripa protectoare a familiei Touhy, in special datorita mamei din familie, jucata de Sandra Bullock. Aceasta il ajuta pe tanarul Michael sa-si atinga potentialul, in principal cel sportiv.
E un storcator de lacrimi. Cu tot cinismul meu, de care am fost constient, si pe care l-am avut activ pe toata durata vizionarii, m-a prins deseori cu garda jos, si ce pot sa spun... mi-a intrat ceva in ochi. Uneori e bine sa vezi filme in care lucruri bune se intampla oamenilor buni. De asta lumea s-a indragostit de Forrest Gump, sau de Shawshank Redemption. Vrem ca viata sa fie frumoasa. Dar trebuie sa spun cum apeleaza filmul la latura sentimentala a spectatorului. In filmele mentionate mai sus, emotia e naturala, vine gradual, si nu pare fortata. Aici e santaj curat.
Filmul lucreaza foarte bine pe aceasta parte, emotionala, dar, cu toata ca se bazeaza pe niste fapte reale, cu personaje reale, tocmai realismul ii lipseste. Personajele din film sunt monocolore. Spuneam mai sus de familia perfecta. Devine chiar enervanta la un moment dat. Desi familiat tipic americana ar trebui sa fie simpatica, si, ce-i drept, toate elementele sunt acolo, fata mai mare e sensibila si atenta, baiatul mic e haios si inteligent, sotul e atent, intelegator si bogat, si mama e iubitoare, buna la suflet, dar si stapana casei, tocmai acest tipar al familiei ideale te face sa te indoiesti de "povestea reala".
In concluzie, un "feel good" movie, chiar bunicel, nu strica sa-l vedeti. Nu ramai cu nimic in urma lui, dar poate totusi cu o stare de bine, de impacare tot ramai. Asta pana faci greseala si deschizi televizorul sa vezi niste stiri.

Last edited by marius_em : 17 Jan 2010 at 01:12.
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jan 2010, 11:14   #2
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Da, da, cam asa. Desi nu as zice ca e un storcator de lacrimi.

A fost un film agreabil si am ramas surprins cand am aflat ca e un film biografic - tocmai fiindca parea rupt de realitate: din putinul pe care am cautat sa-l citesc, retin ca unele lucruri nu s-au intamplat chiar asa cum sunt prezentate (progresul incredibil la invatatura, de exemplu - povestea e pe wiki).

Eu nu inteleg (in sensul ca mi se pare destul de ridicol, nu ca nu inteleg motivul) de ce ai face o biografie la un sportiv care nici n-a ajuns la jumatatea carierei sale. Sentimentul de exploatare comerciala are puterea de a distruge orice ai putea include intr-o asemenea scriere.
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo

Last edited by PoliFanAthic : 17 Jan 2010 at 11:17.
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2010, 10:14   #3
maryd
Novice
 
maryd
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 1
si eu cred ca este un film destul de bun doar pentru faptul ca iti creeaza o stare de bine, de liniste . Cat despre Sandra Bullock, cred ca a facut un rol foarte bun si chiar merita pentru cea mai buna actrita.
maryd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2010, 12:41   #4
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
O sa ma uit si eu zilele astea, subiectul nu ma atrage, dar hai totusi sa-i dau o sansa.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2010, 12:44   #5
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
mie bullock mi s-a părut enervantă în fiecare scenă din the blind side!
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2010, 12:45   #6
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Doar eu am avut-o drept favorita pe Mirren?
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jan 2010, 01:11   #7
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Nu stiu de ce aveam eu impresia ca e un film important. Mi s-a parut mediocru spre slab. Singurul plus si probabil motivul pentru care ar merita vazut e, evident, Sandra. Nu stiu in ce masura e meritul ei sau al personajului, dar cert este ca "The Blind Side" ne ofera o eroina portretizata remarcabil. Are personalitate: un caracter puternic, atipic feminin, subliniat de accentul ala ciudat (care cred ca e cel care i-a "cumparat" premiile in mare parte), mersul decis, tot timpul cu telefoanele sau cu cheile in mana etc. ii confera naturalete si credibilitate. Eu am crezut-o, e un personaj viu si ceea ce numesc eu unul reusit.
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jan 2010, 21:30   #8
Lecart
Guru
 
Lecart
 
Join Date: Mar 2007
Location: Constanta
Posts: 323
Originally Posted by StefanDo:
mie bullock mi s-a părut enervantă în fiecare scenă din the blind side!

Aproape in fiecare, dar cred ca-s subiectiv.

E simpaticut filmul, incepuse promitator, placut, de atmosfera, asta pana cand dai de tabloul perfect al familiei, cum s-a spus si mai sus, si partea asta mi-a stricat tot apetitu'.

Efectiv sunt cateva secvente intr-atat de exagerate incat te pufneste rasu.
Lecart is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Feb 2010, 00:39   #9
Praetorian
Novice
 
Praetorian
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 2
Thumbs down Tu sa taci

Draga Stefan , de cand ami-am facut cont pe cinemagia nu am vazut nici o parere de-a ta care sa-mi placa . Esti un tip foarte enervant , te crezi mereu superior , chiar si avatarul tau ma derajeaza .
Praetorian is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Feb 2010, 01:09   #10
pipes
Guru
 
pipes
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 545
criticii trebuie sa produca reactii adverse, nu? daca ar fi de acord cu noi, unde s-ar ajunge?!?!? unde?
omu asta si-a facut cont special pentru tine. trateaza-l ca atare!
nu-i plac lui filmele comerciale, dar, in rest, cred ca are un suflet bun.
pipes is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Feb 2010, 08:27   #11
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by Praetorian:
Draga Stefan , de cand ami-am facut cont pe cinemagia nu am vazut nici o parere de-a ta care sa-mi placa . Esti un tip foarte enervant , te crezi mereu superior , chiar si avatarul tau ma derajeaza .

No offence, dar cand ma uit la notele filmelor de la profilul tau are si de ce sa se simta superior.

On: Bullock mi s-a parut enervanta in toate filmele in care a aparut si se pare ca are sanse mari sa continue cu The Blind Side.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Feb 2010, 18:17   #12
Praetorian
Novice
 
Praetorian
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 2
De ce?

Poti sa-mi spui si mie de ce?
Praetorian is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Feb 2010, 19:29   #13
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by Liviu-:

On: Bullock mi s-a parut enervanta in toate filmele in care a aparut si se pare ca are sanse mari sa continue cu The Blind Side.
Eu nu sunt asa de anti-Bullock, recunosc sincer ca in cateva comedii romantice mi s-a parut simpatica si pare o tipa foarte de treaba cumva, dar subiectul din The Blind Side nu ma atrage deloooc.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Feb 2010, 19:37   #14
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
For eternity she will remain The Lady From The Bus...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Feb 2010, 20:06   #15
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Uai chiar, Speed, uitasem de el. Ala a fost un thriller sanatos. Chiar imi pare rau ca eram prea mica sa-l fi vazut la cinema cand a aparut.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Oct 2010, 15:37   #16
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
am vazut aseara the Blind Side si intr-adevar e un feel good movie.
Mi-a placut de Bullock si nu stiu de ce mi-a adus aminte de Julia Roberts in Erin Brockovich.

Si eu m-am gandit la un momentdat ca totusi prea toata lumea din familie il accepta cu bratele deschise pe Michael, desi in special copiii ar fi putut avea probleme serioase cu el. Si chiar si dupa accidentul cu masina, mama e asa calma si linistita, de parca nici nu-i fusese pusa in pericol viata baietelului ei.
Pe de alta parte insa, ma gandesc ca poate atunci cand ai atatia bani, si nici un fel de grija, si te intalnesti totusi cu o persoana atat de speciala,buna si napastuita ca Michael, nu mai ai motive sa fii gelos sau sa ti se para ca nu mai primesti atata atentie de la parinti.

Oricum, una peste alta, filmul mi-a placut si am dormit mai linistita gandindu-ma ca totusi mai sunt si oameni buni pe lumea asta...
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Nov 2010, 09:02   #17
Coshava
Veteran
 
Coshava
 
Join Date: May 2006
Posts: 259
He he ... starea de kkao generala din societate cred ca poate fi masurata si analizind astfel de mesaje care considera prezentarea unei familii normale ( in fond nu are cam nimic de-a face cu "american" au ba ) drept un motiv de baza pentru un disconfort in urmarirea unui film ...
Coshava is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:38.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells