Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 12 Dec 2011, 21:29   #941
zeno.marin
Senior
 
zeno.marin
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 139
rvn, imi vine tare greu sa concurez cu frumusetile astea de hollywood pe care le prezinti tu aici, aceste adevarate fotomodele culinare. Eu cu varza mea calita amarata (si cu carnati la fel de tragici)... Atat de amarata si de tragica incat v-ar veni sa bociti daca o vedeti, motiv pentru care ma retreag din acest concurs nedrept, care-i favorizeaza pe cei care au timp si... talent.

Ma simt ca in Moartea Caprioarei, varianta gastronomica. Dupa ce ca am mancat de doua ori din varza mea calita, a mai ramas o portie si nu am nici macar un caine care sa o refuze. Deci tot eu o sa o mananc. Poimaine. Se zice ca a treia zi e mai buna. Poate e vorba de o minune...

"Manc si Plang. Mancanc". Varza calita...
zeno.marin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Dec 2011, 21:50   #942
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
mi-e mila de tine, fiindca nu ai caine care sa recicleze..
p.s.: stii foarte bine ca n-am timp. cu talentul, cred ca stau cam pe aceeasi pozitie ca si tine...
bine...diferenta este ca tu esti...pilot. eu, poate sunt "copiloata", dar...nu! nu-mi place decat prima pozitie in transee!
p.p.s. a treia zi, daca nu faci urticarie, inseamna ca ai stomacul din tabla.
oricum, si despre sarmale se spune cam acelasi lucru, mai ales daca raman de la vreo nunta...

Last edited by rvn : 12 Dec 2011 at 21:54.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Dec 2011, 22:00   #943
zeno.marin
Senior
 
zeno.marin
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 139
Originally Posted by rvn:
mi-e mila de tine, fiindca nu ai caine care sa recicleze..
p.s.: stii foarte bine ca n-am timp. cu talentul, cred ca stau cam pe aceeasi pozitie ca si tine...
bine...diferenta este ca tu esti...pilot. eu, poate sunt "copiloata", dar...nu! nu-mi place decat prima pozitie in transee!
p.p.s. a treia zi, daca nu faci urticarie, inseamna ca ai stomacul din tabla.
oricum, si despre sarmale se spune cam acelasi lucru, mai ales daca raman de la vreo nunta...

Am un stomac metalic intr-adevar. Dar nu din tabla, ci dintr-o impletitura de titan cu wolfram, kevlar si chobham care-mi permite sa ma aplec fara sa mi se aplece de la mancare.
zeno.marin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Dec 2011, 22:05   #944
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
pe bune? cum ai reusit sa ai acest aliaj interesant in interiorul corpului tau? probabil, esti vreun extraterestru cu fata umana. da, da...altfel, nu-mi explic cum poti avea apetenta pentru bucatarit, neobisnuita pentru un mascul din rasa umana, obisnuit sa leneveasca dupa orele de program, in fata tvului, cu berica pe masuta de langa fotoliu...
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Dec 2011, 22:09   #945
zeno.marin
Senior
 
zeno.marin
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 139
Originally Posted by anaemona:
Sint hotarita sa nu mai gatesc decit lucruri extrem de simple, poate o data la 100 de ani ceva mai complicat.

Frumusetea este simpla, asa cum simplitatea este frumoasa la randul ei.
zeno.marin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Dec 2011, 22:12   #946
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by zeno.marin:
Originally Posted by anaemona:
Sint hotarita sa nu mai gatesc decit lucruri extrem de simple, poate o data la 100 de ani ceva mai complicat.

Frumusetea este simpla, asa cum simplitatea este frumoasa la randul ei.
cre' ca, cugetarea asta ti se trage de la varza. sau de la carnati. ca aia contin tot felul de ciudatenii martiene,in loc de carne....
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Dec 2011, 22:13   #947
zeno.marin
Senior
 
zeno.marin
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 139
Originally Posted by rvn:
pe bune? cum ai reusit sa ai acest aliaj interesant in interiorul corpului tau? probabil, esti vreun extraterestru cu fata umana. da, da...altfel, nu-mi explic cum poti avea apetenta pentru bucatarit, neobisnuita pentru un mascul din rasa umana, obisnuit sa leneveasca dupa orele de program, in fata tvului, cu berica pe masuta de langa fotoliu...

La fel ca si Minulescu, "Nu sunt ce par a fi". Adica sunt altfel, indiferent cum as parea.
Eu spre deosebire de altii nu lenevesc DUPA orele de program...
Inca ceva - nu prea imi place berea dar da, aici ai nimerit-o, am fotoliu.
zeno.marin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Dec 2011, 22:20   #948
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
[quote=zeno.marin]
Originally Posted by rvn:
nu lenevesc DUPA orele de program...
uite, vezi? de ce esti rau si nu-mi dai si mie reteta asta minune? vreau si eu sa lenevesc in acelasi timp cu tine.asa e moda pe la austrieci? hmmm, credeam ca , capitalistii exploateaza la sange...
cred ca nu exista sufragerie de la bloc, care sa nu fie dotata cu cel putin un fotoliu.asa ca, era imposibil sa nu nimeresc.

Last edited by rvn : 12 Dec 2011 at 22:28.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Dec 2011, 22:25   #949
zeno.marin
Senior
 
zeno.marin
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 139
[quote=rvn]
Originally Posted by zeno.marin:
Originally Posted by rvn:
nu lenevesc DUPA orele de program...
uite, vezi? de ce esti rau si nu-mi dai si mie reteta asta minune? vreau si eu sa lenevesc in acelasi timp cu tine.asa e moda pe la austrieci? hmmm, credeam ca , capitalistii exploateaza la sange...

La fel ca la principiile termodinamicii, exista cateva legi ale fericirii. Una dintre ele se exprima cam asa: raportul dintre lenevit si efort trebuie sa fie intotdeauna supraunitar. Asta ar fi a IV-a Lege a fericirii. La enuntul primelor trei treuibe sa mai lucrez...
zeno.marin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Dec 2011, 02:31   #950
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
rvn, arata foarte bine spanacul ala si ce-ai mai pus acolo.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Dec 2011, 09:35   #951
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by anaemona:
rvn, arata foarte bine spanacul ala si ce-ai mai pus acolo.
merci, stiu ca ai o slabiciune pentru verde, "ecologist-o"!
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Dec 2011, 15:23   #952
Presedintele
Banned
 
Presedintele
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 495
Ecologist-O????????????????? Good God!!!!!!!!!!!!!!!!
Presedintele is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Dec 2011, 19:32   #953
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
mie imi plac toate culorile, inclusiv "nuantele"!
IMG_5599.JPG
IMG_5601.JPG
IMG_5603.JPG

Last edited by rvn : 16 Dec 2011 at 19:36.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Dec 2011, 22:42   #954
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
rvn, cu verdele nu m-ai nimerit, nici macar in bucatarie. Asa cum ai zis si tu, imi plac toate culorile. Oricum arata bine ultimele poze. Am vazut ca tot pui rosii din alea mici in tigaie. Mie imi plac doar crude, in salata.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Dec 2011, 02:48   #955
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Uite cum a trecut week-end-ul si eu pe linga filmele slabute pe care le-am vazut am mai si gatit. Nu complicat, asa cum am promis, dar simbata, cel putin, am stat mai mult decit era permis in bucatarie. Nu total fara folos. Asteptind sa puna si altii poze, o sa pun eu ce-am mai "gatit"

cartofi cu peste = fish and chips = "british contribution to world's cuisine"



salata cu spanac verde (baby spinach) si rosii uscate



si favorita mea: kale cu ciuperci, ceapa, masline si ceva avocado. Kale e din aceeasi familie cu broccoli si se tine 5 minute la abur inainte sa se puna in salata.

__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Dec 2011, 20:34   #956
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
vreau Kale "par avion'!
anaemona, vine Craciunul, vreau sa vad putina carnita in farfuria ta!
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Dec 2011, 20:45   #957
klaudya_e
Guru
 
klaudya_e
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 759
Muschi de porc picant cu sos de caise confiate - reteta din cartea mexicana
eu in seara asta am participat in bucatarie doar pe post de ajutor de bucatar si degustator de vin



klaudya_e is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Dec 2011, 22:24   #958
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
rvn, daca prin carnita intelegi porc sau vita n-o sa vezi in veci. Nu cred ca o sa vezi nici cirnatarii sau alte chestii, la care nici numele nu mi-l amintesc. Ar fi nice sa fac niste racitura de pui de ex, dar n-am idee cum se incheaga si nici sa cumpar chimicale ca sa fac asta nu ma vad iar un pui intreg nici atit, oase n-am idee daca exista, in fine, o sa ma mai documentez. Am o alta chestie in plan, chiar mai aproape, ceva ce-mi tot cere copilul, dar o sa vad in ce dispozitie sint. Astept pozele tale cu orice ar fi, stiu ca sint si frumoase si gustoase.

klaudya, foarte frumos ce-ai facut acolo, arata excelent sosul ala. Cum se impaca gustul dulce cu carnea? Nemtii sint mai ciudati in alegerile astea, parca toata mincarea lor e dulce.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Dec 2011, 10:31   #959
klaudya_e
Guru
 
klaudya_e
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 759
fiindca carnea e foarte picanta se imbina f. bine gusturile. o sa incercam si carne de vita cu sos de rodii. toti cei care au mancat au zis ca e ciudata combinatia si vreau sa vad daca e ciudata in sens bun
tu de ce nu mananci porc si vita?
klaudya_e is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Dec 2011, 19:49   #960
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
ma puse dracul in seara asta sa incerc una dintre retetele pilotului kamikaze si asta numai pentru ca frigiderul meu era aproape gol si pentru ca, iarasi zic, m-a impins cel cu cornite sa-i cer o parere vis-a-vis de aceasta stare de fapt.
am incercat si eu sa respect instructiunile, mai ales ca a insistat cateva minute bune sa dau cartofii prin razatoare, ca sa-mi iasa preparatul asa cum ar trebui, dar parca totusi am inima indoita, sau intreita, ca in final, nu m-am ales decat cu o tentativa nereusita a unui minunat "sote de cartofi"(cel putin, asa trebuia sa fie, dupa cum mi-a lansat pilotul ideea in telefon).
IMG_5615.JPG
IMG_5616.JPG
IMG_5617.JPG
IMG_5618.JPG
IMG_5620.JPG
asadar, daca cineva, la misto, doreste reteta, i se poate adresa chiar lui. sunt convinsa ca o va scrie cu mare placere, mai ales ca e "specialitatea" lui.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 14:15.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells