Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

View Poll Results: Ce fel de votant esti in 2012
Uslas 8 25.00%
Pedeu 5 15.63%
Domnu' Dan 2 6.25%
Altceva, oricum nu prea stiu cum merge treaba 7 21.88%
Iresponsabil, apolitic, vreau "sa mi se dea" 10 31.25%
Voters: 32. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 05 Jul 2012, 22:36   #141
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by reivan:
Cel mai bun sondaj ar fi sa ne leam dupa alegerile locale acolo unde PDL si-a furat-o grav. Scorul nu va fi strans. Iti spun va fi undeva la 70 % - 30 % .

Lucrurile nu merg chiar asa in politica. Se pot intampla multe chestii imprevizibile, iar Basescu, cel putin ca om politic, s-a dovedit a fi foarte capabil. Scorul de la locale vine pe fondul unui non-combat din partea PDL-ului. Presedentia e cu totul alta treaba, iar modul in care a ales USL-ul sa actioneze sigur duce la pierderea unor procente. Si eu zic ca o sa fie strans, dar asta e o parere proprie. N-are sens sa divagam prea mult pe subiectul asta, vom vedea cand se va vota.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jul 2012, 23:02   #142
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Cred ca acum undeva pe la 55%-60% ar vota pentru demitere. Basescu fiind foarte eficient in campaniile electorale va recupera 5%-10%, ajutat ca intodeauana si de gafele adversarilor politici. Cu alte cuvinte vom numara iar fiecare vot, ca in 2009...
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jul 2012, 13:10   #143
reivan
Veteran
 
reivan
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 311
Originally Posted by Twinsen:
Cred ca acum undeva pe la 55%-60% ar vota pentru demitere. Basescu fiind foarte eficient in campaniile electorale va recupera 5%-10%, ajutat ca intodeauana si de gafele adversarilor politici. Cu alte cuvinte vom numara iar fiecare vot, ca in 2009...


Depinde de care va fi intrebarea. Din cate inteleg va fi "Sunteti de acord cu demiterea presedintelui?"
Cred ca cei ce vor sa-l demita pe Basel si nu o sa citeasca intrebarea o sa voteze "nu".
reivan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jul 2012, 13:35   #144
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Ce-i interesant e faptul ca Euro a crescut cu 0.17 lei din 23 decembrie 2009 pana la 27 aprilie 2012 cand a fost dat jos guvernul Ungureanu. Asta inseamna perioada in care PDL a guvernat singur (ma rog, cu UDMR, UNPR si minoritati). Din 27 aprilie pana azi Euro a crescut cu 0.14 lei. In doar 2 luni leul a pierdut teren aproape cat in 2 ani si jumatate in conditiile in care perioada asta a fost relativ ok fata de criza in plin prin care s-a trecut in anii trecuti. Asta e ca un "fun" fact. Si mai interesant e ca a crescut cu 0.065 in doar 4 zile, deci o treime din cat a crescut in aproape doi ani si jumatate. Si o sa creasca mai tare dupa ce-l suspenda azi pe Basescu. Ar putea sa se bata politic mai discret, ca nu ei resimt cresterea Euro.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jul 2012, 14:03   #145
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Originally Posted by Liviu-:
Uita-te la "revolutionarii" prezenti non-stop in Piata Universitatii de cateva luni. Acum Ponta le mareste leafa in semn de multumire ca sa frece menta in continuare. Printre multele rele ale PDL-ului au existat si unele intentii bune: scaderea asistatilor sociali (sa nu mai primeasca bani de la stat orice pierde vara), scaderea numarului persoanelor pensionate abuziv pe caz de boala, se dorea si scaderea numarului de "revolutionari" (o activitate civica pentru care nu trebuie sa fii platit daca nu ti-ai pierdut in proces capacitatea de munca). Mai tii minte persoanele care stateau in carciuma in timp ce altii, veniti din afara, munceau pentru ei in cazurile de dezastre naturale? Da, de acord, sunt oameni care vor sa munceasca si n-au unde, dar sunt multi si in situatia inversa.

Oamenii au iesit in strada si s-au revoltat impotriva unui regim dictatorial. S-au exprimat liber, tare si raspicat, atunci cand notiune de om liber era interzisa. Au iesit si au strigat "Libertate!" cand pe strazi colindau gloantele. Datorita lor il poti sustine pe Basescu, poti vorbi tu, acuma, liber, poti vota, poti exista ca un om. Foarte bine ca le-a marit-o, chiar daca cei mai prosti se exprima impotriva acestui lucru.
Da, foarte bine ca handicapatii, ca toti oamenii bolnavi de maladii ingrozitoare, intrati la categoria pierde vara, nu mai primesc nimic. Ei nu mai pot sau nu pot functiona normal, tu esti pe sistemul "fara mila, sa se descurce". Un om s-a aruncat de la balcon, statul condus de Basescu l-a considerat pe copilul acestuia, un copil autist, drept un "pierde vara".

Originally Posted by Liviu-:
Poate nu ai realizat, dar asta deja se intampla. Si nu le-au trebuit decat o saptamana sa fie mai prosti. Dovada e reactia in masa din afara Romaniei.
Iti pariezi viata pe ce spui? Tu zici cate rele a facut USL, iaru eu zic cate a facut Basescu si ai lui. Care are mai putine moare. Te tine? Chiar am pofta de coliva.

Originally Posted by Liviu-:
Scorul de la locale vine pe fondul unui non-combat din partea PDL-ului..

Este clar ca unicul tau neuron s-a apucat de prizat aurolac. Partid politic, cu membri, cu candidati, toti se inscriu la alegerile locale, dar ei nu vor voturi, ei nu vor sa castige, ei aleg calea non-combatului. Ei candideaza la alegeri dar sunt non-combat, nu vor nici un vot.

Originally Posted by Liviu-:
De mentionat si demiterea avocatului poporului. Urmeaza in urmatoarele ore si Anastase, prin aceeasi metoda ca Blaga.

Prin vot? Cumva, a devenit ilegal? Sau Blaga, odata pus nu mai poate fi dat jos? Blaga e de vitza nobila, iar seful senatului e un titlu de noblete, el se mosteneste, nu se castiga.

Originally Posted by Liviu-:
As fi preferat sa mai lase putin guvernul Ungureanu, macar sa vedem daca e in stare de ceva, putea fi o modificare a modului de a se face politica in Romania, macar un pic, macar erau niste fete noi.

Ungureanu e ala care il tinea pe Duta in functie la CNAS. Duta fiind doar baiatul care ii lasa pe bolnavii de cancer sa se zbata in chinuri. A lasat fara medicatie oamenii bolnavi de cancer, i-a lasat in dureri cumplite. Ungureanu a considerat ca face o treaba buna. Sper sa fii bolnav si tu de cancer sub Guvernul Ungureanu si sa crezi in ceea ce spui., sa iti tot sustii neobasismul.

Originally Posted by Twinsen:
Nekkyosha, tu ai remarcat ca Grecia e in faliment, nu? Ai aflat ca in Spania se prevede taierea salariilor bugetarilor? Ca italienii sunt pe muchie? E Basescu de vina, nu?
Europa se sprijina economic tocmai pe poporul acela care nu intelegea cum se poate sa nu respecti o decizie a Curtii Constitutionale si de unde veneau reactiile cele mai negative la ce face USL. Ce coincidenta...

Oau. Deci... Romania a devenit stalpul Uniunii Europene. 1,2,3 si UE cadea in secunda doi daca asa ceva ar fi fost adevarat.
Grecia a organizat Olimpiada de vara recent. Oricum ar duce-o, grecii o duc mai bine ca noi. In Spania taierea de 5-10%, nu de 30% cum a fost la noi si nici nu se vor da afara jumatate din ei. In Italia e nasol rau, Romania e mai tare, e mai smechera, doar sa nu fi nevoit sa te duci la vreun spital, ei au mai multe si mai bune, noi mai putine si mai proaste.
Nici nu stiam ca e o viata atat de buna in Romania, noroc cu tine, care mi-ai deschis ochii.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jul 2012, 14:07   #146
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Originally Posted by Liviu-:
Ce-i interesant e faptul ca Euro a crescut cu 0.17 lei din 23 decembrie 2009 pana la 27 aprilie 2012 cand a fost dat jos guvernul Ungureanu. Asta inseamna perioada in care PDL a guvernat singur (ma rog, cu UDMR, UNPR si minoritati). Din 27 aprilie pana azi Euro a crescut cu 0.14 lei. In doar 2 luni leul a pierdut teren aproape cat in 2 ani si jumatate in conditiile in care perioada asta a fost relativ ok fata de criza in plin prin care s-a trecut in anii trecuti. Asta e ca un "fun" fact. Si mai interesant e ca a crescut cu 0.065 in doar 4 zile, deci o treime din cat a crescut in aproape doi ani si jumatate. Si o sa creasca mai tare dupa ce-l suspenda azi pe Basescu. Ar putea sa se bata politic mai discret, ca nu ei resimt cresterea Euro.

Dar stai sa vezi ce o sa creasca atunci cand vom incepe sa platim imprumuturile alea multe, facute de Basescu, chiar daca el zicea Romania nu are nevoie de ele, tot le-a facut.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jul 2012, 14:13   #147
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by danonino:
Ungureanu e ala care il tinea pe Duta in functie la CNAS. Duta fiind doar baiatul care ii lasa pe bolnavii de cancer sa se zbata in chinuri. A lasat fara medicatie oamenii bolnavi de cancer, i-a lasat in dureri cumplite. Ungureanu a considerat ca face o treaba buna. Sper sa fii bolnav si tu de cancer sub Guvernul Ungureanu si sa crezi in ceea ce spui., sa iti tot sustii neobasismul.

Mi-a sarit asta in ochi cand dadeam scroll in jos ca sa vad unde se termina mesajul. Badea ti-a spalat mintile. Daca luand la intamplare o bucatica din mesajul tau te gasesc aberand nici n-am sa mai citesc restul.

PS: Tin minte ca am vazut chiar in direct chestia asta: Duta a explicat foarte clar situatia in direct la Gadea, iar ala din lipsa de argumente a inceput sa-l jigneasca. Nu mai zic de metoda groteasca de a impresiona prin invitarea unor bolnavi de cancer in studio. Uita-te in continuare la A3, te potrivesti perfect cu modalitatea lor de a "dialoga".

Last edited by Liviu- : 06 Jul 2012 at 14:41.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jul 2012, 14:46   #148
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Casa Nationala de Asigurari de Sanatate n-are nici o legatura cu sanatatea omului, cu obicetele necesare ei? CNAS se se ocupa exact cu asta, trebuie sa aprovizioneze asiguratii ei cu medicamentele si procedurile medicale necesare.

Ala zice ca firma care aducea morfina in Romania, nu mai vrea sa lucreze in Romania, si ca asta e situatia, sa ne obisnuim. Presedintele institutiei, care trebuie sa ne asigure medicamentele, ne lasa fara ele. Ma doare in pula de motiv, sunt om, sunt roman, platesc taxe, le vreau. Daca nenorocitul ala nu e stare sa incheie niste contracte, sa plece in mortii lui d-acolo.

Raman mii de oameni, bolnavi de cancer, fara morfina, sunt in dureri groaznice. Mori oameni in chinuri din cauza lui... si tu acuma vii si iei apararea lu' ala? Dar-ar Domnu' sa faci cancer si sa se ocupe Duta de medicamentele tale, sa mori in chinuri luandu-i apararea unui imbecil care nu poate sa incheie niste contracte.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jul 2012, 14:51   #149
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Sincer nu m-ar suprinde daca ai fi chiar Badea la modul in care stii sa porti un dialog. Te si vad bagand-o pe Anastase undeva asa cum s-a intamplat parca ieri seara cand am dat pentru 15 secunde sa vad ce chestii relevante au de spus. Nu ma mir ca asemenea mitocani prind la public.

PS: Dupa cum ma urmaresti peste tot as zice ca esti vreun fel de stalker. Cam mori de grija mea.

LE: http://www.b1.ro/stiri/eveniment/efu...nte-22878.html Stiu ca-i vorba de B1, asta e, acolo am gasit declaratia omului.

LE2: "Criza citostaticelor este un eveniment indus de mass-media, au fost interese. Faptul că nu a existat un tip de morfină nu intră în competenţa CNAS. Singurii vinovaţi în criza morfinei sunt reprezentanţii ministerului Sănătăţii. Nu am putut să spun atunci din motive politice. Acum pot să o spun public. Sunt cei care trebuiau să dea avizele de import companiei importatoare de morfină. Nu sunt membri PDL. Sunt funcţionari în minister" (Duta)

Last edited by Liviu- : 06 Jul 2012 at 15:04.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jul 2012, 15:20   #150
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Mi se pare interesant ca dintre sustinatorii USL care au postat in ultimele zile nu e unul singur care sa se exprime normal. Toti, fara exceptie injura, jignesc si sunt de o agresivitate fara sens.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jul 2012, 15:24   #151
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Discutiile nu pot merge decat in jos de aici inainte. Deja am intrat prea mult si degeaba in discutii. Ne auzim dupa referendum.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jul 2012, 15:26   #152
reivan
Veteran
 
reivan
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 311
Originally Posted by Liviu-:
Ce-i interesant e faptul ca Euro a crescut cu 0.17 lei din 23 decembrie 2009 pana la 27 aprilie 2012 cand a fost dat jos guvernul Ungureanu. Asta inseamna perioada in care PDL a guvernat singur (ma rog, cu UDMR, UNPR si minoritati). Din 27 aprilie pana azi Euro a crescut cu 0.14 lei. In doar 2 luni leul a pierdut teren aproape cat in 2 ani si jumatate in conditiile in care perioada asta a fost relativ ok fata de criza in plin prin care s-a trecut in anii trecuti. Asta e ca un "fun" fact. Si mai interesant e ca a crescut cu 0.065 in doar 4 zile, deci o treime din cat a crescut in aproape doi ani si jumatate. Si o sa creasca mai tare dupa ce-l suspenda azi pe Basescu. Ar putea sa se bata politic mai discret, ca nu ei resimt cresterea Euro.


Tu esti sanatos la cap?scuza-ma ca te intreb. Toate tarile din Europa care nu folosesc euro s-au depreciat in favoara lui. Nu se intampla numai la noi , ci sila unguri , polonezi etc.
In domeniul asta sunt bine informat. Si da , e nromal ca leul sa se deprecieze cand e criza politica , cum e acum la noi . Daca te uiti atent vezi ca inaintea alegerilor moneda locala a unor tari scade in putere.
Si nu se depreciat in aia 2 ani si jumatate pentru ca a fost ajutat de banca nationala a romaniei ceea ce acum ar fi stupid sa se intample.Si msurile de austeritate impuse de Basescu sunt cele mai dure din Europa , cu toate ca cu cateva lune inainte sa taie salarii ,pensii si sa mareasca TVA-ul el spunea pe la TVR ca nu are de ce sa taie salrii , pensii si ca ar fi impotriva constitutiei asta.Esti indoctrinat pana peste cap ! Dupa ce criza politica va trece linisteste-te tu leul nu o sa se mai deprecieze. Deasemenea cursul valutar al moedei euro creste si pentru ca dolarul american ii cam sufla in ceafa. Si UE nu vrea asta. Si chesia asta se mai intampla si din cauza ca Grecia , Spania si Italia cer ajutor de la FNI . Dar deh , noi vorbim asa sa ne aflam in treaba.


OFF : Nu pot eu sa schimb mentalitati , nimeni nu poate , nu pot sa va arat voua mai mult cat rau a facut Basescu si jegosii lui ca Udrea tarii. Voi stiti cati bani a furat Udrea din banii nostrii?
Nu putem noi astia mai nromali ca gresiti pentru ca sunteti prea indoctrinati de TV. Eu nu ma uit la Tv , prefer sa am opiniile mele. Sunteti la fel de greu de schimbat din pct de vedere al mentalitatii ca oamenii care spun ca pe vremea lu Ceausescu era bine.


LAter edit.
Cat de nenorocit sa fii sa spui despre criza citostaticelor e indusa de mass media?Bai nenorocitilor lesina oameni si mor de durere in spitale pentru ca nu au morphina si voi spuneti "Criza citostaticelor e infuenta mass-media " ca au existat interese?Asta spune tot despre admiratorii lu` Basescu. Nu-mi vine sa cred ce caini de oameni traiesc in Romania.

Last edited by reivan : 06 Jul 2012 at 15:32.
reivan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jul 2012, 15:29   #153
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by reivan:
Tu esti sanatos la cap?scuza-ma ca te intreb.

Nu te scuz deloc. Cred ca iti era tare greu sa te abtii si sa vorbesti civilizat. Exact cum ziceam putin mai sus. Sa ne auzim sanatosi... sau cu cancer, cum vreti voi.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jul 2012, 15:30   #154
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Originally Posted by Liviu-:
Sincer nu m-ar suprinde daca ai fi chiar Badea la modul in care stii sa porti un dialog. Te si vad bagand-o pe Anastase undeva asa cum s-a intamplat parca ieri seara cand am dat pentru 15 secunde sa vad ce chestii relevante au de spus. Nu ma mir ca asemenea mitocani prind la public.

PS: Dupa cum ma urmaresti peste tot as zice ca esti vreun fel de stalker. Cam mori de grija mea.

LE: http://www.b1.ro/stiri/eveniment/efu...nte-22878.html Stiu ca-i vorba de B1, asta e, acolo am gasit declaratia omului.

LE2: "Criza citostaticelor este un eveniment indus de mass-media, au fost interese. Faptul că nu a existat un tip de morfină nu intră în competenţa CNAS. Singurii vinovaţi în criza morfinei sunt reprezentanţii ministerului Sănătăţii. Nu am putut să spun atunci din motive politice. Acum pot să o spun public. Sunt cei care trebuiau să dea avizele de import companiei importatoare de morfină. Nu sunt membri PDL. Sunt funcţionari în minister" (Duta)

Ba, n-a fost morfina pentru bolnavii de cancer si leucemie!!! Esti nebun la cap? Ma pis pe link-ul tau, iti dau o mie care sa ateste ce spun. Sunt mii de oameni care au trait criza medicamentelor pe pielea lor, pe sanatatea lor, pe durerea lor. Lor sa le dai linkul ala, sa le spui lor ca n-a fost criza de morfina.
Oi fi tu in aceeasi specie cu mine, dar om nu esti.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jul 2012, 15:31   #155
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Şi eu care chiar voiam să vă laud ce frumos vă ştiţi susţine părerea fără injurii, blesteme şi alte alea. Potoliţi-vă că vă zic lu' Iohannis.
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jul 2012, 15:35   #156
reivan
Veteran
 
reivan
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 311
Deci sincer , mai jos de atat regimu` lu Basescu si admiratorii lui nu pot cobori. Auzi , nu exista criza citostaticelor din vina PDL-ului care inchide spitale in orase in care nu exista decat 1 spital.
O Doamne . Sunt socat ca un om a putut sa spuna asta despre niste oameni care se chinuie cu boli in spitale si nu au medicamente.

"Oamenii sunt mult mai caini decat caini ! "
reivan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jul 2012, 15:36   #157
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Originally Posted by Twinsen:
Mi se pare interesant ca dintre sustinatorii USL care au postat in ultimele zile nu e unul singur care sa se exprime normal. Toti, fara exceptie injura, jignesc si sunt de o agresivitate fara sens.

In secret suntem basisti.

Iar daca te uiti mai bine, n-a laudat mai nimeni USL-ul. Nu acelasi lucru pot spune si despre Base.

Last edited by danonino : 06 Jul 2012 at 15:45.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jul 2012, 15:41   #158
reivan
Veteran
 
reivan
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 311
Originally Posted by danonino:
Originally Posted by Twinsen:
Mi se pare interesant ca dintre sustinatorii USL care au postat in ultimele zile nu e unul singur care sa se exprime normal. Toti, fara exceptie injura, jignesc si sunt de o agresivitate fara sens.

In secret suntem basisti.

Iar daca te uiti mai bine, n-a laudat mai nimeni USL-ul. Nu acelasi lucru pot spune si despre Base.



Adevarat! nu am zis de USL ca sunt cine stie ce. "same shit , other cow" remember this?
reivan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jul 2012, 15:58   #159
Redy
Guru
 
Redy
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 676
Cursul nu este un argument este doar un efect si este foarte volatil, din foarte multe motive. Nu este un argument pentru mentinerea lui Gigel sau lui Costel. O lupta poltica in surdina este imposibila cu un personaj sinistru la putere, o persoana cu un caracter atat de jegos incat ar bate-o si pe ma-sa doar sa mai ramana pe scaun un pic.

Liviu, stiu ca ai zis ca e doar un amanunt dar este un amanunt pe care tu l-ai considerat ca important pentru ceea ce se va intampla deci desi nu vrei sa pari ca esti pro sau contra, ai o parere in legatura cu ce ar trebui sa se faca fiind in acest moment. Sa o luam pe scurtatura, ce crezi ca ar trebui sa se intample astfel incat sa se clarifice situatia sau cum ai spune tu "sa scada euro" ?

Sa nu ne furam caciula si sa ne dam dupa cires. Nu exista "fun fact" asa hodoronc-tronc. Eu cred ca tu crezi sincer ca exista un atac la democratie ca PSD-ul e ciuma si "vin cu rusii/securistii" sau ca esti de dreapta sau ai afinitati "anti-comuniste". Imaginea pictata de fostii FSN-isti care acum sunt de dreapta si a sistemului media pe care il controleaza trimit mesaje de tot felul in zilele de azi, e greu sa nu ti se faca rau, la fel si asta cu Euro ai luat-o de undeva unde probabil se analiza cum ca o instabilitate politica poate afecta cursul. Asta neinsemnand ca o continuitate in hotie va rezolva. Tu vei fi mai fericit daca euro este mai mic si Udrea&company raman sa frece menta cum au facut-o pana acum ? Daca ajungi atunci la concluzia ca trebuie schimbati trebuie sa accepti ca sunt efecte. Consideri ca efectul in cauza, cresterea Euro, merita efortul schimbarii companiei portocalii, daca se va intampla asta. Tin sa reamintesc ca au fost propuse anticipate si din scop politic nu au mers mai departe.

Am putea sa ne scriem amandoi ceea ce am vrea sa se intample in continuare sau care sunt idealurile sau opiniile noastre in ceea ce priveste o ideologie sau alta, pe puncte si nu in abstract si cred ca vom gasi multe puncte comune. Crezi ca acele puncte comune sunt reprezentate de Anastase, Udrea si Basescu ? Nu. Crezi ca acele puncte sunt reprezentate de Ponta, Antonescu si Voiculescu ? Nu. Ok. Acum in situatia in care primul grup a fost la putere si au actionat cu dispret si tupeu, pe langa alte mizerii consideri ca poti pune stampila pe ei ? Sa zicem ca nu. Acum analizand ceea ce vine sa inlocuiasca, considerand ca aia sunt in mintea mandurora la fel de incompetenti si hoti, poti sa pui stampila pe ei ? Sa zicem ca nu. Ok, am ajuns intr-o situatie in care nu poti pune stampila pe nici unu insa ceea ce crezi nu are o reprezentare politica care macar sa atinga cateva din punctele tale si sa le indeplineasca fara mari mizerii.

Ce este de facut in cazul asta ? Pai nu ai decat 3 alegeri. Pui stampila pe prima tabara, pe a doua tabara sau nu votezi. Care este efectul celor trei alegeri. Pentru prima inseamna reconfirmarea celor care au fost pana acum sa continue ce au facut pana acum. A doua inseamna schimbarea celor de acum cu cealalta tabara pe care o consideri la fel. Pentru a treia optiune putem inlocui votantul cu un babuin, el nu are nici o parepre si toti sunt la fel, dracu sa ii ia, efectul e ca fie prima tabara sau a doua tabara va castiga.

Sa aplicam asupra sistemului corupt o presiune, de nemultumire. In primul caz presiunea este total irelevanta pentru ca fiind reconfirmat sistemul ea este nulificata si data deoparte. In al doilea caz presiunea ramane iar forta politica care tocmai si-a luat piciorul in fund se poate intoarce intr-un fel sau altul, intr-o forma noua sau mai putin noua si sa raspunda celor care sunt in continuare sau au devenit nemultumiti de cei care au ajuns sa ii schimbe pe fostii conducatori.

Sa luam in continuare o cerinta care cu care majoritatea populatiei este de acord, scaderea numarului de parlamentari. Sa o introducem intr-un moment de criza politica, alegerea presedintelui. Care este efectul cand ea este folosita in scop politic ? Ca orice alta promisiune politica ea se duce dracu, pentru ca desi populatia vrea, ea a fost folosita in scop personal si nimic mai mult. A trecut vremea, nici tabara A nici tabara B nu vor sa reduca numarul de parlamentari. De ce ? Motive strict personale, la fel cum cineva de pe forumul asta nu vrea sa isi piarda locul de munca la fel nici aia nu vor. Cine a castigat de aici ? Nimeni. Ok.

Deci in final cum ajuta reconfirmarea unora in cazul asta ? Cu ce este mai buna reconfirmarea in acest caz decat schimbarea ? La fel, sunt sigur, fiecare are in capul lui plusuri si minusuri. As fi curios sa stiu plusurile ramanerii lui Basescu si PDL la guvernare. Nu accept raspunuri apocaliptice si sperietori de clasa 1 de gradinita.

Liviu, pentru ca ai spus ca respecti pe Monica Macovei si pe Cezar Preda, ai putea sa imi spui pe scurt si de ce. Recunosc ca in aceasta discutie am avantajul ca nu ridic pe nimeni in slavi, nu am modele si persoane din mediul politic pe care le admir sau cu care sunt deacord in proportie de nici macar 60% pentru ca odata dezbracate acele personaje de nume sunt mult mai usor de inteles. Ura si dispretul pe care il am nu sunt impotriva lui Basescu ca nume ci a ceea ce reprezinta, reprezinta acea parte a populatiei pe care o dispretuiesc si eu, el este un raspuns al prostiei si atat, si nu vorbesc de 2004 ci de 2009. Schimbarea lui Bombo era mai mult decat necesara, s-a nimerit sa fie Base pe val, putea sa fie Gigel dar na, Gigel probabil nu era securist asa ca a iesit un alt securist. Nu ii dispretuiesc pe cei care l-au votat in 2004 ci pe cei care l-au votat in 2009. In general nu cred ca este sanatos o reconfirmare peste 4 ani a oricarui partid daca nu a are ceva de aratat la sfarsitul acestor ani, lucru care se aplica si pentru cei care vor iesi acum in Noiembrie, oricine ar fi.

Discursul celor de la PDL de acum se adreseaza ragaitorilor de bere la pet care aud cuvantul democratie fara sa inteleaga defapt ce inseamna si cum este ea reprezentata in stat. Oricine pune botul la retorica asta agresiva si imbecila este fie neinformat, fie ignorant fie propagandist. Dintre toate categoriile de mai sus cred ca cea de mjiloc este cea mai daunatoare. Informatii poti sa ai, mesaje propagandistice poti sa asorbi, mai ales cand sunt multe si sustinute de "experit" dar alegerea ramane a personajului sa descifreze si sa analizeze informatia primita.

Cred ca cea mai buna reprezentare a democratiei de catre cei care au fost pana acum cateva luni la putere este declaratia: "ciocu mic acum noi suntem la putere" precum si dublarea numarul celor existenti in sala pentru a trece o porcarie. Nimeni pana acum nu a avut tupeul sa se exprime atat de puternic in timp ce exista inca o masa credula de prosti care inca ii vad ca pe niste salvatori ai Romaniei sau in limbaj de greblar, "raul cel mai mic". Toate conteptele astea reduse la cateva fraze care in abstract au un sens, sunt defapt emise pentru propagare pentru marea parte a populatiei. Un concept simplu care poate fi inteles de orice cum ar fi "raul cel mai mic" poate fi inteles de oricine. Fiecare are o opinie in legatura cu cine e mai rau sau mai putin rau, reactia fiind deobicei emotionala si atat. Cand aud va vin tornadele peste noi daca iese Costica sau Gerogica, aia este o persoana irationala. Cand ajungi la o asemenea concluzie nu ai analizat defapt deloc faptele ci ai facut o alegere pe care tu o vrei si ti-o justific in felul tau, ignorand voit sau nevoit anumite fapte. Paranoia cu minerii si alte aberatii spuse in 2012, cum au fost spuse si in 2009, sunt niste mesaje pentru acele minti simple care rezoneaza la asemenea mesaje. Aia sunt defapt publicul "de dreapta" cu care se lauda PDL-ul. Tiganii cu care dansau erau buni de dreapta, mai ales ca nu plateau taxe deci traiau visul celor "de dreapta". Taxe nimic dar servicii cat mai multe, desi ei sunt primii care arunca cu nori in ceilalti acuzandu-i ca "stau cu mana intinsa". Imi e sila de personaje care manuiesc prosti, care la randul lor imi spun mie care e treaba cu "ideologia:, cum e cu "comunismul" ei fiind condusi de un om ce a facut parte din securitate. Daca intrebi pe strada cum isi explica ei disparitia dosarului in ceea ce il priveste pe Base ce crezi ca or sa iti spuna ? Nu conteaza pana la urma si nu ii intereseaza, ei au votat "raul cel mai mic" pentru ca asa le-a fost spus ca ailalti sunt dracu pe pamant si ca ei in camasile lor albe si curate sunt ingerii salvatori ai acestei natii sarace, indobitocite si in care sistemele de baza ale statului sunt distruse in fiecare zi.

Nu vreau sa ma scuz afara din neamul romanesc, asa cum e el, insa am interactionat de-a lungul anilor cu diverse personaje din foarte multe tari, astfel ca ma regasesc foarte greu in actuala balega numita Romania. Fac parte din balega insa nu am ajuns sa reverez personaje politice cum o fac altii. Nu am loialitati politice si am ajuns la concluzia ca schimbarea, desi inceata este singura metoda pentru ca publicul sa isi puna agenda in parlament. Procesul este unul greu si schimbarile sunt mici dar refuz sa cad in capcana "toti sunt la fel" in sensul ca n-ar trebui sa ma duc la vot ca oricum nu conteaza. Deobicei aceste fraze sunt rostite de Costica si Dorel care AU interese intr-o directie sau alta. In caz ca nu au atunci sunt doar ignoranti si ii las in pace. Adversarii politici, remunerati sau doar simpletoni raspanditori de mesaj, iti vor spune ca nimic nu poate fi schimbat, ca ce au deja este tot ce se poate mai bune si ca nu merita sa iti misti curul de pe canapea. La fel cei care vor sa te faca sa votezi cu ei iti vor spune ca ai lor sunt cei mai tari din parcare, ca uite ce a facut Nastase pentru Romania si l-au inchis pe saracul Bombonel. Vor incerca chiar sa minta si sa deformeze anumite amanunte. Pentru a combate toate aceste lucruri sunt importante faptele, fapte pe care cei de la PDL si Basescu le coafeaza si le baga sub pres ca acum sa iasa in camasutele lor albe si sa incerce sa induca in eroare pe cei mai simplii dintre noi, sau mai neinformati. Faptele exista, au fost vizibile in ciuda scuzelor cu pixelii albastri iar oricine confirma existanta pixelolor albastri refuza realitatea.

Stiu ca deobicei scriu prea mult si ca acum m-am intins un pic mai mult. Nu oblig pe nimeni sa citeasca dar simt ca nu pot sa exprim in 3 linii ce vreau sa spun pentru ca ar fi superficial, orice as scrie, daca nu ar avea un minim background, ca sa nu folosesc "fond" sau justificare.
__________________
Cook Pass Babtridge

Last edited by Redy : 06 Jul 2012 at 16:21.
Redy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jul 2012, 15:59   #160
paul_aramis
Guru
 
paul_aramis
 
Join Date: Apr 2009
Location: în ţara laptelui
Posts: 2,347
care le aveţi pe astea cu banii? cică băsescu a luat românia de fată mare cu o datorie 20 de miliarde de euro şi-o lasă acu' crăcănată şi borţoasă cu 140 de melearde? alţii zic că s-or oprit pe la vreo 90 de miliarde? cât e dom'le datoria româniei?
__________________
"Şi voi porni. Simplu. Toţi indienii mor astfel, în hamacurile lor. Se leagănă uşurel. Când totul se sfârşeşte, înseamnă că au plecat spre o altă viaţă, mai frumoasă."
Fernand Fournier-Aubry
23.11.1901 - 20.12.1972
paul_aramis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 17:52.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells